Jump to content

Μαυρη αλγη.


johnnie1983

Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 60L οπως φαινεται στην φωτογραφια.

Μεσα υπαρχει μονο ενας μονομαχος. Στο ενυδρειο εχω μονο ενα φιλτρο και φωτισμο ο οποιος αναβει 1 ωρα το απογευμα και 1 το βραδυ.

Στο ενυδρειο εχει εμφανιστει μια μαυρη αλγη η οποια δεν ξερω ποσο επικυνδυνη ειναι.

Θα ηθελα να πω οτι δεν γωριζω και πολλα πραγματα απο φυτεμενα ενυδρεια κτλ και το μονο που εχει μεσα αυτη την στιγμη ειναι μια anubia οπως φαινεται στην φωτο.

Η αλγη αυτη φαινεται να ξανα εμφανιζεται οσο και να καθαριζω το ενυδρειο.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Ευχαριστω 

 

DSC_0462.JPG

DSC_0458.JPG

DSC_0459.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εχεις διατομικη(καφε)αλγη και μαλλον BBA (μαυρη)- δεν φαινεται καλα.

Δες εδω

 

Link to comment
Share on other sites

Η διαρκεια του φωτισμου πρεπει να ειναι 8-10 ωρες συνεχομενα!

Μαλλον εισαι νεος στο χομπι. Διαβασε λιγο εδω

 

Καθαρισε αλγες με παλια οδοντοβουρτσα μετα κανε αλλαγη νερου 30 με 40%

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ειμαι νεος στο χομπι.Το ενυδρειο το ειχα καθαρισει βγαζοντας τα παντα απο μεσα και μετα απο καμια βδομαδα ξαναεμφανιστηκε η μαυρη αλγη.

Αν δλδ αυξησω το φωτισμο θα εχω αποτελεσματα?

Υπαρχει καποιος κινδυνος για το ψαρι?

Κατι εχω ακουσει για καποια σαλιγκαρια που τρέφονται απο τετοιες αλγες ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnnie1983 έγραψε:

Ναι οντως ειμαι νεος στο χομπι.Το ενυδρειο το ειχα καθαρισει βγαζοντας τα παντα απο μεσα και μετα απο καμια βδομαδα ξαναεμφανιστηκε η μαυρη αλγη.

Αν δλδ αυξησω το φωτισμο θα εχω αποτελεσματα?

Υπαρχει καποιος κινδυνος για το ψαρι?

Κατι εχω ακουσει για καποια σαλιγκαρια που τρέφονται απο τετοιες αλγες ισχυει?

Εχεις αστρωτο ενυδρειο, που δεν ειναι καθολου καλο για το ψαρι, ασχετα που εχεις αλγες. Αλγες ειναι φυσικο φαινομενο στο καινουριο ενυδρειο, μην φοβασαι.

Γενικος καθαρισμος ενυδρειου μονο καλο δεν κανει. Μπορεις να βγαλεις τα διακοσμητικα και να τα καθαρισεις, το υποστρωμα δεν βγαζουμε για πλυσιμο !

Φωτισμο - 8 ωρες. Αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα απο 30%.

Το φιλτρο σου απο υλικα τι εχει; Ποσο συχνα το καθαριζεις και πως;

Και........... διαβασε το λινκ στο ποστ #3 , Θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις τι και πως :)

Μην ξεχασεις να διαβασεις για κυκλο του αζωτου στο ενυδρειο.

Ξεχασα για τα σαλιγκαρια. Μην τα βαζεις ακομα, δεν τρωνε αλγες και τοσο γρηγορα (ΒΒΑ-μαυρη αλγη- καθολου), αλλα αμμωνια θα ανεβασουν, ειδικά αν θα ψοφήσει κανενα κατω απο καμια πετρα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το ενυδρειο το εχω πανω απο χρονο και εκανα αλλαγες νερου ανα βδομαδα 50%, οποτε δεν νομιζω να ειναι αστρωτο. Με κατι τεστ που ειχα κανει η αμμωνια ηταν κοντα στις μετρησεις που επρεπε.

Παντα ειχα αλγη, αλλοτε καφε αλλοτε τριχωηδη πρασινη.

Μετα ηρθε αυτη η μαυρη και απο τοτε δεν φευγει.

Το φιλτρο δεν το πλενω (αντε να το πλυνα 2 φορες μεσα στο νερο της αλλαγης)  και ειναι αυτο:http://www.fluvalaquatics.com/ca/product/A470-u2-underwater-filter/#.W2iuY1UzbIU

Το μονο που δεν εχει ειναι τα φιλτρα ανθρακα.

