Jump to content

πρώτη φορά ενυδρείο (66l) - λούνα παρκ χρυσόψαρο


giannis_tomas

Recommended Posts

Γεια σε όλους! “Κέρδισα” στο λούνα παρκ - στις διακοπές - εν αγνοία - μου 1 χρυσόψαρο (νόμιζα ότι θα έπαιρνα κουκλάκι). Η κόρη μου τρελάθηκε και το είχε δίπλα της όλο το βράδυ. Την επόμενη ημέρα πήγα στο pet shop και μου έδωσαν το εν λόγω ενυδρείο με τα ψάρια που αναφέρω στην περιγραφή, ώστε να έχει παρέα το χρυσόψαρο, καθώς και όλα τα παρελκόμενα, μέχρι και ηλεκτρονική ταΐστρα η οποία νομίζω θα μου είναι άχρηστη αφού ρύθμιση για ένα φύκι δεν νομίζω να έχει. Μου έδωσαν + 2 γλύφτες + 1 αγγελόψαρο τα οποία δεν τα κατάφεραν. Γενικά μου έδωσαν ένα βελτιωτικό νερού, ενεργοποιητή φίλτρου μου το ονόμασαν ( TETRA EASY BALANCE ), και μου είπαν να τα ρίξω στο εξωτερικό μου φίλτρο και πως δεν θα χρειαζόταν καθόλου στρώσιμο το ενυδρείο. Οπότε όταν επέστρεψα Αθήνα, άνοιξα το εξωτερικό φίλτρο, το έπλυνα με νερό βρύσης, έριξα ξανά τον "ενεργοποιητή φίλτρου" και αφού έπλυνα όλο το ενυδρείο με την διακόσμησή του ξανά, το έβαλα σε λειτουργεία με τα ψαράκια μέσα (το νερό της πηγής στο νησί μου είπαν δεν ήταν καλό, εξού και το πλύσιμο).

Με ενημέρωσαν από Ωκεανό ότι οι ταμπλέτες που προορίζονταν για τους γλύφτες δεν ήταν οι κατάλληλες (έπρεπε να μου δώσουν τις πράσινες αντί για τις καφέ που αναφέρω παρακάτω) και μάλλον αυτοί πέθαναν από ασιτεία, μου είπαν ότι ήταν λάθος οι οδηγίες περί μη στρωσίματος και μου έδωσαν 2 αμπούλες με βακτήρια να ρίξω στο νερό, πέρα από τα όσα αναφέρω στην περιγραφή. Μου έδωσαν και τα κιτ ελέγχου του νερού. Επίσης μου είπαν πως αγγελόψαρο με χρυσόψαρα στο ενυδρείο αυτό ήταν λάθος λόγω διαφορετικών θερμοκρασιών διαβίωσης. Το ενυδρείο λειτούργησε 10 μέρες στο νησί και λειτουργεί εδώ και 4 ημέρες στην Αθήνα που επέστρεψα. Πέρα από το αγγελόψαρο που δεν τα κατάφερε μετά την πρώτη ημέρα τα υπόλοιπα ψαράκια δείχνουν να περνάνε καλά.

Είμαι τελείως άσχετος με το χόμπι και δυστυχώς ο χρόνος μου πολύ πολύ περιορισμένος λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων, όμως θέλω να το προσπαθήσω. Κάποιες ερωτήσεις για όποιον έχει την δυνατότητα να με κατευθύνει:

Οι τιμές του νερού που παραθέτω είναι ικανοποιητικές; Η ψεύτικη διακόσμηση επιβαρύνει την βιολογία του ενυδρείου; Το φως από λάμπες στο σαλόνι που το έχω τοποθετήσει ενοχλεί τα ψαράκια; Οι θόρυβοι (τηλεόραση δυνατά, το έχω στο έπιπλο της tv κτλ); Καλά κάνω και χρησιμοποιώ νερό φίλτρου (δεν είναι ώσμωση); Τα χρυσόψαρα ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους είναι φυσιολογικό; Τα γατοψαράκια εκεί που εξερευνούν τον βυθό παίρνουν φόρα χτυπάνε την επιφάνεια και ξανακατεβαίνουν, φυσιολογικό; Μου είπαν να τα ταΐζω ένα φύκι θρυμματισμένο την ημέρα ή 1/3 χαπάκι, φτάνει και για τα 4? Η άμμος χρειάζεται καθάρισμα ή είναι προαιρετικό και αν ναι κάθε πότε; Μπόλι χρειάζομαι, ποια η ένδειξη στα τεστ που κάνω θα μου το υποδείξει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

www.hailea.com/e-hailea/product1/f60.htm
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):  58χ30χ38
Συνολικά Λίτρα: 66

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια: 2 χρυσόψαρα
    Χρυσόψαρα Red Comet 5-6cm  

      Corydoras Bronze 3cm

1  Corydoras Albino (Corydoras aeneus) 3cm 


Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο φυτά
Πέτρες: ψεύτικες
Ξύλα: ψεύτικο
Άλλα διακοσμητικά : φυτά ψεύτικα
Υπόστρωμα:
Βυθός: άμμος και χαλίκι ψεύτικο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  fluorescent lamp  24w PL
Διάρκεια φωτισμού: 6 h με χρονοδιακόπτη, από 18.00 μέχρι 00.00

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: EHEIM ECCO PRO 130 (εξωτερικό)
Θέρμανση/ Ψύξη: amtra klima 100 w
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: ξηρά: tetramin flakes, sera viformo


Παράμετροι

βάζω νερό από το φίλτρο που έχουμε MATRIKX +PB1 0.5μm
Γενική σκληρότητα (GH): >7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28-29 C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1/εβδομάδα (10%)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 1/εβδομάδα bio nitrivec, 1/μήνα aquatan
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 1/εβδομάδα salifert ammonia, 1/εβδομάδα esha aqua test

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

 

DSC_0266.thumb.JPG.2b6436ae21d24445a2cf3322a424f7a6.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

1. Μετρησεις ειναι καλες (αν μετρας με υγρα τεστ και ξερεις την διαδικασία :)) Με τα strips ειναι σχεδον μαντεια....

