Jump to content

Κοράλλι από θάλασσα


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελε να ρωτήσω αν μπαίνει σε reef το κοραλι της φωτογραφίας από τη θάλασσα. 

αρχείο λήψης.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο και υπάρχει πολύ ποσότητα που έχω βρει αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το βάλω στο ενυδρείο με Lps και Soft corals 

Link to comment
Share on other sites

Στην Νότια Εύβοια σε βάθος κάπου 3-4 μέτρα και κάτω έχει φουλ τα βλέπω χρόνια αλλά δεν ξέρω. Είπα να ρωτήσω 

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκεφτεί και εγώ αλλά τελικά πιστεύω πως δεν είναι σωστό να κόβουμε απο τη θαλασσα για να βάζουμε στα ενυδρεία μας.
οπως πχ που στους εθνικούς δρυμούς απαγορεύεται να κόβεις ακομη και λουλούδια.....
Ασε που υπάρχει πάντα η πιθανότητα να περάσεις κατι στο νερο σου και να εχεις τρεχάματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πιστεύω οι περισσότερες πιθανότητες ειναι να ψοφήσει μέσα στο ενυδρείο.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Και σε περίπτωση που ψοφήσει μπορεί να βγάλει τοξινες και να τα βρεις ανάποδα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι κοράλι ή σπόγγος;

Link to comment
Share on other sites

Aplysina fistularis ή κάτι σχετικό. Είναι σπόγγος. Προσωπική μου άποψη είναι να μην πειράζουμε και να μην μαζεύουμε κοράλλια, βράχους, μαλάκια, ψάρια κτλ κτλ. Δεν εξετάζω καν το αν θα σου ζήσει η όχι στο σύστημά σου, η τι θα προσκαλέσει με τοξίνες στο σύστημα σε περίπτωση θανάτου. Το εξετάζω καθαρά ηθικα και οικολογικά.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν θα το βάλω... Πάντως  χταποδακι με ουζάκι είναι must :)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν θα το βάλω... Πάντως  χταποδακι με ουζάκι είναι must :)

Εννοειτε και μπυρα παγωμενη:thumbsu:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ηθικό και οικολογικό να μαζευουμε από τη δική μας θάλασσα και είναι να μαζευουμε από τις άλλες θάλασσες ??

Αν το δούμε έτσι το δικό μας χομπυ δεν έχει καμία ηθική και ας μην το αναλύσουμε γιατί δεν μας συμφέρει.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Δεν είναι ηθικό και οικολογικό να μαζευουμε από τη δική μας θάλασσα και είναι να μαζευουμε από τις άλλες θάλασσες ??

Αν το δούμε έτσι το δικό μας χομπυ δεν έχει καμία ηθική και ας μην το αναλύσουμε γιατί δεν μας συμφέρει.

 

Αντώνη ένας φίλος μου διέλυσε ενυδρείο 600 λτ θαλασσινό που το πήγαινε για Reef, γιαυτό τον λόγω που λες.  Είχε δει ενα ντοκιμαντέρ με το πώς  είναι τα Yellow tang και αλλα ψάρια που εχουμε στα ενυδρεία μας, στην φύση τους,  και ξενέρωσε και τα πούλησε όλα. Ενώ του αρέσει το ενυδρείο σαν χόμπυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Δεν είναι ηθικό και οικολογικό να μαζευουμε από τη δική μας θάλασσα και είναι να μαζευουμε από τις άλλες θάλασσες ??

Αν το δούμε έτσι το δικό μας χομπυ δεν έχει καμία ηθική και ας μην το αναλύσουμε γιατί δεν μας συμφέρει.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μόνο σκέψου που μας έρχονται από την άλλη μεριά του κόσμου τι τραβάνε μέχρι να φτάσουν και αν φτάσουν για να μπουν στα κλουβια μας.

Όπως και τα πουλιά στα δικά τους,

Όπως και τα υπόλοιπα ζώα μέχρι να έρθουν στο πιάτο μας.

Δεν υπάρχει τίποτα ηθικό.

Γιαυτό καλύτερα να μην μπαίνουμε στη διαδικασία να σκεφτόμαστε, μας βολεύει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακόμα το θαλασσινό είναι πολύ πίσω στην εκτροφή ζωντανών ( κυρίως ψαριων). Πολύ λίγα ψάρια έχουν καταφέρει να τα αναπαράγουν. 

Για τα κοράλλια ευτυχώς υπάρχουν αρκετές φάρμες. 