Καποιο φαρμακο δεν υπαρχει?

Αν ανεβασω το φωτισμο σε 8 ωρες και κανω συχνες αλλαγες νερου πιστευεις θα φυγει?

Λογω του οτι εχω μονομαχο δεν ειχα πολλες ωρες το φωτισμο και το φιλτρο δεν το εχω με πολυ μεγαλη ροη

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος johnnie1983 έγραψε:

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το ενυδρειο το εχω πανω απο χρονο και εκανα αλλαγες νερου ανα βδομαδα 50%, οποτε δεν νομιζω να ειναι αστρωτο. Με κατι τεστ που ειχα κανει η αμμωνια ηταν κοντα στις μετρησεις που επρεπε.

Παντα ειχα αλγη, αλλοτε καφε αλλοτε τριχωηδη πρασινη.

Μετα ηρθε αυτη η μαυρη και απο τοτε δεν φευγει.

Το φιλτρο δεν το πλενω (αντε να το πλυνα 2 φορες μεσα στο νερο της αλλαγης)  και ειναι αυτο:http://www.fluvalaquatics.com/ca/product/A470-u2-underwater-filter/#.W2iuY1UzbIU

Το μονο που δεν εχει ειναι τα φιλτρα ανθρακα.

Καποιο φαρμακο δεν υπαρχει?

Αν ανεβασω το φωτισμο σε 8 ωρες και κανω συχνες αλλαγες νερου πιστευεις θα φυγει?

Λογω του οτι εχω μονομαχο δεν ειχα πολλες ωρες το φωτισμο και το φιλτρο δεν το εχω με πολυ μεγαλη ροη

Τα σφουγγαρια απο τ φιλτρο πρεπει να πλενεις μια φορα στις 2 εβδομαδες, αν χρεαστει και καθε εβδομαδα. Οταν εχουμε βρωμικο φιλτρο, γινεται και αυτο πηγη αμμωνιας.Το βιολογικο υλικο και μια φορα το μηνα να ξεπλενεις λιγο - αρκει, πρεπει ομως να βρισκεται πισω απο τα σφουγγαρια. Στη θεση του carbon βαλε ακομα βιολογικο υλικο (siporax mini ).

Για να μειωσεις την ενταση ροης, φτιαξε spray bar (δες DIY spray bar)

Αμμωνια πρεπει να ειναι μηδεν και οχι στα περιπου.

Διατομικη με το 8 ωρο φωτισμο πρεπει να φυγει, για την μαυρη (ΒΒΑ) μπορεις να δοκιμαζεις Easy life Easy carbo η Seachem Excel - βαζεις στ σιριγγα 1με 1,5 ml και ποτηζεις ολη την μαυριλα καθε μερα για 4-5 ημερες και φευγει. Πριν να ποτηζεις κλεισε το φιλτρο για 2-3 λεπτα, μετα ποτησμα, περιμενεις ακομα 3-4 λεπτα και βαζεις μπρος το φιλτρο. Τελος.

Λεω να πεταξεις τα ψευτικα διακοσμητικα και να βαλεις μεσα καμια ριζα, βαλε ακομα  κανα ευκολο φυτο (Εgeria densa, μοςς η αλλα), κανε πιο φυσικο το περιβαλλον για το ψαρακι σου. Σκεψου :)

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο σου δεν χρειάζεται πολύ ώρα φως και φυσικά δεν θα φύγει η άλγη αν αυξήσεις τις ώρες φωτισμού. Μια ανούβια μέσα τι φωτισμό να χρεάζεται...ΑΝ είναι ΒΒΑ είναι πολλοί  παράγοντες που την προκαλούν. Διάβασε τι λινκ με τις άλγες που σου δόθηκε παραπάνω. Όταν λές οτι εβγαλες τα πάντα και τα έπλυνες - καθάρισες εννοείς τα πάντα; Και διακοσμητικά και βυθό και οοολα;

Θα έλεγα αν μπορείς να έβαζες και μια δεύτερη ανούβια να γεμίσει λιγάκι και να κρατάς σταθερές τις ρουτίνες σου. Σταθερή φωτοπερίοδο, σταθερές αλλαγες νερού, σταθερές ρουτίνες καθαρισμού φίλτρου.  

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Τα σφουγγαρια απο τ φιλτρο πρεπει να πλενεις μια φορα στις 2 εβδομαδες, αν χρεαστει και καθε εβδομαδα.Αυτό εξαρτάται από τους ρύπους του ενυδρείο, με ένα μονοομάχο δεν βρωμίζει ευκολα...

