Jump to content

Reef 250lt - loading...


cathan

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! :)
Με το θαλασσινό ενυδρείο ασχολήθηκα πρώτη φορά το 2007 με ένα Rio 120lt κ παιδεύτηκα κ παίδεψα κ τα ψαράκια :whistling:  Τελικά μετά από πολύ προσπάθεια κ προβλήματα έτρεξε ικανοποιητικά μέχρι το 2013 που χάλασε το καλοκαίρι από πρόβλημα στο σκίμερ όταν ήμουν διακοπές :rip_1:  Το ενυδρείο (άδεια από ζωή ή φωτισμό) στημένο με τον βράχο, κυκλοφορητή μικρό κ ένα εξωτερικό φίλτρο το κράτησα σε λειτουργία σε μια αποθήκη κ πρόσφατα έπρεπε να το πάρω πίσω. όταν μετακόμισα όλο τον εξοπλισμό έψαξα για μεγαλύτερη γυάλα κ βρήκα 1,20μήκος@0,60πλάτος@0,40ύψος (250λτ) με πλαϊνό sump 20εκ@50εκ (40λτ) με δύο διαμερίσματα (όπως φωτό με άποψη από πάνω). Δυστυχώς, περίμενα το 0,60μ να ήταν το ύψος στην αγγελία αλλά τελικά το 0,40εκ ύψος είναι περιοριστικό για ψάρια αλλά καλύτερα για κοράλια. μέχρι στιγμής προσπαθώ να χρησιμοποιήσω εξοπλισμό κ υλικά που είχα (βράχο, φίλτρο) ή που αγοράζω μεταχειρισμένα. θα προτιμούσα να ξοδέψω περισσότερα χρήματα στο φωτισμό παρά σε καινούργια αντίλια. μπλα, μπλα, το λοιπόν έχω:
# Boyu wavemaker nm 3(μόνο αντλία),
# Hydor Koralia 4,3,2 με ροή 4500, 3200 κ 2500 λτ/ω
# εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 440lt/h που θα βάλω τώρα βιολογία αλλά αργότερα θα μείνει με σφουγγάρια κ denitrate
# προσωρινά έχω στο sump έναν δυνατό κυκλοφορητή 6000λτ/ω αλλά θα τον αλλάξω πριν βάλω άμμο. θα βάλω μεταβλητής ροής με 1500-3500λτ/ω
# εξωτερικό skimmer Deltec MCE600 (αν κ πιθανόν να τον αλλάξω πριν βάλω περισσότερα ζωντανά)
# βράχο περίπου 20κ κ δύο μεγάλες νεκρές ακρόπορες (όπως φωτό κ βίντεο) που θέλω να τις χρησιμοποιήσω είτε σαν μέρος βάσης για τους βράχους είτε ως αψίδες (να τη έσπαγα στα δύο) όπως φωτό. κ τη μικρή ακρόπορα να την αφήσω στην άμμο. εναλλακτικά δεν θα χρησιμοποιήσω τις ακρόπορες κ θα προσθέσω βράχο. ποιά είναι η άποψη για τη χρήση της λόγω του πορώδους υλικού? έχω δει euphyllia πάνω κ την είχε καλύψει. όπως φαίνεται κ στις φωτό έχει κ κυανό ο βράχος που θα κάνω αύριο θεραπεία πριν ακόμα προσθέσω άμμο. θέλω να κάνω 3 μικρά νησάκια που συνδέονται με αψίδα κ έχω ένα κομμάτι βράχο αρκετά μεγάλο με σπηλιά που θα μπεί μπροστά. το χαμηλό ύψος 36εκ νερό δεν αφήνει περιθώρια. κ τα κοράλια που αγοράζουμε έχουν βράχο. μπλα, μπλα
Θα βάλω μικρά ψαράκια 3 νέμο, 3-4 ανθίες, ένα copperband ή άλλη πεταλούδα, chromis. θα προτιμούσα να αφήσω εκτός χαβανέζο γιατί γίνεται τσαμπουκάς κ θέλω ειρήνη στο ενυδρείο. ανεμώνες για τα νέμο, εύκολα κοράλια, μανιτάρια, ζωοανθίδες κτλ. Δεν θέλω να βιαστώ ούτε να το φορτώσω πολύ κ επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία αρχίζω το θέμα πριν ξεκινήσει. επειδή στις φωτό δεν φαίνονταν τπτ πήρα ένα κλιπ στο youtube για να δείτε κυρίως τον βράχο. https://youtu.be/FV26TsH3SPw

Ευχαριστώ

20180725_100127.jpg

view from above.GIF

20180806_130625.jpg

20180806_130638.jpg

Έγινε επεξεργασία - cathan
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή ξανά.

