Jump to content

The Betta Project


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Μετά από σκέψη αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου και να στήσω ένα βιοτοπικό (ή βιοτοπικής προσέγγισης, θα δείξει στην πορεία) ενυδρείο από την περιοχή Samut Sakhon της Ταϋλάνδης. Ελπίζω να φιλοξενήσει το ζευγάρι Betta Mahachaiensis που θα μου έρθει.

 

Γενικά έχω πολλές απορίες και πολλές ιδέες επίσης (σκέφτομαι να το κάνω υφάλμυρο) αλλά για αρχή ξεκινάμε από τα βασικά. Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 40*28*35(το ύψος το δίνω τόσο έτσι ώστε  να υπάρχει κενό από πάνω ανάμεσα στο πάνω τζάμι και στην επιφάνεια του νερού). Εγώ θα το κολλήσω.

Είμαι στη φάση συλλογής των υλικών και ψάχνω για λάμπα. Έλεγα, μιας και θέλουμε λίγο φωτισμό, να παίξω με μία LED PAR30 στα 10W, 800 lumen με beam angle 36 μοίρες. 

 

Η αρχική μου ερώτηση, είναι θα μπορώ να φωτίσω με αυτό επαρκώς το ενυδρείο; Οι μοίρες μου φαίνονται λίγες.. Να κοιτάξω κάτι άλλο; Τι προτείνετε; Από φυτά θα μπουν Vallisneria Spiralis, Crinum thaianum  και pistia στην επιφάνεια. 

 

Βυθός πολύ ψιλή λευκή χαλαζιακή άμμος, φύλλα να αποσυντίθεται και πολλλλές ρίζες!

 

Μπορώ να πω πως είμαι το λιγότερο ενθουσιασμένος :D 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα.

Μετά από σκέψη αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου και να στήσω ένα βιοτοπικό (ή βιοτοπικής προσέγγισης, θα δείξει στην πορεία) ενυδρείο από την περιοχή Samut Sakhon της Ταϋλάνδης. Ελπίζω να φιλοξενήσει το ζευγάρι Betta Mahachaiensis που θα μου έρθει.

 

Γενικά έχω πολλές απορίες και πολλές ιδέες επίσης (σκέφτομαι να το κάνω υφάλμυρο) αλλά για αρχή ξεκινάμε από τα βασικά. Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 40*28*35(το ύψος το δίνω τόσο έτσι ώστε  να υπάρχει κενό από πάνω ανάμεσα στο πάνω τζάμι και στην επιφάνεια του νερού). Εγώ θα το κολλήσω.

Είμαι στη φάση συλλογής των υλικών και ψάχνω για λάμπα. Έλεγα, μιας και θέλουμε λίγο φωτισμό, να παίξω με μία LED PAR30 στα 10W, 800 lumen με beam angle 36 μοίρες. 

 

Η αρχική μου ερώτηση, είναι θα μπορώ να φωτίσω με αυτό επαρκώς το ενυδρείο; Οι μοίρες μου φαίνονται λίγες.. Να κοιτάξω κάτι άλλο; Τι προτείνετε; Από φυτά θα μπουν Vallisneria Spiralis, Crinum thaianum  και pistia στην επιφάνεια. 

 

Βυθός πολύ ψιλή λευκή χαλαζιακή άμμος, φύλλα να αποσυντίθεται και πολλλλές ρίζες!

 

Μπορώ να πω πως είμαι το λιγότερο ενθουσιασμένος :D 

 

 

 

Παρακολουθω με πολυ ενδιαφέρον και εγω!! Θέλω πολυ να δω αυτο το εγχείρημα να υλοποιείται.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα σημαντικότερα που πρέπει να σκεφτείς είναι η φίλτρανση. Πρέπει να είναι αποτελεσματική αλλά τα Betta και γενικώς οι οσφρονημίδες ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ χαμηλή ροή.

