Jump to content

Σκαλαρίνα δεν τρώει


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :  Τα τελευταία 2 24h, η σκαλαρίνα μου δεν τρώει όπως συνήθως. Δεν χιμάει στην τροφή όπως πριν και όταν βάζει στο στόμα της κάποιο φυλλαράκι, το φτύνει σχεδόν αμέσως.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): JBL Cristaprofi 901, ονομαστικά ροή 900mL/H. Κάδος μάλλον 3L

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Το ψαράκι είναι νέο στο ενυδρείο. Μετρά 5-6 μήνες. Όμως μου έχει δώσει ήδη 3 γέννες.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Ζευγάρι P. scalare, Ζευγάρι Apistogramma viejita ( αν όχι macmasteri), 10 Hyphesobrychon flammeus, πολλά ramshorn

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Εβδομαδιαίες αλλαγες περίπου 30L (20 Α/Ο, 10 βρύση). Ταϊσμα με SERA Flora, Vipan, Tropical Cichlid gran, New Life Spectrum, συνήθως δις ημερησίως (Όχι από όλες τις τροφές κάθε μέρα). Μια φορά την εβδομάδα ρίχνω κατεψ bloodworms

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7-7,5

- KH:

- GH: 5-6

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 15-20

- Θερμοκρασία: Τώρα το καλοκαίρι 28-29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Ναι

-Strips: Όχι

-Ηλεκτρονικά: Όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: P. scalare

- Ιστορικό Ψαριού: Απώλεια όρεξης 2 μέρες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Το ψάρι δεν τρώει 2 μέρες. Βάζει λίγη τροφή στο στόμα και τη φτύνει. Δεν έχει εμφανή σημάδια πουθενά. Η αναπνοή είναι φυσιολογική όπως και η πλεύση. Εμφανίζει ελαφρώς μειωμένη κινητικότητα σε σχέση με πριν από 2 μέρες. Τα κόπρανά του είναι λεπτά και διάφανα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Προ ενός περίπου έτους και περισσότερο είχα χάσει 3 H.flammeus από dropsy. Δεν κατάλαβα τί πηγε λάθος. Επίσης είχα χάσει προ 2 ετίας ένα σκαλάρι το οποίο δεν έτρωγε για πολύ μεγάλο διαστημα (1,5 μήνα) και πέθανε σε μέγεθος το μισό από όσο ήταν. Πάλι δεν κατάλαβα τί είχε γίνει

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:  Είναι εντυπωσιακό πως αυτό το ψάρι πριν 20 μέρες είχε κάνει γέννα περίπου 100 μικρών που δεν τα διεσωσα μια και σε ένα 20λιτρο ήδη μεγαλώνω καμμιά 20ρια μικρά της που κλείνουν τώρα 1,5 μήνες ζωή

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε. Αν το ψαρι εχει διαφανα κοπρανα και νηματωδη, σημαινει πως πιθανον να εχει εντερικα. Βλεπω δεν δινεις σπιρουλινα καθολου. Θα προτεινα να παρεις σπιρουλινα και σκορδοζουμο και να ξεκινησεις να ταιζεις. Για αρχη δινε μονο σπιρουλινα για τρεις μερες, τρεις φορες την μερα με σκορδοζουμο και το παρακολουθεις. 

Αυησε και τις αλλαγες σου σε ογκο και βαλε και μια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και Hexamita....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σκορδόζουμο τί εννοείς? Το φτιάχνω μόνος μου? Όσο για τη σπιρουλίνα μπορώ να πάρω από pet shop. Φαντάζομαι προτείνεις να μπει καραντινα το ψαράκι

Link to comment
Share on other sites

Το φτιαχνεις και μονος σου αλλα εγω το παιρνω απ το πετ. Οχι δεν χρειαζεται ακομη καραντινα. Τουλαχιστον αν δεν δεις κατι που να ειναι χτυπητο. Βαλε μια φωτο η ενα βιντεο να το δουμε κι εμεις.