Οταν εχουμε βρωμικο φιλτρο, γινεται και αυτο πηγη αμμωνιας.Το βιολογικο υλικο και μια φορα το μηνα να ξεπλενεις (αυστηρά μόνο σε νερό ενυδρείου ε;) λιγο - αρκει, πρεπει ομως να βρισκεται πισω απο τα σφουγγαρια. Στη θεση του carbon βαλε ακομα βιολογικο υλικο (siporax mini )Σωστή πρόταση.

Για να μειωσεις την ενταση ροης, φτιαξε spray bar (δες DIY spray bar)

Αμμωνια πρεπει να ειναι μηδεν και οχι στα περιπου.

Διατομικη με το 8 ωρο φωτισμο πρεπει να φυγει, η διατομική θα φύγει όχι με το 8ωρο αλλά με την ολοκλήρωσή του κύκλου της, δεν παίζει ρόλο το φως

 για την μαυρη (ΒΒΑ) μπορεις να δοκιμαζεις Easy life Easy carbo η Seachem Excel - βαζεις στ σιριγγα 1με 1,5 ml και ποτηζεις ολη την μαυριλα καθε μερα για 4-5 ημερες και φευγει.Φεύγει και μετά ξαναέρχεται αν δεν έχει βρεί την αιτία της, σωστα;

 Πριν να ποτηζεις κλεισε το φιλτρο για 2-3 λεπτα, μετα ποτησμα, περιμενεις ακομα 3-4 λεπτα και βαζεις μπρος το φιλτρο. Τελος.

Λεω να πεταξεις τα ψευτικα διακοσμητικα και να βαλεις μεσα καμια ριζα, βαλε ακομα  κανα ευκολο φυτο (Εgeria densa, μοςς η αλλα), κανε πιο φυσικο το περιβαλλον για το ψαρακι σου Πολύ καλές ιδέες!

 Σκεψου :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

 

Συμφωνω σε ολα, εκτος το οτι θα φυγη διατομικη μετα απο δυο εβδομαδες απο μονη της.

στο ποστ #6 γραφει - Το ενυδρειο το εχω πανω απο χρονο και εκανα αλλαγες νερου ανα βδομαδα 50%, οποτε δεν νομιζω να ειναι αστρωτο.

Κανονικα  γινετε οπως εγραψες, στα καινουρια ενυδρεια εμφανιζεται στην αρχη και μετα φευγει. Αλλα... διατομικη εμφανιζεται και  σε στρωμενα(παλια) ενυδρεια οταν συνυπαρχουν ελλειψη φωτισμου με αυξημενη ποσοτητα Si- πυριτιου στο νερο και τοτε αυξηση φωτισμου παιζει πολυ μεγαλο ρολο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γράφει, αλλά αν έκανε πληρη καθαριότητα όπως λέει, μαζί με βυθό χαλίκι κτλ κτλ πιθανόν το ενυδρείο έχασε όλη τη βιολογία του και αρχίζει απο την αρχή τον κύκλο του και έτσι εμφανίστηκε η διατομική....γι' αυτό ρωταω και εγώ τι καθαρισμό έκανε...

Και δεν μίλησα για δυο εβδομαδες πουθενά....

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Έτσι γράφει, αλλά αν έκανε πληρη καθαριότητα όπως λέει, μαζί με βυθό χαλίκι κτλ κτλ πιθανόν το ενυδρείο έχασε όλη τη βιολογία του και αρχίζει απο την αρχή τον κύκλο του και έτσι εμφανίστηκε η διατομική....γι' αυτό ρωταω και εγώ τι καθαρισμό έκανε...

Και δεν μίλησα για δυο εβδομαδες πουθενά....

Οντως για 2 εβδομαδες δεν ελεγες...

δεν παίζει ρόλο το φως - λιγο βιαστικα εγραψες μαλλον.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οντως για 2 εβδομαδες δεν ελεγες...

δεν παίζει ρόλο το φως - λιγο βιαστικα εγραψες μαλλον.:)

 

Δεν παιζει ρολο το φως στον κυκλο της διατομικης αλγης εννοούσα... 

Αν δεν είχε καθόλου φως δεν θα γινόταν αυτός ο κύκλος;

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα εβγαλα ολα τα διακοσμητικά και εβαλα μια ριζα με μια μεγαλη ανουμπια ακομα. Αυξησα και τις ωρες φωτισμου σε 4 μεσημερι και 4 βραδυ. Ξεχασα να πω οτι το φως εχει μια ασπρη και μια μπλε λαμπα μεσα δεν ξερω αν παιζει ρολο. Θα αρχισω και τις αλλαγες νερου ανα 3 μερες και θα δω μπας και αλλαξει τπτ αλλα δεν το βλεπω. Πλεον εχουν μαυρισει τα παντα μεχρι και το γυαλι πιανει ενα μαυρο φιλμ.