2. Θερμοκρασια ειναι υψηλη (καλυτερα να μην υπερβαινει 24-25 βαθμους).

3. Γιατι τοσα ψευτικα στο ενυδρειο;  Πετρελαιο ειναι και βαφες, καλο δεν κανει.Αν μπορεις σιγα σιγα αλλαξε τα με φυσικα υλικα (οχι ολα μαζι).

4.Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα απο 30% + bio nitrivec. Bio nitrivec μπορεις να σταματησεις μετα απο ενα μηνα περιπου(οταν θα στρωσει το ενειδρειο).

5. Το Eheim (φιλτρο) απο υλικα τι εχει μεσα ;

6. Το μπαστουνακι εξοδου(φιλτρου) τοποθετησε ετσι, ωστε να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου (για καλη οξυγονωση).

7. Φωτισμο μπορεις να αυξανεις μεχρι 8-10 ωρες. Αν τρομαζουν απο TV , τοτε βαλε το ενυδρειο πιο μακρια.

Τι ξεχασα; το βασικο! Διαβασε λιγο εδω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

1. Μετρησεις ειναι καλες (αν μετρας με υγρα τεστ και ξερεις την διαδικασία ) Με τα strips ειναι σχεδον μαντεια.... κάθε πότε λες χρειάζονται μετρήσεις, 1/εβδομάδα;

2. Θερμοκρασια ειναι υψηλη (καλυτερα να μην υπερβαινει 24-25 βαθμους). ψάχνω τρόπο... διάβασα για τις πατεντες με ανεμιστηράκια για τσιλερς και θα δω...

3. Γιατι τοσα ψευτικα στο ενυδρειο;  Πετρελαιο ειναι και βαφες, καλο δεν κανει.Αν μπορεις σιγα σιγα αλλαξε τα με φυσικα υλικα (οχι ολα μαζι). Μου είπαν ότι οι αληθινές πέτρες επηρεάζουν την βιολογία του ενυδρείου, σκληρότητα νερού, πιέσεις κτλ, και ότι είναι καλύτερη η ψεύτικη διακόσμηση αν δεν σκοπεύω να βάλω αληθινά φυτά, μπούρδα;; 100€ κόστισαν...

4.Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα απο 30% + bio nitrivec. με το εξωτερικό φίλτρο που έχω 10% δεν αρκεί; μου είπαν ότι είναι υπερβολικά καλό για τα λίτρα αυτά.

5. Το Eheim (φιλτρο) απο υλικα τι εχει μεσα ; ότι είχα στο κουτί του, δλδ ένα μπλε σφουγκαράκι προφίλτρο και ένα άσπρο πιο τριχωτό που σκέπαζε κάτι μπιλίτσες σαν κεραμικές. να βάλω κάτι άλλο; μπόλι;

6. Το μπαστουνακι εξοδου(φιλτρου) τοποθετησε ετσι, ωστε να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου (για καλη οξυγονωση). οξυγονώνει καλύτερα αν το στόμιο ακουμπάει στην επιφάνεια και το νερό κάνει μπουρμπουλήθρες με λίγο θόρυβο (δεν με ενοχλεί καθόλου) ή καλύτερα όταν είναι ολόκληρο το στόμιο μέσα;

7. Φωτισμο μπορεις να αυξανεις μεχρι 8-10 ωρες. μου είπαν πως αφού δεν έχω φυτά ίσως τα κουράζει πάνω από 6 ώρες το φως, λάθος;

Τι ξεχασα; το βασικο! Διαβασε λιγο εδω done!

 

Το φως από λάμπες στο σαλόνι που το έχω τοποθετήσει ενοχλεί τα ψαράκια; Ήλιος καθόλου;  Καλά κάνω και χρησιμοποιώ νερό φίλτρου (δεν είναι ώσμωση δείτε στην περιγραφή λεπτομέρειες); Τα χρυσόψαρα ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους είναι φυσιολογικό; Τα γατοψαράκια εκεί που εξερευνούν τον βυθό παίρνουν φόρα χτυπάνε την επιφάνεια και ξανακατεβαίνουν, φυσιολογικό; Μου είπαν να τα ταΐζω ένα φύκι θρυμματισμένο την ημέρα ή 1/3 χαπάκι, φτάνει και για τα 4? μου είπαν από πετ σοπ Αθήνα ότι αρκεί  και μην ανησυχώ είναι καλύτερα λίγο από το να δίνω παραπάνω. μπορείτε να μου στείλετε pm καλή τροφή, αντιχλώριο, βακτήρια (καλό το bio nitrivec?) Η άμμος χρειάζεται καθάρισμα ή είναι προαιρετικό και αν ναι κάθε πότε; Μπόλι χρειάζομαι, ποια η ένδειξη στα τεστ που κάνω θα μου το υποδείξει; To ενυδρείο μου παίρνει και άλλο ψάρι ή είναι οκ (μου είχαν δώσει +2 γλύφτες και αγγελόψαρο) δεν θέλω να νιώθουν στριμόκ_λα!)? Αν παίρνει και άλλο τι προτείνετε, γλύφτες για άλγη; Μου είπαν να δώσω τα χρυσόψαρα στο πετ σοπ και να μου δώσουν άλλα πιο όμορφα και καθαρά ψαράκια αλλά το χρυσόψαρο του λούνα παρκ τα ξεκίνησε όλα και δεν το δίνω, όταν αποδημήσει βλέπουμε! Η στάθμη του νερού πρέπει να είναι κάποια εκατοστά κάτω από την κορυφή ή μπορώ να το γεμίζω νερό όσο παίρνει;

Ευχαριστωωώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

Το φως από λάμπες στο σαλόνι που το έχω τοποθετήσει ενοχλεί τα ψαράκια; Ήλιος καθόλου;  Καλά κάνω και χρησιμοποιώ νερό φίλτρου (δεν είναι ώσμωση δείτε στην περιγραφή λεπτομέρειες); Τα χρυσόψαρα ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους είναι φυσιολογικό; Τα γατοψαράκια εκεί που εξερευνούν τον βυθό παίρνουν φόρα χτυπάνε την επιφάνεια και ξανακατεβαίνουν, φυσιολογικό; Μου είπαν να τα ταΐζω ένα φύκι θρυμματισμένο την ημέρα ή 1/3 χαπάκι, φτάνει και για τα 4? μου είπαν από πετ σοπ Αθήνα ότι αρκεί  και μην ανησυχώ είναι καλύτερα λίγο από το να δίνω παραπάνω. μπορείτε να μου στείλετε pm καλή τροφή, αντιχλώριο, βακτήρια (καλό το bio nitrivec?) Η άμμος χρειάζεται καθάρισμα ή είναι προαιρετικό και αν ναι κάθε πότε; Μπόλι χρειάζομαι, ποια η ένδειξη στα τεστ που κάνω θα μου το υποδείξει; To ενυδρείο μου παίρνει και άλλο ψάρι ή είναι οκ (μου είχαν δώσει +2 γλύφτες και αγγελόψαρο) δεν θέλω να νιώθουν στριμόκ_λα!)? Αν παίρνει και άλλο τι προτείνετε, γλύφτες για άλγη; Μου είπαν να δώσω τα χρυσόψαρα στο πετ σοπ και να μου δώσουν άλλα πιο όμορφα και καθαρά ψαράκια αλλά το χρυσόψαρο του λούνα παρκ τα ξεκίνησε όλα και δεν το δίνω, όταν αποδημήσει βλέπουμε! Η στάθμη του νερού πρέπει να είναι κάποια εκατοστά κάτω από την κορυφή ή μπορώ να το γεμίζω νερό όσο παίρνει;

 

Ευχαριστωωώ!

Το φως από λάμπες στο σαλόνι που το έχω τοποθετήσει ενοχλεί τα ψαράκια;

Αν δεν εχεις στο σαλονι λαμπες αλογονου η κανενα προβολεα 500w η δεν αφηνεις το φως ανοιχτο για ολη την νυχτα.... , τοτε δεν τα ενοχλει.

Ο ηλιος δεν πρεπει να χτυπαει το ενυδρειο( αλγες,θερμοκρασια, υπερβολικο φωτισμο-στρες για τα ψαρακια).

Καλά κάνω και χρησιμοποιώ νερό φίλτρου

Καλα κανεις, αλλα το νερο, που εχετε ειναι πολυ σκληρο (συμφωνα με τις μετρησεις σου).Το πολυ σκληρο νερο δεν ειναι ποσιμο(νομιζω το ξερεις), αλλα τα χρυσοψαρα αντεχουν KH και πανω απο 10.

Τα χρυσόψαρα ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους είναι φυσιολογικό;

η εχεις ανυπαρκτη οξυγονωση, η εχεις αυξημενη αμμωνια στο νερο.

Τα γατοψαράκια εκεί που εξερευνούν τον βυθό παίρνουν φόρα χτυπάνε την επιφάνεια και ξανακατεβαίνουν, φυσιολογικό;

φυσιολογικο για corydoras.

Μου είπαν να τα ταΐζω ένα φύκι θρυμματισμένο την ημέρα ή 1/3 χαπάκι, φτάνει και για τα 4?

Εξαρταται.Αν ταιζεις πολυ τα χρυσοψαρα, μπορει να φτανει και τροφη ,που πεφτει κατω.

Τι χαπι ειναι; φύκι θρυμματισμένο- τι ειναι;

μπορείτε να μου στείλετε pm καλή τροφή, αντιχλώριο, βακτήρια (καλό το bio nitrivec?)

Βιο νιτριβεκ καλο ειναι. Αντιχλωριο δεν χρεαζεσαι, γιατι παιρνεις το νερο απο το φιλτρο.

Τροφη διαλεξε ειδικη για χρυσοψαρα (Tetra, Sera,Tropical κ.α.), καλυτερα σε pellet. Τρωνε βραστα λαχανικα (κολοκυθάκια,αρακα,σπανακι και πολλα αλλα) και ζωντανες τροφες.

Η άμμος χρειάζεται καθάρισμα ή είναι προαιρετικό και αν ναι κάθε πότε;

Καθαρισμα χρεαζεται. Αν ειναι ψιλη αμμος, τοτε με απλο αλφαδολαστιχο 10-12 mm ρουφας απο πανω ολα τα κακακια καθε εβδομαδα. Αν ειναι αμμοχαλικο η χαλικι, τοτε χρεαζεσαι σκουπα βυθου (μπορεις να φτιαξεις απο 2 συριγγες 60 ml και αλφαδολαστιχο),  2-3 φορες τ μηνα( η παραπανω αν χρεαστει).

