Jump to content

Καλογριες με γαριδες μαζι?


michalos

Recommended Posts

Καλημέρα, μπουρουν να μπουν καλογριες μαζί με γαριδες στο ενυδρειο η θα τις φανε?

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μικρές οι γαρίδες, πιστεύω ναι. 

Αν ειναι μεγάλες, και υπάρχουν βράχια και κρυψώνες μέσα τότε θα την γλυτώσουν.   

 

Ολα αυτά με την προυπόθεση οτι το ενυδρείο έχει μονο καλογριές και οχι αλλα ψάρια μαζι. (πχ γοβιους, σπάρους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες ειναι απο περιπου 3 μεχρι 4 εκ.
Δεν εχω αλλα που τις τρωνε, μερικές αθερινες
Κρυψώνες υπαρχουν στο ενυδρειο

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χμμ.... όταν θα τις βάλεις, μέχρι να προσανατολιστούν και να αγκιστρωθούν στα βράχια , θα πέσει κυνηγητό.  Μετά θα ηρεμίσουν τα πράγματα.

 

Αθερίνες ε?

  Μπορείς να μας ανεβάσεις φώτο? Εγω ειχα βαλει κοπαδάκι κέφαλους παλιά (10 κομμάτια) και πέταγα ψωμί στο ενυδρειο και κάνανε πάρτυ !! :) 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

χμμ.... όταν θα τις βάλεις, μέχρι να προσανατολιστούν και να αγκιστρωθούν στα βράχια , θα πέσει κυνηγητό.  Μετά θα ηρεμίσουν τα πράγματα.

 

Αθερίνες ε?

  Μπορείς να μας ανεβάσεις φώτο? Εγω ειχα βαλει κοπαδάκι κέφαλους παλιά (10 κομμάτια) και πέταγα ψωμί στο ενυδρειο και κάνανε πάρτυ !! :) 

Μετα ξερω, που κατεληξαν ........ μεζες για τσιπουρακι!:hehe

Link to comment
Share on other sites

Εδω οι αθερινες ,

 

και το ενυδρειο ολοκληρο ,ειναι mixed tropical - μεσογειακο 

Εδω οι αθερινες λιγοστεψαν στην αρχη τις απαζαν οι γαριδες απο την ουρα κ μετα τις σκοτωναν

Μολις " ξεψαρωσαν" δεν τις ξαναεπιασαν 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αθερινες με κλοουν ειναι πολυ παραξενο. Κανε ενα μπααααααααααμ! στο ματι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι καπως, και εγω προτιμω βιοτοπο original καθε περιοχης, απλως ειχα ηδη τα κλοουνακια και ξετρελλαθηκα με τα μεσογειακα ειδη που ειδα στο ιντερνετ απο ενυδρεια που ειχαν καποιοι και ειπα γιατι οχι?

Μετα με τις κλιματικες αλλαγες εχει γεμισει η μεσογειος με ξενικα ειδη, οποτε στο (κοντινο) μελλον μην παραξενευτεις αν δεις και γεμισει η θαλασσα μας με κλοουνακια, ηδη βλεπουμε τροπικα ψαρια οπως το λεοντοψαρο (που ειναι πολυ ομορφο ψαρι για ενυδρειο !) αλλα και πολλα αλλα που βρισκουν καθε μερα οι ψαραδες

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον προτζεκτ!

Ποσο καιρο τρεχει ετσι το ενυδρειο?

