Jump to content

Πίσω στο αλάτι


magman

Recommended Posts

Αφου εχω ενα καλα στρωμενο κομματι βραχο, υπαρχει περιπτωση να μην ανεβασει αμμωνια το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2018 at 10:47 ΠΜ, το μέλος magman έγραψε:

Αφου εχω ενα καλα στρωμενο κομματι βραχο, υπαρχει περιπτωση να μην ανεβασει αμμωνια το ενυδρειο;

Λογικά θα ανεβάσει ειδικά μόλις ρίξεις και 2 φυλλαράκια flakes αλλά έτσι θα κάνει τον κύκλο του. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών ΑΝ είναι σωστές οι μετρήσεις για την αμμωνία (Salifert) έχω 0,25 εδώ και 2 μέρες σταθερά ενώ έχω 5ppm  Νιτρικά.

 

Έριξα λίγη τροφή να δω αύριο τι θα δείξει.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος magman έγραψε:

To κΗ είναι 8,3 με Salifert .... είναι οκ;

 

ΜΊΑ χαρά ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

Αμμωνια ΙΣΩΣ 0.25 νιτρικα 10ppm!!

 

Νεος κατοικος :)

20180821162919.jpg

Βιάζεστε Ανέστη και θα την χάσεις.

Σε καταλαβαίνω αλλά θέλει υπομονή.Ευχομαι να την βγαλει,καλοριζικη φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!

 

Είναι θέμα χρόνου το καινούριο ενυδρείο :D

 

Προς το παρόν στρώνω αυτό .... θα το πάω λιγο παραπέρα μόλις γίνει το καινούριο και μπλουμ !

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

Ευχαριστώ!!!

 

Είναι θέμα χρόνου το καινούριο ενυδρείο :D

 

Προς το παρόν στρώνω αυτό .... θα το πάω λιγο παραπέρα μόλις γίνει το καινούριο και μπλουμ !

 

Που?για πες!!

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεε λίγο πιο αριστερά θα το κάνω ... χωράει χα χα χα Το έχω πάνω σε μια ζάντα, λογικά θα γλυστρίσει εύκολα 

 

Το καινούριο συζητάμε 75Χ60Χ50... δεν θέλω να περάσω τα 300 λίτρα με το sump γιατί ο χώρος δεν θερμαίνεται και θα με κάψουν οι θερμοστάτες το χειμώνα....

 

Το sump θέλω να είναι ευρύχωρο.... δε θέλω να τραβιέμαι με τον εξοπλισμό να βρίσκουν τα χέρια μου κλπ ....

 

Φωτισμό.... εκεί σε θέλω.... τι led... τι led άραγε.... αποδοτικά και σε καλή τιμή;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η γαρίδα είναι μια χαρά. Κρυμμένη βέβαια όλη την ώρα η γαρίδα αλλά ζει! Την ταΐζω 1 φορά τη μέρα 3-4 μικρά pellets. 

 

Αμμωνία 0, νιτρικά θα μπορώ να μετρήσω αύριο.

 

Παρέλαβα την όσμωση και θα τη συνδέσω αύριο για τις αναπληρώσεις. 

 

Φωτοποερίοδος είναι στις 8 ώρες

Έχει εμφανιστεί διατομική πάνω στην άμμο και στον ζωντανό βράχο πρασινάδα. 

 

Οι ζωανθοί είναι καλά. Κλείνουν κάποιες φορές λόγω του σκίμερ που βγάζει φυσαλίδες. Έχω και κάτι λαθρεπιβάτες που μάλλον τους σκαλίζουν. 

 

Έχω πολλούς λαθρεπιβάτες... αρκετά σκουλήκια, νομίζω είδα ένα μικρό mantis περίπου 1,5 cm και κάτι παράξενο. Είναι σαν πλοκάμια από aiptasia αλλά είναι ζωντανό και βγάζει τα πλοκάμια του από την άμμο κάτω από ένα βράχο. Νομίζω ότι ένα πλοκάμι είναι ασπρόμαυρο. 

 

Θέλω να βάλω τη Δευτέρα ένα κλονόψαρο που έχω καδράρει εδώ και μέρες σε ένα shop :)  

Η προσαρμογή του θα είναι και μία μικρή αλλαγή, αυτά έχουν τα 54lt μικτά 

 

 

 

 

40101631_2000234093341461_6501241023283331072_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νεράκι πάει μια χαρά. 0 αμμωνία.

 

Εχθές έβαλα και ένα Clown Fish. Διστυχώς σήμερα χοστάρισε στους ζωανθούς :/

νεμο.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος magman έγραψε:

Το νεράκι πάει μια χαρά. 0 αμμωνία.

