Jump to content

Βράχος για θαλασσινό


Geo087

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum μετα απο 4 αποχή ηρθε η ωρα να ξανα στήσω το ενυδρείο μ   reef 120 λίτρα .απο εξοπλισμό είναι κομπλέ. τώρα απο βράχο τα εχω βρει λίγο σκούρα. Χρειάζομαι εαν δεν κανω λαθος 10 κιλά λόγου κόστους   δεν μπορώ να πάρω τόσα σκέφτομαι να ξεκινήσω με κάποια κιλά νεκρό και να βάλω ενα κιλό ζωντανό και με υπομονή να  ζωντανέψει και ο υπόλοιπος .ποσα κιλα ειναι το κατώτερο που μπορώ να βάλω για να αρχίσει μια βιολογία?          

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αν τα εκανες 2 κιλά τον ζωντανο θα ηταν ακόμη καλύτερα.  

 

Κάτω απο 1 κιλό ζωντανό θα έλεγα να μην πέσεις

. Σκεψου μερικοι ξεκινούν και με νεκρό, και ζωντανέυει σιγα σιγα.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ξεκινήσω με 5 κιλά και σιγά σιγά να προσθέτω ?

Link to comment
Share on other sites

5 κιλά ζωντανό εννοείς?  Μπορείς να το κάνεις, αλλά να μην ειναι και πάρα πολυ "σιγά" το "σιγά σιγά"  Δηλαδη αν στο ξεκινημα εισαι με 5 ζωντανό, και μετά απο 10 μέρες βάλεις και τα υπόλοιπα 5 νομιζω δεν θα εχεις πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για την βοήθεια   Όχι για νεκρό μιλάω ξέρω πολύ καλά απο την εμπειρία μου πως με υπομονή αν δεν το σκαλίζεις πολυ πολυ τα πάντα θα ζωντανέψουν .....σκέφτομαι να βάλω 5 κιλά νεκρό   στην αρχή και μετα σταδιακά να προσθέτω τα τελευταία 2 κιλά θα ειναι ζωντανός .και μετα περιμένουμε.............................δεν ξέρω εάν ειναι σωστή η σκέψη μ αλλά πλέων ειναι και πολυ δύσκολο να βρεις βράχο σε pet, και σε αγγελίες εχω να δω καιρό, αν ξέρει κάνεις κάποιον που να πουλάει ας μ στείλει.......αυτο που βλέπω τώρα που αρχίζω και κάνω κάποιες βόλτες στα παλιά "στεκια" το χόμπι εδώ Θεσσαλονίκη πεθαίνει και το λέω με μεγάλη μ λύπη  ......

Link to comment
Share on other sites

Εχε το νου σου σε αγγελίες μηπως και βρείς κάτι.  Η κρίση εχει χτυπήσει τα πάντα. Το βλέπω και με το δικό μου ενυδρειο.

 

Για τον νεκρό βράχο ολα καλά , αλλά θα πρότεινα να έβαζες πρώτα τον ζωντανό, και στην συνέχεια τον νεκρό (αν γίνεται και βρείς ζωντανό). Και φυσικά προσθήκη βακτηριδίων για να το βοηθήσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βράχος από εκεί και πέρα φτιάξε ένα ωραίο συμπαγές νησί και βάλτο μέσα, σε 10 περίπου μέρες να έχεις τελειωσει μα τις προσθήκες βραχο

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα γίνει ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...