Τι αλατοτητα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Τα κλουνακια τα εχω 3ο  χρονο τωρα ,τα ειχα σε 60αρι ενυδρειο , αυτο που εχω 105 λιτρα + 30 λιτρα sump τρεχει τωρα κανενα 6μηνο. Τα μεσογειακα αρχισα να τα βαζω πριν 2 μηνες περιπου ,πρωτα εβαλα ανεμωνες σαλιγκαρια ερημιτες κ 2 αχινους, τελευται εβαλα γαριδες και αθερινες και ειπα να βαλω και 2-3 καλογριες να ειναι κομπλε

Αλατοτητα ειχα 1026 ,απο τοτε που εβαλα τα μεσογειακα την παω 1027 -1028

Εχω ανεμιστηρες ολο το καλοκαιρι η θερμοκρασια ειναι τωρα 26 - 26.5 βαθμοι , ειχε παει μεχρι 28 - 28.5 στις μεγαλες ζεστες 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 4 μικρές καλογριες. Μια χαρα τα πανε με τα αλλα ζωντανα.
Το προβλημα δεν τρωνε.
Τους εριξα φυλλαρακι κ γαριδα τιποτα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λίγο στριμάδια ψάρια αυτά.  Ειχα βάλει και εγω κάποτε 1. Στην αρχη έτρωγε και την έφτυσε την τροφή (Νωπή γαρίδα).  Στην πορεία όμως έμαθε και την έτρωγε.  Αν θυμάμαι καλά ήθελε πολυ μικρά κομμάτια, για να την ξεγελάσω να φάει.

Link to comment
Share on other sites

οι ανεμώνες σουπερ φαίνονται. 

 

Λοιπον τι θα άλλαζα εγω (σύμφωνα πάντα με το δικό μου γούστο) 

 

1ον θα έβγαζα τα Clown  (αγγελία, και δρόμο) 

2ον θα έφτιαχνα κάπως αλλιώς τα βράχια. Ισως να έβαζα δεξια και αριστερά απο μια σπηλιά (με τις ανεμώνες απο πανω) και στο κέντρο να το άφηνα ελεύθερο ή ενα πάρα πολυ χαμηλό βραχάκι που θα είχε άπειρες τρύπες,θαλάμια,κενά κλπ για να μπαίνουν διάφορες γαρίδες, καβουράκια, κοχυλάκια , κανένας μικρός γοβιός ή σαλιάρα, κλπ

3ον τον κυκλοφοριτή ίσως να τον γύρναγα να κοιτάζει λιγάκι προς τα επάνω.

4ον για να καλύψεις την απώλεια των Clown μπορείς να βάλεις κανέναν γύλο (ξεχνάς όμως τις γαρίδες) , ή κανένα μικρό σπαράκι-σαργουδάκι-μουρμούρακι

Link to comment
Share on other sites

1. Και εγω αυτο σκεφτομουν πιο σωστο οπως ειναι τωρα το ενυδρειο που εχει αλλαξει περιοχη βιοτοπου, αλλα υπαρχει και η γυναικα στο σπιτι ! που οπως σε πολλους ενυδρειοφιλους εχει δικη της αποψη και τα κλοουνακια επειδη ειναι τα πρωτα που πηραμε τα εχει αγαπησει πολυ και δεν θελει με τιποτα να τα αποχωριστει.

2. με το aquascape δεν εχω τελειωσει το στησιμο γιατι ακομα αν βρω κανενα ωραιο βραχακι απο καμια βουτια που κανω το βαζω μεσα, απλως δραστικες αλλαγες ειναι καπως δυσκολο να κανω εκει γιατι εχω τοσα ζωντανα μεσα και υπαρχει ο κινδυνος τραυματισμου τους με τις μετακινησεις των βραχων, ασε που πολλα μου τσιμπανε τα χερια οταν τα βαλω μεσα (κλοουνακια, γαριδες , για τις καλογριες δεν ξερω αν τσιμπανε)

3. Το θεμα κυκλοφορητη με εχει προβληματισει αν θελει κ 2ο για να κοιταζει ο ενας στα βραχια να τα καθαριζει δηλαδη κ ο αλλος να κανει κυματακι στην επιφανεια.

βεβαια στην επιφανεια βρισκονται 2 σωληνες που φερνουν το νερο απο το sump (και το ενυδρειο εχει 2 τρυπες στο υψος επιφανειας του νερου που κατεβαζει στο sump το νερο) , οποτε κινηση υπαρχει στην επιφανεια δεν ειναι ακινητο το νερο εκει.

