Jump to content

Θελω βοηθεια για το χελωνακι μου


Recommended Posts

Γεια σας παιδα, χρειάζομαι λίγη βοηθεια. Πριν 4 χρόνια αγόρασα μια μικρή χελωνιτσα χωρίς να εχω ιδέα πως να το φροντίζω .. και δυστυχώς ακόμα δεν ξέρω.. Όταν το αγόρασα από το pet shop δεν μου είπαν τίποτα για την χελωνα, μόνο ότι πρέπει να την δεινω 3 γαριδουλες το πρωί και το βραδι. Έχουν περάσει 4 χρόνια που εχω την χελώνα και είναι μια χαρα, πεινάει όλη την ώρα την αφήνω λίγο στο σπίτι να κανείς βολτες. Τέλος παντον πριν λίγες μέρες είπα λίγο να ψάξω πόσες φορές πρέπει να παίζω την χελώνα μου και πόσο και τελικά είδα ότι χρειάζομαι όπλα περισοτερα για την χελώνα... Οπότε θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω και τι να αγοράσω... Απο το ειδα χρειάζομαι ενυδρειο,λαμπα, πετρουλες και κάτι αλλά πράγματα που πρέπει να βάζω μέσα στο νερό. Επίσης έχει ένα μικρο προβληματάκι με το καβούκι του/της (δεν ξέρω αν είναι αρσενικό ή θυληκο). Επίσης θα ήθελα να μάθω κιόλας πόσο να την ταιζω, τι να την ταιζω, κάθε πότε να την ταιζω, πόσο περίπου ζουν οι χελώνες και πόσο θα μου βγούμ όλα αυτά. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας!!! ❤

20180908_123253.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι την ταιζα στην αρχή 3 γαριδουλες, τώρα την ταιζω παρά πολύ γιατι συνέχεια πεινάει.. 

 

Έγινε επεξεργασία - Anestis Tsamourov
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Anestis Tsamourov έγραψε:

Ξέχασα να πω ότι την ταιζα στην αρχή 3 γαριδουλες, τώρα την ταιζω παρά πολύ γιατι συνέχεια πεινάει.. 

 

Διαβασε λιγο αυτο

και μετα , αν δεν θα καταλαβεις κατι, θα σε βοηθησουμε :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε καλημέρα. Χθές έτυχε να στήσω ένα ενυδρείο για τις χελώνες που έχουν οι ανιψιές μου τις οποίες τις έχουν γύρω στα 5 χρόνια. Για να το στήσω ( επειδή εγώ δεν ασχολούμαι με χελώνες) μπήκα και είδα για το πως είναι οι χελωνιέρες αλλά και για το πώς μπορείς να διατηρήσεις νεροχελώνες. Ένα από τα άρθρα που είδα είναι και αυτό: http://designmagazine.gr/katoikidio/3766-xelonakia-nerou-vasikes-odigies-gia-ti-frontida-tous. Θα σου λύσει πολλές απορίες.

Το ενυδρείο είναι αυτό: (το οποίο μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ είναι κάτι διαφορετικό)

 

 

20180908_121329.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Διαβασε λιγο αυτο

και μετα , αν δεν θα καταλαβεις κατι, θα σε βοηθησουμε :)

 

Πείρα μια ιδέα , αλλά ακόμη δεν ξέρω  πόσο να την ταιζω. Θέλω να ξέρω την ποσοτητα, ας πούμε πόσες γαριδουλες (ξέρω ότι πρέπει να δεινω κιαλες τροφες, αλλά αν μου πείτε πόσες γαρίδες θα ξέρω πάνω κάτω την ποσοτητα) και πόσες φορές την ημερα. Και για το καβούκι της το μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Anestis Tsamourov έγραψε:

Πείρα μια ιδέα , αλλά ακόμη δεν ξέρω  πόσο να την ταιζω. Θέλω να ξέρω την ποσοτητα, ας πούμε πόσες γαριδουλες (ξέρω ότι πρέπει να δεινω κιαλες τροφες, αλλά αν μου πείτε πόσες γαρίδες θα ξέρω πάνω κάτω την ποσοτητα) και πόσες φορές την ημερα. Και για το καβούκι της το μπορώ να κάνω?

