Jump to content

Καλογριες με γαριδες μαζι?


michalos

Recommended Posts

Σημερα ελευθερωσα τον μεγάλο γυλο και την σαλιαρα και κρατησα τον μαυρο τυπο που εχω στην φωτογραφία

Χρειαστηκε να βγαλω κάποια βραχακια για να τα πιασω με αποχη

Ελπιζω να μην το μετανιωσω που τον κρατησα

Οι γαριδες ξαναβγηκαν εξω τωρα

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@michalos Το οτι δεν μιλάμε όλοι επειδή δεν έχουμε γνώσεις δε σημαίνει οτι δεν παρακολουθούσαμε και αρκετοι το θέμα σου..Απλά το μεσογειακό είναι λίγο περίεργο σαν άθλημα γιατί οι γνώσεις μας είναι περιορισμένες..

Για ενημέρωσέ μας πως πάμε εδώ...  :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανα !

Ειχαμε καποιες εξελιξεις στο θεμα τον τελευταιο καιρο, τελος Οκτωβριου ειχα 1 ψαρακι αρρωστο με ich μαλλον απο οτι καταλαβα γιατι εμφανισε ασπρα στιγματα και μεσα σε 3-4 μερες εχασα ολα τα ψαρια!

Μαλλον λογω κακων συνθηκων νομιζω γιατι εκανα πολυ μικρες αλλαγες νερου (10-15λτ) καθε μηνα περιπου ,μετρησα νιτρικα και ηταν απο 100 και πανω

Τωρα το εχω χωρις ψαρια ,εχω μονο γαριδες σαλιγγαρια ερημιτες και ανεμωνες μεχρι εξαφανιστει το ich αφου θα ειναι 2 μηνες+ χωρις ξενιστες

Μεσα Ιανουαριου θα ξαναβαλω ψαρια 

Εκεινο που αλλαζει ειναι οτι τωρα κανω αλλαγες νερου απο θαλασσα 40 λιτρα το μηνα (2χ20λτ μπιτονια) και θα πανε στα 60λτ το μηνα αλλαγη νερου αφου θα παρω και 3ο 20 κιλο μπιτονι, ηδη εχω κανει 3 αλλαγες απο 1 Νοεμβρη μεχρι σημερα

Ειναι πιο ευκολο απο οτι νομιζα οι αλλαγες απο θαλασσα γιατι ειμαι 10 χλμ απο το σημειο που παιρνω νερο, πεντακαθαρα νερα , ενω ειναι διπλα στο δρομο σχεδον η θαλασσα δεν παταει κανεις γιατι εχει βραχακια, μονο ψαραδες κ ψαροντουφεκαδες πανε εκει

Και οταν παω βρισκω και κανενα σαλιγκαρι ,γαριδα για το ενυδρειο ή και κανενα ψαρακι ή ζωντανο βραχο

Και δεν εχω πλεο το προβλημα με το ζεσταμα του νερου αφου πλεον θα ειναι καθαρο μεσογειακο (αφου εχασα τα κλοουνακια ) και θα στοκαρω μονο με μεσογειακα ειδη (ισως και η μιξη τροπικων -μεσογειακων να ηταν μια απο τις αιτιες για το ich)

Μετρησα το νερο που παιρνω ,και ειχε αλατοτητα 1035

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Γεια σας ξανα !

Ειχαμε καποιες εξελιξεις στο θεμα τον τελευταιο καιρο, τελος Οκτωβριου ειχα 1 ψαρακι αρρωστο με ich μαλλον απο οτι καταλαβα γιατι εμφανισε ασπρα στιγματα και μεσα σε 3-4 μερες εχασα ολα τα ψαρια!

Μαλλον λογω κακων συνθηκων νομιζω γιατι εκανα πολυ μικρες αλλαγες νερου (10-15λτ) καθε μηνα περιπου ,μετρησα νιτρικα και ηταν απο 100 και πανω

Τωρα το εχω χωρις ψαρια ,εχω μονο γαριδες σαλιγγαρια ερημιτες και ανεμωνες μεχρι εξαφανιστει το ich αφου θα ειναι 2 μηνες+ χωρις ξενιστες

Μεσα Ιανουαριου θα ξαναβαλω ψαρια 

Εκεινο που αλλαζει ειναι οτι τωρα κανω αλλαγες νερου απο θαλασσα 40 λιτρα το μηνα (2χ20λτ μπιτονια) και θα πανε στα 60λτ το μηνα αλλαγη νερου αφου θα παρω και 3ο 20 κιλο μπιτονι, ηδη εχω κανει 3 αλλαγες απο 1 Νοεμβρη μεχρι σημερα

Ειναι πιο ευκολο απο οτι νομιζα οι αλλαγες απο θαλασσα γιατι ειμαι 10 χλμ απο το σημειο που παιρνω νερο, πεντακαθαρα νερα , ενω ειναι διπλα στο δρομο σχεδον η θαλασσα δεν παταει κανεις γιατι εχει βραχακια, μονο ψαραδες κ ψαροντουφεκαδες πανε εκει

Και οταν παω βρισκω και κανενα σαλιγκαρι ,γαριδα για το ενυδρειο ή και κανενα ψαρακι ή ζωντανο βραχο

Και δεν εχω πλεο το προβλημα με το ζεσταμα του νερου αφου πλεον θα ειναι καθαρο μεσογειακο (αφου εχασα τα κλοουνακια ) και θα στοκαρω μονο με μεσογειακα ειδη (ισως και η μιξη τροπικων -μεσογειακων να ηταν μια απο τις αιτιες για το ich)

Μετρησα το νερο που παιρνω ,και ειχε αλατοτητα 1035

 

 

 

Είσαι πολύ ψηλά για τροπικά. 

Πιο πολύ παστά  θα κάνανε!!!

Τα είχες πολύ καιρό και δεν άντεξαν. 

Γυρνά το στο μεσογειακό να ξέρεις τι κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

1035 ειναι τωρα που παιρνω απο θαλασσα , 1028-1030 επαιζε μιξη τροπικου
Επισης θα βαλω και διχτυ το καλοκαιρι που το εχω ξεσκεπαστο γιατι καθε πρωι εβρισκα γαριδες στο πατωμα

Παντως οσοι μενουν κοντα στην θαλασσα προτεινω να στησουν μεσογειακο!  ειναι πολυ ευκολο και χωρις πολλα χρηματα το στοκαρισμα (ψαρια ,ασπονυλα ανεμωνες σπειρογραφους κτλ) αλλα και η συντηρηση με αλλαγες νερου που ειναι δωρεαν (αν βγαλεις καποιο μικρο κοστος των καυσιμων ) και  κανεις και βολτα να ξεδινεις! αν θελεις βγαζεις και κανενα ψαρακι να φας κιολας! εγω παιρνω και την action camera και βγαζω υποβρυχιες!

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι καπως το κουβαλημα , γιαυτο πηρα 20λιτρα και οχι  με περισοτερα λιτρα , που αν τα κουβαλω ενα ενα τα εχω

Το καλο ειναι οτι η θαλασσα ειναι διπλα στο δρομο  ,περιπου 10-15 μετρα απο το δρομο και αλλα τοσα το παρκινκ  το σπιτι

Μια φορα το μηνα  δεν ειναι μεγαλο θεμα , πιο πολυ κουραζομουν να φτιαχνω νερα αλατια και ζεσταμα με το reef

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...