Jump to content

Μέθοδος Walstad και φίλτρο


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα! Χαζεύοντας εδώ και καιρό κάποια ενυδρεία με τη μέθοδο Walstad, έχω πέσει σε ένα τύπο ο οποίος δεν χρησιμοποιεί καν φίλτρο στο ενυδρείο του, και αυτό πηγαίνει πολύ καλά

 έχει γέννες, τρελή ανάπτυξη φυτών, τα πάντα όλα. 

Είμαι στα σκαριά για ένα μικρό ενυδρείο (30 λίτρων) με τη μέθοδο Walstad, και είμαι στο δίλημμα του να βάλω ή να βάλω φίλτρο (δοκιμαστικά θα πάω έτσι κ αλλιώς, αρχικά δεν θα μπουν ζωντανά εκτός φυτών).

Τι λέτε; Το έχει δοκιμάσει κανείς σας;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ημέρα πρώτη. Tο ξεκινάω χωρίς φίλτρο και βλέπω!FB_IMG_1536323140320.thumb.jpg.5cf35c03f3fc6832e398c26e4febe4d3.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βάλω όσα περισσότερα είδη μου ήταν δυνατό, μιας και δεν ξαναμπαίνει χέρι μέσα για ξερίζωμα ή μεταφυτεύσεις.

Lemna Minor (Φακί)    

 Hygrophila corymbosa 'siamensis'    
Hygrophila polysperma 

 Bacopa caroliniana  
Hygrophila polysperma 'Rosanervig' 
Egeria densa  

Rotala Rotundifolia    
Ludwigia Mini Super Red    
Lindernia Rotundifolia    
Eleocharis parvula    

Echinodorus Tenellus 

Ελπίζω να την παλέψουν τα περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον εγχείρημα. Καλή αρχή σου εύχομαι. 

Εμένα πιο πολύ η θερμοκρασία του νερού με προβληματίζει, παρά η κυκλοφορία. Από ρουτίνες τι θα ακολουθήσεις? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antonis K said:

Πολυ ενδιαφέρον εγχείρημα. Καλή αρχή σου εύχομαι. 

Εμένα πιο πολύ η θερμοκρασία του νερού με προβληματίζει, παρά η κυκλοφορία. Από ρουτίνες τι θα ακολουθήσεις? 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Η θερμοκρασία θα είναι σχετικά υψηλή, ειδικά τώρα που δεν έχει ζωντανά ακόμα για να αυξηθεί ο ρυθμός ανάπτυξης των φυτών. γύρω στου 27,5 παίζω. 

Επίσης μετά από σκέψη (δεν ξέρω αν θα μου βγει σε κακό, θα δείξει) είπα να τολμήσω να πάω στις 12 ώρες τη μέρα φως, επίσης για την ανάπτυξη των φυτών. θεωρητικά με θερμοκρασία + αρκετό φως + CΟ2 από το χώμα, θα έχω μία ισορροπημένη ανάπτυξη. Αλλά αυτό μένει να δειχθεί, αν θα γεμίσω άλγες σε κανα 2 βδομάδες :p

Αρχικά από ρουτίνες λέω για μία αλλαγή της τάξης του 40-50% ανά εβδομάδα, και στη συνέχεια να τις αραιώσω ανα 14 μέρες, αλλά κι αυτό θα δείξει, ανάλογα πως θα κυλήσει το ενυδρείο. Σκοπός είναι να μην μπει τίποτα μέσα πέρα από αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα ξεκινουσα πιο συντηρητικά. Έχω την εντύπωση πως ο υψηλός, λόγω θερμοκρασίας, μεταβολισμός των φυτών σε συνδυασμό με έλλειψη λιπανσης και αυξημενου φωτισμού θα τα μπλοκάρει και θα εμφανιστούν αλγες.

CO2 από το χώμα, πως?

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antonis K said:

Προσωπικά, θα ξεκινουσα πιο συντηρητικά. Έχω την εντύπωση πως ο υψηλός, λόγω θερμοκρασίας, μεταβολισμός των φυτών σε συνδυασμό με έλλειψη λιπανσης και αυξημενου φωτισμού θα τα μπλοκάρει και θα εμφανιστούν αλγες.

CO2 από το χώμα, πως?

