Jump to content

Φουσκαλιτσες στη σιλικόνη


Aris Xrisanthakopoulos

Recommended Posts

 Παράτησα αυτές τις φουσκαλιτσες μέσα στη σιλικόνη του ενυδρειου στις ενώσεις υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα το ενυδρείο είναι καινούργιο έχει κωληθει  από τζαμα που ασχολείται με ενυδρεια . Έχει και σε άλλα σημεία αλλά πολύ λιγότερες. 

20180909_184909-1008x756.jpg

20180909_184319-756x1008.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τζαμας που έχει κάνει τέτοια κολληση καλύτερα να σταματήσει να κολλάει. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; Δεν θα έχεις θέμα αν είναι και μικρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικτα 250 λίτρα μέτρα είναι 100*50*55

Έγινε επεξεργασία - Aris Xrisanthakopoulos
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα επικοινωνήσω  μαζί του να του το πω γιατί έχουμε και μια απόσταση 30 χιλιομέτρων για να έρθει να το δει

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aris Xrisanthakopoulos έγραψε:

Αύριο θα επικοινωνήσω  μαζί του να του το πω γιατί έχουμε και μια απόσταση 30 χιλιομέτρων για να έρθει να το δει

Από χτες να του πεις. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα σου πει οτι δεν εχει αναγκη στειλτου τις φωτο  και φυσικα πες του και για τα πασαλειματα εσωτερικα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία  με τον κατασκευαστή  είδε της φωτογραφίες που έχω τραβήξει μου είπε να το πάω πίσω να το ξυλωσει και να το ξανά φτιάξει από την αρχή για να είμαστε όλοι σίγουροι 100%.   Ερώτηση να πάρω κάποιες συγκεκριμένες σιλικόνες από μόνος μου και να τις πάω να μου το κολλήσει με αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την ενυδρειακη της bison φθηνή και καλή . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Aris Xrisanthakopoulos έγραψε:

Μετά από επικοινωνία  με τον κατασκευαστή  είδε της φωτογραφίες που έχω τραβήξει μου είπε να το πάω πίσω να το ξυλωσει και να το ξανά φτιάξει από την αρχή για να είμαστε όλοι σίγουροι 100%.   Ερώτηση να πάρω κάποιες συγκεκριμένες σιλικόνες από μόνος μου και να τις πάω να μου το κολλήσει με αυτές?

Μακρια απο τα τετοια μαστορια ( η... μαστουρια;)! Εδω εκανα δυο φουσκαλιτσες στα 70 λ και δεν μπορω να ησυχασω.....

Αν υπαρχουν φουσκαλες, σημενει οτι δεν ξερει να κολλαει με σωστο τροπο τα μεγαλα ενυδρεια!

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό στην κόλληση είναι ο τρόπος κολλησης και η ποιότητα σιλικόνης. Η ποσότητα οπως βλέπω με τα πασαλειμματα, απλά καταστρέφουν την αισθητική του ενυδρείου. 

Η bison που ανάφερε ο salamander είναι καλή επιλογή. 

Ελπίζω να το προσέξει αυτήν την φορά και να είναι σχολαστικος στο καθάρισμα των τζαμιών, για να υπάρξει σωστή εφαρμογή κατόπιν 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το άδειασα για να το πάω αύριο για φτιάξιμο αλλά οι φουσκάλες μένουν εκεί ακουνητες..

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε έφερε πίσω όλο αυτό την σωστότερη δουλειά έκανες Άρη. 

Τώρα θα το ξύσει θα το καθαρίσει και θα το κολλήσει. 

Εύχομαι όχι άλλο πρόβλημα πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι να πω την αμαρτία μου, ειχα ενυδρεία στην κατάσταση του φίλου μας και τα δούλευα χρόνια χωρίς θέμα. 

 

Αλλά τα ειχα φτιάξει εγω με έναν φίλο, όπου και οι 2 μας δεν είχαμε καμιά σχετική εμπειρία απο κολλήματα τζαμιών.  Ισως να μου έκατσε και να ημουν τυχερός που δεν έγινε κάποιο ατύχημα. 

 

Τωρα όπως λέει και ο Νικος θα στο προσέξει περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εγω πάλι να πω την αμαρτία μου, ειχα ενυδρεία στην κατάσταση του φίλου μας και τα δούλευα χρόνια χωρίς θέμα. 

 

Αλλά τα ειχα φτιάξει εγω με έναν φίλο, όπου και οι 2 μας δεν είχαμε καμιά σχετική εμπειρία απο κολλήματα τζαμιών.  Ισως να μου έκατσε και να ημουν τυχερός που δεν έγινε κάποιο ατύχημα. 

 

Τωρα όπως λέει και ο Νικος θα στο προσέξει περισσότερο. 

Όπως είπα και παραπάνω πιθανόν να μην έχει κάποιο θεμα, αλλά από την στιγμή που πληρώνει κάποιον γιατί να μην δεν γίνει όπως πρέπει; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. θα πάρω από μόνος μου ενυδριακες  σιλικόνες και θα τις πάω να το κολλήσει γιατί αυτός χρησιμοποιεί κάποιες με 3 ευρώ που είναι για να κολας  τζάμια . ΤΩΡΑ το νερό και τον βράχο τα έχω βάλει σε άλλο ενυδρείο μαζί με κυκλοφορητες και το φίλτρο και το φως ακριβός κάτω από αυτό που είχα όπως βάζουμε το σαμπ.. Οπότε ελπίζω να μην έχω θέμα ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...