Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους. Θα ηθελα μερικες ιδεες σχετικα με το τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειo ως βασικο ψαρι. Το ενυδρειο μου ειναι 200 λίτρα και περιεχει ηδη 23 νεον τετρα, ενα ζευγάρι ξιφοφορους, ενα μπλε και ενα χρυσό γκουραμι, 2ramirezi. Ψαχνω ενα ειδος για να βαλω 5με 6ψαρια με εντονα χρωματα και φιλικα προς τα υπολοιπα μεσαιου μεγεθους. Αμμωνια 0 no2 0, no3 10. Επισης υπάρχει  σε ξυλο java spiky. Kai  κερατοφυλλο που επιπλέει 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε

Μια ερωτιση τα νεον δεν πειραζουν τις κεραιαες των γκουραμι ??

Τωρα σχετικα με το τι αλλο μπορεις δεν μπορω να σε βοηθισω μιας και ειμαι νεος στο χομπι αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν σου το επιτρεπει η ιχθυο φορτιση του ενυδρειου , τα γκουραμι τι μεγεθος εχουν ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος mikelio έγραψε:

Οχι τα νεον δεν πειραζουν τα γκουραμι. Τα γκουραμι το πολυ να φτασουν μέχρι 12 ποντους. Εχω την αισθηση οτι μπορω να βαλω καποια ψαρια ακομα. Αυτο βρβαια θα μας το απαντησουν και οι πιο εμπειροι εδω μεσα. Το ενυδρειο εχει διαστασεις 100*45*50

 

Link to comment
Share on other sites

αδερφε εχω την εντυπωση οτι οι ξιφοφοροι δεν πολυ ταιριαζουν στο ολο σκηνικο αν και δεν το λεω με μεγαλη σιγουρια ψαξτο λιγο ....
τωρα η ιχθυοφορτηση εχει να κανει οχι μονο με τις διαστασεις αλλα και με το φιλτρο , ποσο βιολογικο υλικο εχεις , αν υπαρχουν φυτα  , τι ρουτινες κανεις κλπ κλπ 
γενικα βαλε μια φωτο απο το ενυδρειο σου και ελπιζω οτι θα απαντησουν και οι πιο εμπειροι :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης ολα καλα οι ξιφοφοροι απασχολουνται αναμεταξυ τους. Φιλτρο εχω φτιαξει εαωτερικο sump με ενα λιτρο μακαρονι της σερα σφουγγαρι και υαλοβαμβακα. Τρεχει 2μηνες τωρα αλλαγες 30της εκατο ανα βδομαδα. Απο φυτα οοως ειπα και πιο πανω εχω java moss και κερατοφυλλο. 

DSC_0503.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος mikelio έγραψε:

Μεχρι στιγμης ολα καλα οι ξιφοφοροι απασχολουνται αναμεταξυ τους. Φιλτρο εχω φτιαξει εαωτερικο sump με ενα λιτρο μακαρονι της σερα σφουγγαρι και υαλοβαμβακα. Τρεχει 2μηνες τωρα αλλαγες 30της εκατο ανα βδομαδα. Απο φυτα οοως ειπα και πιο πανω εχω java moss και κερατοφυλλο. 

DSC_0503.JPG

 

φιλε χωρις να ειμαι ειδικος νομιζω οτι σε παιρνει να βαλεις μερικα ψαρακια ακομα αφου υποστηριζεις και τοσο καλα την βιολογια του ενυδρειου σου ..
απλα επειδη δεν τρεχει και πολυ καιρο μηπως θελεις να περιμενεις λιγο ? 

εν πάση περιπτώσει εγω θα προτεινα να βαλεις tetra οταν και αν βαλεις ενα μικρο κοπαδακι rosy tetra η lemon τετρα αφου θελεις και χρωματα οπως ειπες 
αλλα παντα με επιφυλαξη οποιος γνωριζει κατι καλυτερο ας το πει  :) 
 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα περιμενω λιγο ακομα να αναπτυχθει και αλλο η βιολογια απλα ελεγα να βαλω κατι μεγαλθτερο απο ψαρακια μιας και εχω ηδη ενα κοπαδακι νεον.. Σκεφτομουν κατι σε μελανοταινια για παραδειγμα η γενικα καποιο ψαρι λιγο πιο ηρεμο που θα ειναι πιο φιλικο με τα υπολοιπα και θα εχει χρώματα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος mikelio έγραψε:

Ναι θα περιμενω λιγο ακομα να αναπτυχθει και αλλο η βιολογια απλα ελεγα να βαλω κατι μεγαλθτερο απο ψαρακια μιας και εχω ηδη ενα κοπαδακι νεον.. Σκεφτομουν κατι σε μελανοταινια για παραδειγμα η γενικα καποιο ψαρι λιγο πιο ηρεμο που θα ειναι πιο φιλικο με τα υπολοιπα και θα εχει χρώματα 

Καλησπερα, να χαιρεσαι το ενυδρειο σου!

Μελανοταινιες(εκτος Melanotaenia praecox και ακομα κανα 2-3 ) ειναι αρκετα μεγαλα ψαρακια + κοπαδοψαρα, αλλα πρεπει να παρεις τουλαχιστον 6-7. Και θελουν και φυτα... Δεν νομιζω, οτι το ενυδρειο σου θα σηκώσει τετοιο φορτιο  με 1λ μακαρονι.

Ωραιο το΄κανες το ενυδρειο, μου μοιαζει για ενυδρειο για κιχλιδες Αφρικης.

