Jump to content

bare bottom or not...


africa tender

Recommended Posts

σχεδον απο παντα,υπηρχε η ταση να στηνονται ενυδρεια,χωρις αμμο η χαλικι.αυτη η μεθοδος απεκτησε συνειδητοποιημενους οπαδους,και στα οξινα με δισκους,και στα reef,και σιγα σιγα επεκταθηκε σε αρκετα ενυδρεια γλυκου νερου.εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του!στα αρνητικα,ειναι η αλλοιωση του aquascape,και κακκα τα ψεματα,η εμφανιση παιζει μεγαλο ρολο στην ενασχοληση μας.απο την αλλη μερια,στα θετικα ειναι η ευκολια συντηρησης,η απαλλαγη απο φορτιο αναεροβιων,και πρωτοζωων,δινοντας μεγαλο πλεονεκτημα στην ευζωια των ψαριων.στην ρουτινα συντηρησης,οταν κανουμε καθαρισμο πυθμενα,διωχνουμε ολα τα ανεπιθυμιτα υποπροιοντα,που στην περιπτωση του χαλικιοι η της αμμου κρυβονται εκει.εγω ειμαι σε αυτο το θεμα διχασμενος,και εφαρμοζω τη μεθοδο αυτη,απο την στιγμη που αφαιρω τους θερμοστατες,μεχρι τον οκτωβρη.θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βασικο μου ενυδρειο το εχω με αμμο και τα υπολιπα ενυδρεια και πλαστικα bare bottom (αντε λιγο χαλικακι στο ενα) για το λογο οτι ο καθαρισμος ειναι ποιο ευκολος και επειδη εχω φυτα οπως κερατοφυλλο και java fern (που την δενεις σε πετρες,ξυλα οποτε δεν χρειαζεται). 
φυσικα αν εκανα ακομα ενα ενυδρειο (χωρις guppy) και εκανα aquascape φυσικα και θα εβαζα αμμο :D
για το λογο οτι ειναι ευκολη να καθαρισει, δεν εχει πολλες αναεροβιες περιοχες και πολλα αλλα..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω το βασικο μου ενυδρειο το εχω με αμμο και τα υπολιπα ενυδρεια και πλαστικα bare bottom (αντε λιγο χαλικακι στο ενα) για το λογο οτι ο καθαρισμος ειναι ποιο ευκολος και επειδη εχω φυτα οπως κερατοφυλλο και java fern (που την δενεις σε πετρες,ξυλα οποτε δεν χρειαζεται). 
φυσικα αν εκανα ακομα ενα ενυδρειο (χωρις guppy) και εκανα aquascape φυσικα και θα εβαζα αμμο :D
για το λογο οτι ειναι ευκολη να καθαρισει, δεν εχει πολλες αναεροβιες περιοχες και πολλα αλλα..:)

εισαι open minded και μπραβο!!ξερεις,εχω ακουσει τα εξ αμαξης για αυτο το λογο! για να ανεβασω φωτογραφιες,θα πρεπει να περασει το καλοκαιρι,να ξαναβαλω την αμμο,μη φαω καμια πιστολια!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

εισαι open minded και μπραβο!!ξερεις,εχω ακουσει τα εξ αμαξης για αυτο το λογο! για να ανεβασω φωτογραφιες,θα πρεπει να περασει το καλοκαιρι,να ξαναβαλω την αμμο,μη φαω καμια πιστολια!!!!

Δεν ειναι κατι το τραγικο να εχεις bare bottom ενυδρειο απλος αν εχεις οργανισμους που χρειαζονται υποστρωμα πχ αμμο τοτε ναι πρεπει να εχεις 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όντως πλεονεκτήματα κυρίως καθαριότητας  με το bare bottom. Δεν έχω κρατήσει ποτέ ενυδρείο bare bottom και εκτός απροόπτου δεν σκοπεύω :P 

Καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους για τους οποίους κάποιος στρέφεται σε άδειο βυθό, αλλά νομίζω έχει να κάνει και με τι αποσκοπεί ο καθένας από το χόμπι του. Εμένα πχ μου αρέσει να αναπαριστώ όσο γίνεται πιο πιστά το βιότοπο των ψαριών που φιλοξενώ, δεν επικεντρώνομαι μόνο στα ψάρια αλλά στο όλο σύστημα που δημιουργείται, μικρό μεν αλλά "ζωντανό". Το υπόστρωμα είναι μέρος αυτού και γι' αυτό θα έβαζα. 

