Jump to content

Παρουσίαση Nano Tank 35Lt. Dwarf Puffer only (ως ώρας)


Aliar

Recommended Posts

Καλησπέρα Aquazone !
 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο, Dwarf Puffer comunity

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 43Χ25Χ32

Συνολικά Λίτρα: 35
Sump (λίτρα): Όχι

Οργανισμοί
Φυτά: Flame moss, Christmass moss, 
Pogostemon helferi, Moss Balls (Η σύνθεση και αγορές φυτών είναι ακόμα ongoing).
Ψάρια: 7 Dwarf puffer (Carinotetraodon travancoricus)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Όχι
Πέτρες: κοινές (από παραλία)
Ξύλα: Ρίζα δέντρου (από παραλία)
Υπόστρωμα: Όχι
Βυθός: Άμμος

Φωτισμός
Φωτισμός : 1x Sunsun ADE - 300C, 1x moonlight 
Διάρκεια κυρίως φωτισμού: 8 ώρες

Διάρκεια moonlight φωτισμού: 3 ώρες αφού σβήσει ο κυρίως φωτισμός  

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Fluval 106
Θέρμανση/ Ψύξη: Όχι (όχι ακόμα λόγο καλοκαιριού)
Λίπανση: Seachem flurish excel, Tropica premium nutrition
Παροχή CO2: Όχι
Διατροφή: Frozen Bloodworms

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Εβδομαδιαία 30% με προετοιμασμένο νερό με αντιχλώριο. Καθαρισμός φίλτρου (Fluval 106) μία φορά το μήνα.

 

Θα χρειαστώ την βοήθεια σας με την ψαροσύνθεση γιατί θέλω να προσθέσω Cleaning crew λόγο άλγης.

Οι σκέψεις μου είναι το Clean up crew να αποτελείτε από:

 

2x Zebra Nerite Snail (Γνωρίζω ότι σαλιγκάρια και dwarf puffer δεν πάνε μαζί καθώς τα τρώνε ΑΛΛΆ όσες φορές προσπάθησα να ταΐσω τα puffer με pest snails, τα αγνόησαν εντελώς).

 

4x Γατόψαρα Otocinclus γιατί είναι πολύ καλοί καθαριστές άλγης και αρκετά μικρά σε μέγεθος για το μικρό αυτό ενυδρείο. (4 είναι πολλά για τα λίτρα μου αλλά τα Otocinclus είναι κοπαδόψαρα και ακούω οτι 4 είναι ένας minimum αριθμός κοπαδιού.)

 

Και ίσος 2x pepper corrys για καθαρισμό της άμμου. (αν και δε νομίζω γιατί τα λίτρα μου είναι πολύ λίγα για το πλήθος τόσων ψαριών συνολικά).

 

Και τέλος θα ήθελα να προσθέσω 2-3 Red Cherry Shrimps αντί κάποιου άλλου, αλλά είμαι σίγουρος ότι τα παφεράκια θα τις κατασπαράξουν.
Ακούω τις σκέψης σας επί του θέματος...!!

Ευχαριστώ..!

 

Καταγραφή.PNG

7.jpg

Link to comment
Share on other sites

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλαράκι.. 

Πολυ ωραία πράγματα βλέπω μέσα στο ενυδρείο σου!! Μου αρέσει και φυσικά είμαι και εγώ puffer lover :D 

 

Λοιπόν.. θα σου πω την δική μου εμπειρία γιατί και εγώ ήθελα ν έχω έναν celaning crew αλλά δεν πήγε τόσο καλα.. Γνώμη μου για νεράιτ σνειλ μην το τολμήσεις γιατί τα παφεράκια θα πειράζουν τις κεραίες τους και εν τέλη δεν θα έχουν την δυνατότητα να βρουν την τροφή τους και θα πεθάνουν... 

Για τις ρέντ τσέρυ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο..

Τώρα το να βάλεις μια ακόμα ομάδα γρήγορων ψαριών μέσ σε 35 λίτρα ενυδρείο δεν ξερω αν είναι καλή ιδέα.. Μετά μπορεί να έχεις θέματα με αμμωνια, με βρώμισμα του νερού.. Γενικά λένε ότι καλό είναι σε αυτά τα ψάρια να δίνουμε πολλές κρυψώνες ώστε να μην επιτίθονται, να εχουν την δικη τους περιοχή το καθε ένα..

Και εν μέρη δεν έχουν και πολύ άδικο.. Πίστεψε με τα έχω καιρό αυτά τα ψάρια.. ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Pano! Ως ώρας η πιο safe λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι τα γατόψαρα Otocinclus και extra φυτά. Όσων αφορά την αμμωνία και ακαθαρσίες γενικότερα πιστεύω ότι το φίλτρο μπορεί να τα υποστηρίξει γιατί είναι για 100 λίτρα ενυδρείο με ροή 550 λίτρα ανά ώρα και το δικό μου είναι 35, μείον τα λίτρα που πιάνει ο διάκοσμος έχω περίπου 25 καθαρά λίτρα νερού.

 

Το ζητούμενο είναι η απαλλαγή από την άλγη με φυσικό τρόπο γιατί α ήθελα να αποφύγω extra χημικά όπως Api ALGAEFIX και άλλα που είχα ψηθεί να πάρω, (γιατί από όσο κατάλαβα αφαιρεί ποσοστό οξυγόνου από το νερό με αποτέλεσμα να σκοτώνει την άλγη αλλά δεν μου ακούγετε και πολύ καλό αυτό για τα υπόλοιπα ψαράκια).

