Jump to content

gmarbel's reefara


gmarbel

Recommended Posts

 

- Ενυδρείο: 120x80x50cm rimlees 15mm και διπλό πάτω  500lt

- sump: 80x35x45 με 3 διαμερίσματα 100lt

- υπερχείληση diy

- Βράχος: νεκρός και ζωντανός περίπου 40κιλά (20kg στο main νεκρός και 20kg στο sump ζωντανός) Σε λιγο καιρό θα αφαιρεσω μερικο απο το σαμπ για να κάνω χώρο για τις άλγες

- Αραγωνίτης: -, barebottom  με  λευκό Plexi στον πυθμένα

- Φίλτρανση: skimmer coral box d700,  2 reactors waterwaves με 400ml ανθρακα και 400ml αντιφώσφορο.  haeto και caulerpa στο sump

- Φωτισμός: Populargrow led 165w σε 24ωρο προγραμμα καλοκαιριού,  20w led 6500Κ στο sump x 12h το βράδυ. Θέλω να αναβαθμίσω το φωτιστικό φυσικά και θέλω ΒΟΗΘΕΙΑ

- Κυκλοφορία: αντλία επιστροφής jebao 4000lt/h (δουλευει στο 35% της απόδοσης), Jebao rw-4 και rw-15wifi , Συντομα θα αναβαθμιστεί με 2 jebao wifi cross flow cp-40,  jebao rw-4 και αεραντλία 200l/h για τις άλγες

- ΑΤΟ: coral box

- αντίστροφη όσμωση 5 σταδίων ecosoft standard με 150 μεμβράνη

- Θέρμανση: θερμοστάτης eheim 300w με controller stc-1000

-Ψύξη: chiller arctica dba 150  με αντία jebao jebao 3200lt/h συνδεδεμένο σε σειρά με τους ριάκτορες

- αλάτι: fauna marin pro reef

- Συμπληρώματα: balling light method με δοσομετρικές grotech (οταν ξεκινήσει η κατανάλωση). Σκεφτομαι να πάω σε ριακτορα ασβεστίου βέβαια στο μέλλον

- Μετρήσεις: ph 8.1, sg=1.026, θ=26.5 , No3=1, Po4=0.08,  phosphorus hanna 29 ppb Tρέχω phosquard seachem. Ηταν 60 αρχικά. προφανώς ξέρασε ο νεκρός βράχος

- Τροφές: Ocean nutrition frozen artemia, ocean nutrition prime flakes, ocean nutriton formula 1 pellet και flakes, ocean nurition spirullina flakes, brine shrimp live (παραγωγής μου), copepods στο sump

- Ρουτίνες: αλλαγή νερού 60 λίτρα κάθε εβδομάδα, βακτήρια special blend, aquaforest bro s και τροφή NP κάθε μέρα

 

Το ενυδρείο αγοραστηκε απο χομπίστα. Αρχικά ειχα καποιους ενδιασμούς για το μέγεθος και κυρίως το πλάτος αλλα αφου με έπερνε  προχώρησα.

Ο χώρος για το σαμπ όλα τα λέφτα...απιστευτη ανεση και ευκολία και πρεπει να δινουμε σημασία γιατι εκει περνάμε πολλές ώρες, παρά πάνω απο αυτο....

Το φωτιστικό δεν κάνει είναι πολύ μικρό για κοράλια αλλα προς το παρον μια χαρά. Ωστοσο σκεφτομαι να αναβαθμιστω σύντομα ώστε απο Σεπτεμβρη να αρχίσει το στοκάρισμα.Ειμαι αναμεσα σε Orphek Atlantic v4 αρχικά για ένα αργότερα να μπει και δευτερο ή σε 2 aquaillumination hydra hd fiftytwo αλλά για το δευτερο φοβάμαι οτι και πάλι 2 δεν θα είναι αρκετά εν τέλει.. Θέλω τα φώτα σας εδω...Ακουω γνωμες και προτάσεις...

 

Το ενυδρείο τρέχει 2 εβδομάδες περίπου. Έγινε μεταφορά των ζωντανών που είχα στο ενυδρείο στην Τρίπολη  πριν μία εβδομάδα (για 2 εβδομάδες ήταν προχειρα στημένο το παλιο ενυδρείο) και ήδη περναμε τις παιδικές ασθένειες με τη διατομική σε αποδρομή σε αυτή τη φάση..