Τωρα για hexamita ας μην το βαραινουμε απο τωρα. Ας το παρακολουθησουμε πρωτα να δουμε οτι οντως κατι εχει και μετα βλεπουμε τι ειναι αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Μόλις μπήκα σπίτι και ταϊσα τα ψάρια, αλλά και πάλι δεν έφαγε το σκαλαράκι. Στη φώτο που ανέβασα φαίνονται λίγο και τα διάφανα, νηματώδη κόπρανα. Θα πάω στο pet shop για τη σπιρουλίνα με το σκορδόζουμο. Δεν θα τη βγάλω ακόμα σε καραντίνα, αν και με προβληματίζει αρκετά δεδομένου ότι ήταν πραγματικά αδηφάγο ψάρι. Σκέφτομαι μήπως από τις συνεχόμενες γέννες, ( ανά 25 μέρες περίπου) αδυνάτισε λίγο το ανοσοποιητικό της και προκλήθηκε η λοίμωξη αυτή από βακτήρια που ήδη συμβίωβαν στο γαστρεντερικό σωλήνα. Και δυστυχώς αυτό μπορεί να είναι Hexamita

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. 

Μην ταιζεις σκορδοζουμο και μείνε σε οτι ταιζεις μεχρι τωρα..

Χρειάζεται κυρίως "σταθερές τροφες ..

Ίσως λίγες βιταμίνες βοηθήσουν επισης..

Αν υπάρχει και το ζευγάρι της μεσα απομονωσε το γιατι το πιθανότερο είναι να το χασεις αν παει ξανα για γεννα εφόσον όντως έχει κάνει συνεχόμενες.. 

Καλή Συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καλημέρα.. 

Μην ταιζεις σκορδοζουμο και μείνε σε οτι ταιζεις μεχρι τωρα..

Χρειάζεται κυρίως "σταθερές τροφες ..

Ίσως λίγες βιταμίνες βοηθήσουν επισης..

Αν υπάρχει και το ζευγάρι της μεσα απομονωσε το γιατι το πιθανότερο είναι να το χασεις αν παει ξανα για γεννα εφόσον όντως έχει κάνει συνεχόμενες.. 

Καλή Συνέχεια!

Ο λογος να μην ταισει σκορδοζουμο;

 

 

Φιλε kokbeast μην προτρεχεις. Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποκαταστση της χλωριδας του εντερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Ο λογος να μην ταισει σκορδοζουμο;

 

 

Φιλε kokbeast μην προτρεχεις. Η σπιρουλινα βοηθαει στην αποκαταστση της χλωριδας του εντερου.

Τώρα σονι κ ντε πρέπει να ακούσει εσένα υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Τώρα σονι κ ντε πρέπει να ακούσει εσένα υποθέτω.

 

Ωπα ρε φιλαρακι, με ξερεις κι απο χθες;

Φυσικα και οχι δεν πρεπει να ακουσει εμενα. Εχεις κατι καλυτερο να προσθεσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη υμιν κυριοι!!

Ειναι καλοκαιρακι εχουν σφιξει και οι ζεστες ας προσπαθησουμε να ειμαστε χαλαροι και αν εχουμε να προσθεσουμε κατι για να βοηθησουμε τον φιλο μας ας ειναι επι του θεματος και επικοδομητικο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

Πες στην γνώμη σου κ τίποτα άλλο...φιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:
πριν 4 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Πες στην γνώμη σου κ τίποτα άλλο...φιλαράκι.

 

Την γνωμη μου λεω φιλε. Εσυ τι ζορι τραβας; δεν βλεπω την δικη σου γνωμη στο προβλημα του φιλου. Μονο μια προκλητικη δημοσιευση!

Παρακαλω η διαχειρηση να λαβει θεση.

Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλούσα όταν δίνουμε πληροφορίες να της αιτιολογούμε αν μας ζητηθεί άμεσα ή έμμεσα.

