Jump to content

The Betta Project


DeLk

Recommended Posts

1 hour ago, Mr.Angelos said:

Καταρχας το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ ωραιο!! απολυτα φυσικο και δεν ειναι το κλασικο "στημενο" που βλεπουμε πολυ συχνα!
εχω μερικες αποριες,το ενυδρειο ειναι ικανοποιητικο για τα minnows; 30λιτρα ειναι; τα ξυλα ποσο κοστισαν και που μπορω να βρω παρομοια; ευχαριστω! :)

Ευχαριστώ για τα όμορφά σου σχόλια! :D 

Μήκος 40εκ. είναι, γύρω στα 30 λίτρα αν αναλογιστείς οτι δεν ειναι γεμάτο μέχρι πάνω ναι. Γενικά δεν τα βλέπω να ζορίζονται προς το παρόν, είναι και μικρά. Υπάρχει το σκεπτικό να μετακομίσουν και στο άλλο μου ενυδρείο που έχει μόνο γαρίδες αν μεγαλώσουν πολύ και δω ότι δεν χωράνε, δηλαδή να πάνε 10 + 10. Αλλά γενικά μόνα τους είναι, βλέπω πως το χαίρονται :P .

Τα ξύλα είναι ρίζα μαζεμένη από βουνό άρα δεν νομίζω να μπορέσεις να βρεις παρόμοιο :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο αργοπορημένο και πρόχειρο.. από τη νέα χρονιά με πιο προσεγμένο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ΄αρεσει παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!

Τρεις την νυχτα σε τραβαει για βιντεο; :D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Μ΄αρεσει παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!

Τρεις την νυχτα σε τραβαει για βιντεο; :D

Ευχαριστώ!! :D

χαχαχα όχι το έίχα βγάλει απλά δεν είχα χρόνο στη βδομάδα να το ανεβάσω :angel:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την καλησπέρα μου με μερικές φωτογραφίες :D 

 

Εδώ είναι μια φωτό από 26 Οκτωβρίου

Fish4.thumb.jpg.0d8d57beb7db3511786f0b249ed894eb.jpg

 

Και εδώ σήμερα, 4 Ιανουαρίου :) 

fish2.thumb.jpg.fec51ec58d63bc930716ee1e9bc10db4.jpg

Fish1.thumb.jpg.06201b3d3996327a71e956ec716affa3.jpg

fish3.thumb.jpg.5bf228c7b5097806bfc33d9e894034bc.jpg

 

Καλή χρονιά σε όλες/όλους! :D 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια φιλαρακι. Πολυ καλη δουλεια. Μπραβο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1.thumb.jpg.cdbfff951ff0afcc61b9a5b12085f600.jpg

 

Μάλλον πρέπει να αρχίζω να πετάω καμιά πίστια :P 

  • Like 1
  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

1.thumb.jpg.cdbfff951ff0afcc61b9a5b12085f600.jpg

 

Μάλλον πρέπει να αρχίζω να πετάω καμιά πίστια :P 

Jesus!! Ναι νομιζω πρεπει σιγα σιγα.. χαχα δωσε πιστια στον λαο!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, panos nts said:

Jesus!! Ναι νομιζω πρεπει σιγα σιγα.. χαχα δωσε πιστια στον λαο!!

Το ωραίο με τα ξύλα και τα βρύα από πάνω είναι πως τα 2/3 σχεδόν του ενυδρείο είναι καλυμμένα με τις ρίζες (ευχαριστιέμαι πολύ να τα βλέπω να κόβουν βόλτες στη ζούγκλα) αλλά υπάρχουν αριστερά και δεξιά σημεία που ειναι φρι για κολύμπι! βέβαια σίγουρα χρειάζεται μία αποσυμφόρηση! Έχω κακές σκέψεις αυτές τις μέρες... με βλέπω να πιάνω σιλικόνες :P 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DeLk said:

Το ωραίο με τα ξύλα και τα βρύα από πάνω είναι πως τα 2/3 σχεδόν του ενυδρείο είναι καλυμμένα με τις ρίζες (ευχαριστιέμαι πολύ να τα βλέπω να κόβουν βόλτες στη ζούγκλα) αλλά υπάρχουν αριστερά και δεξιά σημεία που ειναι φρι για κολύμπι! βέβαια σίγουρα χρειάζεται μία αποσυμφόρηση! Έχω κακές σκέψεις αυτές τις μέρες... με βλέπω να πιάνω σιλικόνες :P 

χαχαχαχα

Εμένα μου αρέσει πολύ η ζουγκλα φίλε..

