Jump to content

Ασπρισμα σε μοντιπορα?


Recommended Posts

Καλημερα,

 

Οπως φαίνεται και απο την φωτο ξεκιναει απο τον βραχο σαν στηλη με κολλημενη αμμο και καταληγει 

στο κατω σημειο της μοντιπορας  οπου εχει ασπρισει και λιγο.Το εντοπισα το Σαββατο  διέλυσα την στήλη με την άμμο

αλλά σημερα το πρωι ξαναδημιουργηθηκε.

 

Οι μετρησεις ειναι οκ

 

Εχει τυχει σε καποιον ποτε αυτο??

IMG_0228.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω καλύτερα.. Κάτω από την μοντιπόρα είναι κάτι σαν ζελεδάκι που κρατάει μια στηλη άμμου που την καθάρισες και δημιουργήθηκε σε μία μέρα πα΄λι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ασπριζει την μοντιπορα

 

το καθαρισα με το χερι και σημερα με βουρτσακι

 

Μου θυμιζει πριν  5 μηνες ενα κρουσμα στο σαρκοφυτο που ειχα....ανεβαινε κατι σαν αυτο απο τον βραχο πιο σκληρο σε υφη  παρασιτο κολλουσε πανω του και το αδυνατιζε  

 

Καθαρισμα ο βραχος και θα φτιαξει πιστευω

 

 

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

 

τι ειναι θα θελα να μαθω..

 

Μηπως λιωνει η μοτνιπορα??

 

Μεσα στην τρυπα κατι πρεπει να χει..

 

ΥΓ:η αληθεια ειναι πολλες ασεθενιες και παράσιτα στα ρεεφ ρε γμτ στα καλα καθουμενα..

στο γλυκο νερο πολυ ποιο σταθερα τα πραγματα αν εισαι τυπικος.

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είναι η άκρη της στηλης της άμμου, είτε από την μία πλευρά είτε από την άλλη βλέπεις να βγαίνει κάτι σαν κλωστή μέσα από ένα πολύ μικρό σωληνάκι που είναι σαν εξόγκωμα στον βράχο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Εκεί που είναι η άκρη της στηλης της άμμου, είτε από την μία πλευρά είτε από την άλλη βλέπεις να βγαίνει κάτι σαν κλωστή μέσα από ένα πολύ μικρό σωληνάκι που είναι σαν εξόγκωμα στον βράχο?

 

δεν μπορουσα να δω καλα..πρεπει να βγει ο βραχος.ψαχνω καμια λιστα με HITCHHICKERS μπας και δω κανα ιδιο

 

https://www.lionfishlair.com/hitchhikers-guide/ ωραια λιστα αλλα δεν φαίνεται κατι παρόμοιο,

http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Hitchhikers_Guide_to_the_Reef_Tank  ουτε και εδω

 

 

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο ασπόνδυλο που δεν μετακινείται είναι, κατα πάσα πιθανότητα κάτι σαν σκουλίκι το οποιο ναι μπορεί να ενοχλήσει κοράλλια αθελά του, για περιτώματα  ψάχνει και φιλτράρει το νερό, είχα κατα καιρούς κι εγώ τέτοια!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Κάποιο ασπόνδυλο που δεν μετακινείται είναι, κατα πάσα πιθανότητα κάτι σαν σκουλίκι το οποιο ναι μπορεί να ενοχλήσει κοράλλια αθελά του, για περιτώματα  ψάχνει και φιλτράρει το νερό, είχα κατα καιρούς κι εγώ τέτοια!!

μακαρι θα ψαξω να βρω αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για να σε βοηθήσω!

Συζητούσαμε όμως κάποια στιγμή για κάτι παρόμοιο με τον @niknik!

Ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το σβήσιμο του φωτισμού μισή ώρα με φακό δυνατό φωτισε εκει μήπως δεις κάτι, από κάτω κυρίως. 

Επισεις δες 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου εστειλε στο inbox ενα link απο αλλο φορουμ ο φιλος revolution1925 το οποιο μοιαζει παρα πολυ με το σκουλικι που εχω..κατα 99% ειναι αυτο

 

Μπορω να το προωθησω εδω?

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

eunice worm λεγεται το παλιοσκουλικι απο οτι λεει το λινκ...και το μηκος αυτουνου οταν το εβγαλε o filow απο το βραχο ηταν 45cm....

