Jump to content

Οι πρώτες απορίες


Andreas TD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους στο φορουμ και συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια που κάνετε όλοι σας! Μετά απο καιρό που διαβάζω για το χόμπυ αυτό θα ήθελα να σας κάνω σιγά σιγά καποιες ερωτησεις ( γιατί μου δημιουργούνται συνέχεια και άλλες ). Αρχικά σκοπεύω να επιχειρήσω την πρώτη μου απόπειρα. Έχω στην κατοχη μου 2 ενυδρεία , ενα ανοιχτο 75 lt και ενα με καπακι 60 lt. Για αρχη σκοπεύω να τρέξω το μικρό αν και υπάρχουν σχέδια και για τα δύο. Λοιπον για να μην σας κουράζω, στο μικρο σκοπεύω να βάλω εναν μονομαχο και στο μεγαλο 4 περιπου θηλυκά betta. Πρώτη απορία , επειδη θέλω να τα εχω ανοιχτα τα διαβολακια αυτά σε τι υψος πηδανε έξω απο το νερό για να μπορω να πω οτι ειμαι safe και δεν θα τα βρω στο πατωμα; σκεφτομαι και στα δυο να βάλω μαζι ancistrus θα ειναι ασφαλη λέτε? οσο εχω ψάξει οι περισσοτεροι λένε ναι αλλα φυσικα οτι εξαρταται και απο το χαρακτήρα του ψαριού...υπαρχει καποιος στο φορουμ που να εχει αυτο το συνδυασμό; ισως τα pleco λογω μεγεθους να ναι πιο ασφαλη; σαλιγκαρια μην προτεινεται δεν μου αρεσουν...αμα στο ενυδρείο βάλω πρώτο το ancistrus παίζει ο μονομαχος επειδη θα το βρει εκει να μην το πειράξει ; 

Πάμε στα φυτά. Σκοπεύω να βάλω ενα νούφαρο (αυτα με τις μακριες ρίζες , δεν θυμαμαι ονομα ) και καποιες ανουμπιες πανω σε ξύλα...άλλα φυτα που δενονται σε ξυλα και δεν εχουν υψηλές απαιτήσεις υπάρχουν; χωρίς ειδικό (σκέτο μαυρο χαλίκι στο βυθό) υποστρωμα θα αντεξουν τα φυτά, σωστά;  γενικα χρειάζονται λιπάσματα για αυτά ή βιταμίνες; 

Βρήκα κατι βότσαλα που βάζουνε σε κήπους και δεν αφρίζουν με ακουαφορτε...κανουν για το scape?

Τέλος  και οι ερωτήσεις για τον εξοπλισμό. Εχω 2 φίλτρα 400 lt/h με ενεργο άνθρακα και biosponge  ( τι ειναι αυτο το σφουγγάρι; ) επισης εκτος οτι στις οδηγιες δεν λεει τιποτα έχει ενα μικρό λαστιχο μαζί...ποια η χρησιμότητα αυτού; στο φίλτρο επειδη θα βάλω και siropax αν θυμαμαι σωστα το όνομα θα ζητησω και να μου το ανοιξουν στο πετ γιατί δεν μπορώ να το ανοίξω τελείως, φοβαμαι μην τα σπασω.. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι κάθε ποτε και πως καθαρίζεται το φιλτρο...έπισης θερμοστατης 50 watt κανει για τα ενυδρεία; Ισως μερικές πληροφορίες να υπάρχουν ήδη σε αρθρα και να μην τα θυμαμαι πια με τοσες πληροφορίες οπότε καντε ενα κόπο να τα ποστάρετε...ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα!!

Υ.Γ.1 βάλτε μου καλο βαθμό στην έκθεση.

