Jump to content

Νεο Reef 220lt by magman


magman

Recommended Posts

Φίλε @magman δεν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση.

Νομίζω ότι γράφεται , συγκεκριμένα από το μέλος @salamander γραφεται καλοπροαίρετα. 

 

Τώρα για το ενυδρείο σου επειδή τώρα κάθησα και διάβασα το θέμα σου πρέπει να σου πω ότι βιάζεσαι. 

Στατιστικά μιλώντας μέσα σε ένα μήνα (στην δικιά σου περίπτωση λιγοτερο) δεν έχει ωριμάσει για να υποστηρίξει κάποιους οργανισμούς.

Ο βράχος,  ο αραγωνιτης δεν έχουν αποκτήσει τον απαραίτητο βακτηριακο πληθυσμό για να κάνουν απονιτροποιηση.  Τα στοιχεία που θέλουν τα κοράλλια δεν έχουν σταθεροποιηθεί ώστε να δεις την ανάπτυξη πόσο μάλλον το χρώμα.

Το σύστημα θέλει σταθερότητα κυρίως όμως τα κοράλλια που δεν έχουν την προσαρμοστικότητα των ψαριών.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπω το λογο να αναπαραγουμε την ιδια αποψη συνεχεια... προς το παρον το ενυδρειο παει σφαιρα!!  Τα ψαρια ειναι υγιεστατα, ταιζω τεζα οτι υπαρχει και κατεψυγμενες καθημερινα και πλανγκτον, εχω 0 νιτρικα και τα κοραλια ειναι τουμπανα... ακομη και η ακροπορα παει πλεον καλα.

 

Επισης... σχολια του στυλ ποσο αληθεια αγαπαμε τα ζωντανα με υπογραφη παντα φιλικα περισσευουν... οσοι τα αγαπουν τοσο να τα αφησουν στους τροπικους υφαλους...α και θελω να μου παραθεσει καποιος μια ιστορια σα τη δικη μου.... και απο τα ξενικα φορουμ δε με πειραζει.

 

Δε βλεπω νοημα να συζητω για το reef μου εδω οταν οι απαντησεις περιστρεφονται στο οτι βιαζομαι... 

 

Συνεχιζω τη συνταγουλα μου in private πλεον και σας ευχομαι τα καλυτερα για τα ενυδρεια σας και Πανω Απο Ολα να περνατε καλα :)

 

 

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε magman πραγματικά όταν άνοιξες αυτό το θέμα νόμιζες ότι έχει μόνο μπράβο και παλαμάκια?

Ίσως να έβαζες υποσημείωση " ΜΗΝ ΚΆΝΕΤΕ ΚΡΗΤΙΚΉ " ώστε να μην κάνουμε τον κόπο να καθόμαστε να γράφουμε αράδες αφού δεν σε ενδιαφέρει.

Το πρόβλημα όμως φίλε magman είναι ότι είναι δημόσιο φόρουμ και μπαίνουν και άλλα μέλη και επισκέπτες που ενδιαφέρονται κάτι να μάθουν. Και επειδή εδώ Καλώς ή κακός τα γραπτά μένουν πρέπει να προστατεύσουμε του υπόλοιπους.  Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ΕΣΕΝΑ άλλα στους υπόλοιπους "κοινούς θνητούς  χομπιστες ".

Και επειδή σε κάποιους άλλους ίσως τα λεφτά δεν περισσεύουν, ίσως να προτιμήσουν να ανήκουν στο στατιστικό 95% από το μαγικό 5% της συνταγουλας σου όπως λες !

Ενημερωτικά να σου πω ότι επειδή το ενυδρείο σου τώρα πάει σφαίρα όπως λες δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσει... άλλα τι ξέρω άλλωστε εγώ.  Άσε που μπορεί να ανήκουμε σε μυστική συνωμοσία εναντια στο ενυδρειο σου.

Δυστυχώς εδώ μέσα μείναμε αυτοί που φάγαμε ήττες με τα ενυδρεία μας και δεν φοβηθήκαμε να τις δείξουμε,  καθίσαμε και διαβάσαμε, πήραμε απόψεις,  και κάθε μέρα μαθαίνουμε κάτι καινούργιο!

Οι γκουρού μας άφησαν....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

3,5 μήνες μετά το στήσιμο

 

https://ibb.co/jk7vB98

 

Σαφώς και ένα ενυδρείο μπορεί να τουμπάρει ακόμη και μετά από 3 χρόνια. Και όλοι χάνουν ζωντανά πάντα. Σε μένα ακόμη δεν έχει ισχύσει κάτι τέτοιο. Όμως πρέπει να γίνει κατανοητό ότι κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν με άλλο τρόπο καλύτερα.

 

Με αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

3,5 μήνες μετά το στήσιμο

 

https://ibb.co/jk7vB98

 

Σαφώς και ένα ενυδρείο μπορεί να τουμπάρει ακόμη και μετά από 3 χρόνια. Και όλοι χάνουν ζωντανά πάντα. Σε μένα ακόμη δεν έχει ισχύσει κάτι τέτοιο. Όμως πρέπει να γίνει κατανοητό ότι κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν με άλλο τρόπο καλύτερα.