Τώρα σε αυτό που λες ότι καμιά φορά πέφτει κράξιμο αν βάλεις φωτό, δυστυχώς ισχύει και δεν βλέπω κανένα λόγο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα :D 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω τη δική μου εμπειρία στο bare bottom..

Εχει χρειαστεί να χρησιμοποιησω bare bottom αλλα για θεραπεια.. εκει οκ δεν χρειαζεσαι αμμο γιατι οντως μπορει να ειναι πιο επιβλαβες για τα ψαρια σε περιπτωση που εχουν πιο χαμηλο ανοσοποιητικο!!

Προφανως η χρηση βυθου είναι αισθητικά όμορφη και αν υπάρχουν και σαλιγκάρια βοηθάει πολύ στον αερισμό, αλλά χωρίς βυθό είναι πολύ πιο εύκολος ο καθαρισμός του ενυδρείου, απλά μπορεί να πιάσει άλγη κάτω κάτι το οποίο μετά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αισθητικά όμορφο, τουλαχιστον μεχρι να γίνει όλη η κάτω επιφάνεια .. ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Υπάρχουν όντως πλεονεκτήματα κυρίως καθαριότητας  με το bare bottom. Δεν έχω κρατήσει ποτέ ενυδρείο bare bottom και εκτός απροόπτου δεν σκοπεύω :P 

Καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους για τους οποίους κάποιος στρέφεται σε άδειο βυθό, αλλά νομίζω έχει να κάνει και με τι αποσκοπεί ο καθένας από το χόμπι του. Εμένα πχ μου αρέσει να αναπαριστώ όσο γίνεται πιο πιστά το βιότοπο των ψαριών που φιλοξενώ, δεν επικεντρώνομαι μόνο στα ψάρια αλλά στο όλο σύστημα που δημιουργείται, μικρό μεν αλλά "ζωντανό". Το υπόστρωμα είναι μέρος αυτού και γι' αυτό θα έβαζα. 

Τώρα σε αυτό που λες ότι καμιά φορά πέφτει κράξιμο αν βάλεις φωτό, δυστυχώς ισχύει και δεν βλέπω κανένα λόγο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα :D 

εγω θα σας αναφερω τα αποτελεσματα απο την μεθοδο αυτη,για 4 μηνες το χρονο. εξαφανιζεται και το παραμικρο σημαδι αποτα ψαρια,γινονται τα χρωματα τους πιο λαμπερα,νομιζω πως στην αμμο κρυβονται δυσαρεστες εκπληξεις λογο αναεροβιων,και την ωρα που οι κιχλιδες περνανε την αμμο μεσα απο τα βραγχια, παθαινουν ζημια.αντι να καθαριζουν τον οργανισμο τους,αναγκαζουν το ανοσιοποιητικο τους συστημα να δουλευει και για επιμολυνσεις επικινδυνες. εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μην ξαναβαλω αμμο μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

εγω θα σας αναφερω τα αποτελεσματα απο την μεθοδο αυτη,για 4 μηνες το χρονο. εξαφανιζεται και το παραμικρο σημαδι αποτα ψαρια,γινονται τα χρωματα τους πιο λαμπερα,νομιζω πως στην αμμο κρυβονται δυσαρεστες εκπληξεις λογο αναεροβιων,και την ωρα που οι κιχλιδες περνανε την αμμο μεσα απο τα βραγχια, παθαινουν ζημια.αντι να καθαριζουν τον οργανισμο τους,αναγκαζουν το ανοσιοποιητικο τους συστημα να δουλευει και για επιμολυνσεις επικινδυνες. εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μην ξαναβαλω αμμο μεσα στο ενυδρειο.