Τώρα το μέλλον θα δείξει. Μπορεί τώρα με την απαγόρευση αλίευσης στην Χαβάη να δούμε κάνα yellow να εμφανίζεται από φαρμα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ηθικό και οικολογικό να μαζευουμε από τη δική μας θάλασσα και είναι να μαζευουμε από τις άλλες θάλασσες ??
Αν το δούμε έτσι το δικό μας χομπυ δεν έχει καμία ηθική και ας μην το αναλύσουμε γιατί δεν μας συμφέρει.
Προσωπικά δεν μαζεύω ούτε από άλλες θάλασσες και θεωρώ δεν υπάρχει και κάποιος χομπίστας στην Ελλάδα να το κάνει. Ο βράχος που έχω στο σύστημά μου είναι τεχνιτός. Και ότι έχω μέσα στο σύστημά μου είναι από εκτροφή! Το ότι υπάρχει μαύρη αγορά είναι ευρέως γνωστό, το ότι πουλανε καταστήματα χωρίς Σιτες και αυτό γνωστό. Το πόσο συνειδητά λειτουργεί ο κάθε χομπίστας είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση. Συγνώμη που απαντάω προσωπικά, αλλά εξηγώ τη δική μου αντίληψη και ενέργεια στο κατά πόσο μπορούμε να λειτουργούμε με σεβασμό!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω χρόνο για μεγάλη κουβέντα, δεν μπορώ να διαβάζω φίλε Γιώργο τέτοια post.    

Ολοι συνειδητά λειτουργούμε,  όπως το πάρει ο καθένας βέβαια και αυτό...

Βλέπουμε δυστυχισμένα ψάρια στα μαγαζιά και νομίζουμε ότι θα τους προσφέρουμε συνθήκες ωκεανού στα ενυδρεία μας.

Και αν το tang (προλάβει να) μεγαλώσει θα κάνουμε άλλο ενυδρείο πιο μεγάλο. 

Να μην πω για γλυκού νερού ψάρια, είναι αστείο τι γίνεται με κάποια είδη.

Αλλά εμεις θα πούμε ότι αλλος αν το έπαιρνε θα το έβαζε σε μικρότερο!!

Και αν ψοφήσει φταίει αυτό που δεν έτρωγε ή που έβγαλε ικ ή που πηδηξε από το ενυδρείο και πάει λέγοντας. 

Πάλι κάτι άλλο θα φταίει.

Ωραία!! Το βρήκα!! Να ξεσηκωθουμε και να ζητήσουμε να απαγορευτουν οι εισαγωγές ψαριών!  (πουλιών, φιδιων κτλ)

Και αλήθεια ποιος ζητάει cites για τα κοραλια που αγοράζει αλλά και τι νόημα έχουν? Τα δικά σου έχουν?

Δεν μου αρέσει που είσαι τόσο απόλυτος. Άποψη μου.

Επίσης τι νόημα έχει ΑΝ (και πως είσαι σίγουρος?) το ψάρι το πήρες από φάρμα? 

Στο ενυδρείο σου καλύτερα περνάει ? Στο είπε?

Ποια η χαρα? Ποιο το νόημα? να τα βγάζουμε φωτο να τα ποσταρουμε και να μας πούνε τι όμορφα είναι και να χαρούμε?

Ή απλά κρατάμε κάτι όμορφο για μας να μας δίνει λίγο χαρά γιατί το αγαπάμε, εν γνώση μας αν μπούμε στη διαδικασία να το σκεφτούμε ότι κάνουμε κακό.

Καποια από τα καλύτερα ενυδρεία reef στην Ελλάδα  δεν τα βλεπεις πουθενα και αυτό κάτι σημαίνει,  αλλά και εδώ πρέπει να γράφω με τις ώρες...... 

 

