Jump to content

Ζωοτόκα σε 450 L


Basil Janvogel

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Ξεκίνησα πριν από 5 χρόνια με ένα 70λιτρο κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι από ότι διαβάζω εδώ στο φόρουμ ένα ενυδρείο για χαβαλέ και για ομορφιά. Περιπλανώμενος και «αποπλανημένος» για 3 περίπου χρόνια ότι έβαζα μετά από λίγους μήνες μας άφηνε χρόνους γιατί «έτρωγα τον παπά» από τα πετσοπ. Πριν από δύο χρόνια βρήκα έναν φανταστικό κυριούλη πετσοπά ο οποίος ήταν και αυτός που με προσγείωσε στην πραγματικότητα του μαγικού υγρού κόσμου των ενυδρίων. Στρώσαμε το ενυδρείο και απο τότε την έχω καταβρεί με τους ξιφοφόρους μου. Πριν λίγο καιρό μετακόμισα σε μεγαλύτερο σπίτι και πριν από μια εβδομάδα αγόρασα ένα 450λιτρο. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για τον αν θα ήταν καλό να το φτιάξω με μια ποικιλία που ήδη γνωρίζω ή να βάλω κάτι άλλο και να κρατήσω τους ξιφοφόρους μόνο στο μικρό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλός ήρθες.

σε αυτά τα λίτρα έχει πολλές επιλογές από εκεί και πέρα μπορείς να ψάξεις τι σου αρέσει από ζωντανά και να μας ρωτήσεις να σου πουμε την γνώμη μας τις απαιτισεις τους και με τι άλλο θα τεριαζαν αλλά έχεις και την επιλογή ενός όμορφου φυτεμένου μαζί με τους αγαπημένους σου ξυφοφορους ότι θες εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Σ αυτα τα λιυεα εχεις παεα πολλες επιλογες.Ψαξε αν θες να δεις για κοινωνικο ταγκανιικα με νανοκιχλιδες ή για mbuna απ τη λιμνη malawi.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αν εχεις σκληρο νερο, κοιτα προς Αφρικη. Αν εχεις μαλακο - ο Αμαζονιος ειναι μονοδρομος (για μενα) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Καλο θα ηταν να μας πεις λιγο τι θερμοκρασιες παιζεις στο μερος που εισαι μιας και κριμα ειναι να εχεις π.χ. πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και να θελεις να κρατας υψηλες. Οπως επισης και ποσο θα ηθελες να ασχολεισαι με το ενυδρειο σου εβδομαδιαια για "αγγαρειες" που ειναι αναγκαιες ειναι επισης ενα κομματι που θα πρεπει να εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Χθες πήγα δείγμα νερού για μέτρηση στο πέτσοπ και τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο ενθαρρυντικά από πλευράς τους.

Η περιοχή που βρίσκομαι έχει πολύ σκληρό νερό, οπότε δεν μου άφησαν πολλές επιλογές και η αλήθεια είναι πως με ξενέρωσαν και λίγο γιατι γύρισε και μου είπε αδιάφορα.... αφου οι ξιφοφοόροι σου ζουν σε αυτό το νερό, μείνε με τους ξιφοφόρους. 

Οπότε μου ήρθε στο μυαλό η απάντηση του Manos23 στο να φτιάξω ενα όμορφο φυτεμένο μένοντας με τους πορτοκαλί μου ήρωες :bleh:.

Δεν είχα ποτέ μου φυτά σε ενυδρείο οπότε ότι συμβουλή έχετε είναι καλοδεχούμενη.

Προς το παρόν πήρα 5 διαφορετικά ήδη και ήθελα να πάρω ακόμη 1 το οποίο ήταν κόκκινο αλλά θα έπρεπε λέει να έχω στο ενυδρείο και συσκευή CO2 για το συγκεκριμένο.

Ότι συμβουλές έχετε και ότι προτάσεις για ψαράκια "σκληρού" νερού σε φυτεμένο ενυδρείο ή για φυτά είναι καλοδεχούμενες.

Σας παραθέτω και 3 φωτογραφίες απο το ενυδρείο.

IMG_2263.JPG

IMG_2264.JPG

IMG_2265.JPG

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2018 at 9:33 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα!