Μπόλι χρειάζομαι, ποια η ένδειξη στα τεστ που κάνω θα μου το υποδείξει;

Μπολι αν θα βρεις, μονο καλο κανει. Με τα τεστ ,που εχεις λιγο δυσκολο να σου δειξουν κατι με ακριβεια.

Ενδειξεις ειναι - NH3/NH4>0 , NO2>0 - σημαινει οτι το ενυδρειο ειναι ακομα αστρωτο.

To ενυδρείο μου παίρνει και άλλο ψάρι ή είναι οκ (μου είχαν δώσει +2 γλύφτες και αγγελόψαρο) δεν θέλω να νιώθουν στριμόκ_λα!)? Αν παίρνει και άλλο τι προτείνετε, γλύφτες για άλγη;

Το ενυδρειο σου ειναι full! Δεν παιρνει αλλα ψαρια. Αν θελεις αλλα, πρεπει να δοσεις τα χρυσοψαρα.

Αγγελοψαρο με 2 χρυσοψαρα στα 60 λ .... ειναι ....ηλιθιοτητα σε ολο το  μεγαλειο της!

Η στάθμη του νερού πρέπει να είναι κάποια εκατοστά κάτω από την κορυφή ή μπορώ να το γεμίζω νερό όσο παίρνει;

Κανα 3-4 εκ. αφησε .

Μετρησεις καθε εβδομαδα, μεχρι να στρωσει το ενυδρειο, μετα βλεπουμε

 

Μου είπαν ότι οι αληθινές πέτρες επηρεάζουν την βιολογία του ενυδρείου, σκληρότητα νερού, πιέσεις κτλ, και ότι είναι καλύτερη η ψεύτικη διακόσμηση αν δεν σκοπεύω να βάλω αληθινά φυτά, μπούρδα;; 100€ κόστισαν...

Υπαρχουν πετρες, που επηρεαζουν, τετοιες δεν θελουμε. Πετρες μπορουμε να δοκιμαζουμε με υδροχλωρικο οξυ (ακουαφόρτε)απο το σουπερ μαρκετ.

μπούρδα;; - μπουρδα. :). Καλυτερα να βαλεις και καποια ευκολα φυτα, δεν ειναι μονο για διακοσμηση.

Και διαβασμα! :)   Καλη αρχη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

.

Φίλος μου πολλά μπράβο που ασχολείσε και ρωτάς παρ' όλο το φόρτωμενο σου πρόγραμμα, μπορεί να σου φαίνονται βουνό όλα αυτά μαζί, αλλά είναι απαραίτητα για να έχεις ένα σωστό και λειτουργικό ενυδρείο που θα χαίρονται τα ψαράκια σου και εσύ! Βλέπω εχεις λαβει συστηματικές και σωστές απαντήσεις απο το μέλος @natateo, οπωτε δεν θα επεκταθω σε κάτι αλλο. Καλη αρχή εύχομαι και υπομονή ε;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, τρέχω να τα βάλω σε μία τάξη και μετά στον αυτόματο πιλότο γιατί από εβδομάδα έρχεται η οικογένεια ξεκινάει και πίεση στην δουλειά και την βάψαμε αν έχουμε εκκρεμότητες, τουλάχιστον να έχουν ρυθμιστεί τα βασικά σημεία για μία ποιοτική διαβίωση των ψαρακίων..! Α ρε λούνα παρκ..!

Ευχαριστώ προκαταβολικά και όποιον αναλάβει να ξεκουράσει την φίλη και βοηθήσει τον ψάρακλα!

 

22 minutes ago, natateo said:

Τα χρυσόψαρα ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους είναι φυσιολογικό;

η εχεις ανυπαρκτη οξυγονωση, η εχεις αυξημενη αμμωνια στο νερο. 

Αμμωνία μέτρησα και είναι 0 (υγρό τεστ). δεν είναι συνέχεια στην επιφάνεια, κολυμπάνε σε όλο το ενυδρείο και πάνε συχνά κοντά στο σημείο της ανατάραξης (νομίζω τους αρέσει να πηγαίνουν κόντρα στο ρεύμα, να τα χτυπάει το νερό, λάθος κάνω;). Απλά ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους (νόμιζα ότι είναι λαίμαργα). Είδες το φίλτρο που έχω, λες να φταίει η οξυγόνωση; και τι κάνω πέρα από την εβδομαδιαία αλλαγή νερού;

 

12 minutes ago, natateo said:

Αντιχλωριο δεν χρεαζεσαι, γιατι παιρνεις το νερο απο το φιλτρο. 

Θενκς γιατί νόμιζα ότι το αντιχλώριο εξυπηρετεί και για άλλους λόγους την βιολογία του ενυδρείου και ήμουν έτοιμος να πάρω.

