Jump to content

Σκέψεις για νέο ενυδρείο


Recommended Posts

 

Καλημέρα σε όλη την ομάδα , μιας και είναι το πρώτο θέμα που δημοσιεύω καταρχήν να σας χαιρετήσω και καλώς με βρήκατε !!!

 

Στα βαθιά τώρα ,  ως εντελώς αρχάρια στον χώρο των ενυδρείων θα γράψω όλα τα πιο κάτω και παρακαλώ θερμά για τις συμβουλές σας.

 

Βρίσκεται στην κατοχή μου ο εξής εξοπλισμός : 

1 ενυδρείο 100*40*50 μαζί με το έπιπλο του 

3 εξωτερικά φίλτρα (2 eheim και 1 fluval ) για τα οποία αυτή την στιγμή δεν  γνωρίζω να σας δώσω περισσότερα στοιχεία

2  βάσεις για  λάμπες εξωτερικές δλδ θέσεις για 4 λάμπες

1 μηχάνημα chiller (εάν το λέω σωστά) στο οποίο πάνω συνδέεται και το θερμαντικό σώμα

Σύστημα για CO2 καθώς και ηλεκτρομαγνητική πλακέτα υπάρχει (δεν υπάρχει η μπουκάλα) αλλά για την ώρα δεν νιώθω ασφαλής να το χρησιμοποιήσω

Νερό από σύστημα φύλτρανσης (όχι AO) στο οποίο το PH είναι κάτω 6,5

 

Σκεπτόμενη λοιπόν πως είναι κρίμα να υπάρχουν όλα τα πιο πάνω και να μην τα χρησιμοποιώ διάβασα αρκετά και αποφάσισα πως θα ήθελα να φτιάξω ένα κοινωνικό «εύκολα» φυτεμένο ενυδρείο.

 

Σκέπτομαι λοιπόν να παιξω με ξύλα και πέτρες και να φυτέψω το ενυδρείο , ακολούθως να το στρώσω με  υγρά βακτηρία αργής διαδικασίας ( επίσης εάν το λέω σωστά) και σε περίπου ένα μήνα εάν πάνε καλά οι μετρήσεις να πάρω τα πρώτα μου ψαράκια. 

 

Και εδώ προκύπτει το μεγάλο μου πρόβλημα , η οικογένεια είδε και θέλει διακαώς να βάλουμε στο ενυδρείο ένα μικρό κοπάδι σκαλάρια , από όσα όμως εγώ διαβάζω είναι σχεδόν απαγορευτικό για τα ενυδρείο που έχω. Σας παρακαλώ λοιπόν για τα φώτα σας , είναι όντως απαγορευτικό ??? ή θα γίνει απαγορευτικό σε ένα Χ  χρονικό διάστημα και πόσο μπορεί να είναι αυτό ,  όπου πιθανόν θα πρέπει να προβώ σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου (πράγμα απαγορευτικό για την ώρα λόγω οικονομικών).

 

Ρωτάω από τώρα για τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω καθώς εάν δεν κάνω λάθος αυτό θα επηρεάσει το πώς και το πόσο θα φυτευτεί το ενυδρείο.  

 

 

 

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε και εκ των προτέρων ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Έγινε επεξεργασία - Efi Kamperi
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα δεχτείς και άλλες γνώμες, να ΜΗΝ βάλεις σκαλάρια. Δικαίως.

Ένα εντυπωσιακό εύκολο και συμβατό με το σχέδιό σου κοπαδόψαρο που σου προτείνω είναι το colombian tetra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και από εμένα. Είσαι στον σωστό χώρο για ερωτήσεις κτλ κτλ κτλ

Λοιπόν σε παρόμοιο ενυδρείο με αυτό που έχεις (1.00 Χ 0.40 Χ 0.70) έβαλα σκαλάρια... Μικρά.... 7 άτομα (μικρό κοπαδακι). Αρχικά οοοολα καλά και πανέμορφα, όμως όταν μεγάλωσαν και άρχισε η διεκδίκηση χώρου και συντρόφου (ζευγαρώμα) είχα θεματάκια (απλώς στριμώχτηκαν λίγο) . Λέω λοιπόν ότι μπορείς να βάλεις σκαλάρια αρχικά αλλά με τον καιρό ή θα πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο αναγκαστικά, ή πρέπει να έχεις διαμορφώσει τέλεια το ενυδρειό σου (κρυψώνες, περιοχές, χώροι διαφυγής) ώστε να συνεχίσεις να τα έχεις...πράγμα λίγο απίθανο, οχι μονο για σένα αλλά για όλους μας. Πρόσεξε, δεν  μιλάω για να τα κρατήσεις 6μήνες αλλά πολύ περισσότερο. Βλέπεις λοιπόν και κάνεις .