Θα ανεβασω νεες φωτο αυριο

Έγινε επεξεργασία - johnnie1983
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος johnnie1983 έγραψε:

Τελικα εβγαλα ολα τα διακοσμητικά και εβαλα μια ριζα με μια μεγαλη ανουμπια ακομα. Αυξησα και τις ωρες φωτισμου σε 4 μεσημερι και 4 βραδυ. Ξεχασα να πω οτι το φως εχει μια ασπρη και μια μπλε λαμπα μεσα δεν ξερω αν παιζει ρολο. Θα αρχισω και τις αλλαγες νερου ανα 3 μερες και θα δω μπας και αλλαξει τπτ αλλα δεν το βλεπω. Πλεον εχουν μαυρισει τα παντα μεχρι και το γυαλι πιανει ενα μαυρο φιλμ.

Θα ανεβασω νεες φωτο αυριο

Δεν καταλαβα για τις ωρες φωτισμου.... Απο 16-00 μεχρι 4-00(πρωι); 12 ωρες ειναι πολλες. Κανε 8 με 9 ωρες ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ!!!

Ο φωτισμος σου ειναι για θαλασσινο ενυδρειο (μπλε+λευκο), για γλυκο νερο ειναι η μονο λευκο φως η λευκο+ροζ.

Πριν απο καθε αλλαγη νερου καθαρισε το ενυδρειο(τζαμι,πετρες), αλλαγες αν θα κανεις απο 30% καθε 3-ς μερες, θα ειναι καλα.

Εβαλες καθολου απο Seachem Exell; Βοηθαει πολυ.Δοκιμασε.

Ανεβασε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ωρες φωτισμου εννουσα 4 το μεσημερι και μετα αλλες τεσσερις το βραδυ.

Ειναι καλυτερο να ειναι συνεχομενες?

Για τον φωτισμο οι λαμπες ειναι που ειχε το ενυδρειο απο μονο του.

Μπορεις να μου προτεινεις τι τυπου λαμπες να παρω? ( watt κτλ)

Το τζαμιβτο καθαριζω στις αλλαγες.Οταν λες πετρες εννοεις το υποστρωμα? Μου φαινεται πολυ δυσκολο να το καθαριζω σε καθε αλλαγη νερου.

Το exell πηγα να το παρω αλλα δεν το ειχε το πετ σοπ μου.

Αν το βρω πως ακριβως χρησιμοποιειται?

Φοτο εβγαλα αυτες

_20180822_230544.JPG

_20180822_230506.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος πρεπει να ειναι συνεχομενος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8 ωρες με 9 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν το αναβουμε και κλεινουμε οταν θελουμε.

Φαντασου να σε ξυπναει καποιος την νυχτα μονο γιατι θελει να δει τι κανεις....

Μπορεις να αλλαξεις μονο μπλε λαμπα για μια ,που ταιριαζει απλα να εχει η 4200Κ η 6500Κ.

Πρεπει να δεις τι λαμπες εχεις Τ5, PL   η καποιες αλλες, αν δεν μπορεις να καταλαβεις, απλα βγαζεις μπλε λαμπα και την παιρνεις μαζι σου στο μαγαζι(που πουλανε λαμπες), και τους λες οτι θελεις ιδια λαμπα αλλα να εχει η ζεστο φως η λευκο(day light).

Για καθαρισμο εννοουσα πετρα μεγαλη, οχι χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει εχω χρονοδιακοπτη και αναβει τις ιδιες ωρες καθε μερα, δεν το αναβω οταν μου καπνισει :)

Αν τα εβγαλα ολα και αλλαζα ολο το νερο ετσι ωστε να στρωθει απο την αρχη το ενυδρειο μηπως ειναι καλυτερη λυση?

Λαμπα θα δοκιμασω να αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος johnnie1983 έγραψε:

Οχι ενταξει εχω χρονοδιακοπτη και αναβει τις ιδιες ωρες καθε μερα, δεν το αναβω οταν μου καπνισει :)

Αν τα εβγαλα ολα και αλλαζα ολο το νερο ετσι ωστε να στρωθει απο την αρχη το ενυδρειο μηπως ειναι καλυτερη λυση?

Λαμπα θα δοκιμασω να αλλαξω

Δεν νομιζω οτι ειναι καλη σκεψη. Καλυτερα διορθωσε καποια πραγματα και θα εισαι καλα.