Για το καβουκι... Μπορει να ειναι μυκητας. Τοτε χρεαζεται φαρμακευτικη αγογη με clotrimazοle (επαλειψη μεχρι να φυγει) και methylene blue στο νερο που κολυμπαει -  1% δυαλ. 1.5 με 2 ml για 10 λ νερου(καθε 2-η μερα αλλαγη 50% νερου+μιση δοση απο την αρχικη methylene blue.

Ταιζεις 1 φορα την ημερα, (οταν ειναι ακομα μικρα ,πρωι η μεσημερι) οσο φαει μεσα σε 30 λεπτα περιπου. Βιταμηνες δινεις; Εκτος απο ξηρη τροφη ταιζεις κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Η χελώνα είναι 4 ετών την ταιζω 2 φορές την ημερα (πρωί βράδυ) 6-7 γαριδουλες, την ταιζω και μερικές φορές μαρούλι, βραστό αβγό, βραστό κοτοπουλο, μαϊντανό. Βέβαια αυτή ακόμα πεινάει και με το που με βλέπει αρχίζει και σκαρφαλώνει , και κάθε φορά που πιάνω την χελωνιερα για να την μετακινησω μου δαγκώνει τα δάχτυλα.(δεν ξέρω αν είναι επειδή πεινάει ή επειδή νομίζει ότι εχω φαγητο, γιατι την ταιζω από το χέρι μου)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για το καβουκι... Μπορει να ειναι μυκητας. Τοτε χρεαζεται φαρμακευτικη αγογη με clotrimazοle (επαλειψη μεχρι να φυγει) και methylene blue στο νερο που κολυμπαει -  1% δυαλ. 1.5 με 2 ml για 10 λ νερου(καθε 2-η μερα αλλαγη 50% νερου+μιση δοση απο την αρχικη methylene blue.

Ταιζεις 1 φορα την ημερα, (οταν ειναι ακομα μικρα ,πρωι η μεσημερι) οσο φαει μεσα σε 30 λεπτα περιπου. Βιταμηνες δινεις; Εκτος απο ξηρη τροφη ταιζεις κατι αλλο;

Η χελώνα είναι 4 ετών την ταιζω 2 φορές την ημερα (πρωί βράδυ) 6-7 γαριδουλες, την ταιζω και μερικές φορές μαρούλι, βραστό αβγό, βραστό κοτοπουλο, μαϊντανό. Βέβαια αυτή ακόμα πεινάει και με το που με βλέπει αρχίζει και σκαρφαλώνει , και κάθε φορά που πιάνω την χελωνιερα για να την μετακινησω μου δαγκώνει τα δάχτυλα.(δεν ξέρω αν είναι επειδή πεινάει ή επειδή νομίζει ότι εχω φαγητο, γιατι την ταιζω από το χέρι μου)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Anestis Tsamourov έγραψε:

Η χελώνα είναι 4 ετών την ταιζω 2 φορές την ημερα (πρωί βράδυ) 6-7 γαριδουλες, την ταιζω και μερικές φορές μαρούλι, βραστό αβγό, βραστό κοτοπουλο, μαϊντανό. Βέβαια αυτή ακόμα πεινάει και με το που με βλέπει αρχίζει και σκαρφαλώνει , και κάθε φορά που πιάνω την χελωνιερα για να την μετακινησω μου δαγκώνει τα δάχτυλα.(δεν ξέρω αν είναι επειδή πεινάει ή επειδή νομίζει ότι εχω φαγητο, γιατι την ταιζω από το χέρι μου)

Μερα παρα μερα να ταιζεις, πιο πολυ με λαχανικα(60-70%) (καροτο, κολοκυθακι, αγγουρι, μαρουλι) απο φρουτα- μηλα.

Δεν ειμαι professional σε χελωνες, μονο τα βασικα γνωριζω.

