Jump to content

Απορίες για νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Γειά σας...και εγώ είμαι αρχάρια και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει... αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο 40χ28χ26cm 24λιτρων και είχε μέσα στην συσκευασία και φίλτρο το οποίο το τοποθετησα σωστά (ελπιζω) αλλά στο νερό μέσα μου δημιουργεί κάτι μικρές φουσκιτσες στα τοιχώματα του ενυδρείου... είναι σωστό αυτό? Δεν έχω βάλει ακόμη ψάρια γιατί διάβασα ότι πρέπει να περάσει λίγος καιρός πρώτα να λειτουργήσει και το αντίχλωριο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σταματία @Stamatia Delimpanidou.

 

Πρώτα από όλα υπομονή και διάβασμα....Οι φυσαλίδες που λές μάλλον είναι από το κρύο/φρέσκο νερό...

Μπορείς να ανεβάσεις φωτό να δούμε τί εξοπλισμό έχεις?

Βακτήρια πήρες ή μόνο το αντιχλώριο?Θερμαντήρα?

 

Τί ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις?

 

Εδώ είναι ένας υπερπλήρης οδηγός που μπορείς να διαβάζεις σιγά σιγά:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι άλλο χρειάζεται και έχω διαβάσει τόσα πολλά αυτές τις μέρες πού κυριολεκτικά είμαι με μόνιμο πονοκέφαλο.. Σκέφτομαι να βάλω ένα black moor αλλά διαβάζω τώρα ότι δεν χωράει ενώ η τύπισσα στο κατάστημα μου είχε δείξει και πιο μικρό ενυδρείο μάλιστα καί εγώ προτίμησα αυτό γιατί ήταν μεγαλύτερο...έχω ρίξει αντίχλωριο και έχω το φίλτρο σε λειτουργία σχεδόν 10 ώρες και παραπάνω..(επίσης πως ανεβάζουμε φωτό εδώ? Τι πατάω?)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλεις ένα μονομάχο σε αυτά τα λίτρα.

 

Φωτό άν είσαι από υπολογιστή μπορείς να και με απλό drag n drop.

 

Θα πρέπει να στρώσει πρώτα το φίλτρο ου για να μπορείς να βάλεις ψαράκια...αυτό μπορεί να γινει με διάφορους τρόπους, με βακτήρια, μπόλι, κτλ.

Υπάρχουν άτομα από θεσσαλονίκη που μπορούν να σε βοηθήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη αυτό είναι το πρόβλημα είμαι Αγγλία πλέον και δεν βγάζω άκρη έτσι γρήγορα πού μιλάνε τα αγγλικά εδώ γι'αυτό ρωτάω τι άλλο να ρίξω στο νερό πριν το ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Σταματία σε ποιό μέρος είσαι στην αγγλία? Εχώ και εκεί φίλους που μπορεί να βοηθήσουν αλλά και καταστήματα που μπορείς να απευθυνθείς άν είσαι κοντά.... Είμαστε international! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και περιμένω απάντηση... Πάντως άν έχεις αμάξι και έχεις όρεξη θα πρέπει έστω και μία φορά να πάς στο Pier Aquatics στο Wigan! Θα με θυμηθείς! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αμάξι και γενικώς είμαι ακόμη δύσκολα με την δουλειά εδώ οπότε γι'αυτό πήρα και μικρό ενυδρείο... πάντως ψάχνω ταυτόχρονα και σε αγγλικά σάιτ μήπως υπάρχει κάποιος εδώ στην περιοχή μου ..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για ένα μωράκι black moor είναι καλό το ενυδρείο? Αργότερα όταν μεγαλώσει θα έχω μαζέψει χρήματα για κάτι μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Άν είναι πολύ μικρό μπορείς για λίγο καιρό... 

 

Το TA aquaculture στο Birmingham το ξέρεις? 

https://www.facebook.com/TA-Aquaculture-UK-204245666252135/

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου πρότειναν και το Mermaid aquatics bromsgrove

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ερώτηση..Επειδή σκοπεύω να φύγω από την Αγγλία πως μπορώ να πάρω το ψάρι μου στην Ελλάδα; Μπορώ να το πάρω με αεροπλάνο; Θα αντέξει την πιεση; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...