 

Εχθές έβαλα και ένα Clown Fish. Διστυχώς σήμερα χοστάρισε στους ζωανθούς :/

νεμο.jpg

Ένα Γιατί?καν τον ζευγάρι.Γιατι Δυστυχώς?Μπορεί να τους ενοχλεί λίγο αλλά κάπου πρέπει να πάει και ο καψερος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μου έκανε και μένα τέτοιες μαγκιές ο κλοουν μου! Και εγώ με ένα ξεκίνησα όταν έστρωνα και πρόσθεσα την επόμενη εβδομάδα το δεύτερο, σε κατάλληλο μέγεθος φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχετε παιδιά, θα βάλω ένα που είχε μαζί στο Pet... 

 

Νιτρικά είμαι σταθερά στο 10 και αμμωνία καθόλου. 

 

Καλά πήγε ως τώρα :)

 

Λέω να βάλω και μια Caulastrea να βρώ !

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκε το 2ο κλονόψαρο... δέσανε αμέσως!!!

 

Έβαλα και μία Trachyphillya...

 

Η διατομική έχει καλύψει όλο το βυθό.... να κάνω κάτι;;

 

 

40330227_2344523285800959_6229860336409772032_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκε ενα Bicolour Blenny :) Πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα!! Νομιζω βρηκε τη θεση του κατω απο την Trachyphillia.

 

Χθες μπηκε και ενα Tourch Coral.

 

Ειχα ριξει προχθες BioDigest 1 αμπουλα. Σημερα 10% αλλαγη νερου και σιφοναρισμα οτι προλαβα απο διατομικη και αυριο Special Blend.

 

Εχω ενα ανχος για την αμμωνια αλλα νομιζω αντεχει το βραχακι :) Στην ουσια εχω 1.7kg ζωντανο βραχο στα 54lt μικτα και αλλο τοσο λογικα ακομη νεκρο. Ο βραχος βεβαια που εχω βαλει ηταν γεματος κοραλινη υποθετω ηταν σουπερ κουραρισμενος!! Επισης μεγαλο ρολο παιζουν οι αμπουλες και το Blend.

 

Στο καινουριο σκοπευω στην ιδια συνταγη! Θα βαλω 2-3  μερες βραχο βακτηρια και αμα δω νιτρικα και 0 αμμωμια θα μετακομισω βραχο- κοραλια στο μεγαλυτερο.

 

 

20180831_194009.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες πρόσεχε την μήπως χτυπησει κάνα κοράλλι. Τα κάνει λίγο αυτά. Πχ τις αρέσει το clam για σπίτι μπαίνει εκεί και κάθετε μέχρι που το σκοτώνει για το καβούκι του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη μία euphyllia ΦΟΒΕΡΟ κομάτι μαζί με κάποιο που δεν θυμάμαι... σα μανητάρι!!

 

 

pano.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει ΘΟΛΩΣΕΙ το νερο και εχω λιγο αφρο στην επιφανεια.

 

ΟΛΑ ειναι φυσιολογικα και τα ψαρια οπως παντα, τα κοραλια ανοιγμενα και λαμπερα. Αμμωνια μηδεν.

 

Η διατομικη εχει ξεπατωθει σε μεγαλο βαθμο ξαφνικα αλλα δουλευει και το blenny πανω της συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Βάλε μια φωτο Ανεστη

 

20180902_130949.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

 
20180902_130949.thumb.jpg.96e4c28b2614d02ededd9a417337f6e6.jpg
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι bacteria bloom. Τα βακτήρια που υπάρχουν στο ενυδρείο είναι 2 ειδών αερόβια ( που αποτελούν και το μεγαλύτερο ποσοστό σε αποίκηση ) και αναερόβια. Με την απότομη αύξηση των βακτηρίων που σε μεγαλύτερο αριθμό είναι αερόβια, υπάρχει και αντίστοιχη κατανάλωση του Ο2 από τη στήλη νερού. Η αύξηση αυτή ωρών βακτηρίων υποδηλώνει ότι υπάρχει πρόβλημα, συνήθως συσσώρευση οργανικής ύλης, ως επίτιμος πλείστον στο υπόστρωμα. Αναθεώρηση λοιπόν των χειρισμών και της φιλτρανσης. Για αντιμετώπιση τώρα, σίγουρα μια αεραντλία, απομάκρυνση οργανικής ύλης και σίγουρα μια αλλαγή της τάξης του 50% του νερού ώστε να βοηθηθεί το σύστημα, κοινώς να αναπνεύσει.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...