@rafael, θα βοηθησεις; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να βοηθησω βεβαιως!Λοιπον οι γαριδουλες ειναι εξαιρετικα φτωχη τροφη για τις χελωνες σ'αυτη την ηλικια.Θα παρεις πελετς[ριχνε καμια δεκαρια την μερα] τα οποια ειναι πολυ πιο θρεπτικα.Οι χελωνες ξεκινουν την ζωη τους ως σαρκοφαγες και μεγαλωνοντας καταληγουν σε χορτοφαγικη διατροφη.Ειναι πολυ χρησιμο καποια μερα της εβδομαδας να της δινεις ωμο ψαρι[σαρδελα η γαυρο] τονο σε κονσερβα[χωρις λαδι],βραστο αυγο και κοτοπουλο,μηλο ,μπανανα, μαρουλι και μια μερα νηστεια.Υπαρχουν επισης ειδικες βιταμινες που μ'αυτες μουσκευεις τα πελετακια πριν τα δωσεις και τους κανουν πολυ καλο.Σε δαγκωνει επειδη πειναει αλλα μην μασας!Οι χελωνες μπορουν να τρωνε ακαταπαυστα....το ιδιο ακριβως κανει και η δικια μου.Προσεξε γιατι με τα δαγκωματα μπορει να σου μεταδωσουν σαλμονελα.Ριχνε την τροφη στο νερο και μην ταιζεις με το χερι.Η χελωνα σου ειναι μεγαλη για να ζει σε χελωνιερα.Χρειαζεσαι μεγαλο ενυδρειο και πολυ καλο φιλτρο.Επισης δυο λαμπες ...μια θερμαντικη και μια που μιμειται το ηλιακο φως προκειμενου να συνθετει βιταμινη D και να απορροφα το ασβεστιο απο την τροφη της.Οι λαμπες πρεπει να βρισκονται σε μια αποσταση 20 περιπου εκατοστα πανω απο την στερια που θα βγαινει για να στεγνωσει.Επισης μεσα στο ενυδρειο[στο νερο δηλαδη]χρειαζεσαι θερμαντηρα ρυθμισμενο στους 26 με 28 βαθμους.Αυτα απο μενα ελπιζω να μην μου διεφυγε κατι.Οποια αλλη απορια εχεις μην διστασεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

,Σε αυτή την ηλικία που είναι μπορείς και πρέπει να της δίνεις και κάθε μέρα μαρούλι δεν την πειράζει, καρότο κολοκυθάκι, φασόλι, γλυκοπατάτα  1-2 φόρες την εβδομάδα (προσοχή στην ποσότητα αυτά), φρούτο έτσι μόνο για την ποικιλία μάνγκο και μήλο 1 στις 10 μέρες