@SturmΕρώτηση, γιατί να δόση σκορδόζουμο, νομίζω πως θα πρέπει να πεις στον παθόντα της ιδιότητες του σκορδόζουμου όπως αναφέρεις και για την σπιρουλίνα

 

@Δημητρης Τ  Ερώτηση, γιατί να μην δόση σκορδόζουμο,  αν κάπου διαφανής ή ξέρεις κάτι παραπάνω θα πρέπει κόσμια να το αιτιολογήσεις, κανείς πουθενά δεν επέβαλε σε κανέναν να πράξει κάτι ντε και καλά όπως λές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα λες Χρηστο. Το σκορδοζουμο λοιπον κανει καλο για τα ενδοπαρασιτα και ενισχυει την ορεξη. Σε συνδιασμο με την σπιρουλινα, ειναι οτι πρεπει για ψαρια που εχουν εντερικα θεματα και απωλεια ορεξης. Γιαυτο ρωταω και πιο πανω γιατι να μην ταιστει το ψαρι με σπιρουλινα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

θα παρακαλούσα όταν δίνουμε πληροφορίες να της αιτιολογούμε αν μας ζητηθεί άμεσα ή έμμεσα.

@SturmΕρώτηση, γιατί να δόση σκορδόζουμο, νομίζω πως θα πρέπει να πεις στον παθόντα της ιδιότητες του σκορδόζουμου όπως αναφέρεις και για την σπιρουλίνα

 

@Δημητρης Τ  Ερώτηση, γιατί να μην δόση σκορδόζουμο,  αν κάπου διαφανής ή ξέρεις κάτι παραπάνω θα πρέπει κόσμια να το αιτιολογήσεις, κανείς πουθενά δεν επέβαλε σε κανέναν να πράξει κάτι ντε και καλά όπως λές.

Απαντάω φίλε μου κ λεω το εξής. Δεν συμφωνώ Η διαφωνώ δημοσίως για το σκορδοζουμο, Η οποία άλλη πρόταση.οταν έγινε η πρόταση του strum ακολούθησαν κ δυο άλλες προτασεις κ κατευθείαν η μια αμφισβητήθηκε!!!!!αυτό για μένα μόνο συνχυση δημιουργεί στο καινούργιο μέλος κ ουσιαστικά καμία απάντηση. Οπως εγώ έχω κρίνει κ συμπεράνει με παιδιά που μίλησα εκτός φόρουμ (ΠΟΥ γράφουν όμως σ αυτο) κ Κανοντας μια αναδρομή σ θέματα, διαπίστωσα ότι αυτό δημιουργεί κ αντιπαραθεσεις(που μερικοί γουστάρουν κιολας)μ αποτέλεσμα το θέμα να γινεται@#@!£¥₩¥&*^!!!!γι'αυτό κ είπα......Πες την γνώμη σου κ τίποτα άλλο.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Απαντάω φίλε μου κ λεω το εξής. Δεν συμφωνώ Η διαφωνώ δημοσίως για το σκορδοζουμο, Η οποία άλλη πρόταση.οταν έγινε η πρόταση του strum ακολούθησαν κ δυο άλλες προτασεις κ κατευθείαν η μια αμφισβητήθηκε!!!!!αυτό για μένα μόνο συνχυση δημιουργεί στο καινούργιο μέλος κ ουσιαστικά καμία απάντηση. Οπως εγώ έχω κρίνει κ συμπεράνει με παιδιά που μίλησα εκτός φόρουμ (ΠΟΥ γράφουν όμως σ αυτο) κ Κανοντας μια αναδρομή σ θέματα, διαπίστωσα ότι αυτό δημιουργεί κ αντιπαραθεσεις(που μερικοί γουστάρουν κιολας)μ αποτέλεσμα το θέμα να γινεται@#@!£¥₩¥&*^!!!!γι'αυτό κ είπα......Πες την γνώμη σου κ τίποτα άλλο.....!!!!

 

Εδω φιλε μου εχεις λαθος. Δεν αμφισβητηθηκε καμια προταση. Αλλα και να αμφισβητηθηκε τι σημαινει αυτο; δεν πρεπει να εχουμε το δικαιωμα της αμφισβητησης; και γιατι ας πουμε δεν αναφερθηκες σε καποιον αλλον και αναφερθηκες σε μενα; στο κατω κατω και η δικη μου προταση αμφισβητηθηκε. Εδω εγειρονται ερωτηματικα.