 

Αν γνωρίζετε τρόπους να μου προτείνετε όπως τους από πάνω ή άλλους που ούτε καν γνωρίζω, είμαι όλος αυτιά !!

Παραθέτω Photo με άλγη από το ενυδρείο...

Ευχαριστώ και πάλι !!

IMG_20180727_212608.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Aliar έγραψε:

Ευχαριστώ Pano! Ως ώρας η πιο safe λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι τα γατόψαρα Otocinclus και extra φυτά. Όσων αφορά την αμμωνία και ακαθαρσίες γενικότερα πιστεύω ότι το φίλτρο μπορεί να τα υποστηρίξει γιατί είναι για 100 λίτρα ενυδρείο με ροή 550 λίτρα ανά ώρα και το δικό μου είναι 35, μείον τα λίτρα που πιάνει ο διάκοσμος έχω περίπου 25 καθαρά λίτρα νερού.

 

Το ζητούμενο είναι η απαλλαγή από την άλγη με φυσικό τρόπο γιατί α ήθελα να αποφύγω extra χημικά όπως Api ALGAEFIX και άλλα που είχα ψηθεί να πάρω, (γιατί από όσο κατάλαβα αφαιρεί ποσοστό οξυγόνου από το νερό με αποτέλεσμα να σκοτώνει την άλγη αλλά δεν μου ακούγετε και πολύ καλό αυτό για τα υπόλοιπα ψαράκια).

 

Αν γνωρίζετε τρόπους να μου προτείνετε όπως τους από πάνω ή άλλους που ούτε καν γνωρίζω, είμαι όλος αυτιά !!

Παραθέτω Photo με άλγη από το ενυδρείο...

Ευχαριστώ και πάλι !!

IMG_20180727_212608.jpg

 

Κοιτα να δεις για να μπορεσεις να αντιμετωπισεις την αλγη πρεπει να δεις λιγο πιο πισω.. δηλαδη τι την προκαλεσε.. ηταν η υπερβολικη τροφη?? Ηταν μια αποτομη μεγαλη αλλαγη του νερου που σημαινει προσθετες ουσιες που χρησιμοποιουν τα φυτα και οταν δεν τις χρησιμοποιουν αναπτυσσεται η αλγη?? Ειναι ο φωτισμος?? Η φωτοπεριοδος?? Η ειναι εν τελη ο φυσικος βιολογικος κυκλος που περνανε ολα τα ενυδρεια απο αυτην??

 

Η αλγη η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ειναι ουσιαστικη και πολλεε φορες την ζηταμε για να γινει πιο φυσικο το ενυδρειο.. αλλα φυσικα ειναι και καθαρα θεμα προτιμισης.. 

Παντως με 3 παφερακια σε 25 καθαρα με λιγεε κρυψωνες προσεξε το.. και θα σου προτεινα να μην βαλεις αλλα μεσα γιατι θα γινεται συνωατισμος..

Δεν ξερω μπορει να ειμαι λαθος καλυτερα να σου πουν και πιο εμπειροι απο εμενα..

Εγω οτι σου λεω το λεω απο καθαρα προσωπικη αποψη και απο οση εμπειρια εχω πανω στο θεμα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την άλγη έχω την εντύπωση (γιατί το είχα το φωτιστικο) ότι ο φωτισμός είναι πολύ δυνατός και έχεις λιγη φυτό μάζα. Κάτι που μπορείς να κανεις για να κόψεις λίγο την ένταση του φωτισμού, είναι να πάρεις μια γκρι διαφανή λεπτή σιτα, να την κόψεις στις διαστάσεις του φωτιστικού σου και κάπως να την στερέωσεις, θα κάνει δουλειά. Άσχετα με το μικρο του μέγεθος πιστεύω ότι είναι ένα φωτιστικό για πιο απαιτητικά φυτά και ενυδρεία. Βλέπω επίσης χρησιμοποιείς Excel, κάθε πότε βάζεις και πόση δοσολογία; Αρχικά μπορείς να δοκιμάσεις να ρίχνεις τοπικά πάνω στην άλγη λίγο περισσότερη ποσότητα. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη αρχη!

Πρωτα, πες ποτε ξεκινησες το ενυδρειο σου. Τις πρωτες 1-3 μηνες μπορει να εχεις αλγες μεχρι να στρωσει.Με μια οδοντοβουρτσα μπορεις να καθαριζεις τις πετρες.

Μετρησεις νερου εχεις κανει;

Δευτερο. Τα Otocinclus δεν χωρανε σ΄αυτο το ενυδρειο! Δες στο http://www.seriouslyfish.com/species/otocinclus-cocama/

Ειναι μικρο το ενυδρειο σου, ειναι κοπαδοψαρα και δεν κανουν με τα puffer.

7 puffer στα 25λ!!!!!! You could keep a single fish in a tank as small as 12″ x 8″ x 8″ 30cm x 20cm x 20cm – 12.6 litres. δηλ. για ενα ψαρι θελεις 12λ νερου. Εσυ εχεις 7 και θελεις να βαλεις ακομα....

P.S. ομορφο scape! Ακομα + λιγα φυτα και εισαι κομπλε :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...