 

Στο χώμα υπάρχει οργανική ύλη, η οποία με την πάροδο του χρόνου αποσυντίθεται με παραπροϊόν CO2. Σε αυτό πατάει η μέθοδος αυτή. Τα περισσότερα που χρειάζονται τα φυτά τα παίρνουν από το χώμα (έμμεσα εφόσον ουσίες διαλύονται στη στήλη του νερού) οπότε με τις αλλαγές νερού κρατάς το σύστημα σε μια ισορροπία. 

Τι θα πρότεινες ως συντηρητικό ξεκίνημα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Τι θα πρότεινες ως συντηρητικό ξεκίνημα;

Οτι θα προτεινα σε καθε νεοσυστατο φυτεμενο. Για αρχη λιγοτερες ωρες φωτισμου και στην περιπτωση σου, λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια. 

Βεβαια, ολα θα κριθουν εκ του αποτελεματος. Τα λιτρα ειναι λιγα, οποτε υπαρχει μεγαλο περιθώριο για πειραματισμο.

Καλη συνεχεια ευχομαι και περιμενουμε πολλα update!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Το χωμα απο τον κηπο πηρες;

Το συσκευασμένο από γεωπονικό κατάστημα! Κάθισα έβγαλα τον περλίτη βέβαια (δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο, αλλά δεν είχα όρεξη για διάβασμα και βαριόμουν υπερβολικά :P).

Η προυπόθεση σύμφωνα με το βιβλίο της Walstad είναι το χώμα που θα έχεις να είναι οργανικό, δηλαδή να έχει μέσα υλικά από compost (φυτικά ή όχι) ή κοπριά κλπ, ώστε να γίνεται αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Τα πιο πολλά χώματα έχουν κάποιο είδος οργανικής ύλης, αλλά σαν τυχερός στα 2 διαφορετικά πακέτα χώματος που είχα το ένα μόνο ήταν οργανικό, άρα θέλει ένα τσεκ!

Λογικά αν πάρεις χώμα από τον κήπο και προσθέσεις οργανική ύλη από κομποστ κοπριά κλπ θα κάνει μια χαρά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ημέρα 6η σήμερα. Προς το παρόν αναμένω να δω ποια φυτά θα την παλέψουν και ποια όχι.

Με χαρά είδα ότι το eleocharis σιγά σιγά αρχίζει να βγάζει δρομείς!!

aquar3.thumb.jpg.2dc36c7f452b09ed0337920b40e16499.jpg

Επίσης βλέπω ανάπτυξη σε Lindernia και Rotala Rotundifolia, καθώς και στη Ludwigia! ( πήρε λίγο ύψος, αλλά ακόμα περιμένω γιατί βλέπω ότι σε μερικά σημεία φαίνεται αδύναμη). 

aquar2.thumb.jpg.b4d9f786c8a07efb286ba2c6906405b4.jpg

 

Αυτό που βλέπω σε κακή κατάσταση και προς έκπληξη μου είναι η Bacopa, η οποία σαν να ψιλολιώνει... Δεν ξέρω, περίμενα πως σαν εύκολο φυτό θα έβλεπα γρήγορα ανάπτυξη. Αναμένω να δω πως θα εξελιχθεί. 

Και δύο γενικές του ενυδρείου πριν την αλλαγή νερού

aquar1.thumb.jpg.7e7372b75984b29e13e5c58f08eeb742.jpg

aquar.thumb.jpg.79f660c16032a0e643cf5211daa81483.jpg

Δεν ξέρω γιατί δεν φαίνεται στη φωτό, θερμοκρασία 27,8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημέρα 11 και η Egeria Densa έχει πάρει μπρος, έφτασε ήδη κορυφή!