Οπως αναφερω πιο πανω τα ευεργετικα της προτασης μου θελω να ακουσω γιατι καποιος αλλος απορριπτει την δικη μου προταση. Στην ουσια μια ηταν η αλλη προταση που εγινε. Δηλαδη το να μην ταισει σκορδοζουμο. Και ρωταω το γιατι.

Υποθεσεις περι ασθενειων χωρις να εχουμε δεδομενα δεν γινονται. Οποτε δεν θεωρειται προταση οτι ο φιλος natateo ειπε πως μπορει να εχει hexamita. Σαφως μπορει να ειναι hexamita οπως μπορει να ειναι και βακτηριακη μολυνση η οτιδηποτε αλλο. Αλλα και hexamita να εχει το ψαρι απο καπου πρεπει να αρχισουμε για την θεραπεια του.

Την ιντριγκα και τις αντιπαραθεσεις εδω, εσυ τις δημιουργησες με την φραστικη επιθεση που μου εκανες. Χωρις βεβαια να προσφερεις κατι επικοδομητικο στην συζητηση! 

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία μου δημοσίευση δεν απευθυνόταν σ σενα ,Εσύ έχεις άλλο λόγο να γραφεις, κ εγώ πολύ διαφορετικό .ελπίζω από αυτόν που ρωτήθηκα ,να κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Η τελευταία μου δημοσίευση δεν απευθυνόταν σ σενα ,Εσύ έχεις άλλο λόγο να γραφεις, κ εγώ πολύ διαφορετικό .ελπίζω από αυτόν που ρωτήθηκα ,να κατάλαβε.

 

Να σου πω  την αληθεια δεν με απασχολει. Απο την στιγμη που απευθυνθηκες σε μενα αρχικα θα λαβεις και τις καταλληλες απαντησεις. Τι λογους εχεις να κανεις το δικηγορο επισης δεν με απασχολει. Για το θεμα του  φιλου εχεις να πεις κατι η απλα το κανες μπαχαλο;

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα βγαίνει εκτός θέματος οπότε ας μην συνεχιστή εδώ, κάντε μόνο προτάσεις πάνω στο πρόβλημα του μέλους.

Για τα υπόλοιπα θα ανοίξω νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από χθες δοκιμάζω να ταΐσω το ψάρι αλλά μάταια. Ενώ φαίνεται να πηγαίνει προς την τροφή, δεν τρώει καθόλου. Παρεπιπτόντως το σκορδόζουμο με τα φυλλαράκι σπιρουλίνας έγινε ανάρπαστο από τους υπόλοιπους κάτοικους του ενυδρείο. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Πόσο καιρό μπορεί το ψαράκι να ζει χωρίς φαγητό?? Είναι επίσης λογικό να σκεφτώ πως η παρατεταμένη νηστεία θα οδηγήσει και σε επιπλέον αδυναμία του ανοσοποιητικού. Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε το ψάρι, αν τρώει σε άσχετες στιγμές, δηλαδή αν τσιμπολαγαει άλγη ή αν τρώει υπολείμματα. Είναι σχετικό πόσο θα αντέξει, αλλά σίγουρα είναι πολύ κακό.Οταν πέφτει η τροφή, μήπως το ενοχλούν τα άλλα; 

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες μεχρι σημερα δεν παρατηρησες καποιο εξωτερικο σημαδι; οπως ας πουμε ρουφηγμενη κοιλια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δει να τρώει τίποτα, ούτε να τσιμπολογάει άλλη σε άσχετες ώρες. Η κοιλιά της δεν είναι ρουφηγμένη καθόλου αλλά δεν είναι και εξέχουσα όπως όταν έτρωγε και την έβλεπα φουσκωμένη. Δεν έχει σημάδια στο σώμα ή τα πτερύγια, η αναπνοή είναι κανονική. Θα επανέλθω από αύριο με νεότερα, αλλά αν και αύριο όλη μέρα δεν φάει τίποτα, υποψιάζομαι πως θα χρειαστεί μια εμπειρικά θεραπεία με κάποιο αντιβιοτικό, πριν γίνει ρετάλι το ψαράκι και δεν σώνεται με τίποτα. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...