Jump to content

Θανατοι σε Ενυδρειο


Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο 120λτ με guppies εχω αρκετες γεννες πολλα φυτα και γενικα το ενυδρειο τρεχει ενα 7μηνο .
Προσφατα απο τις πολλες γεννες ειχε αυξηθει ο πληθυσμος και αντιμετωπισα προβλημα με βακτηριο (διαφανη λωριδα πισω απο το ψαρι και fin rot ) εκανα θεραπια με esha 2000 και επειτα με baktropur και το προβλημα αντιμετωπιστηκε (η ετσι νομιζα) . εχει τυχει ομως σημερα και αλλες μερες να δω στο ακυρο 2 θηλυκα νεκρα στον βυθο (το ενα ειχε ανοιχτο το στομα του ) δεν ξερω τι μπορει να φταει και εχω σπασει το κεφαλι μου!! χρησιμοποιω Flourish 5ml την βδομαδα και 1 ml Διοξειδιο AquaForest την μερα .Αλλαγες κανω 30 λτ καθε σαββατο και το φιλτρο καθαριζεται ανα 15 με 20 μερες .
Φιλτρανση Συνολο 800λτ/ωρα βιολογικο υλικο , ενυδρειακος υαλοβαμβακας  , χοντρο φιλτρο juwel , λεπτο φιλτρο juwel 

Φωτισμος 8 ωρες την μερα 

Αμμωνια 0 

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0-5 
PH 7,8-8,0
CL 0 
Σε καθε αλλαγη χρησιμοποιειται jbl biotopol plus και tropical sanital uv salt  

Tαισμα γινεται καθημερινα πλην κυριακης με εναλαξ προγραμμα tetramin,tetra pro color , tropical dafnia , ocean nutrition spirulina flakes

Αυτην την στιγμη εχω απομεινει με 5 θηλυκα και 5 αρσενικα και καμια 20αρια ανηλικα Επισης υπαρχει ενα ελαφρυ ξεθοριασμα στις ουρες αλλα τα περισσοτερα αρσενικα εχουν full χρωματα ..

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Dynamite έγραψε:

Kαλησπερα σε ολους εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο 120λτ με guppies εχω αρκετες γεννες πολλα φυτα και γενικα το ενυδρειο τρεχει ενα 7μηνο .
Προσφατα απο τις πολλες γεννες ειχε αυξηθει ο πληθυσμος και αντιμετωπισα προβλημα με βακτηριο (διαφανη λωριδα πισω απο το ψαρι και fin rot ) εκανα θεραπια με esha 2000 και επειτα με baktropur και το προβλημα αντιμετωπιστηκε (η ετσι νομιζα) . εχει τυχει ομως σημερα και αλλες μερες να δω στο ακυρο 2 θηλυκα νεκρα στον βυθο (το ενα ειχε ανοιχτο το στομα του ) δεν ξερω τι μπορει να φταει και εχω σπασει το κεφαλι μου!! χρησιμοποιω Flourish 5ml την βδομαδα και 1 ml Διοξειδιο AquaForest την μερα .Αλλαγες κανω 30 λτ καθε σαββατο και το φιλτρο καθαριζεται ανα 15 με 20 μερες .
Φιλτρανση Συνολο 800λτ/ωρα βιολογικο υλικο , ενυδρειακος υαλοβαμβακας  , χοντρο φιλτρο juwel , λεπτο φιλτρο juwel 

Φωτισμος 8 ωρες την μερα 

Αμμωνια 0 

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0-5 
PH 7,8-8,0
CL 0 
Σε καθε αλλαγη χρησιμοποιειται jbl biotopol plus και tropical sanital uv salt  

Tαισμα γινεται καθημερινα πλην κυριακης με εναλαξ προγραμμα tetramin,tetra pro color , tropical dafnia , ocean nutrition spirulina flakes

Αυτην την στιγμη εχω απομεινει με 5 θηλυκα και 5 αρσενικα και καμια 20αρια ανηλικα Επισης υπαρχει ενα ελαφρυ ξεθοριασμα στις ουρες αλλα τα περισσοτερα αρσενικα εχουν full χρωματα ..

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 
 

Καλημερα!