Υ.Γ.2 panos nts μόλις τελειώσω με το στρώσιμο άμα εχεις κανενα θυληκο ευχαρίστως να το αναθρέψω και οποιος άλλος εχει φυσικα διαθέσιμα !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους στο φορουμ και συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια που κάνετε όλοι σας! Μετά απο καιρό που διαβάζω για το χόμπυ αυτό θα ήθελα να σας κάνω σιγά σιγά καποιες ερωτησεις ( γιατί μου δημιουργούνται συνέχεια και άλλες ). Αρχικά σκοπεύω να επιχειρήσω την πρώτη μου απόπειρα. Έχω στην κατοχη μου 2 ενυδρεία , ενα ανοιχτο 75 lt και ενα με καπακι 60 lt. Για αρχη σκοπεύω να τρέξω το μικρό αν και υπάρχουν σχέδια και για τα δύο. Λοιπον για να μην σας κουράζω, στο μικρο σκοπεύω να βάλω εναν μονομαχο και στο μεγαλο 4 περιπου θηλυκά betta. Πρώτη απορία , επειδη θέλω να τα εχω ανοιχτα τα διαβολακια αυτά σε τι υψος πηδανε έξω απο το νερό για να μπορω να πω οτι ειμαι safe και δεν θα τα βρω στο πατωμα; σκεφτομαι και στα δυο να βάλω μαζι ancistrus θα ειναι ασφαλη λέτε? οσο εχω ψάξει οι περισσοτεροι λένε ναι αλλα φυσικα οτι εξαρταται και απο το χαρακτήρα του ψαριού...υπαρχει καποιος στο φορουμ που να εχει αυτο το συνδυασμό; ισως τα pleco λογω μεγεθους να ναι πιο ασφαλη; σαλιγκαρια μην προτεινεται δεν μου αρεσουν...αμα στο ενυδρείο βάλω πρώτο το ancistrus παίζει ο μονομαχος επειδη θα το βρει εκει να μην το πειράξει ; 

Πάμε στα φυτά. Σκοπεύω να βάλω ενα νούφαρο (αυτα με τις μακριες ρίζες , δεν θυμαμαι ονομα ) και καποιες ανουμπιες πανω σε ξύλα...άλλα φυτα που δενονται σε ξυλα και δεν εχουν υψηλές απαιτήσεις υπάρχουν; χωρίς ειδικό (σκέτο μαυρο χαλίκι στο βυθό) υποστρωμα θα αντεξουν τα φυτά, σωστά;  γενικα χρειάζονται λιπάσματα για αυτά ή βιταμίνες; 

Βρήκα κατι βότσαλα που βάζουνε σε κήπους και δεν αφρίζουν με ακουαφορτε...κανουν για το scape?

Τέλος  και οι ερωτήσεις για τον εξοπλισμό. Εχω 2 φίλτρα 400 lt/h με ενεργο άνθρακα και biosponge  ( τι ειναι αυτο το σφουγγάρι; ) επισης εκτος οτι στις οδηγιες δεν λεει τιποτα έχει ενα μικρό λαστιχο μαζί...ποια η χρησιμότητα αυτού; στο φίλτρο επειδη θα βάλω και siropax αν θυμαμαι σωστα το όνομα θα ζητησω και να μου το ανοιξουν στο πετ γιατί δεν μπορώ να το ανοίξω τελείως, φοβαμαι μην τα σπασω.. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι κάθε ποτε και πως καθαρίζεται το φιλτρο...έπισης θερμοστατης 50 watt κανει για τα ενυδρεία; Ισως μερικές πληροφορίες να υπάρχουν ήδη σε αρθρα και να μην τα θυμαμαι πια με τοσες πληροφορίες οπότε καντε ενα κόπο να τα ποστάρετε...ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα!!

Υ.Γ.1 βάλτε μου καλο βαθμό στην έκθεση.

Υ.Γ.2 panos nts μόλις τελειώσω με το στρώσιμο άμα εχεις κανενα θυληκο ευχαρίστως να το αναθρέψω και οποιος άλλος εχει φυσικα διαθέσιμα !!

 

Καλησπέρα από εμένα και καλώς μας ήρθες πάλι!!

Όσον αφορά για τον μονομάχο καλό είναι στα ενυδρεία να έχουμε καπάκι γιατί όντως πηδάνε κυρίως όταν βλέπουν ότι κάτι μπορεί να φαγωθεί.. Κατα την γνώμη μου αν αφήσεις 5-6 πόντους από την επιφάνεια δεν θα έχεις θέμα αλλά και πάλι είναι λίγο ριψοκίνδυνο γιατί τα ενήλικα πηδάνε πιο ψηλά γιατί είναι πιο δυνατά ψάρια..

-Ανκιστρους δεν είχα ποτέ με τους μονομάχους αν και σε 70 λίτρα μπορεί να μπορέσεις να βάλεις έναν dwarf.. αλλά καλύτερα να σου πουν οι πιο ειδικοί για αυτον τον συνδυασμό που θέλεις να κάνεις..