 

καλές βουτιές εντος και εκτος ενυδρείου....

 

IMG_20180709_162048.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

IMG_20180714_205640.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180714_205728.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

και το τραπεζάκι της ''νοσοκόμας''

IMG_20180714_205703.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι, μισος τόνος ριφάρα! Πολύ πολύ όμορφα πράγματα, θα γίνει τουμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργη. Σ εύχομαι να το δεις τουμπαναρα το θηρίο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε μου και δεν χρειάζεται να πω πανέμορφο κλπ. αυτό εννοείτε.φανταζομαι όμως την χαρά σου σαν μικρό παιδί που παίρνει το παιχνίδι του. :heheμου αρέσει πολύ το scape σου και τα λίτρα σου. Παπάδες κάνεις.οσο για τον φωτισμό γνώμη μου θα πήγαινα σε οrphek. Για το Ai έχω διαβάσει ότι μπορεί να τύχουν διάφορα προβλήματα όπως διαφορά φωτισμού μεταξύ τους και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τώρα. Γιατί δεν πας σε ένα υβριδικό.η pacific sun έχει βγάλει κάτι δυνατα(όπως φαίνονται). Στο λέω γιατί βλέπω έχεις βάλει ψηλά τον πήχη.καλες βουτιές. B)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Sriz said:

Καλοτάξιδο φίλε μου και δεν χρειάζεται να πω πανέμορφο κλπ. αυτό εννοείτε.φανταζομαι όμως την χαρά σου σαν μικρό παιδί που παίρνει το παιχνίδι του. :heheμου αρέσει πολύ το scape σου και τα λίτρα σου. Παπάδες κάνεις.οσο για τον φωτισμό γνώμη μου θα πήγαινα σε οrphek. Για το Ai έχω διαβάσει ότι μπορεί να τύχουν διάφορα προβλήματα όπως διαφορά φωτισμού μεταξύ τους και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τώρα. Γιατί δεν πας σε ένα υβριδικό.η pacific sun έχει βγάλει κάτι δυνατα(όπως φαίνονται). Στο λέω γιατί βλέπω έχεις βάλει ψηλά τον πήχη.καλες βουτιές. B)

Ευχαριστώ. Το scape αδικείται στις φωτογραφίες. Εξαιρετικος βράχος.. στήσιμο σε 15 λεπτά. Πήγαινε μόνο του...

Ο πήχης είναι ψιλά ειδικά όταν μιλάμε για τόσα λίτρα. 

Κάθε πρόταση δεκτή για τον φωτισμό. Είμαι ανοικτός σε συζήτηση ώστε να βγει το καλύτερο αποτέλεσμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα το Pacific sun Hybrid. Για τις διαστάσεις προτείνει το μοντέλο με 2 *135w led & 4 T5 x 39w. Με μεταφορικά βγαίνει λιγότερο από 1500€. Σε σχέση με αυτά που πρότεινα συμφέρει αν υπολογίσουμε ότι ο συνδυασμός με Τ5 δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα και σίγουρα θα καλύπτει την επιφάνεια 100%. Έχει κάποιος εμπειρία από τα συγκεκριμένα φωτιστικά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Γιωργο.Το υβριδικό τις ati με 4Τ5 και 2 πάνελ λεντ είναι μια χαρα βγαίνει και 39βατ και 54 κατ οι λάμπες αλλιώς orpheck.

Η κυκλοφορία που έχεις είναι λίγη.

Η χαετο και η καουλερπα μαζί δεν πάνε.Μια από τις δύο θα χαιρετήσει 

ΕΠΙΣΕΙΣ τους ριακτορα θα τους έβαζα μέσα στο σαμπ για να είμαι ήσυχος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, niknik said:

Καλή αρχή Γιωργο.Το υβριδικό τις ati με 4Τ5 και 2 πάνελ λεντ είναι μια χαρα βγαίνει και 39βατ και 54 κατ οι λάμπες αλλιώς orpheck.

Η κυκλοφορία που έχεις είναι λίγη.

Η χαετο και η καουλερπα μαζί δεν πάνε.Μια από τις δύο θα χαιρετήσει 

ΕΠΙΣΕΙΣ τους ριακτορα θα τους έβαζα μέσα στο σαμπ για να είμαι ήσυχος.

