Jump to content

Salamander 1500L Reef+Hippocampus tank


salamander

Recommended Posts

8 minutes ago, salamander said:

Δεν είναι diy είναι Ati Hybrid...

Γιατί σε χαλάει μπορείς να το εκμεταλλευτείς ωραιότατα ( γλυτώνοντας και λίγο ρεύμα) :hehe

σε τετοιες διαστάσεις σίγουρα το ρεύμα ειναι θέμα..και ειδικά για φωτισμό

κάνει  σκιά και χάνεται το μέγεθος του ενυδρείου...

η ιδέα  να μπουν λεντοταινίες δεξιά και αριστερά ώστε να φωτισουν οικονομικά...??

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ορέστη ναι υπάρχει ενδιαφέρον και Επισεις θα σε παρακαλέσω μια κοντινό fts για να δούμε το βράχο. 

Όσο για το σάμπ τι να πω άψογο λύνει χέρια Μπράβο σου. 

 

Νικό έχω αυτές τις δύο , νομίζω σου κάνου... 

 

Webp_net_resizeimage.jpg
 

Webp_net_resizeimage.jpg

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gmarbel έγραψε:

σε τετοιες διαστάσεις σίγουρα το ρεύμα ειναι θέμα..και ειδικά για φωτισμό

κάνει  σκιά και χάνεται το μέγεθος του ενυδρείου...

η ιδέα  να μπουν λεντοταινίες δεξιά και αριστερά ώστε να φωτισουν οικονομικά...??

 

¨Οχι Γιώργο το θέμα είναι ότι δεν θέλω να φωτιστεί αλλίως θα πήγενα σε 80ρι. Είσαι από Θεσσαλονίκη θα το δεις από κοντά και μπορεί να αλλάξεις γνώμη και εσύ.  :)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, salamander said:

 

¨Οχι Γιώργο το θέμα είναι ότι δεν θέλω να φωτιστεί αλλίως θα πήγενα σε 80ρι. Είσαι από Θεσσαλονίκη θα το δεις από κοντά και μπορεί να αλλάξεις γνώμη και εσύ.  :)

Σιγουρα εχεις την εμπειρία και ξέρεις τι κάνεις...

Θα χαρώ να το δώ και να με διαψευσεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

 

Νικό έχω αυτές τις δύο , νομίζω σου κάνου... 

 

Webp_net_resizeimage.jpg
 

Webp_net_resizeimage.jpg

 

Ναι φυσικά μου κάνουν, εκπληκτικό νησί με πολλές θέσεις. Εκεί θα μείνεις η θα γίνει και άλλο?? 

Το bare bottom Θα σε βοηθήσει πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ναι φυσικά μου κάνουν, εκπληκτικό νησί με πολλές θέσεις. Εκεί θα μείνεις η θα γίνει και άλλο?? 

Το bare bottom Θα σε βοηθήσει πολύ. 

 Θα μπουν Νίκο στο μέλλον 1,2 χαμηλές πετρουλες για να μπορέσουν να σταθούν κάποια κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salamander έγραψε:

 Θα μπουν Νίκο στο μέλλον 1,2 χαμηλές πετρουλες για να μπορέσουν να σταθούν κάποια κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό.

Άλλος ένας λάτρεις των deep

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να ζεσταθεί τόσο νερό τον χειμώνα θα πρέπει να του βάλεις καυστήρα αντί για θερμοστάτη!!! 

Ωραίο δείχνει με το φως του 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Για να ζεσταθεί τόσο νερό τον χειμώνα θα πρέπει να του βάλεις καυστήρα αντί για θερμοστάτη!!! 

Ωραίο δείχνει με το φως του 

 900watt τιτανίου θερμοστατες θα είναι αρκετοί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το skimmer του ενυδρείου και μια μικρή παρουσίαση 

 

IMG_20180923_112511.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεμίζουμε!!!

 

IMG_20180926_210848.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σιδεροκεφαλο να είναι και απροβληματιστο. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To ενυδρείο προχωράει με υπομονή, τα φώτα ανάβουν,βακτήρια πέφτουν, δύο κομμάτια από ζωντανό μπήκαν. Γενικά όλα κυλούν όπως πρέπει...