 

4.Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα απο 30% + bio nitrivec. με το εξωτερικό φίλτρο που έχω 10%/εβδομάδα δεν αρκεί; μου είπαν ότι είναι υπερβολικά καλό για τα λίτρα αυτά και να αλλάζω ή 10%/ εβδομάδα ή 30%/μήνα, τι λες;

 

5. Το Eheim (φιλτρο) απο υλικα τι εχει μεσα ; ότι είχα στο κουτί του, δλδ ένα μπλε σφουγκαράκι προφίλτρο και ένα άσπρο πιο τριχωτό που σκέπαζε κάτι μπιλίτσες σαν κεραμικές. να βάλω κάτι άλλο; μπόλι;

 

6. Το μπαστουνακι εξοδου(φιλτρου) τοποθετησε ετσι, ωστε να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου (για καλη οξυγονωση). οξυγονώνει καλύτερα αν το στόμιο ακουμπάει στην επιφάνεια και το νερό κάνει μπουρμπουλήθρες με λίγο θόρυβο (δεν με ενοχλεί καθόλου) ή καλύτερα όταν είναι ολόκληρο το στόμιο μέσα;

 

14 minutes ago, natateo said:

Τι χαπι ειναι; φύκι θρυμματισμένο- τι ειναι; 

14 hours ago, giannis_tomas said:

Διατροφή: ξηρά: tetramin flakes (https://www.petshop88.gr/trofh-gia-tropika-psaria-tetramin-flakes-500ml, μου είπαν να το λιώνω στα δάχτυλά μου, να μην το πετάω ολόκληρο το κομμάτι, κάνει για χρυσόψαρα και γατόψαρα;), sera viformo (χάπι  https://www.sera.de/el/proion/sera-viformo)

 

Link to comment
Share on other sites

Είδες το φίλτρο που έχω, λες να φταίει η οξυγόνωση; και τι κάνω πέρα από την εβδομαδιαία αλλαγή νερού;

Καλο φιλτρο εχεις για τα λιτρα σου, ομως αλλαγες νερου κανουμε οχι μονο για να κατευουν τιμες νιτρικων. Ειναι σαν να ανοιγουμε ενα παραθυρο το πρωι για να παρουμε φρεσκο αερα. :) 30% καθε εβδομαδα ειναι καλα.

Οξυγονωση του νερου δεν εξαρταται μονο απο την αναταραξη του νερου , αλλα και απο την θερμοκρασια. Οσο πιο υψηλη θερμοκρασια εχει το νερο, τοσο λιγοτερο οξυγονο εχει(μεχρι να βρεις την λυση, μπορεις να βαλεις στην καταψυξη ενα μπουκαλακι πλαστικο 500 ml με νερο, το αφηνεις να παγωσει και μετα βαλ΄το μεσα στο ενυδρειο. Θα σου καταβασει τ θερμοκρασια περιπου 1 βαθμο μεσα σε 20 λεπτα.)

ότι είχα στο κουτί του, δλδ ένα μπλε σφουγκαράκι προφίλτρο και ένα άσπρο πιο τριχωτό που σκέπαζε κάτι μπιλίτσες σαν κεραμικές. να βάλω κάτι άλλο; μπόλι;

Εισαι κομπλε.Μπολι αν θα βρεις - βαλε.

οξυγονώνει καλύτερα αν το στόμιο ακουμπάει στην επιφάνεια και το νερό κάνει μπουρμπουλήθρες με λίγο θόρυβο (δεν με ενοχλεί καθόλου) ή καλύτερα όταν είναι ολόκληρο το στόμιο μέσα;  - Οπως θελεις βαλτο, αρκει να κανει κινηση(παφλασμο, ρευμα) στην επιφανεια του νερου.

Διατροφή: ξηρά: tetramin flakes (https://www.petshop88.gr/trofh-gia-tropika-psaria-tetramin-flakes-500ml, μου είπαν να το λιώνω στα δάχτυλά μου, να μην το πετάω ολόκληρο το κομμάτι, κάνει για χρυσόψαρα και γατόψαρα;)

Αν θα τα τριψεις(τα Flakes) αναμεσα στα δαχτυλα, θα γινουν σκονη και θα λερωνουν το νερο. Εγω τα νεον τετρα μου ταιζω με flakes οπως ειναι στο κουτι- μεγαλα κομματια, μικρα κομματια, δεν τα τριβω..... Τα ρημαζουν σε δευτερολεπτα.

sera viformo .... Ξερεις ποτέ δεν μετραω την τροφη με 1/3 η 1/4.... Δοκιμασε, αν βλεπεις τις κοιλιτσες γεματες(λεμε για cory) με 1/3 απο το χαπι, τοτε τους φτανει. Αν οχι δωσε κι αλλη τροφη. Απλα προσεχε να μην μενουν υπολείμματα τροφης στον βυθο για πολυ ωρα, τοτε τα μαζευεις και ταιζεις λιγοτερο.

Ολα ειναι θεμα εμπειριας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Κυριακή σε όλους! Άλλαξα φίλτρα στο νερό της βρύσης μας σήμερα και έκανα την πρώτη μου αλλαγή στο ενυδρείο! Ευχαριστώ πολύ natateo για όλο το ενδιαφέρον!

 

20 hours ago, natateo said:

αν βλεπεις τις κοιλιτσες γεματες

είναι παρατηρήσιμη μία γεμάτη κοιλιά τόσο μικρών ψαριών; θα εκτιμούσα καμία φώτο γιατί googlara και δεν βρήκα, μην τα ταίζω μέχρι να δω κοιλια γεμάτη και τα σκάσω..

 

On 9/1/2018 at 12:30 PM, natateo said:

Πετρες μπορουμε να δοκιμαζουμε με υδροχλωρικο οξυ

On 7/2/2010 at 2:54 PM, ilouvatar said:

όμως για να είμαστε 100% σίγουροι, πρέπει να δοκιμάζουμε το υδροχλωρικό οξύ σε πρόσφατη τομή στην πέτρα. Την σπάμε σε ένα μικρό σημείο και ρίχνουμε εκεί το διάλυμα. Εάν αφρίσει εκεί είναι ασβεστολιθική ή έστω περιέχει ποσοστό ανθρακικού ασβεστίου και δεν κάνει για ενυδρεία που θέλουμε χαμηλό pH.

