Jump to content

gmarbel's reefara


gmarbel

Recommended Posts

2 hours ago, Sriz said:

Ε... Τόσα λίτρα reef είναι μονόδρομος. Από φωτιστικό orphek έτσι? 

Έτσι τη βλέπω τη δουλειά. Να τελειώσουν οι σκόνες και θα την κάνω την αλλαγή νομίζω. Ήδη έχω μπει στο ψάξιμο για τον απαραίτητο εξοπλισμό και τη λειτουργία αλλά δεν ξέρω και πολλά από διοξείδιo pH και υλικό και με αγχωνει το όλο σεταρισμα. Θα δείξει. Σύντομα θα ανοίξω ένα θέμα για τις απορίες μου...

Όσο για φωτιστικό κατέληξα σε orthek Atlantic. Ένα κομμάτι για αρχή και βλέπουμε για δεύτερο ή συνδυαστικά με T5. 

Ήρθε και η ειδοποίηση απο ΕΛΤΑ για τους κυκλοφοριτες... Αυριο οι προβλέψεις λένε tsunami.  

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα ωραίο ανχος παραπάνω. Καλά και ένα orphek είσαι παααααρα πολύ καλά. Για το δεύτερο φωτιστικό σιγά σιγά.ειναι πολλά τα λεφτά :money:.κανόνισε από το τσουναμι μην βρεις κάνα βράχο στον καναπε:hehe. Α βάλε και καμιά κοντινή φώτο όταν έρθει η ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sriz said:

Άλλο ένα ωραίο ανχος παραπάνω. Καλά και ένα orphek είσαι παααααρα πολύ καλά. Για το δεύτερο φωτιστικό σιγά σιγά.ειναι πολλά τα λεφτά :money:.κανόνισε από το τσουναμι μην βρεις κάνα βράχο στον καναπε:hehe. Α βάλε και καμιά κοντινή φώτο όταν έρθει η ώρα. 

Σε λίγο πάω να πάρω το πακέτο από το ταχυδρομείο. Θα ανεβάσω ίσως και βίντεο με τη κυκλοφορία. Αλλά λόγω αλγης χάνει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gmarbel said:

Σε λίγο πάω να πάρω το πακέτο από το ταχυδρομείο. Θα ανεβάσω ίσως και βίντεο με τη κυκλοφορία. Αλλά λόγω αλγης χάνει αρκετά

Τελικά έμεινα με τη χαρά. Μόνο οι controllers ήρθαν. Μάλλον οι κυκλοφοριτες θα έρθουν σε άλλο δέμα καθώς δεν αντιστοιχεί ο αριθμός αποστολής σε αυτό που μου έστειλαν με μέιλ. Τους έστειλα βέβαια ένα μήνυμα. Αλλά περίεργο ήρθαν πιο γρήγορα από Κίνα απ ότι από Γερμανία;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθαν τα νέα μου παιχνίδια. Προς το παρόν τα έβαλα με τους κοντρόλλες τους απλούς για να δω πως λειτουργούν...δεν έχω πολλά κοραλια και δεν μπορώ να διακρίνω την κυκλοφορία αλλά είναι επαρκής και δεν είναι στο φουλ...το βράδυ ή αύριο θα τους συνδέσω στο WiFi να δω αν η ρύθμιση και λειτουργία είναι καλύτερη από το smartphone. Το σίγουρο είναι ότι είναι πιο νοικοκυρεμενοι στην εμφάνιση μέσα στο ενυδρείο. 

IMG_20180802_183817.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Επιτέλους ήρθαν τα νέα μου παιχνίδια. Προς το παρόν τα έβαλα με τους κοντρόλλες τους απλούς για να δω πως λειτουργούν...δεν έχω πολλά κοραλια και δεν μπορώ να διακρίνω την κυκλοφορία αλλά είναι επαρκής και δεν είναι στο φουλ...το βράδυ ή αύριο θα τους συνδέσω στο WiFi να δω αν η ρύθμιση και λειτουργία είναι καλύτερη από το smartphone. Το σίγουρο είναι ότι είναι πιο νοικοκυρεμενοι στην εμφάνιση μέσα στο ενυδρείο. 

IMG_20180802_183817.jpg

Άντε να δούμε τι είναι αυτά τα μαραφετια .....

Link to comment
Share on other sites

Αυτη για αρχή..

Αυτός ο περιορισμός στα 4mb ...δυσκολεύει τα πράγματα..δεν μεγαλώνει;

Πρέπει να καθαρίσω τζάμια να πετύχω το φωτιστικό στο πικ του και ίσως ανεβάσω και βίντεο...

Το μόνο αρνητικό στο ματι προς το παρόν η σκιά που κάνουν από κάτω στο φόντο..αλλά τουλάχιστον δεν ενοχλούν τίποτα ότι και να βάλεις από κατω τους. Είναι αρκετά λεπτοί στο πλάτος. Η τοποθετήση στο πίσω τζάμι βοηθά τόσο στην κυκλοφορία μιας και το πλάτος του ενυδρείου είναι μεγάλο όσο και οπτικά δεν ενοχλούν και μπορείς να το παρατηρείς από τα πλάγια. 