 

DJI-0785.jpg

 

 

 

Σήμερα παρέλαβα τις περισταλτικές της coral box. Εύκολη εφαρμογή με wifi που τις κάνει αρκετά εύκολες σε ρύθμιση. 

 

 

 

 

0-02-05-5e3044838f233fcab3929729a7907065


0-02-05-ae203f657ec5d14b7a0ce2ccd6ef7b2a


0-02-05-e50efbda04f4132870a9910d96b7f099


 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

To ενυδρείο προχωράει με υπομονή, τα φώτα ανάβουν,βακτήρια πέφτουν, δύο κομμάτια από ζωντανό μπήκαν. Γενικά όλα κυλούν όπως πρέπει...

 

DJI-0785.jpg

 

 

 

Σήμερα παρέλαβα τις περισταλτικές της coral box. Εύκολη εφαρμογή με wifi που τις κάνει αρκετά εύκολες σε ρύθμιση. 

 

 

 

 

0-02-05-5e3044838f233fcab3929729a7907065


0-02-05-ae203f657ec5d14b7a0ce2ccd6ef7b2a


0-02-05-e50efbda04f4132870a9910d96b7f099


 

 

 

Καλορίζικες Ορέστη, ακριβές? Σεταρονται εύκολα η μόνο με WiFi? 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο με την μεταφορά 170€ , σεταρονται μόνο με wifi και είναι πανευκολο. Επίσης την συνδέεις στο router όποτε μπορείς από οπουδήποτε να αλλάξεις ρυθμίσεις να βλέπεις αν δουλεύει,πόσο υγρό έχει μείνει κτλ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια ενυδρεια μου προκαλουν σοκ και δεος!

Παντα πιστευα πως θα ειναι δυσκολα να τα διαχειριστει και να τα υποστηριξη σε βαθος χρονου καποιος!

 

Απο την αλλη χαιρομαι που υπαρχουν τυποι και τα υλοποιουν για να τα θαυμαζουμε ειτε απο φωτο/βιντεο ή απο κοντα!

Η ιδεα σου για μεγαλο νησι στη μεση ειναι τρομερη και με το συγκεκριμενο φωτιστικο που θα δουλεψεις νομιζω πως το αναδειξει (το νησι) αρκετα!

Θα φανταζει σαν να κολυμπας στο βυθο και καπου απο μακρυα να βλεπεις ενα μεγαλο βραχο με ζωη! 

 

 Εχεις σκεφτει με τι θα γεμισεις? SPS?, LPS? MIX REEF? 

Υποθετω για να εξοπλιστηκες με καλη δοσομετρικη ολο και καποιο σκληρο θα βαλεις!

 

Φιλε καλη συνεχεια ευχομαι, να γεμισει το ενυδρειο με ζωη που να το κανει ομορφο!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Κατι τετοια ενυδρεια μου προκαλουν σοκ και δεος!

Παντα πιστευα πως θα ειναι δυσκολα να τα διαχειριστει και να τα υποστηριξη σε βαθος χρονου καποιος!

 

Απο την αλλη χαιρομαι που υπαρχουν τυποι και τα υλοποιουν για να τα θαυμαζουμε ειτε απο φωτο/βιντεο ή απο κοντα!

Η ιδεα σου για μεγαλο νησι στη μεση ειναι τρομερη και με το συγκεκριμενο φωτιστικο που θα δουλεψεις νομιζω πως το αναδειξει (το νησι) αρκετα!

Θα φανταζει σαν να κολυμπας στο βυθο και καπου απο μακρυα να βλεπεις ενα μεγαλο βραχο με ζωη! 

 

 Εχεις σκεφτει με τι θα γεμισεις? SPS?, LPS? MIX REEF? 

Υποθετω για να εξοπλιστηκες με καλη δοσομετρικη ολο και καποιο σκληρο θα βαλεις!

 

Φιλε καλη συνεχεια ευχομαι, να γεμισει το ενυδρειο με ζωη που να το κανει ομορφο!