Για πες πόσο σιλικόνη σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις για να καταλάβουμε διαστάσεις?  :P 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Skoti said:

χαχαχαχα

Εμένα μου αρέσει πολύ η ζουγκλα φίλε..

Για πες πόσο σιλικόνη σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις για να καταλάβουμε διαστάσεις?  :P 

Χαχαχαχ όχι πολλή... δεν έχω τον απαραίτητο χώρο δυστυχώς :( 

Αυτό που σκέφτομαι καιρό είναι να κάνω κάτι στο μπαλκόνι που έχω χώρο, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος με minnows πάλι ή κάτι αντίστοιχο, ένα πιο φυσικό στήσιμο, αλλά φοβάμαι τις αυξομειώσεις που παίζουν εδώ στη Λάρισα από άποψη θερμοκρασίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε μία αποσυμφόρηση.

11.thumb.jpg.4ca02bd9a1e0837bc11c5fe4e11a9eef.jpg

22.thumb.jpg.6b5375aa2b2bbf30a97bf3ce72b747cf.jpg

Αν καταφέρω θα βάλω και ένα βιντεάκι κάποια στιγμή. Τα ψάρια είναι πολύ πιο κινητικά, τους δόθηκε χώρος μπροστά και το χαίρονται! Επίσης είναι αρκετά διαδραστικά με εμένα, όποτε με βλέπουν έρχονται :D 

 

Ακόμη προστέθηκαν και κάποια leaf litter κάτω μπροστά, το οποίο επίσης τίμησαν οι μάγκες. Δημιουργεί σαν σπηλιές κάτω από τα φύλλα, πάνε κρύβονται-περνάνε!

 

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι κι ετσι. Εχεις κανει καλη δουλεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sturm said:

Ωραιο ειναι κι ετσι. Εχεις κανει καλη δουλεια.

Δεν το φοβάμαι, σε κανα μήνα το πολύ, πάλι όπως πριν θα γίνει :P 

Να σαι καλά :D 

Link to comment
Share on other sites

Οι ρίζες από τις pistia του δίνουν ξεχωριστή εμφάνιση.

Μετράς καθόλου νιτρικά?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SOTIRIS said:

Οι ρίζες από τις pistia του δίνουν ξεχωριστή εμφάνιση.

Μετράς καθόλου νιτρικά?

Είναι όμορφες αρκετά ναι!! 

Νιτρικά έχω καιρό να μετρήσω, αλλά κρατάω τις αλλαγές σε εβδομαδιαία βάση οπότε είμαι σχετικά καθυσηχασμένος. Τώρα που το λες όμως πρέπει να μετρήσω.

Γενικά η Λάρισα έχει περί τα 7 ΝΟ3 στο νερό.

2 hours ago, natateo said:

Ζουγκλα μ΄αρεσει!:)

Ευχαριστώ :D 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DeLk said:

Είναι όμορφες αρκετά ναι!! 

Νιτρικά έχω καιρό να μετρήσω, αλλά κρατάω τις αλλαγές σε εβδομαδιαία βάση οπότε είμαι σχετικά καθυσηχασμένος. Τώρα που το λες όμως πρέπει να μετρήσω.

Γενικά η Λάρισα έχει περί τα 7 ΝΟ3 στο νερό.

Ευχαριστώ :D 

Σοβαρά μιλάς? Μόνο 7 NO3 στη Λάρισα?

Κι εμείς στο Βόλο έχουμε πάνω από 50?

Τι πίνουμε ωρέ παλικάρια...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Skoti said:

Σοβαρά μιλάς? Μόνο 7 NO3 στη Λάρισα?

Κι εμείς στο Βόλο έχουμε πάνω από 50?

Τι πίνουμε ωρέ παλικάρια...

Κοίτα, τόσα είχα μετρήσει στο νερό μου.. αλλά πάντα υπάρχει περιθώριο λάθους. Γενικά ακούγεται και για τη Λάρισα ότι έχει υψηλά επίπεδα νιτρικών πάντως, δεν ξέρω .

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές στο παρελθόν υπήρχε pistia σε ένα 30λτ ενυδρειάκι που είχα, εξαφανίζονταν τα νιτρικά. Αναγκαστικά συμπλήρωνα. Γι αυτό το λόγο σε ρώτησα αν έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο. Βέβαια αν υπάρχουν νιτρικά στο νερό της βρύσης της περιοχής σου έχουμε άλλα δεδομένα. Κάποια στιγμή αν δεν βαριέσαι γράψε τις παρατηρήσεις σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Σοβαρά μιλάς? Μόνο 7 NO3 στη Λάρισα?