, ο κάνονας 70% λαχανικά 30% πρωτεΐνη  όπως είπε και ο natateo είναι ο μπουσουλάς. Πρωτεΐνη τώρα, κόψε τις γαρίδες μόνο κακό κάνουν σε αυτή την ηλικία και πάρε pellets ή στικς ( ρεπτομιν και ομεγκα είναι πολύ καλές άμα βρεις) και τις δίνεις 2 φόρες την εβδομάδα (να απέχουν 2-3 μέρες τουλάχιστον τα ταΐσματα πρωτεΐνης) , βασικά κανε ένα 10-15ημερο πρόγραμμα πιστεύω  θα σε βολέψει  καλύτερα ,έχε και κάνα 2 μέρες νηστεία στο νου σου ανάλογα το πρόγραμμα και  είσαι κομπλέ.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Να βοηθησω βεβαιως!Λοιπον οι γαριδουλες ειναι εξαιρετικα φτωχη τροφη για τις χελωνες σ'αυτη την ηλικια.Θα παρεις πελετς[ριχνε καμια δεκαρια την μερα] τα οποια ειναι πολυ πιο θρεπτικα.Οι χελωνες ξεκινουν την ζωη τους ως σαρκοφαγες και μεγαλωνοντας καταληγουν σε χορτοφαγικη διατροφη.Ειναι πολυ χρησιμο καποια μερα της εβδομαδας να της δινεις ωμο ψαρι[σαρδελα η γαυρο] τονο σε κονσερβα[χωρις λαδι],βραστο αυγο και κοτοπουλο,μηλο ,μπανανα, μαρουλι και μια μερα νηστεια.Υπαρχουν επισης ειδικες βιταμινες που μ'αυτες μουσκευεις τα πελετακια πριν τα δωσεις και τους κανουν πολυ καλο.Σε δαγκωνει επειδη πειναει αλλα μην μασας!Οι χελωνες μπορουν να τρωνε ακαταπαυστα....το ιδιο ακριβως κανει και η δικια μου.Προσεξε γιατι με τα δαγκωματα μπορει να σου μεταδωσουν σαλμονελα.Ριχνε την τροφη στο νερο και μην ταιζεις με το χερι.Η χελωνα σου ειναι μεγαλη για να ζει σε χελωνιερα.Χρειαζεσαι μεγαλο ενυδρειο και πολυ καλο φιλτρο.Επισης δυο λαμπες ...μια θερμαντικη και μια που μιμειται το ηλιακο φως προκειμενου να συνθετει βιταμινη D και να απορροφα το ασβεστιο απο την τροφη της.Οι λαμπες πρεπει να βρισκονται σε μια αποσταση 20 περιπου εκατοστα πανω απο την στερια που θα βγαινει για να στεγνωσει.Επισης μεσα στο ενυδρειο[στο νερο δηλαδη]χρειαζεσαι θερμαντηρα ρυθμισμενο στους 26 με 28 βαθμους.Αυτα απο μενα ελπιζω να μην μου διεφυγε κατι.Οποια αλλη απορια εχεις μην διστασεις.

ρε συ μαζι του γραφαμε?  καλως σε βρηκα παλι rafael.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

ρε συ μαζι του γραφαμε?  καλως σε βρηκα παλι rafael.

Καλως μας ηρθες παλι φιλε!Που χαθηκες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Καλως μας ηρθες παλι φιλε!Που χαθηκες?

Είχα κάτι θέματα οικογενειακης φύσεως, όλα καλά τώρα, i m back....

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2018 at 11:32 ΠΜ, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

φίλε καλημέρα. Χθές έτυχε να στήσω ένα ενυδρείο για τις χελώνες που έχουν οι ανιψιές μου τις οποίες τις έχουν γύρω στα 5 χρόνια. Για να το στήσω ( επειδή εγώ δεν ασχολούμαι με χελώνες) μπήκα και είδα για το πως είναι οι χελωνιέρες αλλά και για το πώς μπορείς να διατηρήσεις νεροχελώνες. Ένα από τα άρθρα που είδα είναι και αυτό: http://designmagazine.gr/katoikidio/3766-xelonakia-nerou-vasikes-odigies-gia-ti-frontida-tous. Θα σου λύσει πολλές απορίες.

Το ενυδρείο είναι αυτό: (το οποίο μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ είναι κάτι διαφορετικό)

 

 

20180908_121329.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/9/2018 at 10:15 ΜΜ, το μέλος rafael έγραψε:

