Jump to content

30L planted aquarium


panos nts

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό, Φυτεμένο 

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):40Χ30Χ30
Συνολικά Λίτρα: 36 ( καθαρά 32 )
Sump (λίτρα): -

 

Οργανισμοί
Φυτά: cryptocoryne wendtii, microsorum pteropus, bolbitis heudelotii, echinodorus bleheri, moss, valinseria nana 
Ψάρια: 8X pseudomugil gertrudae
Άλλα είδη: 5X neocaridina heteropoda super blue, Melanoides tuberculata, physa fontinalis

 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο
Πέτρες: μη ασβεστολιθικές 
Ξύλα: mopani
Άλλα διακοσμητικά : shrimp breeding tube
Υπόστρωμα: χαλίκι φυσικό
Βυθός: -

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 Led διπλή σειρά
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Resun 
Θέρμανση/ Ψύξη: -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Bloodworm (κατεψυγμένο) , Grindal , Brine shrimp (κατεψυγμένη) , ταμπλέτες βυθού 


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

 

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% μια φορά την βδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλάδεμα τα φυτά μια φορά στις 2 βδομάδες

Φωτογραφίες:

 

 

 

Eχω  απορίες:

- πως φευγουν τα άλατα από τι πίσω μέρος του ενυδρείου?

- χρειάζεται να προσθέσω κάποιο γενικό λίπασμα?

- θα μπορούσα να βάλω μια ή 2 rock shrimps ή μια ομάδα 3 crystal ? 

- γρασιδάκι χωρίς ύπαρξη CO2 θα αντέξει?

 

* Ότι παρατήρηση θέλετε δεκτή :D , είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο απλά δεν κρατιόμουν άλλο.. ^_^ 

40633405_1785520074904724_677602808307908608_n.jpg

40684025_2171922119757159_702038049780924416_n.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου στειλω μια οδοντοβουρτσα για τα τζαμια!:P

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα σου στειλω μια οδοντοβουρτσα για τα τζαμια!:P

Δεν βγαινει για κανεναν λογοο.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Δεν βγαινει για κανεναν λογοο.. 

Ερχομαι για βοηθεια!

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ερχομαι για βοηθεια!

 

Τα φυτα που μου εδωσες τα θες σε 3πλασιο??? Κερναω καφε λεμεεε :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Τα φυτα που μου εδωσες τα θες σε 3πλασιο??? Κερναω καφε λεμεεε :D

Παρε λεπιδες Astor BIC για ξυρισμα(εχουν 1 με 1.5 €) και σιγα σιγα καθαρισε. Απλα πρεπει να βρεις μια γωνια για να μην γρατζουνισεις τα τζαμια.

Το γρασιδακι χωρις CO2  λιγο δυσκολο. Εχω δοκιμασει echinodorus tenellus χωρις CO2, μια χαρα μεγαλωνει, αλλα πολυ ψηλο γρασιδακι για μικρο ενυδρειο. Μεχρι 7-10 εκ εφτανε. Για γρασιδακι βαλε μοςς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να βάλω αυτη τη μος που μου είχες δωσει πανω στην πετρα ή να βάλω μια αυτοφυή που βρήκα πάνω σε δεντρο??

Την εχω βαλει εδω και καιρό μέσα στο νερό και την βλέπω αντέχει άνετα.. λες να τα καταφέρει στο χαλίκι??

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Λες να βάλω αυτη τη μος που μου είχες δωσει πανω στην πετρα ή να βάλω μια αυτοφυή που βρήκα πάνω σε δεντρο??

Την εχω βαλει εδω και καιρό μέσα στο νερό και την βλέπω αντέχει άνετα.. λες να τα καταφέρει στο χαλίκι??

Αν δεν είναι υδρόβια δεν θα τα καταφέρει, και θα σου διαλυθεί σιγά-σιγά μέσα στο νερό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ υο καταλαβα..

Αλλα πως θα βαλω την κανονικη την μος σαν χαλι κατω?? Δεν θα φευγει??

Με μια κινηση του φιλτρου θα βγαινει απο το χαλικι και θα αιωρειται.. :/

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω. Μπορείς να κάνεις κάτι παρόποιο.

http://www.aquamoss.net/How to create a moss wall/How to create a moss wall.htm

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο ευχαριστώ πολύ!! Θα ψάξω να βρω αρκετή μος για να μπορέσει να γίνει σωστά ο τοίχος!! :D 

Tο ίδιο μπορεί να γίνει και στο χαλικι?? δηλαδη αντί να μπει στην πλάτη να μπει κάτω?? Αλλά δεν θα υπάρχουν προβλήματα αν θέλω να βάλω σκούπα βυθού??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panos nts έγραψε:

Τέλειο ευχαριστώ πολύ!! Θα ψάξω να βρω αρκετή μος για να μπορέσει να γίνει σωστά ο τοίχος!! :D 

Tο ίδιο μπορεί να γίνει και στο χαλικι?? δηλαδη αντί να μπει στην πλάτη να μπει κάτω?? Αλλά δεν θα υπάρχουν προβλήματα αν θέλω να βάλω σκούπα βυθού??