Το σκιμμερ είμαι μια χαρα. Δεν χρειάζεται αλλαγή. Δώσε λεφτά αλλού. 

Το ύψος είναι χαμηλό αλλά για μικρόψαρα θα είναι μια χαρά. 

Αν δεν έβαζες και άμμο θα κέρδιζες κάτι ;)

Αλλά αν θες να βάλεις, μια ιδέα. 

Βιομπαλες και μακαρόνια τα ξεχνάς. 

Η χαετο θα χρειαστεί φως και κυκλοφορία που μπορείς να πετύχεις ακόμα και με αέραντλια σε τόσο χώρο. 

Ωραία η ιδέα να χρησιμοποιήσεις την ακροπορα για Καμαρά αλλά έτσι όπως είδα το βίντεο πολύ χοντρά κομμάτια βράχου έχεις και κάπως μπουκωνει. Ο βράχος με τη σπηλιά θα μπορούσε να είναι η μία βάση της καμάρας. Ένα άλλο κομμάτι βράχο από την άλλη και κάποιο μικρότερο παραπέρα κ λιγο λοξά. Όχι μεγάλα κομμάτια μπροστά στον άλλο βραχο δεν θα έχει καλή ροη και δεν θα φαίνονται τα κοράλια από πίσω αν είναι στο ίδιο υψος. Κάτι μικρότερο ίσως μιας και υπάρχει πλάτος στο ενυδρείο. Επίσης μη δίνεις πολύ ύψος στο βράχο γιατί δεν θα έχεις χώρο για Κοραλια και κολύμπι. Μπορείς να τον σπάσεις και να κάνεις κάτι όμορφο και λειτουργικό. 

Δες και αλλά ενυδρεια και παρουσιάσεις να πάρεις ιδέες. Είναι το πιο σημαντικό στάδιο αυτό, επομένως όχι βιασύνη. 

 

Θα σε βοηθήσουν και οι εμπειροτεροι!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς επειδή έχει κολλημένο άσπρο φελιζόλ από κάτω φαίνεται άσχημα. θα βόλευε χωρίς άμμο γιατί η κυκλοφορία από τις αντίλες θα την ανακατεύει λόγω χαμηλού ύψους.προτείνεις να βάλω μόνο χαέτο στο sump χωρίς άλλη βιολογία?

αναγκαστικά τα νησάκια με τον βράχο θα είναι μέγιστο μέχρι 25εκ..

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, cathan said:

δυστυχώς επειδή έχει κολλημένο άσπρο φελιζόλ από κάτω φαίνεται άσχημα. θα βόλευε χωρίς άμμο γιατί η κυκλοφορία από τις αντίλες θα την ανακατεύει λόγω χαμηλού ύψους.προτείνεις να βάλω μόνο χαέτο στο sump χωρίς άλλη βιολογία?

αναγκαστικά τα νησάκια με τον βράχο θα είναι μέγιστο μέχρι 25εκ..

Μόνο κανένα κομμάτι βράχου. Αντιφωσφορο και άνθρακα μπορείς να βάλεις στο εξωτερικό φιλτρο. 

Άρα θα μείνουν γύρω στα 10 εκ από πάνω σε κάποια σημεία τουλάχιστον...μμ θα βγουν τα κοράλια απ' έξω ;)

Εγώ κόλλησα ένα κομμάτι λευκό πλέξι στο πυθμένα και δεν φαίνεται τίποτα. Δεν θα την ανακατεύει συνεχώς ίσως σε κάποια σημεία μείνουν κενά ή κάνει βουναλακια αλλά το βλέπεις και το ρυθμιζεις. Αν οι κυκλοφοριτες βαρανε την επιφάνεια του νερού περιορίζεται το ανακάτεμα. Απλά θα πρότεινα 1-2εκ.αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.Καταρχην ένα δάχτυλο αμμο και είσαι οκ.