Αν θελεις βγαλε και την πετρα , που ειναι σαν αστερι στη μεση του ενυδρειου, χαλαει ολη την εικονα.:) Θα δεις πως το ενυδρειο θα αποκτησει αμεσος βαθος.(δεν επιμενω)

Αυτες  πετρες απο τι υλικο ειναι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να βαλω κιχλιδες στην αρχη αλλα τελικα το εκανα κοινωνικο. Ωατοσο εζω δυο μικρες κιχλιδουλες ραμιρεζι. Οι πετρες εχουν δοκιμαστει και καθαριστει. Δεν ειναι ασβεστολιθικες απο οσο ξερω. Εσυ τι θα μου πρότεινες να βαλω απο ψαρια ακομα.?πόσα ψατια λες ακομα οτι μπορω να βαλω μεσα; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα σου πρότεινα να προσθέσεις μερικά εύκολα φυτά και στην θέση σου θα έφτιαχνα ψαροσύνθεση από μια ηπείρο ή Ασία ή Αμερική!

π.χ. Ένα ζευγάρι ραμιρέζι και ένα μεγάλο κοπάδι νέον  ή ένα κοπάδι με μικρές μελανοταινίες ...

Καλή συνέχεια!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος mikelio έγραψε:

Ελεγα να βαλω κιχλιδες στην αρχη αλλα τελικα το εκανα κοινωνικο. Ωατοσο εζω δυο μικρες κιχλιδουλες ραμιρεζι. Οι πετρες εχουν δοκιμαστει και καθαριστει. Δεν ειναι ασβεστολιθικες απο οσο ξερω. Εσυ τι θα μου πρότεινες να βαλω απο ψαρια ακομα.?πόσα ψατια λες ακομα οτι μπορω να βαλω μεσα; 

Μετρησες καθολου το Ph νερου, που εχεις; Αν εχεις σκληρο νερο, καλυτερα να εκανες Αφρικη-ωραια χρωματα και συμπεριφορες.

Μπορεις να βαλεις corydoras μικρο κοπαδακι η ακομα 5-6 νεον η 5-6 danio.

Τα γουραμοι ειναι αρσενικα;

Θα συμφωνησω με 1000 με τον @south, διαλεξε μια ηπείρο ή Ασία ή Αμερική.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγγνωμη που αδγησα να απντηαω. Το ph εινα 7.2με 7.4 μετρημενο με στικ. Το χρυσο γκουραμι κυνηγαει σε καποιες φάσεις της μερας το μπλε αλλα οχι συνεχεια. Δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι αρσενικο η θυληκο. Επισης περιστασιακά κυνηγάει και το ςνα ραμιρεζι αλλα ελαχιστες φορες. Το χρυσο τα παρι αρκετα καλα με τον αρσενικο ξιφοφορο. Υπάρχει καποιος τροπος να ξεχωριαω ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θυληκο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος mikelio έγραψε:

Καλησπέρα και συγγνωμη που αδγησα να απντηαω. Το ph εινα 7.2με 7.4 μετρημενο με στικ. Το χρυσο γκουραμι κυνηγαει σε καποιες φάσεις της μερας το μπλε αλλα οχι συνεχεια. Δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι αρσενικο η θυληκο. Επισης περιστασιακά κυνηγάει και το ςνα ραμιρεζι αλλα ελαχιστες φορες. Το χρυσο τα παρι αρκετα καλα με τον αρσενικο ξιφοφορο. Υπάρχει καποιος τροπος να ξεχωριαω ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θυληκο; 

qq.jpg.e1ae217e854a93be5ae8e603d6d9ef6c.jpgπανω αρσενικο, κατω θυληκο.

qqq.jpg.8e421f1a178698d50913b6170d767fcd.jpgαριστερα θυλ, δεξια αρσενικο.

ραχιαίο πτερύγιο προσεξε.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος mikelio έγραψε:

Ειναι πιο μυτερο να υποθεσω; 

Ναι και πιο μεγαλο. Λεω να τα δοσεις μαζι με ξιφοφορους και να παρεις καποια τετρα ακομα (κοπαδακι 8-12 ψαρακια), rhodostomus κοπαδιαζουν ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι κατανταω κουραστικος απλα ειμαι λιγο νεος στο χομπυ. Τα γκουραμι οκ να τα δωσω, τους ξιφοφορους γιατι; νοτιο αμερικη μπορείς να τον συναντήσεις νομίζω. Και κατι ακόμα 

.. Με βαση το γεγονος πτι το ενυδρειο ειναι 200 λίτρα, δεν θεωρεις οτι είναι λιγος ο αριθμος των ψαριων που εχω μεσα; δηλαδή  η υπαρξη ενος κοπαδιου με 23νεον τετρα και δυο ραμιρεζι θα μου επιτρεπουν να βαλω μονο ενα κοπαδι με 15 ροδοστομους; με εκτίμηση παντα

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2018 at 3:20 ΜΜ, το μέλος mikelio έγραψε:

Ξερω οτι κατανταω κουραστικος απλα ειμαι λιγο νεος στο χομπυ. Τα γκουραμι οκ να τα δωσω, τους ξιφοφορους γιατι; νοτιο αμερικη μπορείς να τον συναντήσεις νομίζω. Και κατι ακόμα 

.. Με βαση το γεγονος πτι το ενυδρειο ειναι 200 λίτρα, δεν θεωρεις οτι είναι λιγος ο αριθμος των ψαριων που εχω μεσα; δηλαδή  η υπαρξη ενος κοπαδιου με 23νεον τετρα και δυο ραμιρεζι θα μου επιτρεπουν να βαλω μονο ενα κοπαδι με 15 ροδοστομους; με εκτίμηση παντα

Νομιζω καλα ειναι για την αρχη. Μετα απο 3-4 μηνες βλεπουμε. Πρεπει να δεις ποσο θα ανεβαινουν τα νιτρικα καθε εβδομαδα και πολλα αλλα.

Βαλε και κανενα φυτο παραπανω.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...