Jump to content

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Αντι για τσιμεντολιθους που δεν σου αρεσουν εμφανισιακα μπορεις να πας σε alfa block.

Αν επιλεξεις το σχεδιο της δευτερης φωτο θα πρεπει να τα κολλησεις φυσικα οχι με σιλικονη...

Στην πρωτη περιπτωση δεν θελουν κολλημα και σε καμια περιπτωση δεν χρειαζονται τοσα κομματια.

Δωσε μας αν θελεις τις διαστεσεις του ενυδρειου σου οπως και το υψος απο την κατω μερια του παραθυρου μεχρι το πατωμα.

Τελος πες μας τι υλικα θεωρεις οτι μπορεις να διαχειριστεις ή να σε βοηθησουν με αυτα να φτιαξεις κατι??!

δε με ενοχλουν οι τσιμεντολιθοι ουτος η αλλος θα βαφτουν.τα αλφα μπλοκ δε μ κανουν στις διαστασεις και απο οσο ξερω δε κοβονται.γιατι οχι σιλικονη?τι αλλο μπορω να βαλω για να τα κολλησω?ο ενδιασμος μου ηταν περισσοτερο για το ξυλο για να πω την αληθεια παρα για τα τσιμεντενια υλικα που πανω κατω ειναι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Σε περίπτωση σεισμού νομίζω πιο πολύ θα έπρεπε να απασχολεί το αν θα αντέξει η βάση παρά το αν θα γλιστρήσει το ενυδρείο από τη βάση (100+ κιλά είναι αυτά, αν ο σεισμός είναι τόσο δυνατός για να σύρει το ενυδρείο νομίζω θα έπρεπε να φοβόμαστε για πιο σημαντικά πράγματα :P )

οντως ισχυει :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Το alfa block αν δεν κανω λαθος βγαινει σε δυο διαστασεις,τουλαχιστον στο φαρδος και κοβεται απλα με ενα ξυλοπριονο....

Τις διαστασεις που σου ζητησα μηπως τις εχεις ??

Η σιλικονη απλα δεν κανει για συγκοληση τετοιων υλικων...δυστυχως δεν ξερω πως να στο εξηγησω :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Το alfa block αν δεν κανω λαθος βγαινει σε δυο διαστασεις,τουλαχιστον στο φαρδος και κοβεται απλα με ενα ξυλοπριονο....

Τις διαστασεις που σου ζητησα μηπως τις εχεις ??

Η σιλικονη απλα δεν κανει για συγκοληση τετοιων υλικων...δυστυχως δεν ξερω πως να στο εξηγησω :(

οντως?θα το δω οταν παω λιροι μερλιν, αν παω γιατι βρηκα καλη τιμη σιδιροκατασκευη αλλα δε ξερω τι υλικο να τους πω να μου βαλουν?ειπα στον ανθρωπο για 150 κιλα βαρος και βεβαια αυτος θα ξερει.τωρα διαστασεις δε ξερω ακριβως, γυρω στα 20 εκατοστα υψος θελω και εικοσικατι που ειναι το ενυδρειο για να μ φτασει.πρεπει να αφησω και καποιο χωρο κενο πανω για basking spot μελλοντικα γιατι εχω χελωνες και οχι ψαρια..οποτε θελω και χωρο για λαμπες κλπ..δυσκολη περιπτωση..το ενυδρειο ειναι 1 επι 30 και υψος δε θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο να χρησιμοποιησεις παλετα ξυλινη κομμενη στις επιθυμητες διαστασεις διαστασεις και να την βγαλεις με ενα ταληρο το αποκλειουμε??!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Το ενδεχομενο να χρησιμοποιησεις παλετα ξυλινη κομμενη στις επιθυμητες διαστασεις διαστασεις και να την βγαλεις με ενα ταληρο το αποκλειουμε??!!!

να σου πω την αληθεια δε το σκεφτηκα..αλλα σιγουρα θελει κοψιμο κλπ και βαψιμο που δε με πειραζει καθολου.το θεμα ειναι οτι δε ξερω πως θα φαινεται επειδη θα ειναι κομμενη κλπ.σιγουρα θα χρειαστω 2 για να δωσω εστω και λιγο υψος. βασικα εμενα το ενυδρειο δε με πειραζει να μεινει στο πατωμα απλα επειδη πηρα εξωτερικο φιλτρο διαβασα οτι πρεπει να εχει μια διαφορα υψους ωστε να λειτουργει το φιλτρο για να κατεβαινει το νερο.Ξερουμε ποσο πρεπει να ειναι αυτη η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Καλα ρε παιδια ποσο στοιχιζει η σιδερενια κατασκευη ?

 

ρωτησα καπου και μου ειπαν 20 ευρω +αλλο ενα 20αρικο μελαμινες κλπ παει 40 ευρω και με 50 εχω βρει βαση με ντουλαπια κλπ.υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο απλα να βαφτει αλλα μετα θα φαινεται και το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη οτι το εξωτερικο φιλτρο που πηρες χωραει σε ντουλαπι 20cm??

Καποια φιλτρα,νομιζω τα eheim δουλευουν και διπλα στο ενυδρειο.Για το δικο σου δεν ξερω αλλα αφου το εχεις μπορεις να κανεις μια δοκιμη εστω με μια λεκανη.

Το υψος της ευρωπαλετας ειναι στανταρ 12cm και εκει που θα κοπει δεν θα φαινεται ασκημο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα βρε παιδια τελικα αποφασισα να φτιαξω καπου βαση, γνωριζετε καποιον εδω που να ασχολειται?δε ξερω δεν πολυεμπιστευομαι εναν απλο ξυλουργο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...