Με τι τεστακια μετρας;

Μετα την θεραπεια με bactopur kai Esha τα καλα τα βακτηρια μειωθηκαν πολυ σε αριθμο ! Θα επρεπε να κανεις αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα απο 30%.

Τωρα διαβασα στο αλλο θεμα σου για τεστ 6 σε 1 - δειχνει στα περιπου μονο, μην το εμπιστευεσαι.

Επειδη εχεις συνεχεια fin rot, μπορουμε να υποθεσουμε, οτι με το νερο κατι δεν παει καλα.

Εισαι σιγουρος, που εχεις (ειχες) fin rot μονο; Βγαλε καμια φωτο απο τα αρρωστα ψαρια (κοντινο).

Οκ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα!

Με τι τεστακια μετρας;

Μετα την θεραπεια με bactopur kai Esha τα καλα τα βακτηρια μειωθηκαν πολυ σε αριθμο ! Θα επρεπε να κανεις αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα απο 30%.

Τωρα διαβασα στο αλλο θεμα σου για τεστ 6 σε 1 - δειχνει στα περιπου μονο, μην το εμπιστευεσαι.

Επειδη εχεις συνεχεια fin rot, μπορουμε να υποθεσουμε, οτι με το νερο κατι δεν παει καλα.

Εισαι σιγουρος, που εχεις (ειχες) fin rot μονο; Βγαλε καμια φωτο απο τα αρρωστα ψαρια (κοντινο).

Οκ;

μετα το esha 2000 και το baktopur εκανα τις διπλες αλλαγες για την βιολογια οπως ειπες ..

οσο για τα τεστ δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να αγορασω ξεχωριστα για ολες τις παραμετρους το μονο που εχω ξεχωριστο ειναι τα τεστ αμμωνιας με σταγονες απο την API Και αυτα βγαινουν μηδενικα θα προσπαθησω να βγαλω φωτο και θα τις ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα!

Με τι τεστακια μετρας;

Μετα την θεραπεια με bactopur kai Esha τα καλα τα βακτηρια μειωθηκαν πολυ σε αριθμο ! Θα επρεπε να κανεις αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα απο 30%.

Τωρα διαβασα στο αλλο θεμα σου για τεστ 6 σε 1 - δειχνει στα περιπου μονο, μην το εμπιστευεσαι.

Επειδη εχεις συνεχεια fin rot, μπορουμε να υποθεσουμε, οτι με το νερο κατι δεν παει καλα.

Εισαι σιγουρος, που εχεις (ειχες) fin rot μονο; Βγαλε καμια φωτο απο τα αρρωστα ψαρια (κοντινο).

Οκ;

 

IMG_0291.JPG

IMG_0292.JPG

Link to comment
Share on other sites

IMG_0283.JPG

IMG_0286.JPG

Link to comment
Share on other sites

Aυτα ειναι 2 απο τα θηλυκα σε λιγη ωρα ανεβαζω και ενα βιντεο στο youtube  
Γενικα δεν υπαρχουν ανασηκωμενα λεπια και δεν βλεπω πλεον διαφανη λωριδα απο πισω τους τρωνε κανονικα γεννανε κανονικα κολυμπουν κανονικα δεν υπαρχει καποιο σημαδι αρρωστιας και αυτο ειναι που με προβληματιζει !!! 
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Dynamite έγραψε:

Aυτα ειναι 2 απο τα θηλυκα σε λιγη ωρα ανεβαζω και ενα βιντεο στο youtube  
Γενικα δεν υπαρχουν ανασηκωμενα λεπια και δεν βλεπω πλεον διαφανη λωριδα απο πισω τους τρωνε κανονικα γεννανε κανονικα κολυμπουν κανονικα δεν υπαρχει καποιο σημαδι αρρωστιας και αυτο ειναι που με προβληματιζει !!! 
 

Μια χαρα φαινουνται τα ψαρακια σου.Αυτο το χοντρο χαλικι με αιχμηρες ακρες γιατι το βαλες μεσα; Απο κατω φαινεται κανονικο ενυδρειακο χαλικακι, που ειναι ομορφο και δεν τραυματιζει τα ψαρακια. Τα φυτα σου εχουν ελλειψη καλιου(μικρες τρυπουλες στα φυλλα της hygrophila difformis).

