Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πριν μία εβδομάδα μου φέρανε δώρο ένα πολύ όμορφο ψαράκι τιγράκι. Το πρόβλημα είναι ότι ήμουν πλήρως απροετοίμαστη και τελείως άπειρη. Καιρό έλεγα ότι ήθελα ψαράκι αλλά δεν είχα αναλογιστεί τις ευθύνες. Παρόλαυτα τον λάτρεψα τον μικρούλη μου και αποφάσισα να του παρέχω ότι καλύτερο μπορούσα. Τα πράγματα ξεκίνησαν δυστυχώς ανάποδα γιατί πρώτα απέκτησα το ψαράκι (σε δοχείο μεταφοράς) μη έχοντας ενυδρείο. Τη δευτέρα αγόρασα ένα ενυδρείο 20 λίτρων αλλά δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο να μπορέσω να το στρώσω. Μου έδωσαν από το pet shop δύο σκευάσματα για στρώσιμο σε μισή ώρα. Το ένα ήταν αντιχλώριο το άφησα να δράσει 15 λεπτά σύμφωνα με τις οδηγίες και μετά έριξα τα βακτήρια αφήνοντας τα για άλλα 15 λεπτά και μετά έριξα το ψαράκι. Σήμερα πρόσθεσα χαλικάκι στο ενυδρείο, μια ανούμπια και ένα ακόμη διακοσμητικό. Ένας γνωστός που ασχολείται με το χόμπι μου είπε να μην κάνω ακόμη υγρά τεστ γιατί το μόνο που θα καταφέρω είναι να στεναχωρηθώ και να του κάνω αλλαγή το 1/5 του νερού στις 20 μέρες. Έχετε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές και να μου προτείνετε τρόπους να προστατέψω το ψαράκι μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Βάλε αν θες μια φώτο του ενυδρείου για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του εξοπλισμού και του στησίματος.

Το μόνο που θα σου πω πάντως είναι ότι σε αστρωτο ενυδρείο αλλαγη 1/5  κάθε 20 μερες ειναι πολυ λιγο. 

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ο γνωστος σου ειτε το πετ σοπ δεν μπορουν να κρατησουν το ψαρακι μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο και να διαβασεις λιγο για τα πρωτα βηματα?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο @Antonis K, αλλαγες του 1/5 καθε 20 μερες ειναι λιγο.

Κανε αλλαγες 20-30% καθε 2 με 3 ημερες και τουλαχιστον για 3-4 εβδομαδες. Μπορεις να παρεις καποια σκευασματα με βακτηρια - Sera bio nitrivec, Easy-life easy start ή καποια αλλα παρομοια για να βοηθησεις το στρωσιμο.

Το τιγρακι ειναι μαλλον barbus tetrazona, μπορεις να διαβαζεις εδω για το πόσο μεγαλο ενυδρειο χρεαζεται κ.α. http://www.seriouslyfish.com/species/puntigrus-tetrazona/

Ειναι κοπαδοψαρα και πρεπει να κρατας  8-10 ψαρακια το λιγοτερο και το ενυδρειο πανω απο 70 λ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Βάλε αν θες μια φώτο του ενυδρείου για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του εξοπλισμού και του στησίματος.

Το μόνο που θα σου πω πάντως είναι ότι σε αστρωτο ενυδρείο αλλαγη 1/5  κάθε 20 μερες ειναι πολυ λιγο. 

Αυτό είναι το ενυδρείο μου. Την ανούμπια δυστυχώς δεν βρήκα ξύλο να τη δέσω, αλλά θα πάω αλλού πιο μετά μήπως βρω κάτι.

42319683_727130957644079_531073655338172416_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ειτε ο γνωστος σου ειτε το πετ σοπ δεν μπορουν να κρατησουν το ψαρακι μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο και να διαβασεις λιγο για τα πρωτα βηματα?

Στο pet shop δεν νομίζω ότι είναι τόσο συνεργάσιμοι και ο γνωστός μου είχε όλη την καλή διάθεση, αλλά έχει ψαράκια πολυ δεν μπορούν να συμβιόσουν με το τιγράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως ειπε ο @Antonis K, αλλαγες του 1/5 καθε 20 μερες ειναι λιγο.