Η κύκλοφορια θα αναβαθμιστεί προσεχώς. 

Για τις άλγες δεν το ήξερα... Μάλλον η haeto θα τη φάει λάχανο... Κρίμα και είναι ωραία η άλλη...

Τους ριακτορες αν τους βάλω μεσα θα  μείνω από χώρο...και δεν θα βολεύουν στις αλλαγές. Είδα και έπαθα μέχρι να τους στεγανοποιήσω είναι αλήθεια. 

Το αγκάθι είναι ο φωτισμός... 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κοίταγα και εγώ. Γενικά παρατηρώ ότι τα υβριδικά από ότι λένε έχουν καλύτερα αποτελέσματα σε sps.για ati βγαίνει για τις διαστάσεις σου το 8*39w+2*75 Led στα 1400€.ειναι και ati.το pacific έχει 4*39w.είναι και το κόστος αλλαγής αύριο μεθαύριο.ειναι και τα δύο καινούργια αλλιώς όπως λέει ο niknik. Orphek. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sriz said:

Αυτό ακριβώς κοίταγα και εγώ. Γενικά παρατηρώ ότι τα υβριδικά από ότι λένε έχουν καλύτερα αποτελέσματα σε sps.για ati βγαίνει για τις διαστάσεις σου το 8*39w+2*75 Led στα 1400€.ειναι και ati.το pacific έχει 4*39w.είναι και το κόστος αλλαγής αύριο μεθαύριο.ειναι και τα δύο καινούργια αλλιώς όπως λέει ο niknik. Orphek. 

Το ati έχει λιγότερα βατ και οι Τ5 ειναι κυρίαρχες και το κόστος ξεφεύγει αν  υπολογίσεις και το κόστος αλλαγής των λαμπων... Φυσικά την ati την συμφέρουν οι T5 καθώς είναι κυρίαρχη στον φθορίζοντα φωτισμό και τα αναλώσιμα έχουν τα λεφτά. Πάντα ήμουν φαν των led. Ωστόσο οι Τ5δινουν το κάτι παραπάνω που και τα καλύτερα φωτιστικά led δεν μπορούν. Το orphek έχει καλές κριτικές. Κάθε μονάδα έχει πάνω από 200watt  και χίλια εουρος βεβαίως βεβαίως. Με μια μονάδα στην αρχή θα κάνω δουλειά. Το πλάτος του ενυδρείου είναι αυτό που μου τα χαλάει. Αργότερα θα μπει και η δεύτερη. Ή θα το συνδυάσω με Τ5. Επίσης αν χαλάσει η μία έχω την αλλη. Αν χαλάσει ένα κόμπακτ φωτιστικό την γ...με. Γενικά βέβαια αν χαλάσουν είναι πολλά τα λεφτά. 

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

και το τραπεζάκι της ''νοσοκόμας''

IMG_20180714_205703.jpg

Τελος! Τωρα ξερω πως μπορω να σταματησω την γκρινια του αντρα μου! (για το οτι εχω πολλα για το ενυδρειο μου). Θα πω πως θα κανω reef ενυδρειο και θα του δειξω αυτη τ φωτο!!!!!!!!!!!!!! Χα!!!! Φοβαμαι μονο να μην μεινω χηρα μετα την ανακοινωση η το αντιθετο! :hehe

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τελος! Τωρα ξερω πως μπορω να σταματησω την γκρινια του αντρα μου! (για το οτι εχω πολλα για το ενυδρειο μου). Θα πω πως θα κανω reef ενυδρειο και θα του δειξω αυτη τ φωτο!!!!!!!!!!!!!! Χα!!!! Φοβαμαι μονο να μην μεινω χηρα μετα την ανακοινωση η το αντιθετο! :hehe

Μπα το βλεπω περισσοτερο εσυ στο χωμα κι αυτος στη φυλακη!Εχεις ετοιμο και το λακο με τη δαφνια στο εξοχικο!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι βλέπω στην σελίδα της orphek ο Dr. Patrick Schubert από ένα πανεπιστήμιο που έκανε μετρήσεις με το φωτιστικό γράφει για πολύ καλά αποτελέσματα σε διαστάσεις 90*60 ενώ καλά σε 120*75 και 45cm απόσταση. Οπότε φαντάζομαι ότι για αρχή παίζεις εύκολα με ένα και για hard καταστάσεις σε καλύπτουν εύκολα 2 φωτιστικά. Στείλε στην orphek "ρε παιδιά καμία καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη γίνετε? :hehe

