Jump to content

Τι ψάρια να βάλω?


nmiminas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω ένα ενυδρείο 150 λίτρων περίπου. Είχα μέσα κιχλιδες για 3 με 4 χρόνια όμως δυστυχώς στις διακοπές μου αυτός που πρόσεχε το ενυδρείο δεν ξέρω τι έκανε πάντως πέθαναν όλα μου τα ψάρια και έζησε μόνο το πλακοστομα. Αφού επέστρεψα το έστεισα ξανά το ενυδρείο. Πείτε μου καμιά ιδέα τι ψάρια να βάλω εκτός κιχλιδες να αλλάξω. Μου είπαν πολλοί να βάλω οραντα, μαύρα χρυσόψαρα.... Τι μου προτείνεται? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος nmiminas έγραψε:

Καλησπέρα σας. Έχω ένα ενυδρείο 150 λίτρων περίπου. Είχα μέσα κιχλιδες για 3 με 4 χρόνια όμως δυστυχώς στις διακοπές μου αυτός που πρόσεχε το ενυδρείο δεν ξέρω τι έκανε πάντως πέθαναν όλα μου τα ψάρια και έζησε μόνο το πλακοστομα. Αφού επέστρεψα το έστεισα ξανά το ενυδρείο. Πείτε μου καμιά ιδέα τι ψάρια να βάλω εκτός κιχλιδες να αλλάξω. Μου είπαν πολλοί να βάλω οραντα, μαύρα χρυσόψαρα.... Τι μου προτείνεται? 

Μπορεις να βαλεις - κοπαδοψαρα( τετρα, rasbora, barb) ,ζωοτοκα, gourami - γενικα ειναι θεμα γουστου.

Κανει και για χρυσοψαρα(οχι κοι !)

Γραψε τι σ΄αρεσει και αν θελεις το ενυδρειο fish only ή φυτεμενο ή βιοτοπικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? Τι βυθό? Τα πλακοειδείς θα παραμείνουν και τι είδος είναι? το θες φυτεμένο. ξερό, με ρίζες , με πέτρες? Τι νερά έχεις (μαλακά,σκληρά)?

Συγνώμη για το καταιγισμό ερωτήσεων αλλά θα βοηθήσουν οι πληροφορίες για καλύτερες προτάσεις:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? Τι βυθό? Τα πλακοειδείς θα παραμείνουν και τι είδος είναι? το θες φυτεμένο. ξερό, με ρίζες , με πέτρες? Τι νερά έχεις (μαλακά,σκληρά)?

Συγνώμη για το καταιγισμό ερωτήσεων αλλά θα βοηθήσουν οι πληροφορίες για καλύτερες προτάσεις:)

Εχουν σκληρο νερο με ph - 7.6 μεχρι 7.8

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@Sxoinas

Επειδή σε παρακολουθώ οτι τριγυρνας γύρω γύρω και σχολιάζεις με έναν δικό σου τρόπο θα σε παρακαλούσα να χαλαρώσεις

και να σεβαστείς τους κανόνες που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου στο forum!!

Αν δεν σου αρέσουν κάποια πράγματα που διαβάζεις στην κοινότητα μας και εφόσον δεν μπορείς να μας τεκμηριώσεις την διαφωνία σου μπορείς

πολύ απλά να κάνεις logout . . . :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...