Jump to content

σιλικονες-ενωσεις ενυδρειου


noa1978

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!!θελω γνωμες και βοηθεια!!!

εχω βρει ενα ενυδρειο για αγορα,ειναι ακομη σε κουτα φανταστειτε,δεν εχει ανοιχτει καν!!!

το θεμα μου ειναι οτι ετος κατασκευης του ειναι 2012.....!!!!

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

οι σιλικονες-ενωσεις θα ειναι ενταξει?

μηπως θα εχω θεμα στην πορεια?

το οτι ειναι ακομη σε κουτα παιζει ρολο στην συντηρηση των ενωσεων?

πως μπορω να το διαπιστωσω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι αβρεχτο αν εχει φυλαχτει στις σωστες θερμοκρασιες θεωρω πως δεν θα εχει καποιο προβλημα η σιλικονη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεμισε το με νερο και θα φανει σε 1-2 μερες. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος noa1978 έγραψε:

καλησπερα σε ολους!!!θελω γνωμες και βοηθεια!!!

εχω βρει ενα ενυδρειο για αγορα,ειναι ακομη σε κουτα φανταστειτε,δεν εχει ανοιχτει καν!!!

το θεμα μου ειναι οτι ετος κατασκευης του ειναι 2012.....!!!!

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

οι σιλικονες-ενωσεις θα ειναι ενταξει?

μηπως θα εχω θεμα στην πορεια?

το οτι ειναι ακομη σε κουτα παιζει ρολο στην συντηρηση των ενωσεων?

πως μπορω να το διαπιστωσω αυτο?

η σιλικονη ,ωριμαζει με την υγρασια,και της ειναι απαραιτητη μετα το στεγνωμα.αν το ενυδρειο ηταν απθηκευμενο σε μερος με σχετι κη υγρασια.δεν θα εχεις προβλημα.θα πρεπει ομως σε καθε περιπτωση να κανεις δοκιμη,οπως σου προτεινε η @natateo

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γεμισε το με νερο και θα φανει σε 1-2 μερες. :)

για να το γεμισω...πρεπει να το αγορασω.....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος noa1978 έγραψε:

για να το γεμισω...πρεπει να το αγορασω.....

 

Καταλαβα! Παιρνεις ενα ενυδρειο ... στο σακι...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καταλαβα! Παιρνεις ενα ενυδρειο ... στο σακι...

 

εσυ εχεις παρει ποτε ενυδρειο...να το γεμισεις να δεις αν ειναι καλο και μετα να το παρουν πισω αν δεν σου κανει??αν ναι πες μου απο που να παω και εγω

 

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα ειναι και ποσα λιτρα?οσο για αυτο που ρωτησες,υπαρχει εγγυηση (στα καινουρια)σε αυτην την περιπτωση,την εγγυηση πεπει να αναλαβει το καταστημα,αν θελει να το πουλησει,αλλιως να το ξαναβαλει στην αποθηκη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

τι μαρκα ειναι και ποσα λιτρα?οσο για αυτο που ρωτησες,υπαρχει εγγυηση (στα καινουρια)σε αυτην την περιπτωση,την εγγυηση πεπει να αναλαβει το καταστημα,αν θελει να το πουλησει,αλλιως να το ξαναβαλει στην αποθηκη.

eheim 330 λιτρα ειναι,για εγγυηση δεν εχω ρωτησει

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις θεμα γιατι και σε πετσοπ εχουν ενυδρεια που ειναι αρκετο καιρο στο ραφι και ειναι μια χαρα.. 
Αν γινεται και μπορεις πιασε τις σιλικονες να δεις αν εχουν πετρωσει. αν οχι δεν νομιζω να εχεις θεμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η eheim ειναι σοβαρη εταιρεια,και για τις κολλησεις,δινει εγγυηση.αν ειναι 330 λιτρα,σημαινει οτι υπαρχει αρκετο υλικο.(απο κολλα).ομως επειδη ειναι κατασκευης 2012.καλο θα ηταν να εμπλεξεις τον καταστηματαρχη για καλο και για κακο.

