Jump to content

Πίσω στο αλάτι


magman

Recommended Posts

Συσορρευση ορανικης υλης σε ενυδρειο 15 ημερων; Ρωταω...
Όταν ένα ενυδρείο δεν είναι στρωμένο με επαρκη βιολογία (αερόβια και αναερόβια βακτήρια) δεν έχει βιορυθμο. Αν σε 15 μέρες έβαλες όλα αυτά τα κοράλλια και ψάρια... 4 πέλλετ την ημέρα για τη γαρίδα, όπως διάβασα πιο πάνω είναι υπερβολή. Μπορώ να το αναλύσω σε μεγαλύτερη έκταση αλλά δεν θέλω να πλατιασω. Άποψη μου είναι ότι αυτό που συμβαίνει είναι bacteria bloom, εξήγησα περιληπτικά το φαινόμενο, και την αντιμετώπιση. Αν δεν σε κάλυψα συγνώμη.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αλλαγή νερού δεν ρίχνεις τίποτα full το skimmer. Επείσεις βάλε οξυγόνο στο νερο επιπλεον. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Όταν ένα ενυδρείο δεν είναι στρωμένο με επαρκη βιολογία (αερόβια και αναερόβια βακτήρια) δεν έχει βιορυθμο. Αν σε 15 μέρες έβαλες όλα αυτά τα κοράλλια και ψάρια... 4 πέλλετ την ημέρα για τη γαρίδα, όπως διάβασα πιο πάνω είναι υπερβολή. Μπορώ να το αναλύσω σε μεγαλύτερη έκταση αλλά δεν θέλω να πλατιασω. Άποψη μου είναι ότι αυτό που συμβαίνει είναι bacteria bloom, εξήγησα περιληπτικά το φαινόμενο, και την αντιμετώπιση. Αν δεν σε κάλυψα συγνώμη.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Ενοειτε με καλυψες!!

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

Εγινε 25% αλλαγη σημερα!!

 

Να κανω παλι αυριο;

Πως δείχνει το ενυδρειο? 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σήμερα το πρωί είναι πάλι θολό. Λίγο πιο καθαρό από χθες αλλά θολό,

 

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι η Διατομική έχει πάθει Βατερλό! Μέσα σε ένα βράδυ έχει ξεπατωθεί!!! Το bicoulour blenny δουλεύει συνέχεια, βγαίνει και την τσιμπάει στην άμμο αλλά αυτή χάθηκε και από το βράχο!!  Έχει παρατηρηθεί ποτέ κάτι τέτοιο; 

 

Ένα ακόμη φαινόμενο....  το σκίμερ δεν βγάζει και πολλά εδώ και 3 μέρες... να το καθαρίσω μήπως μπούκωσε; Δουλεύει 15 μέρες μόνο....

 

Κοράλια και ψάρια φαίνονται σε καλή κατάσταση. Μόνο οι ζωανθοί είναι μεν ανοιχτοί αλλά όχι τέρμα... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών το μεσημέρι έκανα μια αλλαγή 15% και έβαλα νέο αντιφόσφορο ύστερα από 15 μέρες που τον είχα.

 

Πριν από αυτό είχα 0 αμμωνία και σταθερά 10 νιτρικά

 

Το νερό καθάρισε αρκετά...θα περιμένω να δω εξελίξεις

 

Λοιπών είναι ένα πράμα που θες να γεμίσεις το ενυδρείο κοράλια... κάπως πρέπει να το λένε :p

 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα υαλοβαμβακα καινουριο και καθαρισε πολυ το ενυδρειο. Μερος της θωλουρας μπορει να ειναι και η αμμος που σηκωσε το blenny τρογωνας μαζι και τη διατομικη. Η οποια διατομικη αποτελει παρελθον!! 

 

Φωτοπεριοδο εχω δωσει 8 ωρες απο αρχης και πηγα στις 10 ωρες πολυ γρηγορα!!

 

Θα βαλω ενα κοραλακι αυριο και θα παρω και φυτοπλανκτον σε υγρη μορφη.

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2018 at 4:36 ΜΜ, το μέλος magman έγραψε:

Ηρθε και το φωτιστικό :)

 

 

41627599_276650412972553_1878562353889411072_n.jpg

Σχόλια και εντυπώσεις μαζί φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα το βίντεο. Θα πρότεινα να κατέβει η στάθμη και να δημιουργηθεί ανατάραξη στην επιφάνεια. Η wellsophyllia είναι bleached. Υποθέτω λόγω υποσιτισμού η συμβιωτική της άλγη έχει υποχωρήσει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή φωτογραφία... 

