Jump to content

Νέα αρχή με φυτεμένο


PanosByzantium

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Ύστερα απο αποχή μερικών μηνών απο το χόμπι αποφάσισα να επανέλθω δριμύτερος. Βέβαια αυτη τη φορά έχω στο μυαλό μου να ασχοληθώ με κατι λιγο διαφορετικό... Ενα φυτεμένο ενυδρείο. Το ενυδρείο που εχω διαθέσιμο ειναι 30L (γνωρίζω πολύ καλα ότι μαζί με φυτά θα μπορούσε να φιλοξενήσει το πολύ ένα ψαράκι) αφού το μεγάλο το επισκευάζω. Τι ζητάω απο εσάς; Να μου προτείνετε τι ακριβώς θα χρειαστώ και τι και πόσα φυτά μπορώ να βάλω. Τα φυτεμένα ενυδρεία χρειαζονται και αυτά προσεχτικό στρώσιμο; Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ενυδρεία όταν ξεκινούν, πρέπει να περάσουν από τη διδικασία του στρωσίματος.

Μicrosorum pteropous windelov  και anubias barteri nana petit, δεμένα πάνω σε ένα  μικρό ξύλο είναι εύκολα φυτά που μπορούν να αντέξουν στο ενυδρείο σου. Φαντάζομαι υπάρχει φωτισμός.

 

Καλώς ήλθες ξανά.:)

Το θέμα μεταφέρθει στη σωστή κατηγορία.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει φωτισμός δυο λαμπες λευκες. Απο υπόστρωμα και εξοπλισμό θα χρειαστώ λογικά νέο φιλτρο, αεραντλία και αμπούλα CO2; Είναι εύκολο να τα βρω τα συγκεκριμένα είδη φυτων; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος PanosByzantium έγραψε:

Ναι υπαρχει φωτισμός δυο λαμπες λευκες. Απο υπόστρωμα και εξοπλισμό θα χρειαστώ λογικά νέο φιλτρο, αεραντλία και αμπούλα CO2; Είναι εύκολο να τα βρω τα συγκεκριμένα είδη φυτων; 

Αυτα τα φυτα δεν χρεαζονται ουτε αμπουλες, ουτε ειδικο υποστρωμα και μπορεις να τα βρεις ευκολα. Ακομα μπορεις να παρεις java moss, monosolenium tenerum....

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος PanosByzantium έγραψε:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, ξύλο για ενυδρείο μπορώ να βρω από τη φύση ή πρέπει να ειναι ειδικό; 

Για ένα μικρό ξύλο που θα χρειαστείς, θα έλεγα να προτιμήσεις να το αγοράσεις.

Θα μπορούσες βέβαια κάτω από προϋποθέσεις- επεξεργασία να συλλέξεις από τη φύση,  και να το χρησιμοποιήσεις.

Η άποψή μου είναι να μην το ρισκάρεις. Μια μικρή αγοραστή ρίζα, με μικρό κόστος, θα είναι super στο ενυδρείο σου.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ξανα για την ενόχληση.. Εχω αλλη μια τελευταία απορία. Υπόστρωμα για φυτα δεν είναι αναγκαίο ετσι; μπορω ανετα σε χαλίκι να βαλω τα φυτα που μου προτεινατε με τον τροπο που μου προτεινατε; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος PanosByzantium έγραψε:

Συγγνώμη ξανα για την ενόχληση.. Εχω αλλη μια τελευταία απορία. Υπόστρωμα για φυτα δεν είναι αναγκαίο ετσι; μπορω ανετα σε χαλίκι να βαλω τα φυτα που μου προτεινατε με τον τροπο που μου προτεινατε; 

Ναι. Ολα αυτα τα φυτα μπορεις να δεσεις σε πετρες ή ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...