Κι εμείς στο Βόλο έχουμε πάνω από 50?

Τι πίνουμε ωρέ παλικάρια...

Εμεις μηδενικα εχουμε ολα. Με τετοιες μετρησεις εχεις λιπασμα που τρεχει απο την βρυση! :death:

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, SOTIRIS said:

Όσες φορές στο παρελθόν υπήρχε pistia σε ένα 30λτ ενυδρειάκι που είχα, εξαφανίζονταν τα νιτρικά. Αναγκαστικά συμπλήρωνα. Γι αυτό το λόγο σε ρώτησα αν έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο. Βέβαια αν υπάρχουν νιτρικά στο νερό της βρύσης της περιοχής σου έχουμε άλλα δεδομένα. Κάποια στιγμή αν δεν βαριέσαι γράψε τις παρατηρήσεις σου.:)

Ακριβώς το ίδιο βλέπω κι εγώ. 

Γενικά από όσα έχω διαβάσει, και αν αναλογιστεί το γεγονός πως αρκετά φυτά επιφάνειας χρησιμοποιούνται για bioremediation υδάτων, ή βιοαποκατάσταση στα ελληνικά, ξέρω πως σε γενικές γραμμές από αυτό ζουν τα φυτά. Ένα πιο βεβαρυμένο νερό δεν τα επηρεάζει, ίσα ίσα. 

 

Για παράδειγμα, κάτι που δεν ανέφερα αλλά τελικά φάνηκε σωτήριο για τα ψάρια. Πριν φύγω για Χριστούγεννα, στις 23 Δεκεμβρίου, έκανα αλλαγές νερού στα ενυδρεία. Από τη βιασύνη μου, ξέχασα να ανοίξω πάλι το φίλτρο σε αυτό το ενυδρείο, που σημαίνει πως 10 μέρες το ενυδρείο δεν είχε φίλτρο. Έπαθα ένα σοκ όταν γύρισα, έκανα αλλαγές κλπ, αλλά τα ψάρια καθώς και η γαρίδα αμάνο δεν είχαν πάθει τίποτα, κάτι που πιστεύω οφείλεται στην πίστια και μόνο. Σε άλλη περίπτωση θα βλέπαν θυμαράκια.

 

Από περιέργεια και μόνο θα μετρήσω πάντως, να δω σε τι επίπεδα βρίσκονται.

 

(Το ίδιο γινόταν με τη φακή στο άλλο ενυδρείο, είχε πολύ μεγάλη ανάπτυξη, πάλι λόγω ίσως των συνθηκών νερού)

 

Edit: Ακόμη, από πλευρά Φυσιολογίας και Ανάπτυξης των φυτών, η ριζογένεση μπορεί να επαχθεί από αρκετά ερεθίσματα. Κύρια ορμόνη για τη ριζογένεση είναι η αυξίνη, αλλά όχι η μόνη. Αυτή παράγεται ενδογενώς από το φυτό. Υπάρχουν όμως μικροοργανισμοί στις ρίζες, οι οποίοι παράγουν ουσίες που επάγουν την βιοσύνθεση της αυξίνης για παράδειγμα, προάγοντας έτσι την ανάπτυξη του φυτού. 

 

Αυτό ισχύει κυρίως για τα φυτά που φυτεύονται, γιατί τέτοιοι μικροοργανισμοί είναι συνήθως εδαφόβιοι. Όμως, πιστεύω πως ένα θετικό χαρακτηριστικό που βοηθάει στην ανάπτυξη είναι τα φύλλα στο υπόστρωμα. Γενικά για να αποδομηθούν χρειάζονται κάποιες "ομάδες" μικροοργανισμών (consortia) οι οποίοι απελευθερώνουν διάφορα στο νερό (εκτός από τις τανίνες κλπ κλπ, και κάποιους δικούς τους μεταβολίτες). Έτσι, είναι πολύ πιθανό να υπάρχει μία άμεση σχέση μεταξύ αποσύνθεσης φύλλων στο νερό και ανάπτυξης των φυτών, χωρίς όμως να έχω κάτι παραπάνω να το υποστηρίξω :) 

Έγινε επεξεργασία - DeLk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με pistia στο ενυδρειο με γαριδες νιτρικα μηδεν. Πριν ηταν στα 10 τελος της εβδομαδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το βιντεάκι που υποσχέθηκα :) 

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πανέμορφο το ενυδρείο σου, όντως θυμίζει φυσικό περιβάλλον - δεν δείχνει "στημένο", το βιντεακι όλα τα λεφτά, τα ψαράκια που έρχονται στο χέρι σου υπέροχα.

Να το χαίρεσαι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...