Αυτο το μαυρο,που εχεις πανω σε χαλικακι.... Αν δεν εχεις ορεξη να περιμενεις, υπαρχουν φαρμακα, αλλα δεν ειναι η λυση.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν ειμουν αρχαριος μιας και δεν θα ηξερα πως να χρησιμοποιησω τα φαρμακα θα ξεστινα το ενυδρειο(τον μονομαχο στην αναγκη θα τον εβαζα σε μια γυαλα).

Θα καθαριζα το ενυδρειο,μετα θα το σκεπαζα να μην εχει φως από πουθενα για μια βδομαδα.

Το χαλικι θα το καθαριζα οσο μπορουσα με το χερι μετα βραστο νερο και θα το σκεπαζα να μην εχει φως για μια βδομαδα.

Το δυσκολο είναι με την ανουμπια που αρεσει στην μαυρη να προσκολατε σ αυτην.

Καθαρισμα προσεκτικο .

Μετα από μια βδομαδα ξανα στησιμο με προοδευτικο φωτισμο 5-6 ωρες στην αρχη.

Μετα της 10 το βραδυ σβηνουμε  τα φωτα διοτι το βιολογικο ρολοι του ψαριου  ξερει ότι είναι βραδυ και πρεπει να ξεκουραστεί.

Καλη συνεχεια…….

Πετρος.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΕΤΡΟΣ 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να απαλλαγείς από τις άλγες, να στρωθεί σωστά το ενυδρείο σου και χαρείς το ψαράκι σου κάνε ακριβως ο,τι σου γράφει πιο πάνω η @natateo

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2018 at 9:42 ΠΜ, το μέλος johnnie1983 έγραψε:

Οχι οκ δεν εχω προβλημα να περιμενω να φυγει απο μονη της.

Το exell οταν το παρω πως να το χρησιμοποιησω?

https://www.youtube.com/watch?v=k5pgW_pbiKA

Κλεινεις το φιλτρο για 2 λεπτα, ποτηζεις το χαλικακι με Exel (μην υπερβαινεις την ποσοτητα του Exel  για τα λιτρα σου!). Περιμενεις ακομα 2-3 λεπτα και βαζεις το φιλτρο μπρος.

Σε μια εβδομαδα θα εισαι οκ. Μπορεις να βαζεις το Exel καθε ημερα(απλα στο νερο), κανει καλο στα φυτα και προλαμβανει τις αλγες.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα απο μια βδομαδα χρησης excel, κανοντας μια αλλαγη νερου 40% την εβδομαδα και προσθετοντας και ενα ψαρακι sae μεσα, η αλγη εχει σχεδον φυγει.

Το προβλημα τωρα ειναι οτι το sae μεγαλωσε λιγο αποτομα και αππ κει που το κυνηγουσε ο μονομαχος, τωρα κυνηγαει αυτο το μονομαχο.

Απο οτι εχω δει του εχει κανει δαγκωματιες στην ουρα και γενικα δεν τον βλεπω και πολυ καλα.

Σημερα τον απομονωσα σε ενα μικρο δοχειο μηπως συνελθει λιγο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος johnnie1983 έγραψε:

Μετα απο μια βδομαδα χρησης excel, κανοντας μια αλλαγη νερου 40% την εβδομαδα και προσθετοντας και ενα ψαρακι sae μεσα, η αλγη εχει σχεδον φυγει.

Το προβλημα τωρα ειναι οτι το sae μεγαλωσε λιγο αποτομα και αππ κει που το κυνηγουσε ο μονομαχος, τωρα κυνηγαει αυτο το μονομαχο.

Απο οτι εχω δει του εχει κανει δαγκωματιες στην ουρα και γενικα δεν τον βλεπω και πολυ καλα.

Σημερα τον απομονωσα σε ενα μικρο δοχειο μηπως συνελθει λιγο.

 

Χωρίς να αμφισβητώ τα γραφόμενα σου, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το sae  έκανε δαγκωνιές στην ουρά του μονομάχου.

Πάντως πρέπει να γνωρίζεις, ότι ο χώρος είναι  μικρός γι αυτό το ψάρι, και είναι προτιμότερο να το διατηρούμε ως μέλος κοπαδιού για να μειώνουμε την πιθανή επιθετικότητα. Η απομόνωσή του σε δοχείο δεν πρόκειται δυστυχώς να προσφέρει τίποτα στο πρόβλημα σου. Αν ήμουν στη θέση σου θα το έδινα προς υιοθεσία. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...