15332297156541732801293.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα εργαλεία.θέλω να μαθω και από θόρυβο πως πάνε.εχω δει βίντεο από maxspect gyre και σηκώνονται σούζα από την δύναμη. Λόγω μαγνήτη μάλλον.περιμένουμε νέα σου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα φιλος αντε πες μας λεπτομέρειες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν τις συνδεσα στο ίντερνετ. Εκεί εχεις περισσότερες επιλογές να τις ρυθμίσεις. Όπως νυχτερινή λειτουργία. Αυτή τη στιγμή δουλεύουν περίπου στο 50% αλλά και τέρμα που τις έβαλα δεν κάνουν θόρυβο και όντως σηκώνονται λίγο σούζα .. Ρυθμίζεται και ο τρόπος που φεύγει το νερό ανεξάρτητα κάθε μισό τους ως προς την κατεύθυνση. Θέλω να παίξω λίγο με αυτό για να βρω την καλύτερη ροή. Όπως και το ποσο μέσα στο νερό πρέπει να είναι ιδανικά. Αυτή τη στιγμή παρατηρώ ότι στο πίσω μέρος των βράχων από κάτω τους δηλαδη δεν έχει καλή ροη όπως και με τους κλασικούς κυκλοφοριτες. Θεωρώ αν τις βάλω πιο βαθιά θα τραβάνε νερό και θα έχει καλύτερη κυκλοφορία. Επίσης κάτι άλλο που έχουν είναι η κατεύθυνση της περιστροφής. Σύμφωνα με τη φορά και αντίστροφα από τη φορά του ρολογιού. θέλω να δω τη διαφορά τους καλύτερα. Θα βγάλω και κάποια βίντεο να υπάρχουν και σιγά σιγά να τα ανεβάσω αλλά χρειάζεται καλός φωτισμός επομένως αύριο μεσημέρι. ( Αν είχα και το φωτιστικό!!!) Θα ψάξω και YouTube για βιντεάκια με τη ρύθμιση τους. 

Το σίγουρο είναι ότι οπτικά κερδίζεις πολλά ειδικά αν τους βάλεις στο πίσω τζάμι και μυραζεταο η ροή καθώς το μήκος τους είναι γύρω στα 30 εκ έκαστος. Επομένως η ροή έρχεται από όλο το μήκος του ενυδρείου σχεδόν.

 

Ελπίζω να είναι εύκολοι και στο καθάρισμα αλλά αυτό θα το δούμε όταν χρειαστεί...

Αυτά για αρχή. Σορυ για το σεντόνι

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευετες Γιώργο!! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όρεξη να έχεις να παίζεις με τις αντλίες. Ακόμα τις ρυθμίζω....το πρωί είχαμε ένα τσουνάμι αλλά ευτυχώς το είδα εγκαίρως και δεν πλημμύρισα. Τις εβαλα λόγο πιο βαθιά τελικά. Έχω βγάλει κάποια βίντεο και φώτογραφιες που πρέπει να ανεβάσω κάποια στιγμή. Πολύ εύκολα τις βάζεις σε προγραμμα με εναλλαγή στο είδος της κυκλοφορίας σαν τα φωτιστικά. 

 

Συνεβεί πριν λίγο κάτι μαγικό. Γέννησε η γαρίδα...έτοιμες γαριδουλες αλλά έγιναν τροφή τουλάχιστον οι περισσότερες. Δεν πρόλαβα να τραβήξω βίντεο. Τις είχα ξαναδεί αυγομμενες αλλά νόμιζα ότι γεννάνε αυγά. 

SAM_0571.JPG

IMG_20180803_173138.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολα τα λες και στο τσακ και ευτυχώς δεν πλημυρισες. Τις ρυθμίσεις να τις κάνεις όταν είσαι σπίτι Γιωργο.

Περιμένω βίντεο από την επόμενη γέννα τις γαρίδας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οργάνωσα λίγο το sump. Πρέπει αν συμμαζέψω λίγο και τα σωληνάκια της δοσομετρικής. ΟΙ άλγες φύγουν σιγά σιγά και τα κοραλάκια μεγαλώνουν...
image.png.e45c38cb72f6aa4c0ad94d0259d28918.pngimage.png.0828c9a1efd67da393df6ea246c4e8a2.pngimage.png.5e2cdcd07b91baf0355fc8fb9a44c6b5.png

image.png

image.png

image.png

image.png

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

image.png.70cafa75299205dc6fd9ab6ff08fb501.pngimage.png.3df3346ac928e1d0dccea4b4a03158b7.pngimage.png.87b8f0cb4353bb385580e22333ae7738.pngimage.png.72d78099c5a3deba3f5c5f8eb95b2e2b.pngimage.png.f5314fbdbb30bc2b177045845469f1f6.png

image.png

image.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια...