έβαλα και την απάντηση για να τα έχω μαζεμένα! θα τα διαβάσει και η σύζυγος οπότε ας περιορίσω τις ερωτήσεις της όπου μπορώ!

 

On 9/1/2018 at 12:30 PM, natateo said:

σκουπα βυθου

σιγά μη δεν μου πουλούσαν και τέτοιο!! δεν τραβάει όμως και άμμο μαζί; άσε που με τόση διακόσμηση την έβαψα, θα την χαλάω συνέχεια ιδίως τα θαμνάκια, μου φαίνεται πρέπει να διώξω αρκετή από την διακόσμηση που μου φόρτωσαν... ξέρει κανείς μήπως από την  φώτο τι να βγάλω με κριτήριο όχι τι μας αρέσει αλλά τι φαίνεται πιο χρήσιμο για τα ψαράκια;; λχ μία πέτρα στο κέντρο είναι κούφια σαν τούνελ και αράζουν πολύ μέσα. Τα μικρά θαμνάκια βοηθούν κάτι ή να τα διώξω; οι απλές πέτρες δεξιά και αριστερά;

On 9/1/2018 at 12:30 PM, natateo said:

Καλυτερα να βαλεις και καποια ευκολα φυτα, δεν ειναι μονο για διακοσμηση

η επιλογή φυτών έχει να κάνει με το είδος και τον αριθμό των ψαριών του ενυδρείου ή να ψάξω απλώς το πιο απλό και εύκολο φυτό να βάλω σιγά σιγά;  καμιά ιδέα για κάποιο που θα κάνει καλό στην βιολογία του ενυδρείου και δεν θα χρειάζεται ιδιαίτερη περιποίηση εκτός από κάνα κόψιμο που και που;;;

 

Θενκς και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

επίσης πως θα καταλάβω ότι έχει στρώσει το ενυδρείο μου;

NH3/NH4=0

NO2=0

Οι πετρες δεν θελουν σπασιμο, κοψημο. Ετσι οπως ειναι μεσα σε λεκανη,πιατο,ποτηρι και απο πανω ριχνεις οξυ.

Τα ευκολα φυτα- microsorum pteropus(trident). anubias, κερατοφυλλο, egeria densa,bacopa caroliniana,cryptocoryne wendtii, java moss κ.α

η επιλογή φυτών έχει να κάνει με την αναγκη των φυτων σε φωτισμο, ποιοτητα νερου(ph,kh, ),λιπασμα, εξοπλισμο,που διαθετουμε(CO2 k.a)

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2018 at 10:13 PM, giannis_tomas said:

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  fluorescent lamp  24w PL
Διάρκεια φωτισμού: 6 h με χρονοδιακόπτη, από 18.00 μέχρι 00.00

Διάβασα ότι η λάμπα αυτή είναι ακατάλληλη για γλυκό νερο (μπλε η μία άσπρη η άλλη). Πέρα από αυτό αντιμετωπίζω πρόβλημα με την θερμοκρασία (29 C, αν έχετε κάποια πρόχειρη λύση που θα μπορούσε να μου ρίξει 2-3 βαθμούς ακούω με χαρά) το οποίο ψάχνω τρόπο να λύσω και νομίζω ότι οι λάμπες αυτές το επιβαρύνουν. Μπορείτε να μου προτείνετε αντικατάσταση με led, τι είδους (λάμπα ή ταινία) πόσα lumen και τι θερμοκρασία χρώματος;

 

Επίσης με το τάισμα ακόμα τα έχω λίγο χαμένα. Δεν ξέρω αν καταφέρνουν να τρώνε τα γατοψαράκια γιατί όταν βάζω τροφή τα χρυσόψαρα είναι με ανοιχτό το στόμα και ορμάνε πολύ δυναμικά. Ελπίζω ότι πέφτει και κάποια στον βυθό. Ακολουθώ μία συμβουλή του πετ σοπ να βάζω τόση τροφή ώστε σε 1 λεπτό να έχει καταναλωθεί όλη (2-3 φυλλαράκια φύκια θρυμματισμένα και τίποτα άλλο μία φορά την ημέρα) για να μην ανεβάζει αμμωνία στο ενυδρείο τυχόν περίσσια τροφής. Φαίνονται χαρούμενα πάντως τα ψαράκια, κουμάντο κάνουν όμως τα χρυσόψαρα. Κανένα τιπ για να βεβαιώνομαι ότι τρώνε τα γατοψαράκια;; Λχ θα ήταν βραδυκίνητα;;

Θενκς παιδιά!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Σας φαίνεται κάτι περίεργο στο χρώμα (το πορτοκαλί από κοιλιά μέχρι ουρα και στις 2 πλευρές έχει 2-3 σημεία ασημένια αλλά νομίζω έχει λέπια σωστά?)? Η η κοιλιά φουσκωμενη η προς τα μέσα (με μπερδεύει ένα #τσακισμα# του δερματος που βλέπω στα πλάγια, σαν να σχηματίζεται αχνα ένας κύκλος)? Αυτο ειναι του λούνα παρκ!