 

Για αυτο είναι τα σαλιγκάρια.. Σκεψου αν και εχω παφερ εχω καποια μεγαλα σαλιγκάρια που ζουν μονιμα εκει.. το βραδυ βγαιβουνολα την μερα δν κυκλοφορει απολυτως τιποτα!!

Μου ανακατευουν τον βυθο περνανε απο μέσα και σκέψου το φίλτρο μπουκώνει πιο πολύ γιατί ανακατώνοντας τον βυθό όλες οι ακαθαρσίες φεύγουν και πάνε στο φίλτρο.. 

Οι κιχλίδες πρεπει να έχουν άμμο, για να καθαρίζουν τα βραγχια τους.. γνώμη μου αν βάλεις κάποια σαλιγκάρια μέσα δεν νομίζω πως θα αντιμετωπίζεις προβλημα.. Απλά να ελεγχεις τον υπερπληθυσμό τους.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πανο,μονο τα μωρα που μου ξεφυγαν απο γεννες,πρπει να ειναι γυρω στις 50, τουλαχιστον 25 ενηλικα ,και εχω και 3 θηρευτες.στο μικροτερο καμια 30 αρια.σκεψου εσυ τωρα, τη αμμο ,τι να πρωτοκαθαρισω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ σε αυτο έχεις δίκιοο.. Δεν ήξερα ότι έχεις τόσο μέγάλα ενυδρεία..

Απλά ναι θα σου πάρει πολύ ώρα να τα καθαρίσεις..

Είναι και αναλογα τον χρόνο που έχεις και πως θεωρείς ότι είναι πιο όμορφο για σεναα.. ;) :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Ναι οκ σε αυτο έχεις δίκιοο.. Δεν ήξερα ότι έχεις τόσο μέγάλα ενυδρεία..

Απλά ναι θα σου πάρει πολύ ώρα να τα καθαρίσεις..

Είναι και αναλογα τον χρόνο που έχεις και πως θεωρείς ότι είναι πιο όμορφο για σεναα.. ;) :D 

τους 8 μηνες το χρονο,τα εχω με ενα σπεσιαλ μιγμα αμμου 9-10 ποντοι. ομως υπαρχει παντα η επικινδυνοτητα για ασθενειες.απο τελη απριλιου και μετα,βγαζω την αμμο.απλως τωρα σκεφτομαι ναμην την ξαναχρησιμοποιησω!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδη που λατρευουν την αμμο οπως τα βυθοψαρα.... αλλα την χρησιμοποιουν και σαν καμουφλαζ.... οπως τα σαλαχια. Σε ευαισθητα ειδη οπως οι δισκοι πολλοι δεν βαζουν καθολου βυθο ενω στα φυτεμενα ειναι βασικος παραγωντας. Γενικα o βυθος μας βοηθαει και στην βιολογικη φιλτρανση και εαν εχει 1 με 2 ποντους παχος δυσκολα θα εχουμε και αναεροβιες περιοχες. Ενας ωριμος βυθος με σωστη οξυγωνοση και κυκλοφορια δεν πιστευω να εχει καποιος να φοβατε τιποτα. Και βεβαια η ομορφια του ειναι βασικος παραγοντας στην τελικη. Προσωπικα θεωρω ποιο σεξι μια γυναικα με ενα καυτο στριγκακι απο το τελιως γυμνο....ετσι και το ενυδρειο..... ;)