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι ποσο το βρεικες και αν αξιζει η αγορα του, γιατι αμα ειναι 6 χρονων και θελει και αρκετα χρηματα δεν αξιζει.. :)

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα φτηνα ειναι αληθεια,το μονο που μπορω να κανω ειναι οταν παω να το παρω να κοιταξω τις σιλικονες..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λόγο δουλειάς (υδραυλικός) θα σου πω πως δεν παθαίνει  τίποτα  δεν έχει πρόβλημα τουλάχιστον η μη ενυδρειακες της βάζουμε  και κρατάνε πολλά χρόνια,αυτό για υγρασία  και τέτοια πρώτη φορά το ακούω και ότι σκληραίνει δεν ισχύει.μου έρχεται στο μυαλό τώρα στο σπίτι  μου έβαλα για να κολλήσω τα είδη υγιεινής  το 2002 και είναι ακόμα γερή και χωρίς να ξεκολλήσει τιποτα.βέβαια μιλάω για της κοινες σιλικονες που πιστεύω δεν έχουν μεγάλη διαφορά απλά η ενυδρειακες είναι μη τοξικές. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Φίλε μου λόγο δουλειάς (υδραυλικός) θα σου πω πως δεν παθαίνει  τίποτα  δεν έχει πρόβλημα τουλάχιστον η μη ενυδρειακες της βάζουμε  και κρατάνε πολλά χρόνια,αυτό για υγρασία  και τέτοια πρώτη φορά το ακούω και ότι σκληραίνει δεν ισχύει.μου έρχεται στο μυαλό τώρα στο σπίτι  μου έβαλα για να κολλήσω τα είδη υγιεινής  το 2002 και είναι ακόμα γερή και χωρίς να ξεκολλήσει τιποτα.βέβαια μιλάω για της κοινες σιλικονες που πιστεύω δεν έχουν μεγάλη διαφορά απλά η ενυδρειακες είναι μη τοξικές. 

οι μη ενυδρειακες,εχουν και αλλες προσμιξεις.και αλλες αντοχες.σε ξηρο περιβαλλον,η 100% σιλικονη,μετον καιρο συρρικνωνεται,χανεται η προσφυση,με δυσαρεστα αποτελεσματα.τα παλια χρονια,οταν αποθηκευαμε ενυδρεια,βαζμε μεσα,και ενα μικρο δοχειο με νερο,και ανα τακτα χρονικα διαστηματα,το ανανεωναμε.η πλυση με διαλυμμα ξυδιου με νερο την ανανεωνει.η σιλικονη με το νερο ωριμαζει και "λαστιχαρει".

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια συμπερασματικα πρεπει να κοιταξω τις σιλικονες αν ειναι μαλακες,δεν νομιζω πως μπορω να κανω κατι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος noa1978 έγραψε:

εσυ εχεις παρει ποτε ενυδρειο...να το γεμισεις να δεις αν ειναι καλο και μετα να το παρουν πισω αν δεν σου κανει??αν ναι πες μου απο που να παω και εγω

 

Απο το https://www.aquario.gr/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος noa1978 έγραψε:

με λιγα λογια συμπερασματικα πρεπει να κοιταξω τις σιλικονες αν ειναι μαλακες,δεν νομιζω πως μπορω να κανω κατι παραπανω...

θα σου πω το τελικα.η σιλικονη εχει αντοχη 15 χρονια στις μεγαλες εταιρειες.αν ομως δεν χρησιμοποιηθει το ενυδρειο,το κρυο,και η ξηρασια κανει ζημια.κανε μια εξηγηγηση με τον ανθρωπο,και ξεκαθαρισε του οτι θα το παρεις,αν και εφοσον δεν υπαρχει διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...