Προσωπική μου εμπειρία και άποψη, για Betta species tank ιδανικό είναι ένα διπλό "corner matten filter" ("γωνιακό Αμβούργου" στην πιάτσα), με την αντλία στη μια γωνία να διοχετεύει τη ροή μέσα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Και η φίλτρανση είναι ένα θέμα που ήθελα να θίξω. Προς το παρόν θα έχω ένα εξωτερικό κρεμαστό φιλτράκι στα 200λ/ω, αλλά δεν φαντάζει και η ιδανικότερη ιδέα δεδομένης της στάθμης.. Το φίλτρο που λες είναι  custom made?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και κάτι σε αερόφιλτρο?? Είναι σχεδον αθορυβο, έχει ροη απο φυσαλιδες και θα σου κανει δουλεια απλα θα χρειάζεται σκουπα βυθου καθε βδομάδα για όσα δεν τραβάει το φίλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, custom made αλλά πολύ εύκολο στην υλοποίηση. Πάνο, το αερόφιλτρο είναι πολύ καλό αλλά αναταράσσει την επιφάνεια, στα Betta καλό είναι να έχεις αδιατάρακτη επιφάνεια νερού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα τα ρίξω μια ματιά, αργότερα! Αν δεν είναι δύσκολο (πιο πολύ από ανάγκη σε εργαλεία γιατί εδώ Λάρισα έχω λίγα πράγματα) μου φαίνεται καλή λύση!

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/a-basic-guide-to-the-hamburger-mattenfilter/

Στην ουσία  χρειάζεσαι 2 φιλετάκια τζάμι για κάθε γωνία και μαύρο σφουγγάρι φίλτρου:

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/PPI-Filter-Foam-Mat-black-50x50x5-cm/276205/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Thanmoss έγραψε:

Ναι, custom made αλλά πολύ εύκολο στην υλοποίηση. Πάνο, το αερόφιλτρο είναι πολύ καλό αλλά αναταράσσει την επιφάνεια, στα Betta καλό είναι να έχεις αδιατάρακτη επιφάνεια νερού.

 

Η αναταραξη γενικα ειναι καλη για να μπορει να ανταλλασονται τα αερια στο νερο αλλα αν κοπευει να κανει κατι διαφορετικο όπως αναπαραγωγη τοτε δεν συζηταμε ουτε για μια σταγονα να πεφτει μεσα γιατι θα χαλαει την φωλια..

Γενικα και ο γωνιακο φιλτρο μου αρεσει σαν ιδεα ότι σου φαίνεται πιο εύκολο ( και πιο σωστο ) να το κανεις..

 

Σαν τι υλικά χρειάζεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Μέρος πρώτο εξετελέσθη!

42927791_244390306234599_3715549471598182400_n.thumb.jpg.aaf69f4d761b023e9912c43bf9d7af04.jpg

 

Αύριο βραδάκι θα γεμίσω να δούμε αν έγινε καλή δουλειά και προχωράμε!

:D

Φιλτρο θα τρέξω προς το παρόν το κρεμαστό, εκτός αν αλλάξει κάτι (δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ γιατί δεν το πολυκαταλαβαίνω και δεν έχω και τα υλικά :P

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μία ιδέα πως σκέφτομαι τα ξύλα... κάααπως έτσι μιας και δεν χωράνε προς το παρόν και θα πρέπει να κόψω ράψω, περιμένω και κάποιες redmoor.. θα δειξει

1234.thumb.jpg.4b8f3575beca40ac5ee93f13eefd1525.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Για να πάρετε μία ιδέα πως σκέφτομαι τα ξύλα... κάααπως έτσι μιας και δεν χωράνε προς το παρόν και θα πρέπει να κόψω ράψω, περιμένω και κάποιες redmoor.. θα δειξει

1234.thumb.jpg.4b8f3575beca40ac5ee93f13eefd1525.jpg

Τα ξυλα ειναι καλααααααα

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, natateo said:

Τα ξυλα ειναι καλααααααα

 

Δεν θα έχω θέμα αν δε μπει τζάμι από πάνω; Το μόνο που με προβληματίζει... Κατά τ' αλλα κάπως έτσι το είχα στο μυαλο μου ειδικά αν ο κρίνος ανθίσει κλπ. 

Μονο το δεξιά ξύλο χρειάζεται λίγο να πάει πιο κάτω δεξιά και να ακουμπήσει σχεδόν το πλαινο τζάμι γιατί είναι κάπως στον αέρα και δε μου καλοφαίνεται

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DeLk έγραψε:

Δεν θα έχω θέμα αν δε μπει τζάμι από πάνω; Το μόνο που με προβληματίζει... Κατά τ' αλλα κάπως έτσι το είχα στο μυαλο μου ειδικά αν ο κρίνος ανθίσει κλπ. 