Απο την αλλη το bare bottom για μενα εχει καθαρα πρακτικους λογους καθαριοτητας και υγειηνης. Χρησημοποιω για γεννηστρα η για καραντινα. Αν ειχα δισκους βεβαια μεχρι να παρουν μποι ισως να το ειχα και εγω στεγνο.... αλλα ειπαμε για λογος καθαρα προληπτικους.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Υπαρχουν ειδη που λατρευουν την αμμο οπως τα βυθοψαρα.... αλλα την χρησιμοποιουν και σαν καμουφλαζ.... οπως τα σαλαχια. Σε ευαισθητα ειδη οπως οι δισκοι πολλοι δεν βαζουν καθολου βυθο ενω στα φυτεμενα ειναι βασικος παραγωντας. Γενικα o βυθος μας βοηθαει και στην βιολογικη φιλτρανση και εαν εχει 1 με 2 ποντους παχος δυσκολα θα εχουμε και αναεροβιες περιοχες. Ενας ωριμος βυθος με σωστη οξυγωνοση και κυκλοφορια δεν πιστευω να εχει καποιος να φοβατε τιποτα. Και βεβαια η ομορφια του ειναι βασικος παραγοντας στην τελικη. Προσωπικα θεωρω ποιο σεξι μια γυναικα με ενα καυτο στριγκακι απο το τελιως γυμνο....ετσι και το ενυδρειο..... ;)

Απο την αλλη το bare bottom για μενα εχει καθαρα πρακτικους λογους καθαριοτητας και υγειηνης. Χρησημοποιω για γεννηστρα η για καραντινα. Αν ειχα δισκους βεβαια μεχρι να παρουν μποι ισως να το ειχα και εγω στεγνο.... αλλα ειπαμε για λογος καθαρα προληπτικους.

το στριγκακι ειναι μια χαρα πρωτου το λερωσει η γκομενα!αμα το χεσει χεστηκαμε!!!ειναι πολλα τα ψαρια και οι γεννες,και το θεμα της υγειηνης,ειναι βασικο.το θεμα ειναι και αυτο που ειπε και ο @DeLk.οτι δεν πρεπει να πεφτει κραξιμο οταν για λογους αναγκαιοτητας,καποιος αποφασιζει να εχει το ενυδρειο του bare bottom!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πεσει κραξιμο...... δεν νομιζω οτι εχει να κανει. Απλα θα προτεινα μια ποιο μεγαλη βιολογικη φιλτρανση και το ειδος του ψαριου να μην εχει ιδιαιτερες σχεσεις με τον βυθο καθαρα για την βιωσιμοτητα καποιων ειδων. Αν εχεις να κανεις και με γεννες και υπερπληθυσμο τα πραγματα οπως και να εχει δυσκολευουν..... και στην τελικη εδω ειμαστε για να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας απο εκει και περα στο σπιτι του ο καθενας κανει το κουμαντο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Γιατι να πεσει κραξιμο...... δεν νομιζω οτι εχει να κανει. Απλα θα προτεινα μια ποιο μεγαλη βιολογικη φιλτρανση και το ειδος του ψαριου να μην εχει ιδιαιτερες σχεσεις με τον βυθο καθαρα για την βιωσιμοτητα καποιων ειδων. Αν εχεις να κανεις και με γεννες και υπερπληθυσμο τα πραγματα οπως και να εχει δυσκολευουν..... και στην τελικη εδω ειμαστε για να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας απο εκει και περα στο σπιτι του ο καθενας κανει το κουμαντο του.

ειναι αυτο που σου ειπα και πριν.δεν το προσεγγιζουν το θεμα οπως εσυ.αν ποσταρω χωρις αμμο θα κραξουν!!εσυ εκ των πρωτερων ξερεις γιατι την εχω αφαιρεσει!!!απλα εγω τα διατηρω bare bottom 3-4 μηνες,και μετα ξανα απο την αρχη!!1αντε τωρα αυτο να τους το εξηγησω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομιζω οτι θα κραχτει κανενας.. Απλα θεωρω ΄΄οτι οταν παρουσιαζουμε ενα ενυδρείο μπορούμε να παραθεσουμε αναλυτικα τους λογους για τον οποίο κανουμε ό,τι κάνουμε!! Και που ξες?? Μπορεί να βγει κάτι καινουργιο ή καλύτερο!! Απλά αυτό που λες κράξιμο νομίζω ότι καμιά φορά παρεξηγείται ο γραπτός λόγος κάτι το οποίο είναι λογικο.. Οποτε αν νομιζουμε ότι καποιος μας προσεβαλε ή το οτιδηποτε μπορούμε πολύ απλά να το συζητησουμε μαζι του είτε με πμ είτε εδώ που είναι κοινό για όλους!!