Πάντα φιλικά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία έτσι είναι. Τον εαυτό μας ξεγελάμε. Παρόλα αυτά δεν θα έπαιρνα από τη θάλασσα γιατί θέλω να υπάρχουν και εκεί. Εντωμεταξύ νόμιζα πως όλα τα κοράλλια είναι από φάρμες. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω χρόνο για μεγάλη κουβέντα, δεν μπορώ να διαβάζω φίλε Γιώργο τέτοια post.    
Ολοι συνειδητά λειτουργούμε,  όπως το πάρει ο καθένας βέβαια και αυτό...
Βλέπουμε δυστυχισμένα ψάρια στα μαγαζιά και νομίζουμε ότι θα τους προσφέρουμε συνθήκες ωκεανού στα ενυδρεία μας.
Και αν το tang (προλάβει να) μεγαλώσει θα κάνουμε άλλο ενυδρείο πιο μεγάλο. 
Να μην πω για γλυκού νερού ψάρια, είναι αστείο τι γίνεται με κάποια είδη.
Αλλά εμεις θα πούμε ότι αλλος αν το έπαιρνε θα το έβαζε σε μικρότερο!!
Και αν ψοφήσει φταίει αυτό που δεν έτρωγε ή που έβγαλε ικ ή που πηδηξε από το ενυδρείο και πάει λέγοντας. 
Πάλι κάτι άλλο θα φταίει.
Ωραία!! Το βρήκα!! Να ξεσηκωθουμε και να ζητήσουμε να απαγορευτουν οι εισαγωγές ψαριών!  (πουλιών, φιδιων κτλ)
Και αλήθεια ποιος ζητάει cites για τα κοραλια που αγοράζει αλλά και τι νόημα έχουν? Τα δικά σου έχουν?
Δεν μου αρέσει που είσαι τόσο απόλυτος. Άποψη μου.
Επίσης τι νόημα έχει ΑΝ (και πως είσαι σίγουρος?) το ψάρι το πήρες από φάρμα? 
Στο ενυδρείο σου καλύτερα περνάει ? Στο είπε?
Ποια η χαρα? Ποιο το νόημα? να τα βγάζουμε φωτο να τα ποσταρουμε και να μας πούνε τι όμορφα είναι και να χαρούμε?
Ή απλά κρατάμε κάτι όμορφο για μας να μας δίνει λίγο χαρά γιατί το αγαπάμε, εν γνώση μας αν μπούμε στη διαδικασία να το σκεφτούμε ότι κάνουμε κακό.
Καποια από τα καλύτερα ενυδρεία reef στην Ελλάδα  δεν τα βλεπεις πουθενα και αυτό κάτι σημαίνει,  αλλά και εδώ πρέπει να γράφω με τις ώρες...... 
 
Πάντα φιλικά.
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το "δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια post" και την αναφορά του ότι ειμαι "απόλυτος". Τουναντίον θα έλεγα, μιας και κάνω γενική αναφορά. Αν θέλουμε να είμαστε μηδενιστές εύκολα μπορούμε να ακυρώνουμε τα πάντα. Το χόμπι υπάρχει καλώς ή κακώς, από τη στιγμή που υπάρχει ζήτηση σίγουρα θα υπάρξει και προσφορά, είναι η βασική αρχή του καπιταλισμού. Είναι προσωπική συνέπεια και ευθύνη του καθενός να πράξει κατά το δοκούν. Δεδομένων των συνθηκών και χωρίς να αμπελοφιλοσουμε, θεωρώ καλύτερο το να ενημερωνόμαστε και να προσπαθούμε να δώσουμε μια ποιότητα σε αυτό το οποίο κάνουμε περιορίζοντας όσο το δυνατόν τη κατάχρηση και την υπερβολή.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι έχετε όλοι δίκιο σε όσα λέτε .

Και εξηγώ αμέσως .

Ολοι μας αγαπάμε και τα ψαράκια μας και τα κοράλλια μας.

Δεν θέλουμε να κάνουμε κάποιο κακό σε κανένα πλάσμα.

Είναι ηθικό να παίρνουμε ένα ψαράκι από κάπου και να το κλείνουμε σε ένα κλουβί ?

Το τι είναι ηθικό και τι όχι βασίζεται σε κοινωνικά στοιχεία .

Θεωρητικά λοιπόν ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό <θυμίζω πολιτικό >

Αυτός είναι ο βασικός κανόνας μιας κοινωνίας δικαίου .

Αυτό το έχουν αποφασίσει κάποιες πλειοψηφίες ανθρώπων.

Ένα απλοϊκό ακραίο παράδειγμα.

Είναι ηθικό να κυνηγάς πουλάκια, ψαράκια και ζωάκια και να τα σκοτώνεις για χόμπι?

Σε κάνει ανήθικο αν το κάνεις ?

Μάλλον ναι θα πούμε.

Και ίσως ότι είναι και κτήνος αυτός που το κάνει .

Αυτό όμως είναι πλέον προσωπική ματιά .

Όλη την διαφορά την κάνει  το χόμπι.

Αν ήταν ψαράς δεν θα είχαμε λόγο να το συζητάμε .ο άνθρωπος δουλεύει για να φέρει φαγητό στο σπίτι του.

Και αν αυτός ο άνθρωπος θέλει να βάλει και 2 ψαράκια στο ενυδρείο του?

2 από τα ψαράκια που θα πουλαγε για να ζήσει την οικογένεια του?

Θα μπορούσα να δώσω πολλά παραδείγματα άλλα μην σας κουράσω.

Και εσύ Γιώργο είσαι ηθικός και εσύ Αντώνη .

Και οι δυο σας κάνετε κάτι απόλυτα νόμιμο .

Και οι δυο σας προσπαθείτε να δώσετε αγάπη σε κάποια πλάσματα.

Μαζί με εσάς χιλιάδες άνθρωποι κάνουν το ίδιο.

Και χιλιάδες άλλοι διαμαρτύρονται για αυτό και το θεωρούν λάθος.

Γιατι η προσωπική ματιά του κάθε ένα εχει διαφορετική αφετηρία .

