Jump to content

Στρώσιμο με βακτήρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, χτες ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου μου με βακτήρια ακολουθώντας τις οδηγίες του προϊόντος...από το πετ μου ειπαν να το  στρώσω για 10 μερες χωρίς αλλαγή νερού...10 μερες το ιδιο νερό ρε παιδιά; εγώ όσο διάβασα απο άρθρα εδώ είχα καταλάβει ότι γίνονται αλλαγές και κατά το στρώσιμο...Σκεφτείται ήδη Σήμερα το νερό είναι κάπως θολό...τι λέτε να κάνω να αφήσω το ιδιο νερό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ακολουθείς πίστα τις οδηγίες του προϊόντος, εάν δεν αναφέρει πουθενά αλλαγές νερού δεν κάνεις, παράλληλα εάν δεν έχεις προμηθευεσαι τεστ νερού για Αμμωνία, Νιτρώδη και Νιτρικά. Μόλις μηδενιστούν η Αμμωνία και τα Νιτρώδη και μέτρας μόνο Νιτρικά τότε είναι έτοιμο το ενυδρείο για τους πρώτους κατοίκους. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Constantinos_S said:

Καλησπέρα, ακολουθείς πίστα τις οδηγίες του προϊόντος, εάν δεν αναφέρει πουθενά αλλαγές νερού δεν κάνεις, παράλληλα εάν δεν έχεις προμηθευεσαι τεστ νερού για Αμμωνία, Νιτρώδη και Νιτρικά. Μόλις μηδενιστούν η Αμμωνία και τα Νιτρώδη και μέτρας μόνο Νιτρικά τότε είναι έτοιμο το ενυδρείο για τους πρώτους κατοίκους. 

Ναι το ξέρω απλά 10 μέρες στασιμο νερκ μου φαίνονται πολλές... ήδη εχει θολώσει ... για αυτό ρωτάω γνώμες

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Ναι το ξέρω απλά 10 μέρες στασιμο νερκ μου φαίνονται πολλές... ήδη εχει θολώσει ... για αυτό ρωτάω γνώμες

Αλλαγες νερου οταν μπουν τα ψαρια. Επισης το νερο ΔΕΝ πρεπει να ειναι στασιμο οσο στρωνει αλλα να υπαρχει καλη κυκλοφορια και αναταραξη στην επιφανεια για να υπαρχει οξυγονωση, που ειναι απαραιτητη για τις διεργασιες που κανουν τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξεθολώσει μεσα σε 5-6 ωρες μπορει να μην εχει κουμπωσει το φιλτρο σου καλα και να κανει κυκλοφορια απο μεσα του..(πρεπει να εχει σφουγαρι μεσα τουλαχιστον στην αρχη)

 

αν ξεθολώσει αστο ετσι και σε κανα μηνα ριξε κανα δυο ψαρακια

 

προσεχε  τις θερμοκρασιες 

 

τι θα βαλεις τροπικα η χρυσοψαρα?

 

 

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Τροπικά λέω...μονομάχο βασικά....οι οδηγίες δεν λένε κάτι για αλλαγή νερού...στο πρώτο μισάωρο σαν να πάνε καλύτερα τα πράγματα, υπάρχει διαφορά όχι τρελή αλλα πάεκ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

οταν αλλαξεις νερο μετα απο 45 μερες περιπου

 

κλεινεις πρωτα την αντλια

βγαζεις το 60% του νερου

καθαριζεις τα σφουγκαρακια του φιλτρου μονο με νερο του ενυδρειου

 και μετα αναπληρωνεις νερο βρυσης με conditioner-αντιχλωριο <----παντα (για μένα δεν χρειαζεται να ριξεις ξανα βακτηρια απο δω και περα.. )

 

Αν τηρεις αυτα τουλαχιστον σε μηνιαια βαση θα ναι αρχοντοπουλο το ψαρι!!

 

Το σημαντικοτερο να το ταιζεις  λιγο καθε μερα και οταν ταιζεις να μην τραβαει τροφη το φιλτρο μεσα του..

Έγινε επεξεργασία - trelalix
και να μην πεσει η θερμοκρασια κατω απο 24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...