Jump to content

(Νέα) Ομαδική παραγγελία betta


panos nts

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.. προσφατα μου ηρθε ξανα η επιθυμια να κανω αναπαραγωγες μονομαχων.. και αφου πλεον στην καυοχη μου εχω εναν plakat fancy ελεγα να βρω και ενα θυληκο.. το θεμα ειναι οτι δεν βρισκεται ευκολα η συγκεκριμενη ρατσα και το βρηκα μεν αλλα απο Ινδονησια..

Ανοιξα το θεμα γιατι σε περιπτωση που βρεθουν ατομα να κανουμε ολοι μαζι την παραγγελια και να μοιραστουμε τα μεταφορικα που στο συνολο βγαινουν 55 ευρω..

Εαν καποιος σκεφτεται να κανει παραγγελια καποιον μονομαχο και θελει μπορει να μου πει να επικοινωνησω με το παιδι που εχω μιλησει και να μας τα στειλει.. οι θηκες που εχει αυτος μπορουν να παρουν μεχρι και 10 ψαρια.. 

Οποτε.. :D

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τρίτες χώρες (εκτός EU) η διαδικασία δέν είναι απλή και θέλει εκτελωνισμό, κτλ....Το εγχείρημα είναι το λιγότερο 'δύσκολο'....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να γινει και για αυτο ποσταρα και το θεμα γιατι ειναι εφικτο.. :D

Link to comment
Share on other sites

Τόσο όμορφα! Κάπου πέτυχε το μάτι μου κάποια Dragon Scale. Όσο είναι δυνατόν καλό θα είναι να τα αποφεύγουμε γιατί 9/10 καταλήγουν να τυφλώνονται καθως τα λέπια καταλήγουν να καλύπτουν τα μάτια τους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει αυτο που λες.. Μα για αυτο ειπα αν θελετε και εχετε στον νου σας να κανετε μονομαχιερες με τρομερα χρώματα..

Εγω σκεφτείτε θέλω να παω για betta breeding tank vol2.. Θέλω να πάρω μια plakat fancy female γιατί έχω αρσενικό τέτοιο και έλεγα να ξανα αρχίσω αναπαραγωγές.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ευκολο να φερεις ζωντανα απο Ινδονησια..εκει ειμουν πριν κατι μηνες και θελεις πολλα χαρτια να να περασει ζωντανο στην Ευρωπη,ακομα και φυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου φαίνεται πρέπει να ξεκινήσεις πάλι τις αναπαραγωγές, μου φαίνεται θα υιοθέτησω και άλλο μωρό. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panos nts said:

Ελεηστε τον φτωχο παιδια για να σας μοιρασω τα πλακατ μωρακιαα χαχαχ

Θέλω οπωσδήποτε ένα plakat έχω αρχίσει ηδη να σκέφτομαι το βιοτοπικο του landscape. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είδα και νομιζω μπορούμε να κανονίσουμε και κάτι για wild betta απλά θέλω να δω αν μαζευόμαστε αρκετά άτομα να κάνουν και καλύτερη τιμη φυσικα.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ μέσα αν θα τα φέρεται στην Αθηνα.

Αλλα σε τι τιμές είναι αυτά πάνω κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν άλλα τουλαχιστον εκεί που βρηκα εγω δεν εχει αλλα ψαρια ειναι αποκλειστικα εκτροφεις μπετα..

Το τι μονομάχους έχει είναι σχετικό, έχει διάφορες ράτσες που μπορείς να αγοράσεις και φυσικα η τιμη κυμαινεται με το πόσο σπάνιο είναι το κάθε ψάρι..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω, το ποσο σπάνιο είναι ποιος το κρίνει?

Για μας εδώ ότι νάνε εκτος από Vieltail και απλά Crowntail θεωρούνται σπανια. Ok, κάποιοι μάθανε για εκθεσιακά standards...αλλα και πάλι... όλα είναι σχετικά. Επειδή για να ξεχωρίζεις καλά ψαρια χρεάζεται εμπειρία που συχνά από φωτογραφίες ξένων δεν μπορεί να αποκτήσει. Και απ όσα κατάλαβα στην Eλλάδα δεν έχουμε κάποιον επαγγελματία να ασχολείται και να έχει έστω και 20 ζευγάρια Betta που αναπαράγει.

Και από την στιγμή που δεν έχουμε εκθέσεις αποκλειστικά για τα Βέττα, θεωρώ ότι και να φέρεις από έξω θα είναι μεγάλη επιτυχία.

(Διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος για εκτροφείς και εκθέσεις)

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Wind-sa έγραψε:

Πάνω, το ποσο σπάνιο είναι ποιος το κρίνει?

Για μας εδώ ότι νάνε εκτος από Vieltail και απλά Crowntail θεωρούνται σπανια. Ok, κάποιοι μάθανε για εκθεσιακά standards...αλλα και πάλι... όλα είναι σχετικά. Επειδή για να ξεχωρίζεις καλά ψαρια χρεάζεται εμπειρία που συχνά από φωτογραφίες ξένων δεν μπορεί να αποκτήσει. Και απ όσα κατάλαβα στην Eλλάδα δεν έχουμε κάποιον επαγγελματία να ασχολείται και να έχει έστω και 20 ζευγάρια Betta που αναπαράγει.

Και από την στιγμή που δεν έχουμε εκθέσεις αποκλειστικά για τα Βέττα, θεωρώ ότι και να φέρεις από έξω θα είναι μεγάλη επιτυχία.

(Διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος για εκτροφείς και εκθέσεις)

 

Δεν κανεις κανενα λαθος φυσικα δεν ξερω και εγω άτομα να ασχολούνται εντατικά με αναπαραγωγές, αλλιώς θα στηρίζαμε 100% Ελληνικες αγορες.. 

Συμφωνω απολυτ με οσα λες, απλά σκέψου ότι εγώ καθώς έχω plakat fancy που δεν θα το έλεγε κανένας κοινό ψάρι θα ήθελα να πάρω ενα η δυο θυληκα fancy για να βγάλω καθαρόαιμα μικρά.. Ας γίνει η αρχή από κάπου και μακάρι να μπορέσουμε εν τέλη να κάνουμε αυτην την παραγγελία και να είναι όλοι χαρούμενοι.. Σιγουρα είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία και μπορεί να έχει απόλυτη αποτυχία αλλα αν υπάρχει θέληση από πολλά άτομα μπορεί κάτι να μπορέσουμε να κάνουμε.. ;) 

Εννοείται ότι δεν μπορώ να το κάνω απόλυτα μόνος και για μένα είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο απλά θέλω να είμαι απόλυτα σιγουρος πριν μπορέσω και βρω κάτι που να σας πω παιδια ορίστε μπορούμε να κάνουμε αυτο.. μκαι για αυτο το αργώ γιατί ψάχνομαι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να κάνει η αρχή. ;)

Αν θα μαζευόμασταν 10 άτομα με 3 ζευγάρια σχετικά σπανια ο καθένας μας - θα γινόταν η δουλειά. Θα κάναμε μετά ανταλλαγές μεταξύ μας.... Αλλα μετά τι να τα κανεις τα ψαράκια που περισσεύουν, οεο? Ειδικά αν είναι από τα ζευγάρια που τα πλήρωσες καλα...και ίδρωσες για να τα φέρεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω μπλέξει και εγώ με τα μικροενυδρεία, θα με ενδιέφερε και εμένα κάτι τέτοιο!

Παλαιότερα έψαχνα κάτι αφρικάνες αλλά μάταια... Στο ισραήλ ήταν ένας εκτροφέας και δεν έβγαζα άκρη.

Για τιμές μιλάμε, έχεις έναν μπούσουλα περίπου; Πχ για ένα χαρέμι θα φύγει πάνω από 100αρι;

 

(Επίσης σαν ολίγον άσχετος, έχω να κρατήσω μονομαχο χρόνια, λόγω του ότι είναι πιο σπάνια θα θέλουν και πιο fixed παραμέτρους; ) 

 

43 minutes ago, Wind-sa said:

Κάποιος πρέπει να κάνει η αρχή. ;)

Αν θα μαζευόμασταν 10 άτομα με 3 ζευγάρια σχετικά σπανια ο καθένας μας - θα γινόταν η δουλειά. Θα κάναμε μετά ανταλλαγές μεταξύ μας.... Αλλα μετά τι να τα κανεις τα ψαράκια που περισσεύουν, οεο? Ειδικά αν είναι από τα ζευγάρια που τα πλήρωσες καλα...και ίδρωσες για να τα φέρεις?

 

 Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος να προχωρήσεις μία τέτοια κίνηση είναι να δίνεις σε καλή τιμή τα ψάρια (ανάλογα πάντα το καλή, δεν λέω να τα πάρεις 200 και να τα δώσεις 2) ώστε να διαδοθούν στην Ελλάδα και να σταματήσουν να είναι σπάνια και να πάει το χόμπι ένα βήμα μπροστά!!

:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DeLk said:

Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος να προχωρήσεις μία τέτοια κίνηση είναι να δίνεις σε καλή τιμή τα ψάρια (ανάλογα πάντα το καλή, δεν λέω να τα πάρεις 200 και να τα δώσεις 2) ώστε να διαδοθούν στην Ελλάδα και να σταματήσουν να είναι σπάνια και να πάει το χόμπι ένα βήμα μπροστά!!

 

Επειδή ασχολούμαι με αναπαραγωγή εξωτικών πουλιών χρονια, ...δυστυχώς δεν είναι έτσι. Επειδή αυτοί που θα ενδιαφερθούν να πάρουν καλο απόγονο και σπάνιο είναι λίγοι (και ποσα να πάρουν?)... άλλοι θα πάνε σε pet shop επειδή είναι 5-10 euro φτηνότερα. Και το ότι δικό σου είναι ποιότητας τον απλό άνθρωπο λίγο ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω τηναληθεια αυτη ηταν η σκεψη μου.. Να παρουμε και μετα απο τους απογονους να ανταλλαξουμε ειτε γονεις ειτε απογονους..

Εγω εκανα αναπαραγωγες αλλα δεν ζητησα χρηματα επειδη ξερω ποσο δυσκολος καιρος ειναι για να δινεις χρηματα.. Απλά μπήκα πολύ μέσα και μόνο από τροφές, αλλά δεν πειράζει και ιδιαιτερα.. ;) 

Οπότε παιδια αν είμαστε όντως καμια 10αρια κάτι μπορούμε να κάνουμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μμ ενδιαφέρον!!

Αν προχωρήσει το όλο εγχείρημα, ειμαι μέσα.. 

Οι μήνες αν γίνεται να δούμε σε τι κυμαίνονται 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...