Jump to content

αφρικανα κοιταει πατο ενυδρειου


Recommended Posts

καλησπερα παιδια

 

ειναι περιπου 3-4 μερες ,που το ψαρι μου κοιταζει το εδαφος(ειναι με τη μουρη κατω,και ελαφρως πισω διαγωνια)

δε μπορει να γυρισει..πριν απ αυτο δεν ετρωγε αλλες 2-3 μερες καθολου...

τι μπορει να φταιει? το ψαρακι εχει μεγεθος λιγο πιο μεγαλο απο μια παλαμη..τα λιτρα ειναι περιπου 90..

παλιοτερα ειχε παρουσιασει αυτο που βγαινει το ασπρο ,στα ματια και στα πτερυγια

Screenshot_2018-07-19-23-50-26-724_com.miui.video.png

Έγινε επεξεργασία - stam15
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος stam15 έγραψε:

καλησπερα παιδια

 

ειναι περιπου 3-4 μερες ,που το ψαρι μου κοιταζει το εδαφος(ειναι με τη μουρη κατω,και ελαφρως πισω διαγωνια)

δε μπορει να γυρισει..πριν απ αυτο δεν ετρωγε αλλες 2-3 μερες καθολου...

τι μπορει να φταιει? το ψαρακι εχει μεγεθος λιγο πιο μεγαλο απο μια παλαμη..τα λιτρα ειναι περιπου 90..

παλιοτερα ειχε παρουσιασει αυτο που βγαινει το ασπρο ,στα ματια και στα πτερυγια

Screenshot_2018-07-19-23-50-26-724_com.miui.video.png

λειπουν πληροφοριες-

ποσο τρεχει το ενυδρειο;

ποσα ψαρια εχεις ακομα στα 90λ; και μεγεθος.

με τι ταιζεις;

τι φιλτρο εχεις;

μετρησεις νερου; (NH3/NH4, NO2, NO3, Ph - αν εχεις κανει και με ποιο/α τεστακια)

αλλαγες νερου(πότε,ποσο);

Θεραπεια πότε εκανες και με ποιο φαρμακο;

εχεις enydreio  bare bottom ;

γενικη φωτο του ενυδρειου.

 

Ευχαριστω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

λειπουν πληροφοριες-

ποσο τρεχει το ενυδρειο;

ποσα ψαρια εχεις ακομα στα 90λ; και μεγεθος.

με τι ταιζεις;

τι φιλτρο εχεις;

μετρησεις νερου; (NH3/NH4, NO2, NO3, Ph - αν εχεις κανει και με ποιο/α τεστακια)

αλλαγες νερου(πότε,ποσο);

Θεραπεια πότε εκανες και με ποιο φαρμακο;

εχεις enydreio  bare bottom ;

γενικη φωτο του ενυδρειου.

 

Ευχαριστω.

 

το bare bottom τι να φταιει?μαλλον εκει το εβαλε για καποια θεραπεια η να το γλιτωσει απο το κυνηγι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος africa tender έγραψε:

το bare bottom τι να φταιει?μαλλον εκει το εβαλε για καποια θεραπεια η να το γλιτωσει απο το κυνηγι!

Δεν φταιει, αν εχεις καλο εξωτερικο φιλτρο η sump :). Τα καλα τα βακτηρια που να φωλιαζουν; πανω στο γυαλι,που το καθαριζουμε καθε τοσο και τοσο η μεσα στο εσωτερικο φιλτρο με ενα κομματι σφουγγαριου 4Χ4 ; Εσυ, που εισαι κιχλιδομπαμπας , μπορεις να πεις τι επαθε(πιθανα αιτια)

Εμενα μου μοιαζει με δυσκοιλιότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι bloat σε συνδυασμο και με αλλες δευτερογενεις εσωτερικες επιμολυνσεις.θελει τρυπημα με βελονα, epsom,οσον αφορα το ειδος του ψαριου,ζητω συγνωμη αλλα δεν μπορω να το αναναγνωρισω.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια??

δεν ειμαι πολυ σχετικος γενικοτερα...τι τρυπημα με βελωνα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος stam15 έγραψε:

δηλαδη ρε παιδια??

δεν ειμαι πολυ σχετικος γενικοτερα...τι τρυπημα με βελωνα??

υπαρχει μια τεχνικη,οπου αφαιρουμε το εμβολο απο μια συριγγα,τρυπαμε στο φουσκωμα της κοιλιας,χωρις να προσβαλουμε καποιο ζωτικο οργανο,και ο εγκλωβισμενος αερας,διαφευγει δια μεσου της συριγγας.ευθυγραμιζουμε το ψαρι,και το υποβοηθουμε να επανακτησει,θετικη πλευση.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η τεχνικη λεγεται καπως? να ψαξω στο youtube...γιατι παλι δεν εβγαλα ακρη?