Να βοηθησω βεβαιως!Λοιπον οι γαριδουλες ειναι εξαιρετικα φτωχη τροφη για τις χελωνες σ'αυτη την ηλικια.Θα παρεις πελετς[ριχνε καμια δεκαρια την μερα] τα οποια ειναι πολυ πιο θρεπτικα.Οι χελωνες ξεκινουν την ζωη τους ως σαρκοφαγες και μεγαλωνοντας καταληγουν σε χορτοφαγικη διατροφη.Ειναι πολυ χρησιμο καποια μερα της εβδομαδας να της δινεις ωμο ψαρι[σαρδελα η γαυρο] τονο σε κονσερβα[χωρις λαδι],βραστο αυγο και κοτοπουλο,μηλο ,μπανανα, μαρουλι και μια μερα νηστεια.Υπαρχουν επισης ειδικες βιταμινες που μ'αυτες μουσκευεις τα πελετακια πριν τα δωσεις και τους κανουν πολυ καλο.Σε δαγκωνει επειδη πειναει αλλα μην μασας!Οι χελωνες μπορουν να τρωνε ακαταπαυστα....το ιδιο ακριβως κανει και η δικια μου.Προσεξε γιατι με τα δαγκωματα μπορει να σου μεταδωσουν σαλμονελα.Ριχνε την τροφη στο νερο και μην ταιζεις με το χερι.Η χελωνα σου ειναι μεγαλη για να ζει σε χελωνιερα.Χρειαζεσαι μεγαλο ενυδρειο και πολυ καλο φιλτρο.Επισης δυο λαμπες ...μια θερμαντικη και μια που μιμειται το ηλιακο φως προκειμενου να συνθετει βιταμινη D και να απορροφα το ασβεστιο απο την τροφη της.Οι λαμπες πρεπει να βρισκονται σε μια αποσταση 20 περιπου εκατοστα πανω απο την στερια που θα βγαινει για να στεγνωσει.Επισης μεσα στο ενυδρειο[στο νερο δηλαδη]χρειαζεσαι θερμαντηρα ρυθμισμενο στους 26 με 28 βαθμους.Αυτα απο μενα ελπιζω να μην μου διεφυγε κατι.Οποια αλλη απορια εχεις μην διστασεις.

Το ενυδρείο πρέπει να είναι αναγκαστικά γυάλινο? Γιατί πήγα σε ένα pet shop και βρήκα αυτά τα πλαστικά , επίσης πείρα αυτό το πραγμα που λιώνει στο νερο, δεν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση η χελώνα να αρχίσει να το δαγκώνει έτσι ?20180925_174739.thumb.jpg.a453b3b92fcca60a0ced0c7473320a68.jpg15378906340671116353653.thumb.jpg.66605540983695725e817e4d6800301b.jpg20180925_174731.thumb.jpg.c2eedd3e6ea147c29795efd4cbfbd401.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2018 at 7:24 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μερα παρα μερα να ταιζεις, πιο πολυ με λαχανικα(60-70%) (καροτο, κολοκυθακι, αγγουρι, μαρουλι) απο φρουτα- μηλα.

Δεν ειμαι professional σε χελωνες, μονο τα βασικα γνωριζω.

@rafael, θα βοηθησεις; :)

Το ενυδρείο πρέπει να είναι αναγκαστικά γυάλινο? Γιατί πήγα σε ένα pet shop και βρήκα αυτά τα πλαστικά , επίσης πείρα αυτό το πραγμα που λιώνει στο νερο, δεν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση η χελώνα να αρχίσει να το δαγκώνει έτσι ?

20180925_174739.jpg

20180925_174731.jpg

20180925_185127.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το ενυδρειο δεν πρεπει να είναι αναγκαστικα γυαλινο αλλα αυτές οι χελωνιερες που μου δειχνεις είναι πεταμενα λεφτα.Πολυ συντομα το χελωνακι σου θα χρειαστεί μεγαλυτερο ενυδρειο και θα ξαναμπεις σε εξοδα.Οποτε παρε εξ'αρχης ένα μεγαλο ενυδρειο και απλα μεγαλωνε την σταθμη του νερου οσο το χελωνακι μεγαλωνει.Το πραγμα που λιωνει στο νερο είναι ασβεστιο και είναι καλο για την χελωνα και ακινδυνο ακομα κι αν το δαγκωσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.Οτι ειπε ο ραφαελ το μονο που εχω να προσθεσω ειναι να παρεις επειγοντως μια λαμπα uv και να βαζεις μπεταντιν τοπικα καθε μερα στα σημεια που ειναι ασπρα για να υποχωρησει ο μυκητας γιατι αργα η γρηγορα το χελωνακι θα πεθανει.Επισης η χελωνιερα που πηρες θα σου χρειαστει για τις καλοκαιρινες διακοπες ωστε να την μεταφερεις, οσο αφορα το ενυδρειο θα συστηνα ενα μεταχειρισμενο απο 80 λιτρα και πανω.Υπαρχουν αρκετα αρθρα εδω για φροντιδα θερμοκρασια και διαστασεις!

