Jump to content

waterlife decapsulated brine shrimp eggs


pana

Recommended Posts

εχετε αποψη για αυτο το προϊόν; Η γεννικοτερα αν εχετε χρησημοποιησει αποκελυφοποιημενες κυστες αρτεμιας.Επισης εχουν ημερομηνια ληξης διοτι στο καταστημα δεν ανεφεροταν πουθενα στη συσκευασια

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pana έγραψε:

εχετε αποψη για αυτο το προϊόν; Η γεννικοτερα αν εχετε χρησημοποιησει αποκελυφοποιημενες κυστες αρτεμιας.Επισης εχουν ημερομηνια ληξης διοτι στο καταστημα δεν ανεφεροταν πουθενα στη συσκευασια

Ειναι αποξηραμενες (οι κυστες); Αν ναι, τοτε παιρνεις λιγο και βαζεις σε ενα ποτηρακι+νερο(καλυτερα χωρις χλωριο, θερμ. δωματιου)για 20 λεπτα περιπου.Μετα τιςστραγγιζεις και ξεπλενεις με νερο βρυσης. Μετα ταιζμα. Τελος.

P.S. Ημ.ληξ. υπαρχει!!! Ψαξε καλα. Αν οχι, μην αγοραζεις τετοιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Το προϊον ειναι αυτο https://www.swelluk.com/waterlife-artemia-decapsulated-brine-shrimp-eggs-shell-less/οπως βλεπεις ειναι σε υγρη μορφη.Απλως ζηταω εμπειριες για τα ποσοστα εκκολαψης εμπειριες,ευκολια κτλ.

Ο καταστηματαρχης μου ανεφερε για μια παρτιδα που ηρθε και πολλα δεν εχουν ημ ληξης και πως θα με ενημερωσει αν μαθει.Τα "κανονικα"αυγα εχω διαβασει για αναφορες που εκκολαπτηκαν επειτα απο 50χρονια για αυτο ρωταω 

Έγινε επεξεργασία - pana
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος pana έγραψε:

Το προϊον ειναι αυτο https://www.swelluk.com/waterlife-artemia-decapsulated-brine-shrimp-eggs-shell-less/οπως βλεπεις ειναι σε υγρη μορφη.Απλως ζηταω εμπειριες για τα ποσοστα εκκολαψης εμπειριες,ευκολια κτλ.

Ο καταστηματαρχης μου ανεφερε για μια παρτιδα που ηρθε και πολλα δεν εχουν ημ ληξης και πως θα με ενημερωσει αν μαθει.Τα "κανονικα"αυγα εχω διαβασει για αναφορες που εκκολαπτηκαν επειτα απο 50χρονια για αυτο ρωταω 

Δεν νομιζω,οτι θα βγει κατι απο αυτα τα αυγα. Παρε καλυτερα κανονικα, αλλα καλης ποιοτητας. Μια φορα πηρα της Dajana(δεν ειχε ημ.ληξ. και τα επεστρεψα στο μαγαζι, γιατι εκκολαψη ηταν μηδενικη.Ειχα ανοιξει θεμα για αποκελιφοποιηση αρτεμιας. Αν θελεις διαβασε το.

Δεν καταλαβα τι θελεις να κανεις. Αν θελεις να βγαλεις λαρβες, τοτε μονο φρεσκα αυγα και καλης ποιοτητας να παρεις.

Καθε χρονο,που περνανε τα αυγα στο ραφι, μειωνεται ποσοτητα εκκολαψεις.

Αυτο, που γραφουν οτι και μετα απο 50 χρονια μπορει να εκκολαπτουν - ειναι αληθεια, αλλα απο 1000.000. αυγα θα βγουν 1-2 ζωντανα. Καπως ετσι.

Καπου εχει γραψει ο @Χρήστος, για τα αυγα αρτεμιας, που παρήγγειλε απο το ebay  με καλο ποσοστο εκκολαψεις και καλη τιμη.

Απο εξοπλισμο θα χρεαστεις 2 πλαστικα μπουκαλια απο 1,5λ , αεραντλια, χοντρο αλατι μαγειρικης χωρις προσθετα.

Link to comment
Share on other sites

"Packed in a brine solution these eggs are ready to add to a hatcher and should be ready within 24 hours." 

 

Ειναι αποκελυφοποιημένες κύστες και τις έχει σε διάλυμα συντήρησης, για μελλοντική χρήση. 

 

Απο οτι βλέπω λέει οτι τα βάζεις για εκκόλαψη και λόγω του οτι δεν έχουν κέλυφος εκκολάπτονται νωρίτερα απο 24 ώρες, και δεν έχουν τσόφλια , όπως θα είχαν αν είχες τις κανονικές κύστες που πουλάνε στο εμπόριο, και που θα δημιουργούσαν εντερικό πρόβλημα στα ψάρια σε περίπτωση κατάποσης τους.  

 

Δεν τις εχω δοκιμάσει τις συγκεκριμένες απο αυτήν την εταιρία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος pana έγραψε:

Το προϊον ειναι αυτο https://www.swelluk.com/waterlife-artemia-decapsulated-brine-shrimp-eggs-shell-less/οπως βλεπεις ειναι σε υγρη μορφη.Απλως ζηταω εμπειριες για τα ποσοστα εκκολαψης εμπειριες,ευκολια κτλ.

Ο καταστηματαρχης μου ανεφερε για μια παρτιδα που ηρθε και πολλα δεν εχουν ημ ληξης και πως θα με ενημερωσει αν μαθει.Τα "κανονικα"αυγα εχω διαβασει για αναφορες που εκκολαπτηκαν επειτα απο 50χρονια για αυτο ρωταω 

δοκιμαζοντας και κανοντας. Δεν αναφερεται πουθενα ποσοστο εκκολαψεις!  Δηλ, αν δεν θα βγει κανενα ζωντανο,δεν μπορεις να κανεις και  παραπονο.:)

ενημερωσε μας για το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...