Κανε αλλαγες νερου πιο συχνα και δες πως θα παει.

Και κατι ακομα- για να βρω καποια παρασιτα η πρωτόζωα η κ.α. χρησιμοποιω μεγεθεντικο φακο - δοκιμασε, μπορει να βρεις κατι ,που δεν φαινεται με γυμνο ματι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα φαινουνται τα ψαρακια σου.Αυτο το χοντρο χαλικι με αιχμηρες ακρες γιατι το βαλες μεσα; Απο κατω φαινεται κανονικο ενυδρειακο χαλικακι, που ειναι ομορφο και δεν τραυματιζει τα ψαρακια. Τα φυτα σου εχουν ελλειψη καλιου(μικρες τρυπουλες στα φυλλα της hygrophila difformis).

Κανε αλλαγες νερου πιο συχνα και δες πως θα παει.

Και κατι ακομα- για να βρω καποια παρασιτα η πρωτόζωα η κ.α. χρησιμοποιω μεγεθεντικο φακο - δοκιμασε, μπορει να βρεις κατι ,που δεν φαινεται με γυμνο ματι.

 

το κατω το χαλικι ειναι ετοιμο υποστρωμα για φυτα το complete substrate της tetra το απο πανω ειναι ενυδρειακο χαλικι απο την aquael .. ειναι ακαταλληλο για τα ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα φαινουνται τα ψαρακια σου.Αυτο το χοντρο χαλικι με αιχμηρες ακρες γιατι το βαλες μεσα; Απο κατω φαινεται κανονικο ενυδρειακο χαλικακι, που ειναι ομορφο και δεν τραυματιζει τα ψαρακια. Τα φυτα σου εχουν ελλειψη καλιου(μικρες τρυπουλες στα φυλλα της hygrophila difformis).

Κανε αλλαγες νερου πιο συχνα και δες πως θα παει.

Και κατι ακομα- για να βρω καποια παρασιτα η πρωτόζωα η κ.α. χρησιμοποιω μεγεθεντικο φακο - δοκιμασε, μπορει να βρεις κατι ,που δεν φαινεται με γυμνο ματι.

 

Και εγω γιαυτο εχω τρελαθει !!! Γιατι ενω φαινονται μια χαρα και ενεργητικα τυχαινει να ανοιξω τα φωτα στις 8 το βραδυ και στις 11 να γυρισω σπιτι και ενω ολα ετρωγαν και κολυμπουσαν μια/ χαρα να δω ενα στον πατο ψοφιο !!! δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει και πραγματικα εχω κανει υπερανθρωπες προσπαθειες !!! 
φταινε οι γεννες ? φταιει η κακη αναλογια αρσενικα θυληκα ? τι φταιει ? οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο σας παρακαλω ας πει κατι !!

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κσι το βιντεο εν ωρα λειτουργιας και προσεχε και τις θερμοκρασιες....

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Βαλε κσι το βιντεο εν ωρα λειτουργιας και προσεχε και τις θερμοκρασιες....

εχω ενα βιντεο που τραβηξα πριν λιγο καιρο δεν διαφερει πολυ απο το σημερινο τοπιο 
για την θερμοκρασια εχω φτιαξει ενα diy συστημα με 2 ανεμηστηρες οι οποιοι δουλευουν 1/4 της ωρας ανα ωρα και οι τιμες της θερμοκρασιας παιζουν απο 25-27 βαθμους 

 

το βιντεο 

 

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθαμε λιγο να καταλαβω καλυτερα.... η κυκλοφορια του νερου στα χαμηλα στρωματα του βυθου ειναι καλη;; εχεις 2 φιλτρακια;; παρε ενα ξυλακι αυτα απο τα σουβλακια και τρυπα ολο τον βυθο και αυξησε λιγο την αναταραξη τωρα το καλοκαιρι. Το οτι ανεβοκατεβαινει η θερμοκρασια δεν ειναι καλο.... ασε το ανεμηστηρα συνεχεια ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Για βοηθαμε λιγο να καταλαβω καλυτερα.... η κυκλοφορια του νερου στα χαμηλα στρωματα του βυθου ειναι καλη;; εχεις 2 φιλτρακια;; παρε ενα ξυλακι αυτα απο τα σουβλακια και τρυπα ολο τον βυθο και αυξησε λιγο την αναταραξη τωρα το καλοκαιρι. Το οτι ανεβοκατεβαινει η θερμοκρασια δεν ειναι καλο.... ασε το ανεμηστηρα συνεχεια ανοιχτο.