Κανε αλλαγες 20-30% καθε 2 με 3 ημερες και τουλαχιστον για 3-4 εβδομαδες. Μπορεις να παρεις καποια σκευασματα με βακτηρια - Sera bio nitrivec, Easy-life easy start ή καποια αλλα παρομοια για να βοηθησεις το στρωσιμο.

Το τιγρακι ειναι μαλλον barbus tetrazona, μπορεις να διαβαζεις εδω για το πόσο μεγαλο ενυδρειο χρεαζεται κ.α. http://www.seriouslyfish.com/species/puntigrus-tetrazona/

Ειναι κοπαδοψαρα και πρεπει να κρατας  8-10 ψαρακια το λιγοτερο και το ενυδρειο πανω απο 70 λ.

Δυστυχώς το διάβασα. Αλλά το ψαράκι μου το φέρανε δώρο οπότε ήταν ήδη πολύ αργά. Επίσης δεν έχω χώρο για τόσο μεγάλο ενυδρείο. Τις αλλαγές μάλλουν θα αρχίσω να τις κάνω από σήμερα κιόλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω και θα σε απογοητεύσω, αλλά το συγκεκριμένο ψαράκι δεν έχει μέλλον σε τέτοιες συνθήκες...

 

Διάβασε, ρώτα, ενημερώσου, ώστε όταν θα είσαι έτοιμη την επόμενη φορά να κάνεις τα σωστά βήματα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος theodor72 έγραψε:

Λυπάμαι που το λέω και θα σε απογοητεύσω, αλλά το συγκεκριμένο ψαράκι δεν έχει μέλλον σε τέτοιες συνθήκες...

 

Διάβασε, ρώτα, ενημερώσου, ώστε όταν θα είσαι έτοιμη την επόμενη φορά να κάνεις τα σωστά βήματα :)

Γενικά για αυτά τα λίτρα, με ένα σωστά στρωμένο ενυδρείο φυσικά και δεδομένης της απειρίας μου με τι θα μπορούσα να ξεκινήσω;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ στην φώτο δεν το βλέπω για τιγρακι. Μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη φώτο να ξέρουμε ακριβώς για τι ψάρι μιλάμε? 

 

Εγώ θα διαφωνήσω με τον φίλο theodor και θα σου πω ότι τα 20 λίτρα είναι ακατάλληλα για οποιοδήποτε είδος ψαριού. 

 

Φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Πάντως εγώ στην φώτο δεν το βλέπω για τιγρακι. Μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη φώτο να ξέρουμε ακριβώς για τι ψάρι μιλάμε? 

 

Εγώ θα διαφωνήσω με τον φίλο theodor και θα σου πω ότι τα 20 λίτρα είναι ακατάλληλα για οποιοδήποτε είδος ψαριού. 

 

Φιλικά πάντα και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ! 

Καμία παρεξήγηση αλίμονο. έτσι είπαν της φίλης μου από εκεί που τα πήρε. προσωπικά δεν έχω ιδέα...  συγνώμη για τη φωτογραφία αλλά δεν κάθεται με τίποτα.

42285052_280542206003695_8373860899076702208_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος theodor72 έγραψε:

Η επιλογή σου είναι μια

 

 

 

Μονομάχος ε; κάποιο είδος με 2 ή 3 ψαράκια ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Και για τα white cloud γραφει 60χ30

χμμμ καταλαβα... σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. θα κοιτάξω πως θα κινηθώ από εδώ και πέρα. σε πρώτη φάση να δω τι θα γίνει με το ψαράκι που έχω και από εκεί και πέρα σωστό στρωσιμο του ενυδρείου και μάλλον ένα μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή. Σε τόσα λίτρα, είτε μονομάχο που πρότεινε ο Θοδωρής παραπάνωθα βάλεις, είτε κάποια μικρόσωμα ψάρια (Pseudomugil gertudae, Boraras briggitae για παράδειγμα, ένα μικρό κοπαδάκι, όχι και τα δύο μαζί, διαλέγεις), είτε να πας προς γαριδάδικο, δηλαδή να έχεις μόνο γαριδούλες μέσα και κάποιο σαλιγκάρι. 