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Το ati έχει λιγότερα βατ και οι Τ5 ειναι κυρίαρχες και το κόστος ξεφεύγει αν  υπολογίσεις και το κόστος αλλαγής των λαμπων... Φυσικά την ati την συμφέρουν οι T5 καθώς είναι κυρίαρχη στον φθορίζοντα φωτισμό και τα αναλώσιμα έχουν τα λεφτά. Πάντα ήμουν φαν των led. Ωστόσο οι Τ5δινουν το κάτι παραπάνω που και τα καλύτερα φωτιστικά led δεν μπορούν. Το orphek έχει καλές κριτικές. Κάθε μονάδα έχει πάνω από 200watt  και χίλια εουρος βεβαίως βεβαίως. Με μια μονάδα στην αρχή θα κάνω δουλειά. Το πλάτος του ενυδρείου είναι αυτό που μου τα χαλάει. Αργότερα θα μπει και η δεύτερη. Ή θα το συνδυάσω με Τ5. Επίσης αν χαλάσει η μία έχω την αλλη. Αν χαλάσει ένα κόμπακτ φωτιστικό την γ...με. Γενικά βέβαια αν χαλάσουν είναι πολλά τα λεφτά. 

Καλή αρχή φίλε, ζηλεύω :)  

Αν σε παίρνει οικονομικά πάντως και μπορείς να πας στο ati είναι φοβερή επιλογή. Σε επίπεδο κατασκευής και ότι αφορά αυτό( λεντ,μπαλαστ,ανακλαστήρες,ψύξη κτλ) είναι πολύ καλό. Λίγο στο πρόγραμμα χειρισμού το χάνει αλλά και εκεί δεν είναι κακό.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τελος! Τωρα ξερω πως μπορω να σταματησω την γκρινια του αντρα μου! (για το οτι εχω πολλα για το ενυδρειο μου). Θα πω πως θα κανω reef ενυδρειο και θα του δειξω αυτη τ φωτο!!!!!!!!!!!!!! Χα!!!! Φοβαμαι μονο να μην μεινω χηρα μετα την ανακοινωση η το αντιθετο! :hehe

Ά πολύ ωραία Πότε θα δουμε το εγχείρημα σου στο reef??

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργάρα Reefaaaaaara!!!!

Καλοτάξιδο να είναι και τα λιγότερα προβλήματα.

Όσο για το πλάτος.......όνειρο. 

Μην σε προβληματίζει καθόλου. 

Ότι και φωτιστικό να βάλεις θα καλύπτει τους 60cm . Τα υπόλοιπα 20 δεν έχουν βράχια άσε που δεν θα βρομιζει και το τζαμί. 

Μπράβο ρε φίλε γιατί το τόλμησες και το αγαπάς. 

 

Ασχετο . Τώρα το σπίτι είναι δικό σου?

Τέλος οι μετακόμισεις???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο.

Σου εύχομαι τα καλύτερα στην νέα σου αρχή.

Καινούργια πολη, καινούργιο σπίτι και τελος καινούργιο ενυδρείο θα σε κάνουν άλλο άνθρωπο.

Βαλε δυνατά και το τραγούδι της Ζουγανέλης …μετακόμιση τώρα .

Για το ενυδρείο τώρα.

Εχει διαστάσεις  όνειρο και θα κάνεις υπέροχα πράγματα.

Ζηλεύω το sump σου .

Πολύ ωραίο και το λευκό plexiglass .

Είχες τις γνώσεις και τώρα εχεις και τον εξοπλισμό.

Το αποτέλεσμα είναι σίγουρο .

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, fishbone! said:

Γιωργάρα Reefaaaaaara!!!!

Καλοτάξιδο να είναι και τα λιγότερα προβλήματα.

Όσο για το πλάτος.......όνειρο. 

Μην σε προβληματίζει καθόλου. 

Ότι και φωτιστικό να βάλεις θα καλύπτει τους 60cm . Τα υπόλοιπα 20 δεν έχουν βράχια άσε που δεν θα βρομιζει και το τζαμί. 

Μπράβο ρε φίλε γιατί το τόλμησες και το αγαπάς. 

 

Ασχετο . Τώρα το σπίτι είναι δικό σου?