Μονο το δεξιά ξύλο χρειάζεται λίγο να πάει πιο κάτω δεξιά και να ακουμπήσει σχεδόν το πλαινο τζάμι γιατί είναι κάπως στον αέρα και δε μου καλοφαίνεται

 

Εχω τρια ανοιχτα! Αν το δωματιο δεν ειναι 2Χ2 , δεν θα εχεις προβλημα με υγρασια στο σπιτι ή εννοουσες κατι αλλο; Γυναικα ειμαι, οι σκεψεις μου πανε πρωτα εκει........:)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Εχω τρια ανοιχτα! Αν το δωματιο δεν ειναι 2Χ2 , δεν θα εχεις προβλημα με υγρασια στο σπιτι ή εννοουσες κατι αλλο; Γυναικα ειμαι, οι σκεψεις μου πανε πρωτα εκει........:)

Χαχαχαχ μικρός είναι ο χώρος αλλά πραγματικά δεν με απασχολεί αυτό!

 

Θα έχει μονομάχους οπότε και εκ πείρας και από όσο διάβαζα τώρα, έλεγα να βάλω κάτι από πάνω, τόσο για την υγρασία (να υπάρχει ένα στρώμα, νομίζω βοηθάει) όσο και για να μη τα ψάχνω καμιά μέρα στο πάτωμα. Μου αρέσει πολύ περισσότερο ανοιχτό, λες να το αφήσω ως έχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DeLk έγραψε:

Χαχαχαχ μικρός είναι ο χώρος αλλά πραγματικά δεν με απασχολεί αυτό!

 

Θα έχει μονομάχους οπότε και εκ πείρας και από όσο διάβαζα τώρα, έλεγα να βάλω κάτι από πάνω, τόσο για την υγρασία (να υπάρχει ένα στρώμα, νομίζω βοηθάει) όσο και για να μη τα ψάχνω καμιά μέρα στο πάτωμα. Μου αρέσει πολύ περισσότερο ανοιχτό, λες να το αφήσω ως έχει;

Απλα , τοτε δεν πρεπει να το γεμισεις μεχρι πανω(7-10 εκ πρεπει να ειναι αρκετα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να το αφήσω (με αυτό το σκεπτικό το κανα τόσο ψηλό..) πως θα δουλέψω το κρεμαστό μετά;

Αυτό σκέφτομαι εδώ και μέρες

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απλα , τοτε δεν πρεπει να το γεμισεις μεχρι πανω(7-10 εκ πρεπει να ειναι αρκετα)

Αν εχουν μεγαλα πτεριγια και μακριες ουρες, δεν πηδανε(τουλαχιστον αυτα,που ειχα κατα καιρους).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Εγώ να το αφήσω (με αυτό το σκεπτικό το κανα τόσο ψηλό..) πως θα δουλέψω το κρεμαστό μετά;

Αυτό σκέφτομαι εδώ και μέρες

κρεμαστο τι; Για το φιλτρο μιλας ή για το φωτιστικο;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, natateo said:

Αν εχουν μεγαλα πτεριγια και μακριες ουρες, δεν πηδανε(τουλαχιστον αυτα,που ειχα κατα καιρους).

Betta_mahachaiensis-paratype.jpg.660bc5309c2ab746ef50ed34a2297d31.jpg Μικρά πτερύγια έχει οπότε είδωμεν.. θα το επεξεργαστώ έχω μέρες μπροστά μου :P 

1 minute ago, natateo said:

κρεμαστο τι; Για το φιλτρο μιλας ή για το φωτιστικο;

Κρεμαστό φίλτρο ναι... Αυτό έχω. Φωτιστικό δεν έχει θέμα θα πιάνει δίπλα από το ενυδρέιο και θα είναι σαν κρεμαστό

 

Αλλά το φίλτρο με βάζει σε σκέψεις, θα το δοκιμάσει μόλις τελειοποιηθούν οι κολλήσεις του ενυδρείου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο επιχείρημα, εμένα όλα μου τα ενυδρεία είναι ανοιχτά με κρεμαστό φίλτρο και έχω και καπάκι. Θα σου πω μετά από σκέψη τι έκανα εγώ, και μπορώ να πω ότι λειτουργεί εξαιρετικά. Πήγαινε σε ένα καταστημα με διαφορά εργαλεία η ακόμα και σε Praktiker η Leroy Merlin. Βρίσκεις κάτι τετράγωνα πηχακια, έχει σε 3 χρώματα, μαύρο, λευκό και σκούρο καφέ και σε μήκος βγαίνουν στα 2 μέτρα και είναι 1x1 παίρνεις όσα νομίζεις ότι σου χρειάζονται ανάλογα με το ποσό μεγάλο είναι το καπάκι που θέλεις. Τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς είναι μια κυανοακριλικη κόλλα στιγμης, ένα πριόνι χεριού, μια λιμα και ζελατινες βιβλιοδεσίας διάφανες. Μετράς πόσο πιχακι θέλεις από κάθε πλευρά του ενυδρειου και ξεκινάς και κόβεις κομμάτια (υπολογίζοντας μέσα σε αυτό και τον χώρο που θα καταλάβει το κρεμαστό φίλτρο). Τις άκρες του κάθε κομματιού τις περνάς λίγο με λιμα ώστε να γίνει τραχιά η επιφάνεια για να μπορέσεις μετά με την κόλλα να τα κολλήσεις. Εφόσον έχεις κολλήσει όλα τα κομμάτια και έχεις φτιάξει τον σκελετό του καπακιού σου, βάζεις περιμετρικά κόλλα και κολλάς την σελίδα βιβλιοδεσίας, ότι περισσεύει το κόβεις με ένα κοπίδι, ιδού και το DYI καπάκι σου. Εύκολο, ανεξοδο και αποτελεσματικό και από τα πηδηματα καθώς και την εξάτμιση. Σου παραθέτω και μια φωτο για να καταλάβεις πάνω κάτω πως φαίνεται. 