Αντεχει και σε σκουπα, αλλα χωρις φανατισμο. Εγω δεν βρηκα ανοξειδωτο πλεγμα, εδεσα σε πλαστικο, που ειναι για σοβα :hehe,  μονο για χαλακι κανει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αντεχει και σε σκουπα, αλλα χωρις φανατισμο. Εγω δεν βρηκα ανοξειδωτο πλεγμα, εδεσα σε πλαστικο, που ειναι για σοβα :hehe,  μονο για χαλακι κανει.

 

Δεν θα υπάρξει προβλημα εάν απο πάνω κάτσουν ξυλα και ετρες ετσι?? Απλά σε εκείνα τα σημεία δεν θα αναπτυχθεί η μος, κάτι που δεν με πειράζει..

Για λίπανση να πάρω βασικό λίπασμα ή δεν είναι απαραίτητο??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Δεν θα υπάρξει προβλημα εάν απο πάνω κάτσουν ξυλα και ετρες ετσι?? Απλά σε εκείνα τα σημεία δεν θα αναπτυχθεί η μος, κάτι που δεν με πειράζει..

Για λίπανση να πάρω βασικό λίπασμα ή δεν είναι απαραίτητο??

Εκει , που εχω μονο μοςς δεν βαζω τιποτα. Καμια φορα την εβδομαδα - δυο λιγο flourish... 1/3 απο τ δοση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης Ναταλία να σε ρωτήσω, τα φυτά που μου είχες στείλει καιρό πριν ήταν όλα δυσκολά για να κρατηθουν??

Γιατί ειδικά η ροτουντοφολια και το άλλο το κόκκινο που ήταν σαν ένα μικρό δεντράκι δεν άντεξε..

Και ο φωτισμός ήταν με λεντ ( υπάρχει μια πιθανότητα να πρέπει να αλλάξω τις 2 σειρές λόγω παλαιότητας είναι εκεί 1,5 χρόνο ) απλά δεν είχα ούτε λίγο CO2.. :/

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος panos nts έγραψε:

Επίσης Ναταλία να σε ρωτήσω, τα φυτά που μου είχες στείλει καιρό πριν ήταν όλα δυσκολά για να κρατηθουν??

Γιατί ειδικά η ροτουντοφολια και το άλλο το κόκκινο που ήταν σαν ένα μικρό δεντράκι δεν άντεξε..

Και ο φωτισμός ήταν με λεντ ( υπάρχει μια πιθανότητα να πρέπει να αλλάξω τις 2 σειρές λόγω παλαιότητας είναι εκεί 1,5 χρόνο ) απλά δεν είχα ούτε λίγο CO2.. :/

Rotundifolia ειναι πολυ ευκολο φυτο, δεν ξερω γιατι δεν....Σ΄εμενα χωρις CO2 μια χαρα παει, απλα τα φυλλα πιο μικρα εχει.

Μπορω να στειλω ακομα ματσακι:)

Για  led δεν ξερω τι να πω. Ειναι απλα μια ταινια με φθηνα led η ειναι φωτιστικο;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Rotundifolia ειναι πολυ ευκολο φυτο, δεν ξερω γιατι δεν....Σ΄εμενα χωρις CO2 μια χαρα παει, απλα τα φυλλα πιο μικρα εχει.

Μπορω να στειλω ακομα ματσακι:)

Για  led δεν ξερω τι να πω. Ειναι απλα μια ταινια με φθηνα led η ειναι φωτιστικο;

 

Εχεις ξοδευτει ηδη αρκετα Ναταλια δεν θελω να σε βάζω σε κόπο, στην επόμενη συναντηση στην Σαλονικα αμα θελεις και μπορεις φερε κανενα ματσακι.. ^_^ Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την κίνηση το εκτιμώ!!

Είναι απλά 2 σειρές λεντ με φως παγερο λευκο.. τιποτα παραπάνω..

Φωτιστικό μου έδωσε ο Βασίλης ένα και το έχω στο ενυδρείο αυτό που παρουσίασα.. οι ταινιες λεντ είναι στο άλλο με τα παφεράκια..

 

Γενικά μάλλον κάτι δεν κάνω καλα γιατί και στα 2 εχω εξαρση άλγης.. :/ Πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Εχεις ξοδευτει ηδη αρκετα Ναταλια δεν θελω να σε βάζω σε κόπο, στην επόμενη συναντηση στην Σαλονικα αμα θελεις και μπορεις φερε κανενα ματσακι.. ^_^ Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την κίνηση το εκτιμώ!!

Είναι απλά 2 σειρές λεντ με φως παγερο λευκο.. τιποτα παραπάνω..

Φωτιστικό μου έδωσε ο Βασίλης ένα και το έχω στο ενυδρείο αυτό που παρουσίασα.. οι ταινιες λεντ είναι στο άλλο με τα παφεράκια..

 

Γενικά μάλλον κάτι δεν κάνω καλα γιατί και στα 2 εχω εξαρση άλγης.. :/ Πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα..

Πιο συχνα αλλαγες νερου. Αλγες εξαφανιζονται μετα το 2-ο, 3-ο μηνα. Απλα μηπως πρεπει να περιμενεις λιγο. Παρe κανενα Exel , βοηθαει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στις μονες φωτο ειναι 2 αρσενικα που ειναι μεγαλυτερα σε ηλικια..

 

Στα πολλα μαζι φαινονται και καποια θυληκα.. ^_^

Screenshot_20180904-215120.png

Screenshot_20180904-215102.png

Screenshot_20180904-215112.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...