Τέλος οι μετακόμισεις???

Ευχαριστώ. Ελπίζω να μην έχει προβληματα. 

Ναι το σπίτι είναι δικό μου και λογικά τέλος οι μετακομίσεις. Γι'αυτό και προχώρησα σε τέτοιο θηρίο. 

Για φωτιστικό κλείνω προς orphek που είναι το μεγαλύτερο σε βατ και μήκος. Το κεντρο που είναι ο βράχος μία χαρά θα το καλύψει οποιοδήποτε φωτιστικό όπως λες. Περισσότερο φως θα χρειαστεί αν γεμίσει αλλά μέχρι εκείνη την ώρα θα περάσει καιρός. Έχω και ένα φωτιστικό απλό για 4*39watt T5 αν χρειαστεί για κάτι παραπάνω. Νομίζω θα γίνει δουλειά.  

Τελικά το μέγεθος μετράει ...ακόμα και τα ψάρια να τα βλέπεις να κανουν τις απλωτες τους... Άλλη χαρη.

Αν και εγώ χαίρομαι για το σαμπ. Είναι τόσο εύχρηστο και τόσο βολικό να δουλεύεις εκεί κάτω ... 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dreamnikos said:

Καλημέρα Γιώργο.

Σου εύχομαι τα καλύτερα στην νέα σου αρχή.

Καινούργια πολη, καινούργιο σπίτι και τελος καινούργιο ενυδρείο θα σε κάνουν άλλο άνθρωπο.

Βαλε δυνατά και το τραγούδι της Ζουγανέλης …μετακόμιση τώρα .

Για το ενυδρείο τώρα.

Εχει διαστάσεις  όνειρο και θα κάνεις υπέροχα πράγματα.

Ζηλεύω το sump σου .

Πολύ ωραίο και το λευκό plexiglass .

Είχες τις γνώσεις και τώρα εχεις και τον εξοπλισμό.

Το αποτέλεσμα είναι σίγουρο .

Restart....σε ολα

Το σαμπ είναι απόλαυση. Απροβληματιστο να κάνεις ότι θες. Από εξοπλισμό είμαι καλά. Να γίνουν και οι αναβαθμίσεις που έχω κατά νου και όλα καλά για την ώρα τουλάχιστον. 

Τώρα για γνώσεις ... Περισσότερο εμπειρία, δοκιμεελς και λάθη που οι συχνές μετακομίσεις τα ανέδειξαν θα έλεγα. 

Το Plexi είναι μια ωραία προσθήκη...καλύπτει τον πυθμένα από τις σιλικόνες λόγω διπλού πατου, δίνει μια ψευδαίσθηση αραγωνιτή λόγω χρώματος και βοηθά στην αντανακλαση. Θα δείξει και στο μέλλον η επιλογή. 

Πάντως το barebattom δεν υπάρχει. Στη μετακόμιση σήκωσα τον βράχο και όλα πεντακάθαρα να πιάσω τα ψάρια και να αδειάσω ενυδρείο με άνεση...καθαρές δουλειές

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Μπα το βλεπω περισσοτερο εσυ στο χωμα κι αυτος στη φυλακη!Εχεις ετοιμο και το λακο με τη δαφνια στο εξοχικο!

Ακριβος αυτο μου το  υπενθυμίζει καθε φορα....που εχουμε διαφωνιες . Εχουμε ετοιμο λακο!!!!!!!!!!! :hehe

Συγνωμη @gmarbel gia off top!

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάμε καλά... Τα κοράλια τούμπανο

Οι άλγες συνεχίζουν βέβαια και χρειάζεται υπομονή

Η κατανάλωση ξεκίνησε...60ml kh την ημέρα και είναι άδειο. Νομίζω ο ριακτορες ασβεστίου είναι μονόδρομος

Νιτρικά 1

Φώσφορος 10ppb δηλαδή 0,03 φωσφορικά

Κh 7.7

Ca 420

Mg 1350

 

Το ψυκτικό κάνει δουλειά αλλά ο ζεστός αέρας που βγάζει ανεβάζει τη θερμοκρασία στο σπίτι. 

Παρήγγειλα τους κυκλοφοριτες και το φωτιστικό και αναμένω. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παραγωγή ενός μήνα. Άλλο τόσο κράτησα για μαγιά....

IMG_20180731_135207.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...