η αναταραξη που εχω ειναι πιστευω πολυ καλη εχω τα 2 φιλτρα αντιδιαμετρικα και γινεται συνεχης ανακυκλωση της επιφανειας για την κυκλοφορια στον βυθο δεν γνωριζω τι γινεται να πω την αληθεια .....θα κανω αυτο με το σουβλακι και θα σου πω ...
Αν εχω μονιμα ανοιχτα τα ανεμηστηρακια θα κατεβαινει πολυ η θερμοκρασια και θα παιρνει μπροστα ο θερμοστατης συνεχως ... ενα ακομη βιντεο σημερινο ειναι αυτο 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μονο το ενα ανεμηστηρα συνεχεια.....τουλαχιστων οσο τα φωτα ειναι αναμενα. Εχεις λιγη αναταραξη για τις ζεστες που εχουμε και επισης πρωτεινικο φιλμ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Βαλε μονο το ενα ανεμηστηρα συνεχεια.....τουλαχιστων οσο τα φωτα ειναι αναμενα. Εχεις λιγη αναταραξη για τις ζεστες που εχουμε και επισης πρωτεινικο φιλμ. 

 

 

με ολον τον σεβασμο στις γνωσεις σου και στην εμπειρια σου στο χωρο θελω να σου πω οτι αν ενα προβλημα δεν υπαρχει αυτην την στιγμη ειναι το πρωτεινικο φιλμ ... το βιντεο το 2ο που ειδες αυτη η θολουρα στο τζαμι ειναι αλατα απο την εξατμιση που ειχε γινει αυτες της μερες και απλα δεν την καθαρισα μετα ταην αλλαγη νερου .. 

Ευχαριστω παντως .. Κατι ακομα ποιον ανεμηστηρα να βαλω να δουλευει ? αυτον που βαζει αερα η αυτο που βγαζει ? 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο..... τα αλατα στο τζαμι σου με μπερδεψαν.... παντως την αναταραξη οπως και να εχει θα την αυξανα γιατι ναι μεν δεν θελουμε πολυ αναταραξη στα φυτεμενα γιατι φευγει ποιο ευκολα το διοξειδιο αλλα απο την αλλη .με τις ζεστες θελουμε και περισοτερο ο2 για τα ψαρια μας πραγμα το οποιο θα με ενδιεφερε ποιο πολυ αυτη την χρονικη περιοδο. Τον ανεμηστηρα αυτον που βαζει.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εχεις δικιο..... τα αλατα στο τζαμι σου με μπερδεψαν.... παντως την αναταραξη οπως και να εχει θα την αυξανα γιατι ναι μεν δεν θελουμε πολυ αναταραξη στα φυτεμενα γιατι φευγει ποιο ευκολα το διοξειδιο αλλα απο την αλλη .με τις ζεστες θελουμε και περισοτερο ο2 για τα ψαρια μας πραγμα το οποιο θα με ενδιεφερε ποιο πολυ αυτη την χρονικη περιοδο. Τον ανεμηστηρα αυτον που βαζει.....

 

σε ευχαριστω πολυ μακαρι το θεμα να ειναι το οξυγονο η η θερμοκρασια και οχι τιποτα αλλο γιατι πραγματικα με εχει κουρασει το να βλεπω ψαρακια ανασκελα χωρις λογο !!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις..... εδω  προσπαθουμε απο μια φωτο η βιντεο να βγαλουμε ακρη....οπως καταλαβαινεις πραμα ολιγων δυσκολο. Απο την στιγμη που δεν εχεις εμφανη σημαδια καποιας ασθενειας κατι δεν παει αλλλοκαλα.....  το οτι χανεις ενηλικα ψαρια ειναι και αυτο μια ενδειξη μια που εχουν μικροτερες αντοχες σε θερμοκρασιες και ο2..... ψαξτην λιγο... και βλεπεις. Περιμενουμε νεα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα ηλικιωμενα φευγουν σιγα- σιγα. Αν τα εχεις 2χρονια και πανω...

Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω, φαινουνται ζωηρα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως απλα ηλικιωμενα φευγουν σιγα- σιγα. Αν τα εχεις 2χρονια και πανω...

Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω, φαινουνται ζωηρα.

 

μου περασε και εμενα απο το μυαλο αυτο να σου πω την αληθεια γιατι οτι ψαρι μου ειχε πεθανει ηταν αγορασμενο απο πετ σοπ οποτε δεν μπορω να προσδιορισω ποσο καιρο τα ειχαν εκει κλπ κλπ αλλα την τελυταια φορα πεθανε ενα ψαρι το οποιο ηταν θυληκο και ηταν απο δικη μου γεννα δλδ ηταν 5 μηνων ..... και ξαφνιαστηκα γιατι ηταν το πιο μεγαλο και ζωηρο ... γεννουσε κανονικα ετρωγε ,,, μεχρι και τα αρσενικα κυνηγούσε καμια φορα 

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση της θερμοκρασίας των νερών επιφέρει αύξηση του μεταβολισμού των υδρόβιων οργανισμών, άρα και των ενεργειακών τους αναγκών. Στα ψάρια μας η απότομη πτώση της θερμοκρασίας μπορεί να προκαλέσει αιμόλυση(αποχωρισμός της αιμοσφαιρίνης από τα ερυθρά αιμοσφαίρια).Οποτε σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο και στις αλλαγες νερου.
Επισης οταν λεμε οτι τα γκαπυ μπορουν να ζησουν απο 10 εως 29 βαθμους ουτε οι 12 ειναι ιδανικη ουτε η 27 βαθμοι. Παραδειγμα περυση το χειμωνα κατω απο τους 16 βαθμους αρχισα να εχω απωλειες απο τα ποιο ενηλικα μελη. Τωρα λογω ζεστης εαν τα εχουμε στους 27 πχ τοτε πρεπει να αυξησουμε και αναλογα τις απαιτησεις τους σε οξυγονο για τις οργανικες τους αναγκες..... Δεν ειναι το ιδιο με το να τα εχουμε στους 24 απο θεμα οξυγωνου.

Ταισε τα μία ή δύο φορές την ημέρα σε μικρές ποσότητες τη φορά. Ποτέ μην προσθέτετε περισσότερο τροφη από το ποσο μπορεί να φάει.  Το πιο σημαντικό πράγμα κατά τη σίτιση των guppies σας είναι να μην τα υπερτρεφετε και ποικιλια. Αυτό συμβαίνει πολύ συχνά και μπορεί να οδηγήσει σε προβλημάτα. Εάν τα ψάρια τρώνε πάρα πολύ, μπορεί να μπλοκάρουν τα έντερά τους. Η αφαγωτη τροφη επισης περαν του οτι μολυνη διπλα το νερο μπορει να δηλητηριασει τα ψαρια εαν αυτη φαγωθει σε δευτερη φαση και ειναι σε φαση αλιωσης. Για αυτο ρωταω εαν εχεις καλη κυκλοφορια στο βυθο μια που πρεπει να σκουπιζει ουσιαστικα σωστα απο τα αποβλητα και τις αφαγωτες τροφες και να αποροφουντε και να μενουν στο φιλτρο.