Μετά οι.κυκλοφορητες με κοντρολερ θα σε βοηθήσουν ειδικά τώρα που είσαι.χαμηλος.

Ό βράχος που έχεις δεν βοηθάει το στήσιμο διότι είναι ατόφια κομμάτια πέτρας.

Χαετο κάτω και στο φίλτρο μόνο τα υλικά φιλτρανσης χωρίς σφουγγάρια μέσα.

Λογο του χαμηλού ύψους πρόσεχε τα σαλτα μορνταλε,δηλ οι αμφιες πηδανε και θα τους στο καναπέ.

Φως θα χρειαστείς 4χ54 τ5 για αυτό που θες να φτιάξεις.

Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη αγοράσει tropical marine sand 8kg αρκεί να καλύψω μέχρι 1.5εκ. αν ανακατεύει την άμμο η κυκλοφορία δεν απελευθερώνει νιτρικά που είχαν αποροφηθεί από την άμμο? το sump έχει δύο διαμερίσματα. να βάλω στο ένα χαέτο κ στο άλλο μόνο βιόμπαλες? η άλγη τι ροή νερού θέλει? την άλγη τη προσθέτεις μετά τον κύκλο, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου.Καταρχην ένα δάχτυλο αμμο και είσαι οκ.

Μετά οι.κυκλοφορητες με κοντρολερ θα σε βοηθήσουν ειδικά τώρα που είσαι.χαμηλος.

Ό βράχος που έχεις δεν βοηθάει το στήσιμο διότι είναι ατόφια κομμάτια πέτρας.

Χαετο κάτω και στο φίλτρο μόνο τα υλικά φιλτρανσης χωρίς σφουγγάρια μέσα.

Λογο του χαμηλού ύψους πρόσεχε τα σαλτα μορνταλε,δηλ οι αμφιες πηδανε και θα τους στο καναπέ.

Φως θα χρειαστείς 4χ54 τ5 για αυτό που θες να φτιάξεις.

Καλή αρχή.

ίσως να μη φαίνεται λόγω κάμερας αλλά είναι Liverock. όταν κάνω το πρώτο στήσιμο θα βάλω φωτό. λες δηλ. μακαρόνια φουλ στο εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Σε fish only θα σου έλεγα βάλε σε reef δεν υπάρχει λόγος αλλά εάν βάλεις τότε λίγο διότι υπολειτουργεί ο βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος cathan έγραψε:

έχω ήδη αγοράσει tropical marine sand 8kg αρκεί να καλύψω μέχρι 1.5εκ. αν ανακατεύει την άμμο η κυκλοφορία δεν απελευθερώνει νιτρικά που είχαν αποροφηθεί από την άμμο? το sump έχει δύο διαμερίσματα. να βάλω στο ένα χαέτο κ στο άλλο μόνο βιόμπαλες? η άλγη τι ροή νερού θέλει? την άλγη τη προσθέτεις μετά τον κύκλο, σωστά? 

Θα ξεκινήσει το ενυδρειο και μετά η άλγη.

Το νερό να πηγαίνει σκιμερ και μετά στην άλγη και μετά επάνω στο main.

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Θα ξεκινήσει το ενυδρειο και μετά η άλγη.

Το νερό να πηγαίνει σκιμερ και μετά στην άλγη και μετά επάνω στο main.

το "sump" είναι στο πλάϊ, σαν φίλτρο πλάτης. δεν χωράει σκιμερ. θα βάλω σκιμερ εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος cathan έγραψε:

το "sump" είναι στο πλάϊ, σαν φίλτρο πλάτης. δεν χωράει σκιμερ. θα βάλω σκιμερ εξωτερικό.