Επίσης η Bacopa άρχισε σιγά σιγά να πετάει νέα φύλλα άρα ελπίζω να ανακάμψει (έβγαλα κανα 2 κλαδάκια που ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση)

Γενικά το παρακολουθώ και περιμένω

aquar.thumb.jpg.ea39170c2febe2c17d33d6107cb4e6d8.jpgaqua2.thumb.jpg.88bedc07cb4bbaedf582484dd9c65f1e.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα νομίζω πάει. Για τη bacopa μπορεί να φταίει και η θερμοκρασία του νερού. Σε παλιότερο ενυδρείο που την είχα, το καλοκαίρι ζοριζοταν (και η ludwigia)

Ζωντανά τι σκέφτεσαι να βάλεις και ποτε?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Antonis K said:

Μια χαρα νομίζω πάει. Για τη bacopa μπορεί να φταίει και η θερμοκρασία του νερού. Σε παλιότερο ενυδρείο που την είχα, το καλοκαίρι ζοριζοταν (και η ludwigia)

Ζωντανά τι σκέφτεσαι να βάλεις και ποτε?

Θα δείξει, γενικά η θερμοκρασία θα κυμαίνεται λίγο χαμηλότερα προς το χειμώνα οπότε μένει να δούμε πως θα πάνε!

Ζωντανά τώρα.. έλεγα καμιά αμάνο, bamboo shrimp γενικά αρχικά μεγάλες γαριδούλες. Από ψάρια πολλά περνάνε στο μυαλό μου. Θα ήθελα να δοκιμάσω killifish αλλά δεν ξέρω ακόμα γιατί είναι μακριά τα ψάρια (σε 2 μήνες περίπου υπολογίζω) Μία δύο γαρίδες λέω να βάλω μέσα στον επόμενο μήνα, είναι λέτε νωρίς; (αυτός στο βίντεο βάζει την αμάνο ημερα 14 και ψάρια ημερα 60)

Link to comment
Share on other sites

Οι bamboo νομίζω χρειάζονται ροή στο νερό για να μαζεύουν τροφή με τις "βενταλιες" τους. 

Θα πρότεινα Amano που είναι απεθαντες:D

Θα προτεινα να αφήσεις λίγο να δροσίσει ακόμα ο καιρός και να πιάσει και λίγο βιοφιλμ παραπάνω το ενυδρειο και μετα.

Τα κιλλι παντως μου φαινονται καλη ιδεα για αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις σήμερα.

NH4 μη μετρήσιμα, NO2 1-2mg/l και NO3 περί τα 25, PO4 κάτω του 0.03 (σχεδόν μη μετρήσιμα). 

Νομίζω πως σχετικά γρήγορα προχωρά ο κύκλος, ειδικά χωρίς φίλτρο. 

Βέβαια πήρα την απόφαση να προσθέσω φίλτρο για να μπορέσω να βάλω ένα κοπαδάκι Boraras brigittae που μου έχει γυαλίσει :P αλλά θα δείξει.

Πήρα σήμερα μπόλι οπότε φαντάζομαι πως οι διαδικασίες θα επισπευθούν αρκετά. 

Λογικά σύντομα θα προβώ στην εισαγωγή μιας ή δύο αμάνο.

Link to comment
Share on other sites

Ε χάλασες την δοκιμή έτσι.

Όπως και να 'χει, δεν περίμενα να πας μακριά χωρίς φίλτρο.

Εδώ με φίλτρο και σε νεκρά σημεία βρίσκουν ευκαιρία οι άλγες.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgMa said:

Ε χάλασες την δοκιμή έτσι.

Όπως και να 'χει, δεν περίμενα να πας μακριά χωρίς φίλτρο.

Εδώ με φίλτρο και σε νεκρά σημεία βρίσκουν ευκαιρία οι άλγες.

Αλγες ακόμα δεν έχει κάπου έντονα, αλλά είναι και νωρίς. Πιο πολύ για την ιχθυοφόρτιση το φίλτρο, γιατί δεν θέλω να κάνω πάλι γαριδάδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα 20

aqua1.thumb.jpg.0ba02925d7a20dc1717a1dfd3a5d41a7.jpgaqua2.thumb.jpg.9f9acb2a03fa404137b95f1ba7484333.jpgawue.thumb.jpg.929a322bccecc16892226dce2c346bf6.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ημέρα 37

44106447_2321373631209503_4023220647848050688_o.thumb.jpg.cae3bb956e59fe31b3a0cbf163d0065a.jpg44171262_2321373514542848_4069298538763255808_o.thumb.jpg.2367feb16e11a3ee5df12341810e5f21.jpg

Screenshot_20181015-225005.thumb.png.8f9d29fbbf725013ff7cb941ccf20fa3.png

Γενικά τα πάμε καλά, δοκιμάζω το φίλτρο on και off για μερικές μέρες για να δω διαφορές. Η κύρια διαφορά που είδα είναι πως όταν ανοίγω φίλτρο σταματάει κάθε είδους πέρλινγ και επιταχύνεται η ανάπτυξη άλγης στα τζάμια. Γενικά δεν με ενδιαφέρει πια να μείνω strict στη Walstad μιας και προσθεσα μερικά ακόμα φυτάκια. 

