Jump to content

Ερωτηση για νεκρο βραχο


Recommended Posts

Καλησπερα!! Εχω 20 κιλα νεκρο βραχο τον οποιο τον επλυνα, τον εβρασα, τον εψησα στον φουρνο, τον ξαναεπλυνα, τον στεγνωσα στον ηλιο,του αλλαξα τα φωτα ... και τωρα τον εχω σε δοχειο με νερο απο το ενυδρειο με ενα κυκλοφορητη μεσα. Μεσα στο δοχειο ειναι 5 μερες, εχω μετρησει αμμωνια και ειναι μια χαρα.Θελω να βαλω περιπου τα 10 κιλα στο ενυδρειο και τα υπολοιπα μεσα στο σαμπ. Το θεμα ειναι να τα βαλω σιγα σιγα για να μην εχω ξεσπασμα αλγης? Και αν ναι ποσο σιγα...Καθε δεκα μερες 5 κιλα η καθε δεκαπεντε 2 κιλα η πως τελος παντων?????Δεν εχω καθολου ιδεα!!!! Μηπως ξερει καποιος να μου πει ???????? Στο ενυδρειο(400 λιτρα καθαρα)τωρα εχει 30 κιλα ζωντανο βραχο και στο σαμπ(100 λιτρα καθαρα ) καθολου βραχο. Μονο σιποραξ το οποιο θελω να το αντικαταστησω με βραχο σιγα σιγα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, 

Βάλε τον βράχο όπως θέλεις. 

Ούτος ή άλλος αν έχει φωσφορικα θα στα βγάλει.  Μην ταλαιπώρησε. 

Βάλε τα 10 στο  main και μετά από λίγο καιρό βάλε και στο σαμπ τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου φαίνονται πολλά 40  βράχου μέσα στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

50κιλα συνολο ειναι παρα πολυ.Καλα κανεις και τον εχεις στο βαρελι αλλα βαλτου και αντιφωσφωρο.Οσο ποιο πολυ καιρο τον εχεις εκει τοσο καλυτερο για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω fishbone και niknik για την βοηθεια! Εβαλα αντιφωσφορο στο βαρελι και θα τον αφησω και αλλο. Δεν βιαζομαι.... Μια φωτο απο το ενυδρειο

20180729_145123.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dolphin7 έγραψε:

Σε ευχαριστω fishbone και niknik για την βοηθεια! Εβαλα αντιφωσφορο στο βαρελι και θα τον αφησω και αλλο. Δεν βιαζομαι.... Μια φωτο απο το ενυδρειο

20180729_145123.jpg

Πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να μην βαλω αλλο βραχο στο main και να βαλω μονο στο σαμπ?Βγαζω το μισο μακαρονι και βαζω βραχο και σε κανα μηνα βγαζω και το υπολοιπο και βαζω και αλλο βραχο?Οτι στραβο δειτε στη φωτο ΠΑΡΑΚΑΛΩ πειτε το!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dolphin7 έγραψε:

Πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να μην βαλω αλλο βραχο στο main και να βαλω μονο στο σαμπ?Βγαζω το μισο μακαρονι και βαζω βραχο και σε κανα μηνα βγαζω και το υπολοιπο και βαζω και αλλο βραχο?Οτι στραβο δειτε στη φωτο ΠΑΡΑΚΑΛΩ πειτε το!!!

 

20180729_162336.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αντιφωσφωρο δεν βλέπω που όπως φαίνετε έχεις φωσφωρικα 

Όπως έχεις το βράχο στο μέλλον θα μπουκωσει και επειδή η ροή δεν θα είναι παντού και σωστά θα έχεις θέματα.(τα οποία φαίνονται νομιζω)

Άρα η παρεμβολη πρέπει να αρχίσει από το main φτιάχνοντας ένα ποιο σταθερό λειτουργικό άστατο scape. 

Την ίδια στιγμή βάζεις αντιφωσφωρο-ανθρακα στο σαμπ.

15 μέρες μετά πετάς αντιφωσφωρο βάζοντας νέο. Βακτηρια βάζεις κανονικά.

Τοποθετείς βράχο στο σαμπ σε σημείο που θα μπορεί το νερό να περνάει από παντού και με ισχυρή ροή την οποία θα προσθέσεις εσύ εφόσον χρειαστεί.

Σε κάνα 20μερο + αφαιρεις 20 % υλικό. 

Εδώ δεν υπάρχει κανένα θέμα η κανόνας στο πόσο να βάλεις.