 

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ καταρχάς, μου θυμίζεις τον λόγο που γράφω. 

 

Το ενυδρείο σκέφτομαι να το κάνω μόνο με sps και σε κάποιες γωνιες-ακρες κάποια lps. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξημέρωμα.... 

 

IMG-20181120-102513.jpg

 

Update:

 

Στο ενυδρείο πλέον φύγανε και οι άλγες, έχει μπεί chaeto, (ετοιμάζω σιγά σιγά μια κατασκευή περίπου 100 λίτρα στο πίσω δωμάτιο, σε ύψος λίγο μεγαλύτερο από την στάθμη του main ενυδρείου όπου θα μπει εκεί η chaeto) και έχουν μπει και κάποια κοράλια για δοκιμή τα οποία πάνε άψογα για την ώρα. 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είμαι περίεργος μόλις αρχίσουν να μπαίνουν φουλ ψάρια-κοράλια πως θα εξελιχτεί αυτό το ενυδρείο...λίτρα που πολλοί θα θέλαμε..άπλετος χώρος..καλή συνέχεια...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυνατό ενυδρείο! Εύχομαι να το χαρείς όπως φαντάζεσαι. Από υγρασία μέσα στο σπίτι που κυμαινεσαι??

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος deepsea έγραψε:

Δυνατό ενυδρείο! Εύχομαι να το χαρείς όπως φαντάζεσαι. Από υγρασία μέσα στο σπίτι που κυμαινεσαι??

Είμαι στο 60 περίπου... Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα καμία διαφορά φοβερη πριν και μετά. Όταν έχει καλές μέρες πέφτει αρκετά. Σήμερα έξω από το σπίτι έχει περίπου 80%. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι το έπιπλο την επένδυση στην βάση την έφτιαξα με παλέτες εξ ολοκλήρου (είχα αρκετές να κάθονται). Μένει να μπει κάποια μόνωση εσωτερικά. Επίσης έκανα και μια χαμηλή πολυθρόνα για να έχω ωραία οπτική! :) 

 

IMG-20181120-145509.jpg

 

 

IMG-20181120-150103.jpg 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος φωτιζεται πολυ εντονα μπλε? Τι ειδες? Επισης αν και ειπες πιο πανω οτι δεν αλλαξε το επιπεδο υγρασιας, εντοπισες αλλαγη στην μυρωδια του χωρου? Καταλαβες τι εννοω...μυριζει καθολου υγρασια? Αεριζεις συνεχεια τον χωρο?ρωταω γιατι δεν ξερω καποιον να εχει τοσο πολυ νερο συγκεντρωμενο σε ενα χωρο σπιτιου

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ο χωρος φωτιζεται πολυ εντονα μπλε? Τι ειδες? Επισης αν και ειπες πιο πανω οτι δεν αλλαξε το επιπεδο υγρασιας, εντοπισες αλλαγη στην μυρωδια του χωρου? Καταλαβες τι εννοω...μυριζει καθολου υγρασια? Αεριζεις συνεχεια τον χωρο?ρωταω γιατι δεν ξερω καποιον να εχει τοσο πολυ νερο συγκεντρωμενο σε ενα χωρο σπιτιου

Γενικά ο χώρος σίγουρα φωτίζει αλλά είναι ανάλογα και με την φάση της ημέρας(στο ενυδρείο) που είναι ο φωτισμός. Σίγουρα ένα ενυδρείο φωτίζει ένα χώρο αλλά φίλε σκέψου το φωτιστικό αυτό μπορεί να μπει σε ένα ενυδρείο 120cm. Ήταν και αυτός ένας από τους λόγους που δεν πήγα στο αντίστοιχο που "πρέπει" να μπει στο ενυδρείο αυτό γιατί θα είχε μεγάλη διάχυση στο χώρο. Όσο για την υγρασία έχω τις περισσότερες ώρες λίγο ανοιχτά πάντα γιατί υπάρχει και σκύλος. Διάφορα σε μυρωδιά όχι δεν είδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...