με τη βελονα της συριγγας τρυπα την κοιλια του ψαριου??σε πιο σημειο περιπου?

Link to comment
Share on other sites

το bare bottom τι σημαινει;; χωρις αμμο/χαλικι κατω?

ναι ,τα εβγαλα ολα γτ λερωνοταν αρκετα..κ ειναι καλυτερα,διατηρειται καθαρο.

το εχω χρονια ετσι το ενυδρειο...δε νομιζω να φταιει κατι τετοιο..η κοιλια παντως,σ ενα σημειο κατω κατω φαινεται φουσκομενη..

αλλα γενικα το ψαρακι εχει ρεψει...5-6 μερα ανασκελα..

Link to comment
Share on other sites

ειδα σε κατι βιντεο,κατι για αρακα ξεφλουδισμενο...του εριξα μπας κ φαει..

με συγχωρειται για τα απανωτα μνμτα..αλλα ειναι κριμα ,το χω 5-6 χρονια :'(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται μονο οταν τρωει στην επιφανεια και περνει και αερα μαζι ή μπορει να γινει και αμα τρωει βυθιζομενη τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Tο bloat μπορει να ειναι απο πολλους λογους.Λόγω της δυσκοιλιότητας, τα αέρια μπορούν να συσσωρευτούν μέσα στο στομάχι ή στα έντερα του ψαριού και να προκαλέσουν φουσκωμα στο ψάρι και να χάνει την ισορροπία.Απαιτείται αμεσα αλλαγή στη διατροφή και μεγαλη ποικιλία . Αυτό είναι συνήθως η αιτία του "Boring Diet Syndrome". Τα μπιζέλια είναι φυσικά καθαρτικά για τα ψάρια. Οποτε βρασε λιγο μπιζελι και βγαλε την φλουδα τους. Εαν φαει μπορει να ξεστουμπωση και να ξεπριστη σιγα σιγα.Μια αλλη επισης πρακτικη ειναι να παρεις ένα μεγάλο δοχείο γεμάτο με νερό από το ενυδρείο, προσθέσε 1 κουταλι αλάτι Epsom ανά 4 λιτρα.  Βαζεις το ψάρι σε αυτό το διάλυμα για ενα τεταρτο με αεραντλια ή μέχρι να δεις πως αρχιζει και στρεσσαρετε ή τα περιττώματα επιτελους να απελευθερωθουν.  Επαναλάβε καθημερινά μέχρι να εμφανιστούν σημάδια ανάκαμψης και εχε το νου σου για αλλα θεματα οπως βακτηριακή λοίμωξη ή παρασίτων για περαιτέρω θεραπεία. Οπως και να εχει μπορεις να δοκιμασεις πρωτα τα παραπανω αλλιως η μεθοδος της συριγγας εχει αμεσα αποτελεσματα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι το bloat ειναι παρασιτικο βακτηριο στο εντερο?

Εκτος και αν δεν μιλαμε για malawi bloat αλλα για dropsy.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι το bloat ειναι παρασιτικο βακτηριο στο εντερο?

Εκτος και αν δεν μιλαμε για malawi bloat αλλα για dropsy.

ειναι πολλοι οι παραγοντες,που μπορει να προκαλεσουν bloat.καποιες φορες μπορει να οφειλεται και σε παρασιτα.μπορει να το προκαλεσει,και η αεροφαγια, ταχυφαγια σε συναρτηση με υπερβολικη ληψη πρωτεινων,αλλα στην περιπτωση εδω εχουμε να κανουμε με βλαβη της κυστης...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Argy1 καταλαβαινω πως σαν αφρικανος γνωριζεις καλα περι bloat μια που ειναι μια συνηθες επιλοκη στις αφρικανες. Το bloat σαν γενικος ορος φουσκωμα πρηξιμο μπορει να υπαρξει λογω ενδοπαρασιτων ,βακτηριακης μολυνσης η και κακης διατροφης σε συνδιασμο με στρες και νερο με μεγαλη επιβαρυνση ρυπαντων. Στην συγκεκριμενη περιπτωση φαινετε να ειναι λογω βλαβης της ουροδοχου κυστης λογο οτι ειναι με το κεφαλι προς τον πατο και μαλλον η καλυτερη λυση ειναι η αμεση αντιβιωση με φουραν.... αλλα σε πρωτη φαση θα δοκιμαζα τα παραπανω εαν δεν ειναι πια αργα. Ειναι παντα μια δυσκολη περιπτωση αλλα εαν παρουμε μετρα γρηγορα εχουμε καλες πιθανοτητες να σωσουμε τον ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι επειγον να αποκατασταθει πρωτιστως η οσμοτικη εξισορροπηση,για ευνοητους λογους,και μετα η θεραπεια με furan ισως και με metro...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...