 

Η θολούρα εμφανίζεται αν αφαιρώ τον υαλοβάμβακα από το φίλτρο, είναι σίγουρα από την κακή προετοιμασία της άμμου!!

 

Το φωτιστικό είχε καμμένο WiFi το οποίο στάλθηκε προς αντικατάσταση από κίνα δωρεάν. Τα πάει σφαίρα κατά την άποψή μου αλλά επειδή είδα τις πρώτες μέρες να πετάνε η wellsophyllia  και η euphyllia μία ρόζ κλωστή από τα σωθικά τους φοβήθηκα και το μείωσα σε ένταση. Τώρα το δουλεύω πάλι πιο ψηλά 70% μπλε και 40% ασπρα κλπ και πάει πολύ καλά! Είναι λίγο ροζ το χρώμα του για τα γούστα μου αλλά κάνει ωραία δουλειά με τα κοράλια.  Ακόμη δεν έχω κάνει λεπτομερείς ρυθμίσεις λόγω της ζημιάς στο WiFi. Προς το παρόν είναι αθόρυβο.

 

Fragoulis ταίζω εδώ και 5 μέρες reef roids νομίζω την καλύπτω;

 

Νιτρικά <5

Αμμωνία 0

 

Έβαλα και ένα Blue Damsel. Σε γενικές γραμμές όλα κυλούν αρμονικά....

41958074_2311009138913544_923154854648479744_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites



Σημερινή φωτογραφία... 
 
Η θολούρα εμφανίζεται αν αφαιρώ τον υαλοβάμβακα από το φίλτρο, είναι σίγουρα από την κακή προετοιμασία της άμμου!!
 
Το φωτιστικό είχε καμμένο WiFi το οποίο στάλθηκε προς αντικατάσταση από κίνα δωρεάν. Τα πάει σφαίρα κατά την άποψή μου αλλά επειδή είδα τις πρώτες μέρες να πετάνε η wellsophyllia  και η euphyllia μία ρόζ κλωστή από τα σωθικά τους φοβήθηκα και το μείωσα σε ένταση. Τώρα το δουλεύω πάλι πιο ψηλά 70% μπλε και 40% ασπρα κλπ και πάει πολύ καλά! Είναι λίγο ροζ το χρώμα του για τα γούστα μου αλλά κάνει ωραία δουλειά με τα κοράλια.  Ακόμη δεν έχω κάνει λεπτομερείς ρυθμίσεις λόγω της ζημιάς στο WiFi. Προς το παρόν είναι αθόρυβο.
 
Fragoulis ταίζω εδώ και 5 μέρες reef roids νομίζω την καλύπτω;
 
Νιτρικά Αμμωνία 0
 
Έβαλα και ένα Blue Damsel. Σε γενικές γραμμές όλα κυλούν αρμονικά....
41958074_2311009138913544_923154854648479744_n.thumb.jpg.1264f1607b0c59e43a60d6b1cfa680d5.jpg


Καλύτερα να ταιζεις target με πιπέτα ή σύριγγα και κλειστή ροή, και όχι broadcast. Μεγάλη προσοχή να πέφτει απαλά η τροφή ώστε να μην κλείνει με την ένταση της ροής το κοράλλι. Προσεχτικά με το φαγητό όχι μόνο για να μην μένει η τροφή και ανεβαίνουν τα οργανικά στη στήλη νερού, αλλά και για να βλέπουμε αντιδράσεις του κοραλλιού, δεν ταιζουμε πιτογυρα την παρέα, υπερβολική τροφή μπορεί να αυξήσει το στρες στα κοράλλια. Αυτό που είδες σαν ροζ κλωστή ίσως είναι τροφή που δεν μπόρεσε να αφομοιώσει το κοράλλι και το έβγαλε πάλι έξω, κοινώς το ξερασε! Αν η τροφή ήταν αφομοιωμένη θα ήταν σε χρώμα σκούρο καφέ μαύρο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος magman έγραψε:

Δεν ταιζα τοτε τα κοραλια... διστυχως η ancora δεν παει καλα...

Δύσκολα στο έχω πει. Δεν φταίει εδώ που δεν ταισες

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, magman said:

Το ενυδρείο μεταφέρθηκε στα 220lt :)

είναι ωραίο να μεγαλώνεις..

περιμένουμε παρουσίαση και φωτογραφίες φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...