-Σε αυτά τα λίτρα μπορείς άνετα να πάρεις φυτά που να είναι χαμηλών απαιτήσεων και δεν θα έχεις θεματα με λίπανση, μπορεί να χρειαστείς απλά ένα γενικό λίπασμα.. Για να σου πουμε τι άλλα φυτά μπορείς να βάλεις μέσα πρέπει να μας πεις τι φωτισμό έχεις και αν δεν έχεις να βάλειςς..

- Το φίλτρο καλό το βλέπω αλλά αν δεις ότι παρασέρνει τους μονομάχους ρύθμισε το να χτυπάει σε τζάμι ή "μπουκωσε" το με λίγη βιολογία για να μην έχει δυνατη ροη.. Γενικά στα ενυδρεία δεν χρησιμοποιούμε τον άνθρακα εκτός αν έχει γίνει θεραπεία, ώστε να απορροφήσει τα υπολείμματα. Εαν μέσα στο ενυδρείο βάλεις σφουγγάρι ενυδρειακο ( για τα μεγαλα αποβλητα) , filter wool ( για τα πιο μικρά αποβλητα) και κάποιο "μακαρόνι" ή βιομπαλες ή κάποιο κεραμικό υλικό ώστε να μπορέσει να κρατήσει το φίλτρο σου βιολογία θα είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις!! Για να δεις λιγο την διαδικασία στρωσίματος του φίλτρου αλλα και όλου του ενυδρείου αν θέλεις πήγαινε στις θεματικές ενότητες εδώ για αρχάριους και ξεσκόνισε το!! ;) 

Καθαρίζουμε το φίλτρο όταν βρωμίζει, όταν βλέπουμε ότι έχει μειωθεί αισθητα η ροή αλλά και όταν βλέπουμε ότι το νερο του ενυδρείου αρχίζει και βρομίζει.. Από εκεί και πέρα χρειάζεται σκούπα βυθού κάθε εβδομάδα με μια αλλαγη νερού περίπου 30% του νερού του ενυδρείου.. ( Γενικά όλα αυτά θα τα δεις στις ενότητες των αρχαρίων.. ;) ) 

 

Τώρα εάν θέλεις να ασχοληθείς με μονομάχους με μεγάλη μου χαρά να σου δώσω τα μικρά που έχω!! Πρέπει να είναι 3 θυληκά και ένας αρσενικός οπότε μπορείς να τα πάρεις άνετα.. Απλά δεν είναι καλό να θες αργότερα να ασχοληθείς με αναπαραγωγές να πάρεις τα αδέρφια και να τα ζευγαρώσεις.. Αλλά είναι μακριά ακόμα αυτό οπότε εδώ είμαι όποτε θες ειδοποίησε με.. :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σου...φως για φυτά δεν έχω ακόμα (εκτός από μια λάμπα γραφείου ) απλα ρωτησα μηπως στρεσαριστει ο μονομαχος επειδη θα ειναι αραιά φυτεμένο δηλαδή με 2 ανούμπιες και ενα νούφαρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σου...φως για φυτά δεν έχω ακόμα (εκτός από μια λάμπα γραφείου ) απλα ρωτησα μηπως στρεσαριστει ο μονομαχος επειδη θα ειναι αραιά φυτεμένο δηλαδή με 2 ανούμπιες και ενα νούφαρο.

 

Θα πρέπει να πάρεις μια λαμπα έστω να φτιάξεις με λεντ μια κατασκευη γιατι χωρις την σωστη φωτοπερίοδο δεν θα μπορέσουν να μεγαλώσουν σωστα τα φυτά και θα έχεις θέματα με άλγες.. ;) 

 

Οσο πιο φυτεμένο τόσο το καλύτερο για τα ψάρια γιατί νιώθουν ότι είναι προστατευμένα.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι πραγμα να σε βοηθησουμε οσον αφορα την ψαροσυνθεση ή κάτι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την ψαροσυνθεση και αν εχει βάλει καποιος βότσαλο απο μαγαζί με ειδη κηπου.... και αν ξερει κάποιος να μου πει τι ειναι ενα μικρό λαστιχάκι που ειχε μαζι το φίλτρο και μοιάζει να κιουμπώνει στην εξαγωγή του του νερού...απλα ηταν πολλες οι ερωτησεις που εκανα στην αρχη και χαινόντουσαν στο αρχικό κείμενο...ευχαριστω και πάλι πανο για την ενασχόληση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβαζα βότσαλα στο ενυδρείο γιατί  περιορίζονται οι επιλογές σε φυτά και ψάρια που μπορούν να ζήσουν σε τέτοιο βυθό. Θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις μια απλή χαλαζιακή άμμο.

