Jump to content

Φυτά για beginner


Recommended Posts

Καλησπέρα ειμαι νέος στο forum. Ασχολούμαι 5 μήνες και έχω ενυδρείο 30 λίτρων με ένα betta. Θέλω να προσθέσω φυσικά φυτά, έχω 2 moss balls  και θέλω να βάλω anubia barteri που διαβάζω πως ειναι ενα εύκολο φυτο. Δεν γνωριζω αν θα χρειαστώ λίπασμα η κατι αλλο. Έχω φωτισμό led, επίσης έχω χαλικάκι στον βυθό διότι έχω και ένα corydoras sterbai απο τα 3 που είχα αρχικά και έμεινε ένα γιατη είχα απώλειες λόγο μεταφοράς. Παρόλα αυτά τα cori δεν είχαν πρόβλημα με το beta μου που δεν είναι επιθετικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Anthony Baritakis έγραψε:

Καλησπέρα ειμαι νέος στο forum. Ασχολούμαι 5 μήνες και έχω ενυδρείο 30 λίτρων με ένα betta. Θέλω να προσθέσω φυσικά φυτά, έχω 2 moss balls  και θέλω να βάλω anubia barteri που διαβάζω πως ειναι ενα εύκολο φυτο. Δεν γνωριζω αν θα χρειαστώ λίπασμα η κατι αλλο. Έχω φωτισμό led, επίσης έχω χαλικάκι στον βυθό διότι έχω και ένα corydoras sterbai απο τα 3 που είχα αρχικά και έμεινε ένα γιατη είχα απώλειες λόγο μεταφοράς. Παρόλα αυτά τα cori δεν είχαν πρόβλημα με το beta μου που δεν είναι επιθετικό.

Μπορεις να παρεις anubias, microsorum pteropus(trident,Windelow,narrow), φυτα επιφανειας Limnobium laevigatum, pistia. Δεν χρεαζονται λιπασματα, αλλα που και που αν θα ριξεις λιγο απο Flourish της Seachem, θα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να παρεις anubias, microsorum pteropus(trident,Windelow,narrow), φυτα επιφανειας Limnobium laevigatum, pistia. Δεν χρεαζονται λιπασματα, αλλα που και που αν θα ριξεις λιγο απο Flourish της Seachem, θα ειναι καλα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Anthony Baritakis έγραψε:

Ευχαριστώ!

Ριξε μια ματια κ εδω , μπορει να βρεις κατι, που θα σ΄αρεσει :thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως κατά πάσα πιθανότητα αυτό που έχεις δεν είναι Moss ball αλλά μπαλίτσα κλαδοφόρας άλγης.

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα εφόσον είναι συμπαγής και δεν σπάει εγώ στο λέω τελείως ενημερωτικά μιας και είσαι νέος για να μαθαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μπαλα μοςς!

Οι μπαλες μοςς που και καλα πουλανε,ειναι μπαλες απο αλγη,μια απο τις χειροτερες που δεν φευγουν με τιποτα απο το ενυδρειο και αυτες οι μπαλες ειναι και μια αιτια εξαπλωσης αυτης την αλγης σε ενα ενυδρειο.

Εγω θα την πετουσα παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 13/10/2018 at 2:41 ΜΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Δεν υπαρχει μπαλα μοςς!

Οι μπαλες μοςς που και καλα πουλανε,ειναι μπαλες απο αλγη,μια απο τις χειροτερες που δεν φευγουν με τιποτα απο το ενυδρειο και αυτες οι μπαλες ειναι και μια αιτια εξαπλωσης αυτης την αλγης σε ενα ενυδρειο.

Εγω θα την πετουσα παντως.

 Συγνώμη για την καθυστέρηση είχα καιρο να μπω στο forum! Το καταλαβα ότι κατι δεν πηγαινε καλα γιατι μου αναπτυσσόταν άλγη πολυ γρύγορα και τις σουταρα απτο ενυδρειο τις μπάλες! :P

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα εβαλες τελικα;;

Βαλε μας αν θελεις και καμια φωτο του ενυδρειου σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...