Link to comment
Share on other sites

επισης μια καλη τροφη σε μορφη πελετ, προσωπικα θεωρω τη πετρα με το ασβεστιο ανουσια. οτι θρεπτικο στοιχειο πρεπει να παιρνει το χελωνακι το παιρνει απο τη τροφη του και μονο και οχι απο προσθετα χημικα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

επισης μια καλη τροφη σε μορφη πελετ, προσωπικα θεωρω τη πετρα με το ασβεστιο ανουσια. οτι θρεπτικο στοιχειο πρεπει να παιρνει το χελωνακι το παιρνει απο τη τροφη του και μονο και οχι απο προσθετα χημικα 

Καλημερα, ποιες τροφες ειναι πλουσιες σε ασβεστιο για τις χελωνες ? το σουπιοκοκκαλο ή το ''χελωνακι'' της nutrafin δεν βοηθούν καθολου?  εδω και μια εβδομαδα η 2 χρονων RES μου εχει δυο μικρα ασπρα σημεια στην κορυφη του κελυφους της αλλα δεν ειναι μαλακο  για να ειμαι σιγουρος   οτι εχει shell rot. Παντως για καλο και για κακο θα αρχισω μερα παρα μερα betadin στα σημεια εκει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλημερα, ποιες τροφες ειναι πλουσιες σε ασβεστιο για τις χελωνες ? το σουπιοκοκκαλο ή το ''χελωνακι'' της nutrafin δεν βοηθούν καθολου?  εδω και μια εβδομαδα η 2 χρονων RES μου εχει δυο μικρα ασπρα σημεια στην κορυφη του κελυφους της αλλα δεν ειναι μαλακο  για να ειμαι σιγουρος   οτι εχει shell rot. Παντως για καλο και για κακο θα αρχισω μερα παρα μερα betadin στα σημεια εκει.

το θεμα ειναι εκτος απο καλη τροφη να υπαρχουν και σωστες θερμοκρασιες και λαμπα uvb για να λειτουργει σωστα ο μεταβολισμος της χελωνας.εγω δυο τροφες που εχω σε μορφη πελετ και εχουν κανει αψογη δουλεια ειναι της zoomed και της sera.παντα η σωστη τροφη ειναι καλυτερη απο τα υποκαταστατα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο πελετ εχω τις omega one και sera rafy p, θερμοκρασια νερου 26 και στεριας 32, λαμπες uvb 5.0 της exoterra και για basking 50w της ιδιας εταιρειας. Και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι τα σημαδακια μπορει να ειναι κατι κακο, ισως ελειψη ασβεστιου ή πεφτουν οι παλιες φολιδες επειδη μεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

@rafael @Ειρήνη Σκλαβούνου

Παιδιά λίγο help, η χελώνα δεν τρώει λαχανικα, την δίνω  μαρούλι, μαϊντανό , αγγούρι και δεν τα τρωι, τρώει μήλο , μπανάνα , καρότο και της αρέσει παρά πολύ τα sticks που της δινω. Επίσης ξεφλουδιζει στην άκρη ο λαιμός της, την είχα αφήσει στον ήλιο με σκιά βέβαια και όταν πήγα να δω πως είναι , είχε στεγνώσει ο λαιμός της, και γενικά που την αφήνω στον ήλιο κάθετε όλη την ώρα εκεί δεν την εχω δει να πηγενει Ποτέ σε σκιά. Επίσης παρατήρησα Σήμερα ότι έχει κάτι σαν χνουδακια στα πόδια , τι είναι? Η χελώνα είναι μια χαρα, ζωηρή, λαμπερά ματια, όρεξη γεματη, σκληρό καβούκι και ο μύκητας σχδον έχει φύγει, την βάζω μπεταντιν κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...