Και απο κατω ολα ταχτοποιημένα...

Θελει λιγη υπομονη και θα βρει τον δρομο του το ρεεφ σου...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, TAN said:

Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια...

Και απο κατω ολα ταχτοποιημένα...

Θελει λιγη υπομονη και θα βρει τον δρομο του το ρεεφ σου...

θελει μια αναβαθμιση το φωτιστικό και απο εκει και πέρα σιγά σιγά στοκάρισμα να γίνει τουμπανο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα, εχω καιρό να κάνω ενα update.
Λοιπόν σχεδόν ολα βαινουν καλώς...
1. Μπήκαν κάποια κοράλια που πάνε εξαιρετικά...
2. Μπήκαν τα περισσότερα ψάρια που ήθελα (απομένουν 2 ταγκ) και είνια καλά προς το παρόν. Ομως οι ανθιες είχαν ικ, καραντίνα δεν είχα και ενώ αυτές είναι μια χαρά (8/10) κόλλησαν ικ τα υπόλοιπα (κυρίως το yellow tang & το foxface) αλλα πλέον είναι καλύτερα.
Σε αυτό μπορει να επαιξε ρόλο και η θερμοκρασία που έπεσε καθώς εβγαλα το chiller και πήρε μπρος ο θερμαντήρας αλλα για λογους οικονομιάς τον είχα ρυθμίσει (απο πέρσι) στους 25-26 απο 26-27 που ήταν πριν 9με το chiller). Ανέβασα τη θερμοκρασία στο 26-27 πλέον και αρχισε τάισμα 2 φορές την ημέρα (και για τις ανθιες) με προσθήκη βιταμινών ή σκορδόζουμου. σιγά σιγά καθαρίζουν ενω δεν εχασαν ποτε την ορεξη και διαθεσή τους.
3. Είχα μια εξαρση κυανού (σαν φρεσκο ενυδρείο). Ειπα να δοκιμάσω αλλα βακτηρια και προσθεσα mb7. To κυανό εφυγε αλλα δεν ξέρω αν φταινε αυτά ή εκανε τελικά τον κύκλο του.
4. Ενώ ειχα καθαρίσει με τη διατομικλή στον πυθμένα εμφανιστηκε ξάνα και εχει κατσικωθεί..Προσθεσα μια dollabella η οποια άνει φιλοτιμή προσπάθεια αλλα μεσα σε 2 μερές το πολύ οπου καθαρίζει ξαναεμφανιζεται. Θρεπειτικά δεν εχω σε τετοιο βαθμό για να τη δικαιολογεί και πιστεύω οτι φταιει το φάσμα του φωτιστικού.
5. Οι τιμές εχουν σταθεροποιηθεί με τις δοσομετρικές.
6. Σταματησα το ΝP pro της AF και ξεκίνησα ΝΟPOX της RedSea. 3 ml στην αρχη αλλα καθώς  μπηκαν τα ψάρια και αρχισα το ταισμα πρωί βράδυ πήγα στα 5 ml την ημέρα. Ειναι στο πλάνο να πάρω μια δοσομετρική για είναι κουραστικό να μετράω ml κάθε μέρα. Πολύ αποτελεσματικό προιόν φάινεται ενώ ελέγχει καλά και τα φωσφορικά (αν και συνεχίζω να χρησιμοποιώ  αντιφώσφορο). Πλέον νιτρικά εχω στο 1 και φωσφορικά 0.03-0.04. (Δεν ξέρω αν αυτή η αναλογία πυροδοτεί τη διατομική). Οι άλγες στο σαμπ έχουν περιορισμένη ανάπτυξη πλέον
7. Θέλω να προσθέσα μερικά σαλιγκάρια ακομά για να την ελεγξουν καλύτερα.
8. Αρχισα σιγά σιγά να αφαιρω τον βράχο απο το σαμπ γιατί κρατα βρωμια στον πυθμένα και θα με πηγαίνουν πίσω στον έλεγχο των θρεπτικών
9. Απο στιγμή σε στιγμή περιμένω τα φωτιστικά (orphek atlantik v4 gen2). Μόλις τα στησω θα κάνω αναλυτική παρουσίαση..
10. Πρεπει να βρώ μια φωτογραφική της προκοπής να βγαλω καμια φωτογραφία της προκοπής

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αναλυτική η ενημέρωση σου, χαίρομαι που πάνε όλα καλά!

Άλγες και κυανο είναι συνηθισμένα σε νέα συστήματα όπως είπες, μην φορτώσεις συνεργεία καθαρισμού ακόμα, δώσε χρόνο.

 

Σε τέτοιες ανακοινώσεις όμως, απαιτούμε φωτογραφίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο..Πολύ καλή δουλειά και θα σε ανταμείψει σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...