Είναι απλά τα πράγματα παιδια, είμαστε εδω για να περάσουμε καλα, να δείξουμε τα ενυδρεία μας, να βοηθησουμε όποιον το χρειάζεται.. Μοιραζόμαστε όλοι το ίδιο χόμπι.. <3 :* 

Οπως είπαμε  το υποστρωμα βοηθάει όχι μονο για να δείχνουν χρωματισμό τα ψάρια, όσον αφορά την αντίθεση, αλλά για καμουφλαζ για παρα πολλα ψάρια! Οποτε η λυση είναι απλή.. δεν θελουμε υποστρωμα?? Δεν επιλέγουμε ψάρια τα οποία νιώθουν άνετα εκεί μέσα, γιατί όπως και να το κάνουμε εκεί θα νιώθουν ασφάλεια και δεν θα είναι στρεσσαρισμένα.. Πες το ότι έχει περάσει στο DNA τους.. ;) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε συ δε μιλησα για προσβολες.απλως,το bare bottom ειναι καπως παρεξηγημενο.ουτε σαλαχια,ουτε γλωσσες εχω.ειναι ομως πολλα τα ψαρια,κανω αλλαγες καθε εβδομαδα,και στο τετραμηνο που τα εχω ετσι,εχει αποδειχτει οτι ειναι καλυτερα.το οτι εχω κουραστει,το παραμεριζω.δηκαδη θελω να σου πω,αν κανεις αυτη τη δου λεια για χρονια,με αφρικανες,μοιραια οδηγεισαι στο bare bottom!:innocent:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρα θα το σκεφτομουν χωρις υποστρωμαα.. χαχαχ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Ξεκαθαρα θα το σκεφτομουν χωρις υποστρωμαα.. χαχαχ 

ρε σεις αμα ποσταρω με bare bottom θα τον υπερασπιστειτε το γερο ετσι δεν ειναι?:zoro:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι στην παρεα......

 

Tender δεν ξερω τι αφρικανες εχεις και τη σχεση εχουν τα ζωντανα σου με τον βυθο απο θεμα σκαψιματος κλπ..... αλλα στην τελικη ποιο πολυ θα με απασχολουσε το θεμα του υπερπληθυσμου με οτι αυτο συνεπαγετε παρα ο βυθος.......

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Rik,ως επι το πλειστον,ειναι metriclima,αλλα υπαρχουν και αλλα ειδη.ανα διαστηματα,τα δινω σε φιλικα ζευγαρια,αλλα τωρα οσους ξερω τους εχω γεμισει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος africa tender έγραψε:

ρε σεις αμα ποσταρω με bare bottom θα τον υπερασπιστειτε το γερο ετσι δεν ειναι?:zoro:

Θα σου βγαλω τ' αντερα............:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Θα σου βγαλω τ' αντερα............:hehe

μου ηρθε μια ιδεα.τι θα ελεγες,αν καναμε παρουσιασεις bare bottom ενυδρειων,να δουμε τα αισθητικα αποτελεσματα,χωρις τη βοηθεια του υποστρωματος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

μου ηρθε μια ιδεα.τι θα ελεγες,αν καναμε παρουσιασεις bare bottom ενυδρειων,να δουμε τα αισθητικα αποτελεσματα,χωρις τη βοηθεια του υποστρωματος?

Βare bottom ακούω αλλά δεν βλέπω τίποτα.

Δώσε έστω...... ένα μικρό φώτοδείγμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...