τα παραπανω γραφωμενα ειναι  πληροφοριες που θα πρεπει να εχουμε στο νου μας γιατι δεν θελει και πολυ για να παει κατι στραβα στα καλα καθουμενα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Η αύξηση της θερμοκρασίας των νερών επιφέρει αύξηση του μεταβολισμού των υδρόβιων οργανισμών, άρα και των ενεργειακών τους αναγκών. Στα ψάρια μας η απότομη πτώση της θερμοκρασίας μπορεί να προκαλέσει αιμόλυση(αποχωρισμός της αιμοσφαιρίνης από τα ερυθρά αιμοσφαίρια).Οποτε σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο και στις αλλαγες νερου.
Επισης οταν λεμε οτι τα γκαπυ μπορουν να ζησουν απο 10 εως 29 βαθμους ουτε οι 12 ειναι ιδανικη ουτε η 27 βαθμοι. Παραδειγμα περυση το χειμωνα κατω απο τους 16 βαθμους αρχισα να εχω απωλειες απο τα ποιο ενηλικα μελη. Τωρα λογω ζεστης εαν τα εχουμε στους 27 πχ τοτε πρεπει να αυξησουμε και αναλογα τις απαιτησεις τους σε οξυγονο για τις οργανικες τους αναγκες..... Δεν ειναι το ιδιο με το να τα εχουμε στους 24 απο θεμα οξυγωνου.

Ταισε τα μία ή δύο φορές την ημέρα σε μικρές ποσότητες τη φορά. Ποτέ μην προσθέτετε περισσότερο τροφη από το ποσο μπορεί να φάει.  Το πιο σημαντικό πράγμα κατά τη σίτιση των guppies σας είναι να μην τα υπερτρεφετε και ποικιλια. Αυτό συμβαίνει πολύ συχνά και μπορεί να οδηγήσει σε προβλημάτα. Εάν τα ψάρια τρώνε πάρα πολύ, μπορεί να μπλοκάρουν τα έντερά τους. Η αφαγωτη τροφη επισης περαν του οτι μολυνη διπλα το νερο μπορει να δηλητηριασει τα ψαρια εαν αυτη φαγωθει σε δευτερη φαση και ειναι σε φαση αλιωσης. Για αυτο ρωταω εαν εχεις καλη κυκλοφορια στο βυθο μια που πρεπει να σκουπιζει ουσιαστικα σωστα απο τα αποβλητα και τις αφαγωτες τροφες και να αποροφουντε και να μενουν στο φιλτρο.

τα παραπανω γραφωμενα ειναι  πληροφοριες που θα πρεπει να εχουμε στο νου μας γιατι δεν θελει και πολυ για να παει κατι στραβα στα καλα καθουμενα.

 

 Σε ευχαριστω πολυ θα τα προσεξω ολα οσα μου ειπες !!!

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα.... ενημερωσε οποτε θες και καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Νασε καλα.... ενημερωσε οποτε θες και καλη συνεχεια...

αν αγοραζα εναν μεταχειρισμένο stc-1000  ? θα βελτιωνε αυτος τα πραγματα στο σκαμπανευασμα της θερμοκρασιας ? 
εχω βρει εναν σε καλη τιμη 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω κανει χρηση ποτε κοντρολερ και το καλοκαιρι ο θερμαντηρας βγαινει αλλα σιγουρα ειναι μια καλη λυση ειδικα για μικρα ενυδρεια. Το ενυδρειο μου ειναι 500+ λιτρα και εχω ενα ανεμηστηρα 24 ωρες το 24ωρω αλλα βεβαια δεν εχω ποτε μεγαλες διακυμανσης λογω και των πολλων λιτρων (1 με 2 βαθμους διαφορα μεσο ορο ημερα νυχτα). Επισης εχω και εξωτερικο σαμπ οποτε γινεται και καλυτερη οξυγονωση αναγκαστηκα και μη. Και μενα φτανει στις μεγαλες ζεστες και 28 βαθμους το ενυδρειο αλλα αυτο γινεται σταδιακα και σταθερα, εχω καλη οξυγωνωση και με πολλες ωρες περιθωριο οποτε υπαρχει ενας σεβαστος χρονος προσαρμογης. Το καλοκαιρι γενικα τα ενυδρεια υποφερουν και ιδικα τα φυτεμενα αλλα το θεμα ειναι να βρουμε καποιες ισοροποιες. Δηλαδη την σωστη και οχι υπερβολικη οξυγωνωση, κυκλοφορια, θερμοκρασια..... δεν ειναι παντα ευκολο ειδικα με την θερμοκρασια αλλα κανουμε οτι μπορουμε. Εαν ειχα τσιλερ εκει τα πραγματα βεβαια γίνονται πολυ ποιο ευκολα ( σταθερες και ιδανικες συνθηκες συνεχως) αλλα.......... no money no funny........ :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...