DSC_0008.JPG

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεπια - παρε μεγεθυντικο φακο και δες μονος σου. Απο την φωτο δεν μπορω να καταλαβω.  Το ψαρι καλα φαινεται. Αν εχει καλη ορεξη και ειναι ζωηρο, δεν υπαρχει λογος για ανησυχία.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2018 at 11:26 AM, giannis_tomas said:

Διάβασα ότι η λάμπα αυτή είναι ακατάλληλη για γλυκό νερο (μπλε η μία άσπρη η άλλη). Πέρα από αυτό αντιμετωπίζω πρόβλημα με την θερμοκρασία (29 C, αν έχετε κάποια πρόχειρη λύση που θα μπορούσε να μου ρίξει 2-3 βαθμούς ακούω με χαρά) το οποίο ψάχνω τρόπο να λύσω και νομίζω ότι οι λάμπες αυτές το επιβαρύνουν. Μπορείτε να μου προτείνετε αντικατάσταση με led, τι είδους (λάμπα ή ταινία) πόσα lumen και τι θερμοκρασία χρώματος;

 

 

 

Επίσης με το τάισμα ακόμα τα έχω λίγο χαμένα. Δεν ξέρω αν καταφέρνουν να τρώνε τα γατοψαράκια γιατί όταν βάζω τροφή τα χρυσόψαρα είναι με ανοιχτό το στόμα και ορμάνε πολύ δυναμικά. Ελπίζω ότι πέφτει και κάποια στον βυθό. Ακολουθώ μία συμβουλή του πετ σοπ να βάζω τόση τροφή ώστε σε 1 λεπτό να έχει καταναλωθεί όλη (2-3 φυλλαράκια φύκια θρυμματισμένα και τίποτα άλλο μία φορά την ημέρα) για να μην ανεβάζει αμμωνία στο ενυδρείο τυχόν περίσσια τροφής. Φαίνονται χαρούμενα πάντως τα ψαράκια, κουμάντο κάνουν όμως τα χρυσόψαρα. Κανένα τιπ για να βεβαιώνομαι ότι τρώνε τα γατοψαράκια;; Λχ θα ήταν βραδυκίνητα;;

 

 

Θενκς παιδιά!!

 

 

Καμία βοήθεια?!

Link to comment
Share on other sites

Τα γατόψαρα είναι πολύ δύσκολο να καταφέρουν να τραφούν όταν έχουν να ανταγωνιστούν τόσο λαίμαργα ψάρια όσο τα χρυσόψαρα που δεν σταματούν την αναζήτηση τροφής ούτε για λίγο. Ίσως να δοκίμαζες όταν κλείνεις τα φώτα να τάισεις μια σπασμένη ταμπλέτα για τα γατόψαρα

Τώρα για το θέμα της θερμοκρασίας είναι πρόβλημα να είναι συνέχεια τόσο αυξημένη. Υπάρχουν ειδικά ανεμιστηράκια στο εμπόριο που μπορείς να βελτιώσεις άνετα τπ πρόβλημα. Σου δίνω μια ιδέα για να το ψάξεις.https://www.google.gr/search?q=ανεμιστηρακια+για+ενυδρειο&client=ms-android-samsung&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwirwrCQt6bdAhWm4YUKHb7zCMsQ_AUIESgB&biw=360&bih=560#imgrc=KD0G3b3pbQb_DM:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

Καμία βοήθεια?!

Εχεις διακοπτη για καθε λαμπα χωρια η και τα δυο μαζι;

Για θερμοκρασια - αφησε το καπακι λιγο ανοιχτο και κανα ανεμιστηράκι να φυσαει στο νερο.

Ακομα, ενα μπουκαλακι 0,5λ με νερο βαζεις στην καταψυξη(να γινει παγος το νερο), μετα το αφηνεις να κολυμπαει στο ενυδρειο, μεχρι να λιωσει ο παγος.

Πανω απο ενα μπουκαλακι μην βαζεις μεσα σε 1 ωρα. Μετα απο 1-2 ωρες μπορεις να βαλεις το επομενο. Ελεγχεις και θερμοκρασια. Πανω απο 1 βαθμο με 1 μπουκαλακι δεν κατεβαινει( και ειναι καλο).

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, natateo said:

Εχεις διακοπτη για καθε λαμπα χωρια η και τα δυο μαζι;

Και τα 2 μαζί (βλ. εικόνα). Σκέφτομαι να την καταργήσω αλλά δεν ξέρω τι Led να πάρω (ταινία, λάμπα, πόσο θερμό η ψυχρό φως, πόσα λουμεν κοκ).

 

19 hours ago, SOTIRIS said:

Τα γατόψαρα είναι πολύ δύσκολο να καταφέρουν να τραφούν όταν έχουν να ανταγωνιστούν τόσο λαίμαργα ψάρια όσο τα χρυσόψαρα που δεν σταματούν την αναζήτηση τροφής ούτε για λίγο.

 

Γενικά η ύπαρξη των μεν αντενδείκνυται για τα δε; Λέτε να τα χωρίσω ή με τον καιρό θα στρώσει, τύπου όταν πεινάσουν πολύ τα γατόψαρα θα ανέβουν να κλέψουν τροφή, θα ψάξουν πιο γρήγορα τον βυθό κοκ;;

Να και η λάμπα:

13752737.jpg

Link to comment
Share on other sites

για ανεμιστηράκι για προσωρινή λύση αυτό ενδείκνυται;;

https://www.skroutz.gr/s/11796576/Primo-401X-J-18-408.html

 

ή αυτό https://www.skroutz.gr/s/11429768/Eurolamp-147-29074.html

 

γιατί θέλω να βρω χρόνο να δω για κάνα μεταχειρισμένο τσίλερ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giannis_tomas έγραψε:

για ανεμιστηράκι για προσωρινή λύση αυτό ενδείκνυται;;

https://www.skroutz.gr/s/11796576/Primo-401X-J-18-408.html

 

ή αυτό https://www.skroutz.gr/s/11429768/Eurolamp-147-29074.html

 

γιατί θέλω να βρω χρόνο να δω για κάνα μεταχειρισμένο τσίλερ.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει παρόμοιο και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά του θεωρώ πως με ισχύ 15w θα έχει αποτέλεσμα.