Κανένα πρόβλημα.Καλυτερα για να έχει μεγαλύτερο χώρο η άλγη να αναπτυχθεί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κι από εμένα φίλε μου στο καινούργιο σου εγχείρημα. Προσωπικά θα έκανα ότι είπε και ο Νικόλας από πάνω.. Αν θέλεις να πας σε reef μη βάζεις βιολογικό υλικό και άσε το βράχο σου να παίξει από την αρχή σε φουλ ρυθμούς για να μην μάθει να υπολειτουργεί. 

Όσο για το ύψος μπορεί να μην είναι πολύ μεγάλο αλλά θα σε ανταμείψει στο οτι θα μπορείς να έχεις ότι κοράλλι θέλεις από άποψη απαίτησης φωτισμού.. ;)

Καλή αρχή και πάλι και περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

niknik Reef 550L

"..Φιλαρακι σε ευχαριστω πολυ.

Εάν δεις το θέμα μου (βέβαια είναι τόσο μεγαλο)έχω γράψει για τα τσιμέντα.Το ξέρω το συγκεκριμένο,ειναι ιδανικό να κολλήσεις εξω με την ησυχία σου και μετά αφού το πλύνεις να κουραριστει γιατί το τσιμέντο θα βγάλει πραμα και μετά μέσα.Εαν μπει κατευθείαν αυτά που βγάζει ρίχνει το ph και όχι μονο και χάνεις ζωντανά.

Ύστερα από μακράν ταλαιπωρία προσωπική των ζωντανών μου και ότι σύμφωνα με ότι είδα ΔΕΝ ενδεικνειτε για κολλήσεις στο ενυδρειο ειδικά για ζωντανο βράχο και μέσα,είπα ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΞΑΝΆ."

εγώ που ακόμα κάνω aquascape κ θέλω να σταθεροποιήσω τον βράχο να τοι χρησιμοποιήσω? durostik d11. είναι ζωντανός βράχος κ είναι στο νερό μέσα. θα στεγνώσει το τσιμέντο μέσα στο νερό ή θα διαλυθεί? Επιλογή να βγάλω το βράχο έξω δεν είναι εύκολη γιατί έχω ήδη κολλήσει κάποια κομμάτια με AFix Glue της Aquaforest αλλά δεν πιάνει μεγαλύτερα βραχάκια. κάποια που θα είναι υπόβαθρο τα έχω πιάσει με tie wrap.

 

20180813_132530.jpg

20180813_132308.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος cathan έγραψε:

niknik Reef 550L

"..Φιλαρακι σε ευχαριστω πολυ.

Εάν δεις το θέμα μου (βέβαια είναι τόσο μεγαλο)έχω γράψει για τα τσιμέντα.Το ξέρω το συγκεκριμένο,ειναι ιδανικό να κολλήσεις εξω με την ησυχία σου και μετά αφού το πλύνεις να κουραριστει γιατί το τσιμέντο θα βγάλει πραμα και μετά μέσα.Εαν μπει κατευθείαν αυτά που βγάζει ρίχνει το ph και όχι μονο και χάνεις ζωντανά.

Ύστερα από μακράν ταλαιπωρία προσωπική των ζωντανών μου και ότι σύμφωνα με ότι είδα ΔΕΝ ενδεικνειτε για κολλήσεις στο ενυδρειο ειδικά για ζωντανο βράχο και μέσα,είπα ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΞΑΝΆ."

εγώ που ακόμα κάνω aquascape κ θέλω να σταθεροποιήσω τον βράχο να τοι χρησιμοποιήσω? durostik d11. είναι ζωντανός βράχος κ είναι στο νερό μέσα. θα στεγνώσει το τσιμέντο μέσα στο νερό ή θα διαλυθεί? Επιλογή να βγάλω το βράχο έξω δεν είναι εύκολη γιατί έχω ήδη κολλήσει κάποια κομμάτια με AFix Glue της Aquaforest αλλά δεν πιάνει μεγαλύτερα βραχάκια. κάποια που θα είναι υπόβαθρο τα έχω πιάσει με tie wrap.

 

20180813_132530.jpg

20180813_132308.jpg

Το ποιο ασφαλές είναι τρυπάνι ντιζες και στο τέλος κόλα δύο συστατικών. Επειδή δούλεψα τσιμέντο σε ζωντανο εκτός νερού ένα θα σου πω σε 2 μήνες χ3 φορές +ξεκολησαν και είδη είχε αρχίσει να διασπατε μέσα στο νερο της ταχείας πηξεος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος cathan έγραψε:

niknik Reef 550L

"..Φιλαρακι σε ευχαριστω πολυ.