4. για τους κλοουν ισχυουν αυτα στο # 1 , πιστευω ο γυλος ειναι μεγαλο ψαρι για το ενυδρειο μου και ειναι και πολυ κινητικο(φτανει κοντα στα 20 εκ.), νομιζω θελει και πιο μεγαλο μηκος ενυδρειου , επισης    σπαροι- μουρμουρια - σαργοι,  ζουν σε μεγαλυτερα βαθη και αρα θελουν σιγουρα μεγαλυτερο ενυδρειο και δεν εχουν μαθει σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες που εχω το καλοκαιρι στο ενυδρειο, ενω αντιθετα  αθερινες καλογιες γαριδες και γοβιου ζουν σε αβαθη ή σε λακουβες στην ακρη της θαλασσας  που το καλοκαιρι  το νερο ειναι πολυ ζεστο και δεν εχουν προβλημα στις διαφορές θερμοκρασίας

γοβιο προσπαθω καιρο να πιασω ενω εχω δει 2 σε ενα σημειο που παω στην θαλασσα και τους πετυχαινω καθε φορα εκει να καθονται σε βραχακια εξω ,μολις παω να τους πιασω με αποχη ή με το χερι τρυπωνουν τα ατιμα

Εχω μια μικρη σαλιαριτσα πιασει κατα λαθος με τις γαριδες ειναι περιπου 1 εκατοστο

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

1. Και εγω αυτο σκεφτομουν πιο σωστο οπως ειναι τωρα το ενυδρειο που εχει αλλαξει περιοχη βιοτοπου, αλλα υπαρχει και η γυναικα στο σπιτι ! που οπως σε πολλους ενυδρειοφιλους εχει δικη της αποψη και τα κλοουνακια επειδη ειναι τα πρωτα που πηραμε τα εχει αγαπησει πολυ και δεν θελει με τιποτα να τα αποχωριστει.

2. με το aquascape δεν εχω τελειωσει το στησιμο γιατι ακομα αν βρω κανενα ωραιο βραχακι απο καμια βουτια που κανω το βαζω μεσα, απλως δραστικες αλλαγες ειναι καπως δυσκολο να κανω εκει γιατι εχω τοσα ζωντανα μεσα και υπαρχει ο κινδυνος τραυματισμου τους με τις μετακινησεις των βραχων, ασε που πολλα μου τσιμπανε τα χερια οταν τα βαλω μεσα (κλοουνακια, γαριδες , για τις καλογριες δεν ξερω αν τσιμπανε)

3. Το θεμα κυκλοφορητη με εχει προβληματισει αν θελει κ 2ο για να κοιταζει ο ενας στα βραχια να τα καθαριζει δηλαδη κ ο αλλος να κανει κυματακι στην επιφανεια.

βεβαια στην επιφανεια βρισκονται 2 σωληνες που φερνουν το νερο απο το sump (και το ενυδρειο εχει 2 τρυπες στο υψος επιφανειας του νερου που κατεβαζει στο sump το νερο) , οποτε κινηση υπαρχει στην επιφανεια δεν ειναι ακινητο το νερο εκει.

4. για τους κλοουν ισχυουν αυτα στο # 1 , πιστευω ο γυλος ειναι μεγαλο ψαρι για το ενυδρειο μου και ειναι και πολυ κινητικο(φτανει κοντα στα 20 εκ.), νομιζω θελει και πιο μεγαλο μηκος ενυδρειου , επισης    σπαροι- μουρμουρια - σαργοι,  ζουν σε μεγαλυτερα βαθη και αρα θελουν σιγουρα μεγαλυτερο ενυδρειο και δεν εχουν μαθει σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες που εχω το καλοκαιρι στο ενυδρειο, ενω αντιθετα  αθερινες καλογιες γαριδες και γοβιου ζουν σε αβαθη ή σε λακουβες στην ακρη της θαλασσας  που το καλοκαιρι  το νερο ειναι πολυ ζεστο και δεν εχουν προβλημα στις διαφορές θερμοκρασίας