Να θυμάσαι πολύ ροή στο χώρο του βράχου ώστε να κινειτε το νερό συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω ξεκινησει εδω και 3 μηνες και βαζω ανθρακα και αντιφωσφορο.Αλλαγη τους κανω καθε μηνα Ειναι στο διαμερισμα του σαμπ που βρισκεται πισω απο το ξυλο στο κεντρο της βασης και γι αυτο δεν φαινεται. Πριν ειχα ποιο πολυ αλγη. Τωρα εχω ποιο λιγη.Εδω και δυο εβδομαδες εχω φτιαξει και το refugium.Βακτηρια δεν βαζω καθολου.Αν ειναι απαραιτητο τι μου προτεινεις να παρω?Θα πρεπει να βαζω συνεχεια η μονο για καποιο διαστημα?Τωρα για το scape δεν το πολυκαταλαβα... Να κανω κατι σαν δυο νησακια ? Να αλλαξω την θεση στους κυκλοφορητες ?Παντως τον βραχο δεν τον εχω πολυ κοντα το ενα κομματι με το αλλο.Στο σαμπ θα παρω να βαλω ενα κυκλοφορητη οπως εχω στο refugium για ποιο δυνατη ροη στον βραχο. Κατι αλλο...ανα 20 μερες να βγαζω 20% μακαρονι και να προσθετω βραχο?Ελπιζω να μην σε ζαλησα με τις πολλες ερωτησεις.Σ ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dolphin7 έγραψε:

Φιλε μου εχω ξεκινησει εδω και 3 μηνες και βαζω ανθρακα και αντιφωσφορο.Αλλαγη τους κανω καθε μηνα Ειναι στο διαμερισμα του σαμπ που βρισκεται πισω απο το ξυλο στο κεντρο της βασης και γι αυτο δεν φαινεται. Πριν ειχα ποιο πολυ αλγη. Τωρα εχω ποιο λιγη.Εδω και δυο εβδομαδες εχω φτιαξει και το refugium.Βακτηρια δεν βαζω καθολου.Αν ειναι απαραιτητο τι μου προτεινεις να παρω?Θα πρεπει να βαζω συνεχεια η μονο για καποιο διαστημα?Τωρα για το scape δεν το πολυκαταλαβα... Να κανω κατι σαν δυο νησακια ? Να αλλαξω την θεση στους κυκλοφορητες ?Παντως τον βραχο δεν τον εχω πολυ κοντα το ενα κομματι με το αλλο.Στο σαμπ θα παρω να βαλω ενα κυκλοφορητη οπως εχω στο refugium για ποιο δυνατη ροη στον βραχο. Κατι αλλο...ανα 20 μερες να βγαζω 20% μακαρονι και να προσθετω βραχο?Ελπιζω να μην σε ζαλησα με τις πολλες ερωτησεις.Σ ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Στην πλατη του ενυδρειου δεν ακουμπαει καθολου ο βραχος...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα λοιπόν,Τώρα φτιάξε ποιο σταθερό και άστατο το scape π.χ. είτε 2 νησιά η bonsai κ.λ.π.Με τη ροή θα το δεις ανάλογα το στήσιμο που έχεις κάνει. 

Βακτηρια να ρίχνεις κάθε βδομάδα κάνεις δε κάνεις αλλαγή.Θα σου έλεγα τα special blend.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Καλώς όρισες .

Πριν λίγους μήνες που ξεκίνησα κάπως έτσι είχα στήσει τους βράχους μου.

Επειδή είχα αφρικάνικο κοίταζα να στήσω τους βράχους με την λογική των πολλών σπηλιών και φωλιών για τα ψάρια.

Στο reef όμως προτεραιότητα έχουν τα κοράλλια και οι ανάγκες τους για φως και ροη.

Πάρε ιδέες από τα ενυδρεία του forum .

δεν είμαι καλός στο στήσιμο βράχων για να σου πω γνώμη αλλά φοβάμαι ότι τα κομμάτια που έχεις θα σε δυσκολέψουν .

Να θυμάσαι ότι αν τα κολλήσεις με τσιμέντο να τα πλύνεις πολύ καλά .

Επίσης μην τα βάλεις στο ενυδρείο αν δεν σταθεροποιηθεί το ph.

Μεγάλες ποσότητες τσιμέντου ανεβάζουν το ph .

Στο λέω γιατί ξέρω έναν εξυπνάκιας <εμενα> που δεν μέτρησε το ph και μαζί με πολλά ακόμα λάθη έστειλα τα ψαρακια πριν την ωρα τους.

Προσεχε αυτά που σου ειπαν ο niknik και ο fishbone.