 

Στο ενυδρείο μένουν γαρίδες προς το παρόν.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη χρήση κάποιου γενικού λιπάσματος, πχ flourish .

Εξέλ θα βοηθούσε;

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Bοηθαει και Exel kai Flourish με το φιλτρο στο ON, δεν ξερω με κλειστο το φιλτρο αν θα γινει δουλεια...

P.S. pistia, που μου εδωσες, παει σφαιρα! Τα τρια κομματια εγιναν 6. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Bοηθαει και Exel kai Flourish με το φιλτρο στο ON, δεν ξερω με κλειστο το φιλτρο αν θα γινει δουλεια...

P.S. pistia, που μου εδωσες, παει σφαιρα! Τα τρια κομματια εγιναν 6. Ευχαριστω!

Χαίρομαι που το ακούω!!! Και εμένα πάνε σφαιρα, αν ηξερα ότι θα μεγαλωναν τοσο γρηγορα θα εφερνα κι αλλα :)

Flourish έχω, θα πάρω εξέλ. Να πάρω και καποιο αλλο ιχνοστοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μία ανανέωση και εδώ!

Το ενυδρείο λόγω έλλειψης χρόνου έτρεχε λίγο στον αυτόματο.. Το κυριότερο πρόβλημα που είχα ήταν πως η φακή έκανε ένα πολύ χοντρό στρώμα στην επιφάνεια και έτσι το φως δεν μπορούσε να περάσει κάτω, που είχα και εκεί όπως θυμάστε μεγάλο όγκο φυτών. 

Το καθάριζα όσο πιο συχνά μπορούσα αλλά το πρόβλημα παρέμενε μέχρι σήμερα 

6.thumb.jpg.99199575295abb209d42a477b2e8b94a.jpg

Έτσι αποφάσισα σήμερα να ασχοληθώ λίγο και να ξεφύγω από το "όχι διάκοσμος" που είχα στο μυαλό μου όταν έστηνα.

Είχα δύο κομμάτια red moorwood, τα οποία έβαλα μέσα.

5.thumb.jpg.7cb0a7c6a024c79a28ba99e15c9ee34a.jpg

(βλέπετε πίσω πόσο λίγο φως περνάει από κάτω) 

Η περισσότερη φυτομάζα έφυγε, γιατί ήταν στα πρόθυρα του θανάτου και δεν είχε νόημα. Έμεινε το πολύσπερμα, το Hygrophila siamensis και η ποσότητα μοςς που είχα συν κάποια που πρόσθεσα πάνω στο ξύλο.

Ακόμη έμειναν και τα E. tenellus  που είχα μπροστά, τα οποία μπορώ να πω ότι από το Σεπτέμβρη δεν έχουν καμιά τρελή ανάπτυξη (ίσως λόγω ανταγωνισμού και αλληλοπάθειας, θα δείξει ο καιρός τώρα)

Στο ενυδρείο υπάρχουν γαριδούλες, έλεγα μήπως έβαζα ένα μονομάχο, αλλά επειδή λυπάμαι να τις δω βραδινό, μάλλον θα προσθέσω μία ομάδα Pseudomugil gertrudae από βδομάδα με το καλό.

 

Το ενυδρείο τώρα είναι κάπως έτσι. Δεν έπαιξα πολύ με το στήσιμο, ίσως αλλάξουν λίγο θέση τα ξύλα

49579996_2158987254163468_6589150418192826368_n.thumb.jpg.023131b1bf53dbcaaff9c4e45835e4ef.jpg

 

Προτάσεις/ιδέες δεκτές :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελικά μπήκε μία ομάδα με 15 Ember Tetras την Τρίτη. 

Είναι πραγματικά διαόλια!

(ένα βίντεο με τάισμα, σημερινό :D

:) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...