γοβιο προσπαθω καιρο να πιασω ενω εχω δει 2 σε ενα σημειο που παω στην θαλασσα και τους πετυχαινω καθε φορα εκει να καθονται σε βραχακια εξω ,μολις παω να τους πιασω με αποχη ή με το χερι τρυπωνουν τα ατιμα

Εχω μια μικρη σαλιαριτσα πιασει κατα λαθος με τις γαριδες ειναι περιπου 1 εκατοστο

 

Και βιντεακι με τις καλογριες..

 

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνει για το μέγεθος του Γύλου. Θα βάλεις μικρό (αν βρεις) και άν μεγαλώσει τον ελευθερώνεις. 

Για τα σπαροειδή το εχω κάνει εγω σε δικό μου ενυδρειο με διαστάσεις 70χ40χ60 και δεν είχαν θέμα.

Απλά όταν μεγάλωναν τα γύρναγα στην θάλασσα.  (Αργότερα έφτιαξα 300 λτ μεσογειακό και δεν είχα θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Οι καλογριες εμαθαν την τροφη κ τωρα ανεβαινουν στην επιφανεια και τρωνε φυλαρακι  αερα πατερα

Για γυλους και λοιπα εχω κατι στο μυαλο μου μαλλον για του χρονου, εχω 1 ενυδρειο με κιχλιδες (150λτ) που εχω αρχισει κ σκεφτομαι σοβαρα να το κανω μεσογειακο γιατι τις βλεπω μονο οταν ειναι ωρα να φανε. την υπολοιπη μερα κρυβονται.

Και οποιοι ερχονται σπιτι λενε εχεις αυτο το ενυδρειο αδειο ?:thumbsd:

Το μονο που με προβληματιζει σ αυτην την αλλαγη ειναι το κοστος συντηρησης του θαλασσινου (αλατια) και φυσικα θελει και ενα σκιμμερ , αυτο το παιρνεις 1 φορα θα πεις αλλα το αλατι ειναι ενα μονιμο κοστος

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

ξηρή τροφή ε? και δεν τους τό χα. 

 

Ενας τρόπος για να βγει ο γύλος είναι να ριξεις νωπή γαρίδα πχ, και να μυρίσει , να βγει να φάει. όντως τρυπώνει στην άμμο και δεν φαίνεται.  Μπορεις να βάλεις κιάλλα ψαράκια. Ο Χάνος πχ εχει πολυ ωραία χρώματα. 

 

Για τα αλάτια εχεις δίκιο. Εγω έπαιρνα απο θάλασσα νερό. (ειχα 3 μεσογειακά) 

Link to comment
Share on other sites

Τους χανους τους φοβαμαι. ανοιγουν την στοματαρα τους και οποιον παρει ο χαρος

Κατι γαριδες,  μικρους γοβιους μαλλον θα τα τρωνε (δεν ξερω , νομιζω)

Τα πετροψαρα οπως χανοι περκες νομιζω ειναι ειναι σαρκοφαγα αρα ισως να την πεφτουν στα αλλα ψαρια

Οι χειλουδες ειναι ωραια ψαρια οπως και οι γυλοι

Οι γυλοι δεν το ηξερα οτι κρυβονται τοσο πολυ ,ξερω οτι πανε σε ρηχα με φυκιαδες και τρυπες σε βραχους

Πιανω και παπαγαλους που ειναι επισης πολυ ομορφα ψαρια αλλα κρυβονται στην αμμο εχω ακουσει

edit:

Εμεις εδω γυλους λεμε τα Thalasoma pavo , μερικοι λενε γυλους τα Coris julis  ,εσυ ποιο εννοεις?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σκεφτηκα να ελευθερωσω 2 καλογριες να μείνουν δυο δηλαδη και να βαλω ενα γυλο
Το θέμα είναι θα έχω πρόβλημα με τον γυλο και τα υπολοιπα ειδη (κλοουνακια, γαριδες κτλ);