Τσίλερ νομίζω πως είναι υπερβολή. Μπορείς με έναν controler που κοστίζει 15 ευρώ και δυο-τρία ανεμηστιράκια απο υπολογιστή να κάνεις τη δουλειά σου.

Δες μια κατασκευή εδώ.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, giannis_tomas said:

Και τα 2 μαζί (βλ. εικόνα). Σκέφτομαι να την καταργήσω αλλά δεν ξέρω τι Led να πάρω (ταινία, λάμπα, πόσο θερμό η ψυχρό φως, πόσα λουμεν κοκ).

 

 

Γενικά η ύπαρξη των μεν αντενδείκνυται για τα δε; Λέτε να τα χωρίσω ή με τον καιρό θα στρώσει, τύπου όταν πεινάσουν πολύ τα γατόψαρα θα ανέβουν να κλέψουν τροφή, θα ψάξουν πιο γρήγορα τον βυθό κοκ;;

Να και η λάμπα:

13752737.jpg

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, γνωρίζει κάποιος σχετικά με τα παραπάνω? Επίσης από γνωστό ενυδρείο πετάει σοπ μου έδωσαν αυτο http://www.pet-center.gr/index.php/fish/alati-gia-psaria/αλάτι-ενυδρείου-με-αλόη-tropical-sanital-with-aloe-100ml.html

Λέγοντας μου ότι είναι πολύ καλό για βιολογία χρυσόψαρων ιδίως αλλά και ενυδρείου γενικότερα και να το βάζω με κάθε αλλαγή. Τι λέτε, μπερδεύομαι γιατί είναι αλάτι σε ψάρια γλυκού νερού. Επίσης αντί για βιο νιτριβεκ μου είπαν αυτό http://www.petsupermarket.gr/5836/products/special-blend-473ml.html. Microbe lift special blend τι λέτε ? 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Για τ λαμπα- πας μ΄αυτη,που θελεις να αλλαξεις(μπλε) στο μαγαζι με ηλεκτρολογικα υλικα και αλλαζεις για μια ιδια, αλλα με ζεστο φως (4200Κ γ.π)-  μην δημιουργεις προβληματα στον εαυτο σου. Απλα φτιαξε το καπακι λιγο, εχεις link στο ποστ #20

Για τα Corydoras - μπορεις να δοκιμαζεις να ριχνεις ταμπλετες βυθου την νυχτα(δηλ. οταν κλεινεις το φως και στο ενυδρειο και στο δωματιο. Τα  cory θα βρουν την τροφη.

Για το special blend - ιδια δουλεια κανει με bio nitrivec

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χρόνια πολλά! Απεβίωσε(το βρήκα με μουσούδα στο φίλτρο το οποιο ειναι δυνατό) το μπρονζε κοριντορας και έμειναν τα 2 χρυσόψαρα και το 1 αλμπινο κοριντορας, το οποίο κολυμπάει σαν τρελό πανω κάτω απτην μια ακρη στην άλλη, σαν να έχει πάρει ναρκωτικά.. Κατα τα αλλα φαίνονται χαρούμενα,,, να του φέρω παρέα αλλα κοριντορας ή να το δώσω(δεν θα το ηθελα..)? Οι μετρήσεις μου ειναι καλές. Φευγω αύριο για 10 μερες(έβαλα αυτοματη ταιστρα) και ανησυχώ... Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Chrysa Michailidi έγραψε:

Χρόνια πολλά! Απεβίωσε(το βρήκα με μουσούδα στο φίλτρο το οποιο ειναι δυνατό) το μπρονζε κοριντορας και έμειναν τα 2 χρυσόψαρα και το 1 αλμπινο κοριντορας, το οποίο κολυμπάει σαν τρελό πανω κάτω απτην μια ακρη στην άλλη, σαν να έχει πάρει ναρκωτικά.. Κατα τα αλλα φαίνονται χαρούμενα,,, να του φέρω παρέα αλλα κοριντορας ή να το δώσω(δεν θα το ηθελα..)? Οι μετρήσεις μου ειναι καλές. Φευγω αύριο για 10 μερες(έβαλα αυτοματη ταιστρα) και ανησυχώ... Σας ευχαριστώ πολύ!!

Δωσε τα cory να μεινουν μονο χρυσοψαρα.

Πριν φυγεις κανε μεγαλη αλλαγη νερου. Αν εχεις μια φιλη,μπορει να ερχεται μια φορα στις 2-3 ημερες, για να ταιζει τα ψαρια(δεν θα παθουν τιποτα), αν οχι βαλε πολυ μικρη ποσοτητα τροφης στην αυτοματη.

Καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

Το cory το ψάχνει καθε πρωι η μικρη... Να βαλω άλλα 3η4 (συνολο 4η5) cory albinakia σε αυτα τα λίτρα είναι οκ? Αν μου πεις οτι τα λιτρα δεν υποστηριζουν και ότι θα ειναι στρεσαρισμενο το cory μονο του η με αλλο ένα τοτε δυστυχως θα πρεπει να το δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...