Αν εχεις σκληρο νερο, κοιτα προς Αφρικη. Αν εχεις μαλακο - ο Αμαζονιος ειναι μονοδρομος (για μενα) :)

Natateo τελικά μας βγήκε η Αφρική απ' τον μονοδρομο χωρίς να σταματήσει στο STOP..... :bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - Basil Janvogel
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2018 at 8:42 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα. Καλο θα ηταν να μας πεις λιγο τι θερμοκρασιες παιζεις στο μερος που εισαι μιας και κριμα ειναι να εχεις π.χ. πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και να θελεις να κρατας υψηλες. Οπως επισης και ποσο θα ηθελες να ασχολεισαι με το ενυδρειο σου εβδομαδιαια για "αγγαρειες" που ειναι αναγκαιες ειναι επισης ενα κομματι που θα πρεπει να εξετασεις

Οι θερμορασίες είναι υψηλές και η θερμοκρασία σπιτιού δεν πέφτει ποτέ κάτω από τους 24 με 25 οπότε είναι εύκολο να κρατήσεις το ενυδρείο στους 27-28 βαθμούς.

Δεν έχω θέμα με το πόσο θα ασχολούμαι με το ενυδρείο αν και έχω συνηθήσει να το παρακολουθώ καθημερινά πλέον. το μοναδικό μου θεμα είναι ότι 3 με 4 φορές το χρόνο λείπω από το σπίτι για 15 έως 20 μέρες τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα τα φυτεψες σαν στον κηπο. Βαλε καμια πετρα, μεγαλη ριζα(πρωτα) και μετα κανεις διακοσμηση με φυτα. Γραψε στο google- aquascape και θα δεις αμετριτες φωτο.

Μπορεις να κανεις και εσυ κατι παρομοιο. Δοκιμασε.

Τα φυτα σου θα θελουν λιπασμα . Για φυτεμενο διαβασε https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/90670-χρήσιμα-άρθρα-και-θέματα-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

και εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

Διαλεξες ευκολα φυτα, εκτος του pogostemon helferi (μπροστα στ φωτο, ενα σαν αστερακι). Νομιζω σε σκληρο νερο με λιγο φως ,χωρις CO2 και λιπανση, η δεν θα καταφερει η θα ειναι μια σκια του φυτου, που εχεις τωρα. Θα δουμε....

Το ενυδρειο στρωνεις με ψαρια, για αυτο δεν ειναι πολλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. 

Το νερό μπορείς να το φτιάξεις όπως θέλεις, είτε προς το πθο σκληρό είτε προς το πιο μαλακό. Τα πάντα είναι θέμα χρόνου, διάθεσης και πιθανώς έξτρα χρημάτων (πχ μια αντιστροφή όσμωση). 

Σε ποια περιοχή μένεις και τι μετρήσεις σε ph έδειξε το τεστ; 

Θα μπορούσες ακόμη και να μείνεις στα ψάρια σου, αυξάνοντας τον αριθμό τους, θα δείξουν περισσότερο στο μεγαλύτερο. 

Έχεις δει άλλα ψάρια που θα ήθελες; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Basil Janvogel έγραψε:

Οι θερμορασίες είναι υψηλές και η θερμοκρασία σπιτιού δεν πέφτει ποτέ κάτω από τους 24 με 25 οπότε είναι εύκολο να κρατήσεις το ενυδρείο στους 27-28 βαθμούς.

Δεν έχω θέμα με το πόσο θα ασχολούμαι με το ενυδρείο αν και έχω συνηθήσει να το παρακολουθώ καθημερινά πλέον. το μοναδικό μου θεμα είναι ότι 3 με 4 φορές το χρόνο λείπω από το σπίτι για 15 έως 20 μέρες τη φορά.

Το οτι θα λειπεις 15-20 μερες ισως να ειναι θεμα αν δεν εχεις καποιον να στο φροντιζει. Αν πχ θες να αλλαξεις το νερο σου με οσμωση κραταει τις μετρησεις του για 20 μερες. Δεν εχω δουλεψει με οσμωση οποτε δεν μπορω να σου απαντησω. Παντως γενικοτερα ειναι ενα χομπυ που σε κραταει κοντα στο σπιτι σου δν σου πολυεπιτρεπει ταξιδια(προσωπικη αποψη αυτη).

 

Οσο για την θερμοκρασια εισαι κομπλε. Τωρα τα ψαρια που θα επιλεξεις κυριως εξαρταται απο το γουστο σου

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2018 at 12:54 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Τα φυτα τα φυτεψες σαν στον κηπο. Βαλε καμια πετρα, μεγαλη ριζα(πρωτα) και μετα κανεις διακοσμηση με φυτα. Γραψε στο google- aquascape και θα δεις αμετριτες φωτο.

Μπορεις να κανεις και εσυ κατι παρομοιο. Δοκιμασε.

Τα φυτα σου θα θελουν λιπασμα . Για φυτεμενο διαβασε https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/90670-χρήσιμα-άρθρα-και-θέματα-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

και εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

Διαλεξες ευκολα φυτα, εκτος του pogostemon helferi (μπροστα στ φωτο, ενα σαν αστερακι). Νομιζω σε σκληρο νερο με λιγο φως ,χωρις CO2 και λιπανση, η δεν θα καταφερει η θα ειναι μια σκια του φυτου, που εχεις τωρα. Θα δουμε....