 

το βραδυ θα βγουμε για ψαρεμα!!

 

σας ευχαριστω πολυ και παλι..

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το εχω ξανασυναντήσει. 

Για το eunice worm πιστευω οτι δεν ειναι, γιατι ζει μέσα στην άμμο αυτό θαμμένο, και είναι σαρκοφάγο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι αυτό που σου έστειλα (που σου εύχομαι να μην είναι) δεν παίζει να το δεις ποτέ! Διάβασε λίγο για το ζωντανό! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν ξεκίνησα και μου έτρωγε τα ζοανθάκια, σε σημείο που το είχα πετύχει να τα κόβει από τη ρίζα. Έκανε ακριβώς την ίδια στήλη άμμου και ήταν σκουλίκι με κεραίες όπως αυτό που δείχνεις. Τελικά πήρα μια boxer shrimp και ένα six-line wrasse και δεν το ξαναείδα ποτέ. 

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο γιατί το να βγάλεις τον βράχο δεν ξέρω αν θα βοηθήσει εφόσον μπορεί να κρυφτεί μέσα και τα διάφορα "κανάλια" μπορεί να πάνε παντού

Link to comment
Share on other sites

σκουλικι ειναι..100% το τσακωσα  στην φωτο ,βιαστικη βεβαια αλλα το πετυχα(κατω δεξια δεξια) παει να στησει το  θεμα του παλι...με τα χαλικια

 

IMG_0230.JPG

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Η boxer έκανε κάτι? Είναι στο μενού της η απόπαρασιτωση?? 

Link to comment
Share on other sites

μανια με την μοντιπορα κοιτα εδω..

 

εχω 3 skunk μπορω να βαλω και boxer??

 

ειναι και γρηγορο μια 2η φωτο μετα απο 1 sec και εξαφανίστηκε 

 

IMG_0231.JPG

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάντως, μου φαίνεται ή σαν spaghetti worm ή σαν spionid worm. Και στις δύο περιπτώσεις είναι άκακο. Δες κι εδώ:  http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Hitchhikers_Guide_to_the_Reef_Tank 

Έχω πολλά τέτοια στο ενυδρείο μου, εδώ και πολλά χρόνια, και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

Είσαι σίγουρος ότι δε φταίει κατι άλλο, και η μοντιπόρα σου δεν πάει καλά; Είτε μικροοργανισμός είτε θέση (που συσχετίζεται με φωτισμό, ροή...)

Υπομονή φίλε μου και παρακολούθηση.

Όσο για το σκουλήκι αυτό, προφανώς του αρέσει η θέση λόγω παραμέτρων που προανέφερα. Τη boxerδε θα την έβαζα... παλιοχαρακτήρας που θα σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα. Με τα wrassάκια είμαι σύμφωνος απόλυτα.

Έγινε επεξεργασία - freediver
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @freediver. Για spaghetti μου μοιάζει, και οχι για το άλλο το "τέρας". 

Εχω και εγω πολλά τέτοια και δεν με ενοχλούν καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Είναι ακριβώς το ίδιο που έιχα. Συνήθως θα βλέπεις 3-4 κεραίες να βγαίνουν από το σωληνάκι με άμμο που φτιάχνει. Μοιάζει με το eunice worm αλλά είναι πολύ-πολύ μικρότερο. Δεν είναι τέτοιο θηρίο. Έψαξα να βρω φωτογραφίες από τότε αλλά δεν βρήκα. Η Boxer είναι αλήθεια ότι είναι πολυ τσαμπουκάς αλλά κάνει δουλειά. Για αρχή θα σου έλεγα να βάλεις wrasse και βλέπεις πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχω και εγω spaggeti μες στο ενυδρειο εκει πηγαινε το μυαλο μου στην αρχη..αυτο ειναι αλλο πραγμα μαλλον .Το σωμα του μονο στο σημειο που μ πορω να δω  ειναι 7-8 cm και παει πανω κατω πολυ γρηγορα οταν παω με το flash κοντα γιατι φοβαται.

Ο revolution1925 μου εχει στειλει ενα λινκ απο αλλο φορουμ με φωτο που μοιαζει τρομερα με την περιπτωση μου.

Να το στειλω το λινκ??

 

 

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...