Έτσι είναι τα πάντα στην ζωή.

Όλοι θέλουμε να κάνουμε το σωστό και το ηθικό.

Άπλα το κάνουμε μέσα από την προσωπική ματιά και αυτό κάνει τα πάντα να αλλάζουν.

Κλείνοντας λοιπόν και θέλοντας να δώσω και μια σπιρτάδα σε οσα σοφά<τρομαρα μου> έγραψα θα πω .

Μακάρι το ποιο ανήθικο πράγμα που έχουμε κάνει στην ζωη μας να είναι η ενασχόληση με τα ενυδρεία.

Αντε για ανεβάστε και οι δυο σας μερικές φωτογραφίες από τα υπέροχα< ανήθικα –ηθικά > ενυδρεία σας .

Άντε γιατι έχετε αργήσει και μεταξύ μας αυτό δεν είναι και πολύ ηθικό

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Στην ουσία έτσι είναι. Τον εαυτό μας ξεγελάμε. Παρόλα αυτά δεν θα έπαιρνα από τη θάλασσα γιατί θέλω να υπάρχουν και εκεί. Εντωμεταξύ νόμιζα πως όλα τα κοράλλια είναι από φάρμες. 

Κακός νόμιζες η αλλιώς μακαρι να ήταν όλα από φάρμες αλλά ο χρόνος ανάπτυξης τους είναι δυσαναλογος σε σχέση με την ζήτηση τους,κοινός τα πάντα για το χρήμα που έχει αλλοιώσει όλα από αισθήματα αγάπη φιλότιμο ήθη έθιμα και πολλά άλλα.

Έχω πει πολλές φορές και αυτή είναι η γνώμη μου ότι το ψάρι-κοραλι έχει υπογράψει συμβόλαιο θανάτου από την ώρα που πιάστηκε.Εμεις σαν τελευταίοι αποθετες προσπαθούμε να το κρατήσουμε ζωντανο και όσο είναι δυνατόν χαρούμενο και καλά στην υγεια του.Και ο λόγος απλός γιατί το αγαπάνε γιατί το αισθανόμαστε γιατί τό γουστάρουμε γιατί το πληρώσαμε.Αυτο δεν σημαίνει ότι κάποια ζωντανά εάν είναι δυνατόν καλύτερα  να μην αγοράζονται για να σταματήσουν να ψαρευονται μιας και έχουν 95%θνησιμότητα.

Όλοι μας εκφράσαμε την γνώμης που είναι σωστή από όλους από την δικιά μας φυσικά πλευρά.

Δε νομιζω ότι βλέπω βασικές διαφορές γιατί όλες οι πλευρές έχουν δίκιο.

Keep reefing λοιπον και όπως είπε ο @dreamnikos βάλτε καμία φωτο γιατί έχετε αργήσει.:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσο ηθικό η ανήθικο είναι το να έχουμε ενυδρείο, τόσο ηθικό η ανήθικο είναι το να είσαι vegan και να κάνεις ψαροντούφεκο (για τον εαυτό μου μιλάω) η το να έχεις ενυδρείο και να κάνεις ψαροντούφεκο. Χομπι είναι το ένα χόμπι και το άλλο. Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε ένα ψαράκι και ένα κοραλι να μεγαλώσει σε καλύτερες συνθήκες κτλ...αλλά και αυτό για εμάς το κάνουμε... Μας αρέσει και ψάχνουμε πτυχές που να το κάνουν σωστό στο μυαλό μας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salamander said:

 Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε ένα ψαράκι και ένα κοραλι να μεγαλώσει σε καλύτερες συνθήκες κτλ...αλλά και αυτό για εμάς το κάνουμε...

 

 

Νομίζω η παραπάνω πρόταση αντιπροσωπεύει γενικότερα το χόμπι μας. Είναι γεγονός ότι πατάμε σε αρκετές κόκκινες γραμμές, όπως κάνουν και τα περισσότερα χόμπι ή μάλλον όπως θα μπορούσε να επιχειρηματολογήσει κάποιος ότι κάνει σχεδόν κάθε χόμπι.

Ειδικότερα στην κατηγορία του θαλασσινού τα πράγματα είναι πιο δύσκολα από ότι στο γλυκό... λύσεις υπάρχουν όμως. Και 100% Sustainable ενυδρείο μπορείς να έχεις με τεχνητό βράχο, κοράλλια από χομπίστες ή φάρμες και ψάρια αναπαραγωγής, οι επιλογές όμως ειδικά για τα ψάρια είναι ελάχιστες. Στο εξωτερικό γίνονται σιγά σιγά κάποια βήματα (π.χ. PomaLabs https://www.facebook.com/pomalabsinc/ ) . Αν στηρίζουμε τέτοιου είδους προσπάθειες μόνο καλό κάνουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...