Ο νικος σου έγραψε για τα φωσφορικά και το απίστευτο<για μενα> είναι ότι σου γράφει ότι φαίνονται κιόλας. βλέπουν τους βράχους ,τις αλγες και δεν ξερω τι ακόμα.

Το ξέρουν καλα όμως.

Αν δεις όμως ένα ώριμο ενυδρείο <εγω ειχα την χαρά να δω του νικου> θα καταλάβεις πολλά.

Γενικά οσο έχεις αλγες δεν θα εχεις μετρίσιμα φωσφορικά <από διαβασμα το ξερω και όχι από εμπειρία >

Αυτά και συγγνώμη για την πολυλογία .

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Μια χαρα λοιπόν,Τώρα φτιάξε ποιο σταθερό και άστατο το scape π.χ. είτε 2 νησιά η bonsai κ.λ.π.Με τη ροή θα το δεις ανάλογα το στήσιμο που έχεις κάνει. 

Βακτηρια να ρίχνεις κάθε βδομάδα κάνεις δε κάνεις αλλαγή.Θα σου έλεγα τα special blend.

Σ'ευχαριστω φιλε !!Θα αρχισω και τα βακτηρια λοιπον!!Στο προηγουμενο θαλασσινο θυμαμε εβαζα stress zyme αλλα μου ειχαν πει οτι μετα απο καποιο καιρο δεν ειναι απαραιτητο να συνεχισω να βαζω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα.

Καλώς όρισες .

Πριν λίγους μήνες που ξεκίνησα κάπως έτσι είχα στήσει τους βράχους μου.

Επειδή είχα αφρικάνικο κοίταζα να στήσω τους βράχους με την λογική των πολλών σπηλιών και φωλιών για τα ψάρια.

Στο reef όμως προτεραιότητα έχουν τα κοράλλια και οι ανάγκες τους για φως και ροη.

Πάρε ιδέες από τα ενυδρεία του forum .

δεν είμαι καλός στο στήσιμο βράχων για να σου πω γνώμη αλλά φοβάμαι ότι τα κομμάτια που έχεις θα σε δυσκολέψουν .

Να θυμάσαι ότι αν τα κολλήσεις με τσιμέντο να τα πλύνεις πολύ καλά .

Επίσης μην τα βάλεις στο ενυδρείο αν δεν σταθεροποιηθεί το ph.

Μεγάλες ποσότητες τσιμέντου ανεβάζουν το ph .

Στο λέω γιατί ξέρω έναν εξυπνάκιας <εμενα> που δεν μέτρησε το ph και μαζί με πολλά ακόμα λάθη έστειλα τα ψαρακια πριν την ωρα τους.

Προσεχε αυτά που σου ειπαν ο niknik και ο fishbone.

Ο νικος σου έγραψε για τα φωσφορικά και το απίστευτο<για μενα> είναι ότι σου γράφει ότι φαίνονται κιόλας. βλέπουν τους βράχους ,τις αλγες και δεν ξερω τι ακόμα.

Το ξέρουν καλα όμως.

Αν δεις όμως ένα ώριμο ενυδρείο <εγω ειχα την χαρά να δω του νικου> θα καταλάβεις πολλά.

Γενικά οσο έχεις αλγες δεν θα εχεις μετρίσιμα φωσφορικά <από διαβασμα το ξερω και όχι από εμπειρία >

Αυτά και συγγνώμη για την πολυλογία .

Καλησπερα φιλε! Ποια πολυλογια? Εγω σ'ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια σου. Το ενυδρειο δεν θα ειναι reef.Θα ειναι FOWLR. Τωρα εχω το kenya tree και τον βραχο με τα hairy mushrooms τα οποια ειναι πολυ ευκολα αλλα γενικα δεν θα βαλω κοραλλια.Αντε να βαλω κανα μανιταρι ακομα... Γιαυτο και εγω ηθελα σπηλιες για τα ψαρια. Τον βραχο τον πηρα απο συνχομπιστα και την ειχε την αλγη πανω. Ειχε και κοραλινη αλλα και την πρασινη αλγη .Οσο για τον βραχο εγω τον τρυπαω και ενωνω τα κομματια με ακρυλικη ραβδο ετσι δεν εχω θεμα με το ph.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φυσικά αποφασίζεις πως θα είναι το ενυδρείο σου αλλα θα το πω…

Τέτοια λίτρα φωνάζουν για reef .

Είναι σαν να κοιτάς την βιτρίνα με τα γλυκά σε ζαχαροπλαστείο .

Για λίγο καιρό το αντέχεις…

Κάποια στιγμή όμως σου γνέφει το παγωτό.

Ε θα την κανείς την αμαρτία …..θα πάρεις ένα….εστω με χαμηλά λιπαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...