 

Αυτό που θα πρότεινα είναι να μελετήσεις λίγο τη θεματολογία του φόρουμ για να δεις πως μπορείς να κινηθείς, τι σου αρέσει, τι έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αλλά κυρίως να κατανοήσεις τα βασικά! 

 

Το ψαράκι που βλέπω στις φωτό μου κάνει για χρυσόψαρο αλλά λογικά με γελούν τα μάτια μου, δε πιστεύω να στο έδιναν για τιγράκι.. Όπως και να 'χει, είτε τιγράκι είτε χρυσόψαρο τα λίτρα είναι υπερβολικά απαγορευτικά θα έλεγα. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να το επιστρέψεις αν γίνεται πίσω ή να το δώσεις κάπου που να μπορεί να ζήσει άνετα και να αρχίσεις με τα σωστά βήματα!

Καλή αρχή και πάλι και μη διστάσεις να ρωτήσεις ό,τι χρειαστείς :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Καλησπέρα και καλή αρχή. Σε τόσα λίτρα, είτε μονομάχο που πρότεινε ο Θοδωρής παραπάνωθα βάλεις, είτε κάποια μικρόσωμα ψάρια (Pseudomugil gertudae, Boraras briggitae για παράδειγμα, ένα μικρό κοπαδάκι, όχι και τα δύο μαζί, διαλέγεις), είτε να πας προς γαριδάδικο, δηλαδή να έχεις μόνο γαριδούλες μέσα και κάποιο σαλιγκάρι. 

 

Αυτό που θα πρότεινα είναι να μελετήσεις λίγο τη θεματολογία του φόρουμ για να δεις πως μπορείς να κινηθείς, τι σου αρέσει, τι έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αλλά κυρίως να κατανοήσεις τα βασικά! 

 

Το ψαράκι που βλέπω στις φωτό μου κάνει για χρυσόψαρο αλλά λογικά με γελούν τα μάτια μου, δε πιστεύω να στο έδιναν για τιγράκι.. Όπως και να 'χει, είτε τιγράκι είτε χρυσόψαρο τα λίτρα είναι υπερβολικά απαγορευτικά θα έλεγα. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να το επιστρέψεις αν γίνεται πίσω ή να το δώσεις κάπου που να μπορεί να ζήσει άνετα και να αρχίσεις με τα σωστά βήματα!

Καλή αρχή και πάλι και μη διστάσεις να ρωτήσεις ό,τι χρειαστείς :)

 

ευχαριστώ πάρα πολύ. νομίζω πως χρειάζομαι πολλή μελέτη. μάλλον θα τον γυρίσω πίσω τον μικρούλη είναι κρίμα να ταλαιπωρείται και θα ξεκινήσω από την αρχή. μία ερώτηση ακόμα. Πήρα σήμερα μία ανούμπια αλλά δεν είχαν ξύλο για να τη δέσω. την έβγαλα από το γλαστράκι που ήταν, αφαίρεσα το σφουγγαράκι και έβαλα τις ρίζες κάτω από το χαλίκι (έτσι μου είπαν να κάνω δηλαδή). Κάποιες ρίζες έχουν μείνει απ' έξω απ' ότι βλέπω. χρειάζεται να πάρω όπωσδήποτε ξύλο ή θα είναι και έτσι εντάξει;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ιωάννα Καρποντίνη said:

ευχαριστώ πάρα πολύ. νομίζω πως χρειάζομαι πολλή μελέτη. μάλλον θα τον γυρίσω πίσω τον μικρούλη είναι κρίμα να ταλαιπωρείται και θα ξεκινήσω από την αρχή. μία ερώτηση ακόμα. Πήρα σήμερα μία ανούμπια αλλά δεν είχαν ξύλο για να τη δέσω. την έβγαλα από το γλαστράκι που ήταν, αφαίρεσα το σφουγγαράκι και έβαλα τις ρίζες κάτω από το χαλίκι (έτσι μου είπαν να κάνω δηλαδή). Κάποιες ρίζες έχουν μείνει απ' έξω απ' ότι βλέπω. χρειάζεται να πάρω όπωσδήποτε ξύλο ή θα είναι και έτσι εντάξει;