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τις γαρίδες ναι. Θα τις κυνηγήσει λογικά. (Εκτός και αν ειναι τόσο μικρός που η γαρίδες ειναι ίδιες σε μεγεθος με το ψάρι ή και μεγαλύτερες)  

Με τους Clown δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει παλι στην θαλασσα στα ρηχα και εβαλα παλι παγιδα μηπως πιασω καποιο γοβιο 

Βλεπω οτι η μια ειχε 3 ψαρια μεσα και η αλλη 3 μικρουλια thalassoma pavo (2-3 εκ)

Η πρωτη ειχε πιασει 1 μεγαλο thalassoma pavo (10-12 εκ) και 2 γοβιους (ή σαλιαρες δεν ξερω ) με ιδιο μηκος!

Η χαρα μου ηταν μεγαλη , μονο γαριδες επιανα μεχρι τωρα

Και εκανα την βλακεια ... τα εβαλα ολα στο ενυδρειο αν και στην αρχη σκεφτομουν να κρατησω μονο 1 γοβιο

Μετα σκεφτηκα να τα κρατησω για να μπουν καποια στιγμη σε μεγαλυτερο που εχω με κιχλιδες (150λτ) και σκεφτομαι αλλαγη σε μεσογειακο κ αυτο

Οταν μπηκαν μεσα καταλαβα το λαθος μου, οταν ειδα το μεγεθος τους σε σχεση με τα αλλα ψαρια

ειναι περιπου διπλασια σε μεγεθος απο τις καλογριες κ τα κλοουνακια

Σαν συμβιωση μια χαρα τα πανε με τα αλλα ζωντανα ακομα και τις γαριδες ,απλως δεν επρεπε να μπουν σε αυτο το μεγεθος ενυδρειου, ο γυλος ειναι κινητικός και θελει 1 μ πιστευω μηκος  ενυδρειου

Στην αρχη οι γαριδες κρυφτηκαν ολες , εξαφανιστηκαν.

Εχουν αρχισει τωρα και βγαινουν παλι , μαλιστα ο γυλος περναει διπλα τους και καθονται χωρις να τρεχει τιποτα

Επισης οι γοβιοι σκαβουν συνεχεια την αμμο και κανουν ανω κατω το ενυδρειο κρυβονται συνεχεια και βγαινουν εξω οταν δεν με βλεπουν

και αντε βγαλε τωρα το γυλο ή γοβιο απο τις τρυπες που μπαινουν

Στην ουσια για να τα βγαλω πρεπει να κανω ανω κατω το ενυδρειο, να βγαλω τους βραχους και μετα να  τα πιασω με αποχη

Να πω την αληθεια τωρα που εχουν προσαμοστει σκεφτομαι ολο και λιγοτερο να τα βγαλω

Πιο πολυ με απασχολει η ιχθυοφορτωση του ενυδρειου γιατι εχει πολυ κοσμο μεσα τωρα

και ενα βιντεο 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι ότι τις γαρίδες θα τις χάσεις και μάλιστα σύντομα από το φύλο. 

Τώρα άστα όπως είναι εκτός εάν προλάβεις με κάποια παγίδα να τα πιάσεις. 

Ετοίμασε σιγά σιγά το μεγαλύτερο θα σε βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με βλεπω να ξεστηνω τους βραχους για να τα πιασω

το καλο με τις γαριδες ειναι οτι οταν κανει καλο καιρο μπορω ευκολα να πιασω οσες θελω

εχω αυτον το τυπο με τα μαυρα επισης (φωτο απο ιντερνετ αλλα ειναι αυτος)

Και την σαλιαρα οταν βρω φωτο απο νετ θα την βαλω

Οταν πηγα να την πιασω απο την αποχη να την βαλω στο ενυδρειο με δαγκωσε στο χερι

Ολους τους αλητες μαζεψα :hehe

 

180802lipophrys001.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...