Το ενυδρειο στρωνεις με ψαρια, για αυτο δεν ειναι πολλα;

Η αλήθεια είναι πως μέχρι πρότινος είχα φυτέψει φυτά μόνο σε κήπο :hehe και είναι η πρώτη μου φορά σε ενυδρείο :bleh:. Θα βάλω και πέτρες και ρίζες, απλά δεν έχω βρει ακόμη τον χρόνο, αλλά και στα δύο πετσοπάδικα που πήγα δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει. Αν έχετε να προτείνετε κάτι από Ιντερνετ που να στέλνει στο εξωτερικό θα με εξυπηρετούσε ιδιαίτερα.

Το ενυδρείο έχει 3 πόντους λίπασμα στον πυθμένα και από πάνω 5 πόντους άμμο χοντρή. Επίσης καθημερινά ρίχνω 9ml Liquid Carbon Fertilizer (CO2 from a bottle) της Easy Life και 90ml Pflanzen Elixier (συγνώμη για τα γερμανικά) εβδομαδιαίως. 

Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι ο εξής:

Produktname     MultiLux LED 150 cm – 2x31 W
Länge 1492 mm
Leistung 1x31 W DAY & 1x31 W NATURE
Kelvin 9000/6500
Lumen

7130

και ανάβει για 8 ώρες την ημέρα.

Σε ευχαριστώ για της συμβουλές σου. :bow:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2018 at 1:52 ΜΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. 

Το νερό μπορείς να το φτιάξεις όπως θέλεις, είτε προς το πθο σκληρό είτε προς το πιο μαλακό. Τα πάντα είναι θέμα χρόνου, διάθεσης και πιθανώς έξτρα χρημάτων (πχ μια αντιστροφή όσμωση). 

Σε ποια περιοχή μένεις και τι μετρήσεις σε ph έδειξε το τεστ; 

Θα μπορούσες ακόμη και να μείνεις στα ψάρια σου, αυξάνοντας τον αριθμό τους, θα δείξουν περισσότερο στο μεγαλύτερο. 

Έχεις δει άλλα ψάρια που θα ήθελες; 

Καλησπέρα και σε εσένα Δημήτρη,

Μετά από έρευνα αποφάσισα το νερό να το κρατήσω ως έχει με τους ξιφοφόρους και θα προσθέσω διάφορα ζευγάρια από Melanotaenia τα οποία ταιριάζουν με το σκληρό νερό μου.

Μένω λίγο έξω από το Σάλτσμπουργκ της Αυστρίας και οι μετρήσεις έδειξαν:
pH:   8

Gh: 16

Kh: 16

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Basil Janvogel έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως μέχρι πρότινος είχα φυτέψει φυτά μόνο σε κήπο :hehe και είναι η πρώτη μου φορά σε ενυδρείο :bleh:. Θα βάλω και πέτρες και ρίζες, απλά δεν έχω βρει ακόμη τον χρόνο, αλλά και στα δύο πετσοπάδικα που πήγα δεν βρήκα κάτι που να μου αρέσει. Αν έχετε να προτείνετε κάτι από Ιντερνετ που να στέλνει στο εξωτερικό θα με εξυπηρετούσε ιδιαίτερα.

Το ενυδρείο έχει 3 πόντους λίπασμα στον πυθμένα και από πάνω 5 πόντους άμμο χοντρή. Επίσης καθημερινά ρίχνω 9ml Liquid Carbon Fertilizer (CO2 from a bottle) της Easy Life και 90ml Pflanzen Elixier (συγνώμη για τα γερμανικά) εβδομαδιαίως. 

Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι ο εξής:

Produktname     MultiLux LED 150 cm – 2x31 W
Länge 1492 mm
Leistung 1x31 W DAY & 1x31 W NATURE
Kelvin 9000/6500
Lumen

7130

και ανάβει για 8 ώρες την ημέρα.

Σε ευχαριστώ για της συμβουλές σου. :bow:

 

Για το φως....

Εχεις 15-17 lumen/l , τι σημαίνει αυτο; Εχεις ανυπαρκτο φωτισμο. Με τετοιο φωτισμο μπορεις να διατηρησεις: Anubias, Vallisneria, Microsorum, cryptocoryne wendtii ,Java moss- αυτα τα φυτα ειναι καταλληλα για σκληρο νερο με χαμηλο φωτισμο.

Pflanzen Elixier - η δοση (90 ml) να κανεις τρεις. Δηλ. 3 φορες απο 30 ml, γιατι... Σε τοσο σκληρο νερο το σιδηρο διασπαται μεσα σε λιγες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κανα νεοτερο του ενυδρειου εχουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...