 

Καλύτερα βρες ένα ξύλο μία μικρή πετρούλα και δέσε την ανούμπια εκεί, δεν τη φυτεύουμε στο χαλίκι. Την δένεις με ένα κομμάτι πετονιά

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DeLk έγραψε:

Καλύτερα βρες ένα ξύλο μία μικρή πετρούλα και δέσε την ανούμπια εκεί, δεν τη φυτεύουμε στο χαλίκι. Την δένεις με ένα κομμάτι πετονιά

Ευχαριστώ πολύ!! Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή; δεν έχω λάμπες στο ενυδρείο, χρειάζεται να κάνω κάτι για τον φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ιωάννα Καρποντίνη said:

Ευχαριστώ πολύ!! Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή; δεν έχω λάμπες στο ενυδρείο, χρειάζεται να κάνω κάτι για τον φωτισμό;

Γενικά οι ανούμπιες είναι ανθεκτικά φυτά, αλλά και αυτές χρειάζονται το φως τους. 

Όπως επίσης χρειάζονται το φως και τα ζωντανά που θα βάλεις στο μέλλον, για να μπορέσεις επιτυχώς να αναπαραστείς έναν κύκλο ημέρας με συγκεκριμένη φωτοπερίοδο.

Αρα νομίζω και ένα μικρό φωτιστικό και ένας χρονοδιακόπτης είναι και αυτά απαραίτητα για ένα σωστό ξεκίνημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Γενικά οι ανούμπιες είναι ανθεκτικά φυτά, αλλά και αυτές χρειάζονται το φως τους. 

Όπως επίσης χρειάζονται το φως και τα ζωντανά που θα βάλεις στο μέλλον, για να μπορέσεις επιτυχώς να αναπαραστείς έναν κύκλο ημέρας με συγκεκριμένη φωτοπερίοδο.

Αρα νομίζω και ένα μικρό φωτιστικό και ένας χρονοδιακόπτης είναι και αυτά απαραίτητα για ένα σωστό ξεκίνημα. 

Ίσως αυτό να είναι και το πιο εύκολο. Και πάλι χίλια ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Το ψαράκι που βλέπω στις φωτό μου κάνει για χρυσόψαρο αλλά λογικά με γελούν τα μάτια μου, δε πιστεύω να στο έδιναν για τιγράκι..

 

Ειναι χρυσοψαρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα ένα Μονομάχο όπως σου πρότεινε ο theodor.τα 20 λιτρα για τον μονομαχο ειναι μια χαρα.πρεπει να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου για να αποικησουν τα βακτηρια, και ένα θερμόστατη γιατί είναι τροπικό ψαράκι και θέλει γύρω στους 25 βαθμους.και πρέπει να πάρεις υγρά τεστ για το στρώσιμο του Ενυδρειου.θα σου χρειαστούν για να ξέρεις που βρίσκεσαι,και τωρα αλλά και στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος manos0000 έγραψε:

Εγώ θα έβαζα ένα Μονομάχο όπως σου πρότεινε ο theodor.τα 20 λιτρα για τον μονομαχο ειναι μια χαρα.πρεπει να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου για να αποικησουν τα βακτηρια, και ένα θερμόστατη γιατί είναι τροπικό ψαράκι και θέλει γύρω στους 25 βαθμους.και πρέπει να πάρεις υγρά τεστ για το στρώσιμο του Ενυδρειου.θα σου χρειαστούν για να ξέρεις που βρίσκεσαι,και τωρα αλλά και στο μέλλον. 

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα προμηθευτώ τεστάκια γιατί απ ότι καταλαβαίνω είναι πολύ σημαντικά για το ενυδρείο μου. Με ποιον τρόπο μου προτείνετε να στρώσψ το ενυδρείο; Μήπως έχει ήδη ξεκινήσει η διαδικασία με το ψαράκι που υπήρχε ήδη μέσα;

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79787&st=0

 

https://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&view=findpost&p=108162

Ναι η διαδικασία έχει ξεκινήσει.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...