 

Με αγάπη!

προσωπικά θεωρώ ότι παρεξηγήθηκες τσάμπα φίλε μου γιατί όλοι μιλάμε καλοπροαίρετα..το ότι είπαμε πως βιάστηκες(συμπεριλαμβάνω και μένα σε αυτό) δεν σημαίνει ότι χάθηκε ο κόσμος ή ότι θα τουμπάρει το ενυδρείο σου..εγώ προσωπικά τουλάχιστον έτσι το διατυπώνω γιατί δεν έχω να χωρίσω τπτ με κανέναν...τώρα στα του ενυδρείου πραγματικά δείχνει να πηγαίνει καλά αλλά για να μια ειλικρινής δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τις άκρο διότι λόγω λήψης και φωτισμού δεν διακρίνω το χρώμα τους....όπως και να έχει καλή συνέχεια και μακάρι να έχεις μόνο ανοδική πορεία...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

προσωπικά θεωρώ ότι παρεξηγήθηκες τσάμπα φίλε μου γιατί όλοι μιλάμε καλοπροαίρετα..το ότι είπαμε πως βιάστηκες(συμπεριλαμβάνω και μένα σε αυτό) δεν σημαίνει ότι χάθηκε ο κόσμος ή ότι θα τουμπάρει το ενυδρείο σου..εγώ προσωπικά τουλάχιστον έτσι το διατυπώνω γιατί δεν έχω να χωρίσω τπτ με κανέναν...τώρα στα του ενυδρείου πραγματικά δείχνει να πηγαίνει καλά αλλά για να μια ειλικρινής δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τις άκρο διότι λόγω λήψης και φωτισμού δεν διακρίνω το χρώμα τους....όπως και να έχει καλή συνέχεια και μακάρι να έχεις μόνο ανοδική πορεία...

Στα του ενυδρείου ενοείτε :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Ανέστη  ξέρεις στις οικογένειες πάντα υπάρχουν και παρεξηγήσεις αλλά και διαφωνίες , όταν όμως  καθαρίσει το μυαλό όλων και τα βάλουμε κάτω  μπορούμε να  αλλάξουμε σελίδα και να πάμε παρακάτω διότι εδώ μιλάμε μόνο για το αγαπημένο μας χόμπι-το χόμπι του ενυδρείου και τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

Στα του ενυδρείου ενοείτε :)

Κανονικά θα έπρεπε σήμερα να έβαζα το πρώτο κοράλι!!

 

Και είναι αμαρτία να πηγαίνουμε πίσω το χόμπι κρατώντας πρακτικές που έχουν αρχίσει να καταρίπτονται!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος TAN έγραψε:

Φίλε μου Ανέστη  ξέρεις στις οικογένειες πάντα υπάρχουν και παρεξηγήσεις αλλά και διαφωνίες , όταν όμως  καθαρίσει το μυαλό όλων και τα βάλουμε κάτω  μπορούμε να  αλλάξουμε σελίδα και να πάμε παρακάτω διότι εδώ μιλάμε μόνο για το αγαπημένο μας χόμπι-το χόμπι του ενυδρείου και τίποτα άλλο...

Θανάση όλα έχουν και πρέπει να έχουν να κάνουν με το χόμπι.  Είναι και ο λόγος που ξεκίνησα το τόπικ γιατί είδα πολύ κόσμο να μη μπορεί να περιμένει στη λίστα αναμονής για να βάλει ένα ζωντανό να χαρεί το ενυδρείο του. Και όπως όλα δείχνουν το έχω αποδείξει. όχι μόνο εγώ, ότι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος magman έγραψε:

Κανονικά θα έπρεπε σήμερα να έβαζα το πρώτο κοράλι!!

 

Και είναι αμαρτία να πηγαίνουμε πίσω το χόμπι κρατώντας πρακτικές που έχουν αρχίσει να καταρίπτονται!

 

 

εγώ προσωπικά όταν έβαλα νωρίς ακρόπορα την έχασα...θέλεις να το πεις βιασύνη,θέλεις να το πεις απειρία δεν ξέρω...απλά από αυτά που διαβάζω και μαθαίνω εγώ είναι ότι κάποια κοράλια θέλουν πολύ πιο σταθερές παραμέτρους και τιμές από κάποια άλλα...όσο ζούμε μαθαίνουμε και το ότι κατάφερες νωρίς να βάλεις και να κρατήσεις οργανισμούς σίγουρα μόνο ενθαρρυντικό είναι....προσωπικά το να είσαι πολύ επιφυλακτικός στο πότε θα βάλεις ζωντανά μέσα δεν θεωρώ ότι πάει πίσω το χόμπυ γιατί κάποιος άλλος που θα επιχειρήσει το ίδιο με σένα μπορεί να τα πάρει όλα στο χέρι επειδή δεν θα έχει προνοήσει τόσο όσο εσύ...ελπίζω να κατάλαβαίνεις πως το λέω για να μην παρεξηγηθούμε βασικά... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...