Jump to content

Βοήθεια για εξοπλισμό μονομαχοενυδρείου


KostasAnaz

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους! Με αφορμή την ομαδική παραγγελία betta αποφάσισα να ξεθάψω ένα ενυδρείο που είχα στην αποθήκη ανενεργό για περίπου 3 χρόνια. Διαστάσεις 70Μ×38Υ×33Π γύρω στα 85 λίτρα μικτά. Υπόψιν οτι το ενυδρείο είναι 25+ χρόνων.

Χθές λοιπόν το έκανα κομμάτια καθάρισα τις σιλικόνες και το ξανακόλησα απ'την αρχή. Επίσης μπήκαν και οδηγοί στο κέντρο του για να χωριστεί με μάυρο πλεξιγκλας σε 2 μικρότερα ενυδρεία των 40 και κατι λίτρων το καθένα μικτά.

Από διακόσμηση σκέφτομαι μαύρο ψιλόκοκο χαλίκι από μία ρίζα στο καθένα, φύλλα catappa στον πάτο και κάποια εύκολα φυτά που δεν θα χρειάζονται πολλά πολλά.

Η βοήθεια που χρειάζομαι από εσάς αφορά τη φίλτρανση, τον φωτισμό αλλά και τί είδους φυτά μπορώ να βάλω που να μην έχουν απαιτήσεις εκτός του καθημερινού φωτισμού βέβαια.

Για τη φίλτρανση θα ήθελα να μου προτείνεται 2 εσωτερικά φίλτρα (1 για την κάθε πλευρά) με χαμηλή ροή μιας και θα φιλοξενήσουν μονομάχους αλλά με επαρκή όγκο κάδου για καλή βιολογία.

Για φωτισμό σκέφτομαι κάποια λάμπα T5 ή T8 μεχρι 60 cm γιατί δεν χωράει μεγαλύτερη στο καπάκι να τη συνδέσω με κάποιο αντίστοιχο ηλεκτρονικό ballast και να δουλεύει ένα 8ωρο καθημερινά. Έχετε να μου προτείνεται κάτι πάνω σε αυτό;

Επίσης πιστεύετε οτι θα πρέπει να βάλω υπόστρωμα για τα φυτά;

Αυτά για την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τα πάνω κάτω έφερε αυτή η παραγγελία, ελπίζω να πάει καλά και να πάρουν όλοι όχι μόνο αυτό που θέλουν αλλά να είναι και υγιέστατα τα μικρά!!

Λοιπόν για παμεεε :D :D 

Εχουμε και λέμε, το χαλικι ωραίο θα είναι το μαύρο θα δείξουν χρώματα οι μονομάχοι αλλά θα κάνει και αντίθεση, φύλλα επίσης πολύ καλή σκέψη και όσον αφορά τα φυτά μπορείς να βάλεις ανούβιες, εχινόδρους ( πίσω γιατί γίνονται θηρία ), καμια βαλινσέρια, κρυπτοκορίνες, πίστια ή φακή και φυσικά αν δίνεις λίγο παραπάνω φροντίδα η λίστα μπορεί να μεγαλώσει πολύ!

Για φίλτρο θα μπορείς να βάλεις κάτι που θα κρατήσει καλή βιολογία, να εχει μεγάλο κάδο δηλαδή αλλά να μην έχει πολύισχυρή αντλία, προσωπικά εγώ έχω βάλει σπρει μπαρ σε όσα ενυδρεία κρατούσα μονομάχους.. Εγώ για 30 λίτρα έχω της Resun, το οποίο το πήρα κιόλας κάπου στα 12 ευρώ, οπότε θα σε βολέψει πιστεύω αυτή η λύση και έχει και μεγάλο κάδο και για βιολογικό υλικό. Άλλο φίλτρο που έχω στο άλλο ενυδρείο είναι της Boyu SP-1000A το οποίο χωράει μεν βιολογικό υλικό και έχει κρατήσει πάνω από 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα! Από εκεί και πέρα όπως σου είπα το σπρει μπαρ είναι μονοδρομος για να μην δυσκολευονται να κολυμπησουν ειδικά, αλλά αφού θα πάρεις πλακάτ δεν θα υπάρχει πρόβλημα τόσο μεγάλο σε σχέση αν έπαιρνες κάποιο dumbo-ear.

Τωρα για φωτισμό εγ'ω έχω led τα οποία ναι μεν θα σου κάνει δουλειά αλλά αν έχεις την επιλογή να βάλεις λάμπα Τ5 ή Τ8 προτίμισε κάποια από τις 2, αλλά καλύτερα να σου πουν τα παιδιά γιατί εγώ δεν είχε τυχει ποτέ να έχω κάποια από αυτές για να σου πω εμπειρία..

 

Ό,τι άλλο θες ρωτας.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για κάποιο φίλτρο που να γυρναει γύρω στις 4-5 φορές το νερό του ενυδρείου δηλαδή περίπου στα 150-200lt/h και να βάλω και σπρέυμπαρ. Αλλα συνήθως αυτά με μικρούς κυκλοφορητές έχουν και μικρό κάδο.

Το resun που έχεις ποιό μοντέλο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, καμιά επιπλέον γνώμη;

Ειδικά για τον φωτισμό και υπόστρωμα θα ήθελα τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Σκέφτομαι για κάποιο φίλτρο που να γυρναει γύρω στις 4-5 φορές το νερό του ενυδρείου δηλαδή περίπου στα 150-200lt/h και να βάλω και σπρέυμπαρ. Αλλα συνήθως αυτά με μικρούς κυκλοφορητές έχουν και μικρό κάδο.

Το resun που έχεις ποιό μοντέλο είναι;

 

Magic-jet filter magi 380 αυτο εχω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...