Εάν δεις το θέμα μου (βέβαια είναι τόσο μεγαλο)έχω γράψει για τα τσιμέντα.Το ξέρω το συγκεκριμένο,ειναι ιδανικό να κολλήσεις εξω με την ησυχία σου και μετά αφού το πλύνεις να κουραριστει γιατί το τσιμέντο θα βγάλει πραμα και μετά μέσα.Εαν μπει κατευθείαν αυτά που βγάζει ρίχνει το ph και όχι μονο και χάνεις ζωντανά.

Ύστερα από μακράν ταλαιπωρία προσωπική των ζωντανών μου και ότι σύμφωνα με ότι είδα ΔΕΝ ενδεικνειτε για κολλήσεις στο ενυδρειο ειδικά για ζωντανο βράχο και μέσα,είπα ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΞΑΝΆ."

εγώ που ακόμα κάνω aquascape κ θέλω να σταθεροποιήσω τον βράχο να τοι χρησιμοποιήσω? durostik d11. είναι ζωντανός βράχος κ είναι στο νερό μέσα. θα στεγνώσει το τσιμέντο μέσα στο νερό ή θα διαλυθεί? Επιλογή να βγάλω το βράχο έξω δεν είναι εύκολη γιατί έχω ήδη κολλήσει κάποια κομμάτια με AFix Glue της Aquaforest αλλά δεν πιάνει μεγαλύτερα βραχάκια. κάποια που θα είναι υπόβαθρο τα έχω πιάσει με tie wrap.

 

20180813_132530.jpg

20180813_132308.jpg

καλησπέρα φίλε. επαναλαμβάνω ότι κολάω μέσω στο νερό πάνω στον ζωντανό βράχο με Durostic D11 ταχειας πήξεως και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. γίνεται άμεσα νταμάρι και δεν φεύγει στο νερό μέσα τίποτα. απλά κλείνεις κυκλοφορία και κολλάς αφού το έχεις πλάσει σαν πλαστελίνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

καλησπέρα φίλε. επαναλαμβάνω ότι κολάω μέσω στο νερό πάνω στον ζωντανό βράχο με Durostic D11 ταχειας πήξεως και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. γίνεται άμεσα νταμάρι και δεν φεύγει στο νερό μέσα τίποτα. απλά κλείνεις κυκλοφορία και κολλάς αφού το έχεις πλάσει σαν πλαστελίνη.

+1000 Νικόλα,  αυτός ο μύθος με το τσιμέντο κρατάει χρόνια.  Εγώ το χρησιμοποιώ στο νανο μου 80λτ και δεν εχω χάσει ούτε ένα κοραλλι.  Αν βάλεις 10 κιλά τσιμέντο σε 100λτ φυσικά και θα έχεις κάποιο θέμα και θέλει κουραρισμα,  αλλα εδώ δεν μιλάμε για τεχνητό βράχο απο τσιμέντο αλλα για απλές κολλήσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

το θέλω για να κολλήσω κάποια σημεία που φοβάμαι κ κάποια μικρά κομμάτια στο πόδι κάτω από το πλατύ κομμάτι για ενίσχυση.  λέω να βάλω ανεμώνες κ επειδή κυκλοφορούν μην ρίξουν τα κοράλια. το νερό θόλωσε από κομμένους βράχους. τα μεγάλα κομμάτια τα έκοψα, πελέκησα κ έβγαλαν ένα "υγρό"

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμέντο σε ζωντανο βράχο για την κατασκευή bonsai με πλάκες αιωρούμενες χωρίς ντιζες η ταιραπ 

ΣΕ ΚΑΜΊΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΚΡΑΤΆΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για απλές κολλήσεις σε βραχια γία την σταθεροποιηση του scape και όχι για την εξ' ολοκληρου κατασκευή νησιού με επίπεδα. Φωτο χθεσινή κόλληση με μηδενικη απώλεια υλικού. 

20180813_192938-816x459.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...