Jump to content

Χτύπημα σε dwarf puffer


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω ενα περιστατικο που εγινε χτες..

Καθως εριξα το κατεψυγμενο bloodworm στα παφερ ειχε ενα μεγαλο κομματι και το αρπαξε το ενα απο την μια το αλλο απο την αλλη.. κανενα απο τα 2 δεν το τραβηξε με αποτελεσμα απλα να το ρουφανε.. Το αρσενικο που ειναι μεγαλυτερο και πιο τσαμπουκας το ρουφηξε το σκουλικι αλλα το θυληκο δεν το αφησε.. με αποτελεσμα να βαλει στο στομα του το στομα της θυληκιας.. κλειστο το στομα του αρσενικου απο πανω και μεσα η θυληκια..

Την εβλεπα να παλευει να βγει αλλα δεν συγκινηθηκε πολυ και μολις ξεκολλησαν τελος παντων παρατηρησα οτι δεν κλεινει σωστα το στομα της θυληκιας.. παραμενει λιγο ανοιχτο και για αρκετη ωρα το ανοιγοκλεινε εντονα..

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην γινει καποια πληγη αν δεν εχει γινει ηδη ή να το προστατεψω απο καποια λειμωξη??

Η απλα λετε να τα χωρισω??

 

Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο αυριο αν και δυσκολα τετοια τερατακια που ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την θηλυκια σε αλλο ενυδρειο και βαλε General tonic, αν σου εμεινε για 4-5 ημερες.Οταν θα κλεισουν πληγες, μπορει να γυρισει στην παρεα της.

Απο τα φαρμακα τι εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο που μου εδωσες το general tonic και tetra medica λιγη ποσοτητα και μετα τα αντιχλωρια που ειναι εμπλοτισμενα με αλοη.. δεν ειχα ποτε προβληματα με χτυπηματα η ασθενειες και δεν εχω προμηθευτει καποιο αλλο.. :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Εχω αυτο που μου εδωσες το general tonic και tetra medica λιγη ποσοτητα και μετα τα αντιχλωρια που ειναι εμπλοτισμενα με αλοη.. δεν ειχα ποτε προβληματα με χτυπηματα η ασθενειες και δεν εχω προμηθευτει καποιο αλλο.. :/

Αντιχλωριο μαζι με το φαρμακο (η πριν το φαρμακο) - μην βαζεις. Κανε μεγαλη αλλαγη νερου μετα την θεραπεια και μετα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αντιχλωριο μαζι με το φαρμακο (η πριν το φαρμακο) - μην βαζεις. Κανε μεγαλη αλλαγη νερου μετα την θεραπεια και μετα.

 

οκ έγινε ήδη μπήκε σε άλλο ενυδρείο και έβαλα από την βιταμίνη αυτη.. Αναμένουμε αποτελέσματα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ψαρακι υπεκυψε απο τα τραυματα του και καθως το επιασα να το βγαλω εξω ειδα οτι ηταν χτυπημενο πολυ μεχρι και το ματι του.. :(

Δεν ξερω πως χτυπησε τοσο ασχημα απο μια δαγκωνια..

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...