Βάλε αν μπορείς μια φωτογραφία από το λαστιχάκι που λες για να δούμε τι ακριβώς είναι.:)

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη εχω ηδη μαυρο χαλίκι 3 με 8 χιλιοστά και θα παρω και χαλαζιακη αμμο... ελεγα πολυ λίγα βότσαλα να βάλω στην άκρη για το aquascape..ορίστε και η φωτο από το λάστιχο

1535483797253730820126.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα υπάρχει κάποιο σημείο πάνω από την έξοδο που συνδέεται η μία άκρη από το σωληνάκι. Η άλλη άκρη μένει έξω από το νερό και δημιουργούνται φυσαλίδες μέσα στο νερό. Η άκρη που μένει έξω  έχει ένα ρεγουλατόρο που ρυθμίζει την ένταση τους.:) 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλα πως δημιουργονται φυσαλίδες ενω η μια άκρη κουμπώνει στο φίλτρο και η άλλη μένει έξω απο το νερό? Βεβαια στη χειροτερη γυρνάω στο πετ και ρωτάω τι παίζει...το φίλτρο δεν είχε οδηγίες ολα ετσι είναι ή πηρα πολύ μούφα? 

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Μπορει να ναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλα πως δημιουργονται φυσαλίδες ενω η μια άκρη κουμπώνει στο φίλτρο και η άλλη μένει έξω απο το νερό? Βεβαια στη χειροτερη γυρνάω στο πετ και ρωτάω τι παίζει...το φίλτρο δεν είχε οδηγίες ολα ετσι είναι ή πηρα πολύ μούφα? 

Το μέρος από το σωληνάκι που είναι έξω από το νερό λειτουργεί σαν εισαγωγή αέρα. Δοκίμασες αν μπορείς να το συνδέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη εχω μπλέξει με τη δουλεια και δεν έχω ασχοληθεί ακομα...ευχαριστώ πολύ πάντως για τη πληροφορίες και για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον hygrophila difformis ειναι (ηταν).... Ισα ισα ζωντανο ειναι το φυτο σου ....

Φως και λιγο λιπασμα βοηθανε.

Δεν μπορω να καταλαβω - τι εβαλες για βυθο; Απο πανω ασπρο (ρυζάκι απο μαρμαρο;;;;) με κοκκινο(;), κατω σκουρο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου το ενυδρείο απλά το είδα μου άρεσε το φυτό και το έβγαλα φωτογραφία γιατί θα αρχισω σιγά σιγά το στρώσιμο του πρωτου μου ενυδρείου και μου άρεσε σαν προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Δεν είναι δικό μου το ενυδρείο απλά το είδα μου άρεσε το φυτό και το έβγαλα φωτογραφία γιατί θα αρχισω σιγά σιγά το στρώσιμο του πρωτου μου ενυδρείου και μου άρεσε σαν προσθήκη

Σου ευχομαι τα δικα σου φυτα να μην ειναι σαν φοινικας(με τρια φυλλαρακια μονο):)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα ακόμα... έχω κάτι μικρά ξύλα και σκέφτομαι να φτιάξω σπηλιά για το ancistrus και στην πάνω μεριά να βάλω καμιά moss ή anubia... η σπηλιά σκέφτομαι να ναι λίγο σαν τούνελ με μήκος κανα 15αρι εκατοστά... υπάρχει κάτι αρνητικό που δεν σκέφτηκα και μπορεί να στραβώσει το εγχείρημα; 

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να την κανεις κλειστη απλα να υπολογίσεις το μεγεθος των ζωντανων σε τελικό όμως όχι οσο είναι τωρα.. αν εχει εισοδο και εξοδο προσεχε να μην εχει μυτερα σημεια και χτυπησει αλλιως οχι ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα και ετσι θα νιώθουν και πιο άνετα κατά την διάρκεια της ξεκουρασης τους.. ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Ωραια...ευχαριστώ πολύ, με έχεις ξελασπώσει :bowdown:

 

Για αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε οσο μπορουμε για να μπορεσουμε ολοι μαζι να απολαυσουμε το χομπι!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...