15385952091576535534094838107342.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα τεστ το ενυδρείο, είναι στεγανό όλα κομπλέ.

Γέμισα έστησα, μπόλιασα, έριξα και βακτηριάκια και είδωμεν! Τα φυτά έχουν έρθει αλλά δεν έχω το φωτιστικό οπότε αναμένω για να φυτέψω κιόλας και να είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τα ψάρια!

43234078_2157324601254500_8830822041864110080_n.thumb.jpg.8d0214ef18c5655c9f7ea97b5ae4e36d.jpg43292763_337030837058366_8188812546661154816_n.thumb.jpg.c68bb80de5706defae1a428d0463e29a.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή σχεδίων. Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω τα Mahachaiensis που ήθελα, αλλά περιμένω με το καλό να έρθει ένα ζευγάρι Betta rubra. 

Το στήσιμο του ενυδρείου προς το παρόν έχει ως εξής

43557453_334009073824448_653365225524822016_n.thumb.jpg.e2313a942ab4ff8bb85200d6a6bc9586.jpg

Περιμένω λίγα φύλλα κατάππα για να προσθέσω στα αριστερά και κάτω από τη ρίζα... 

 

Το πρόβλημα μου εμένα τώρα είναι πως από εκεί που πήγαινα για βιότοπο πιο λάιτ, τώρα τα rubra ζουν σε peat swamp forests στη Sumatra της Ινδονησίας ( η οποία από ότι διαβάζω καταστρέφεται με γοργούς ρυθμούς).

Πως μπορώ να αναπαράξω αυτό το σκηνικό στο ενυδρείο; Τύρφη δεν θα ήθελα να βάλω έτοιμη. Να γεμίσω φουλ φύλλα και να τα αφήσω ως έχουν;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται Νίκο!

Από φυτά τι έβαλες;

Με ενδιαφέρει μιας και ετοιμάζουμε παρόμοιο project...

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Αλλαγή σχεδίων. Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω τα Mahachaiensis που ήθελα, αλλά περιμένω με το καλό να έρθει ένα ζευγάρι Betta rubra. 

Το στήσιμο του ενυδρείου προς το παρόν έχει ως εξής

43557453_334009073824448_653365225524822016_n.thumb.jpg.e2313a942ab4ff8bb85200d6a6bc9586.jpg

Περιμένω λίγα φύλλα κατάππα για να προσθέσω στα αριστερά και κάτω από τη ρίζα... 

 

Το πρόβλημα μου εμένα τώρα είναι πως από εκεί που πήγαινα για βιότοπο πιο λάιτ, τώρα τα rubra ζουν σε peat swamp forests στη Sumatra της Ινδονησίας ( η οποία από ότι διαβάζω καταστρέφεται με γοργούς ρυθμούς).

Πως μπορώ να αναπαράξω αυτό το σκηνικό στο ενυδρείο; Τύρφη δεν θα ήθελα να βάλω έτοιμη. Να γεμίσω φουλ φύλλα και να τα αφήσω ως έχουν;

 

Ακριβώς.. βάζεις φυλλα καταπα, βάζεις αλτερ κονς για να έχεις και το χώμα του νερού πιο σκούρο.

Πάνω θα έχεις λεμα και πιστια όπως θα μου άρεσε επίσης να πάρεις και να βάλεις μος πάνω στην ρίζα που προεξέχει για να αναπτυχθεί και λίγο μέσ στο νερό.. Κατά τα άλλα αν βάλεις φύλλα και καλύψεις το 70% του βυθού νομίζω θα δείξει τρομερό.. και τον βιότοπο των rubra.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...