Βασικά θα προσπαθούσα να σε αποθαρρύνω, αλλά δεν μου αρέσει να επιμένω.   

Υπάρχουν πάρα πολλά είδη που μπορούν να ευδοκιμήσουν στα λίτρα σου! Πολλά όμως! 

Eχουμε ramirezi, apistogramma, tetra (πολλά είδη για κοπαδακια), βολιβιανα ram, corydoras, melanotainia preacox, iriatherina, pleco (κάποια είδη) και πραγματικά πάρα πολλά και πανέμορφα ψαράκια που θα προτείνουν και άλλοι φίλοι.

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας (και το καλωσόρισμα) , έχω διαβάσει αρκετά  (αν και στα καταστήματα μας διαβεβαιώνουν πως μπορούμε να πάρουμε τα εν λόγω ψάρια ) γνωρίζω πως θέλουν λίτρα. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τα ψάρια αναλώσιμα ούτε στα πλάνο μου είναι να πάρω κάποιο ψάρι για 6 μήνες ή να βάλω ψαράκια στο ενυδρείο που θα ταλαιπωρούνται και θα αρρωσταίνουν εν γνώση μου.

 

Θα ήθελα όμως παράλληλα πολύ να προσπαθήσω να ικανοποιήσω τους δικούς μου (που δεν θέλουν μικρά ψαράκια) έχοντας στο νου μου ότι οπωσδήποτε θα πρέπει να προβώ σε κάποιο upgrade του ενυδρείου στο μέλλον.  

 

 

Όμως πόσο κοντινό είναι αυτό το μέλλον 7 πολύ μικρά αγγελόψαρα για πόσο χρονικό διάστημα ζουν και αναπτύσσονται με υγεία σε ένα ενυδρείο σαν το δικό μου ???  γιατί εάν ο ορίζοντας είναι 6 μήνες τότε πράγματι είναι πολύ δύσκολο να τους δώσω χώρο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. 

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλα Ψάρια = Μεγάλο ενυδρείο = Μεγάλα Έξοδα, πολύς Χώρος κλπ.

 

Κανείς δεν ξεφεύγει από αυτόν τον κανόνα. Οι περισσότεροι "πληρώσαμε" για να τον εμπεδώσουμε, με ζωές ψαριών, στενοχώρια, χρήμα, κλπ.

Οι άνθρωποι μεταξύ μας πολλές φορές κάνουμε τα στραβά μάτια, αλλά τα ψάρια λειτουργούν με "μαθηματικά"...

Βεβαίως και είσαι ελεύθερη να δοκιμάσεις ό,τι θέλεις, κάποια στιγμή απλά ή θα πρέπει να είσαι έτοιμη να μεγαλώσεις το σύστημα (συνήθως ουτοπικό) ή να αλλάξεις ψάρια (τα παλιά τι θα τα κάνεις?) ή να αρχίσουν τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Thanmos ακριβώς επειδή αυτόν τον κανόνα των «μεγάλων» μπορώ να τον αντιληφθώ ... και επειδή θα ήθελα να εχω ένα πλάνο στο νου μου και να μην χρειαστεί να «θυσιάσω» ψαράκια για να μάθω ... ακριβώς για αυτο το λόγω ρωτώ πιο ειναι το χρονικό διάστημα (ασφαλώς κατα προσέγγιση ) που θα μπορώ με ασφάλεια να φιλοξενώ σκαλάρια σε αυτά τα λίτρα ... 

 

διότι ειναι διαφορετικό να εχω ένα βάθος χρόνου 1,5- 2 χρόνια μπροστά μου για να προχωρήσω σε κάτι πιο μεγάλο και διαφορετικό να εχω λίγους μήνες ... 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Όσο καλύτερη είσαι σε αυτό που πας να κάνεις (καλή διατροφή και φροντίδα, πολλές αλλαγές νερού, κλπ), τόσο πιο γρήγορα θα μεγαλώσουν τα ψάρια σου!:hehe

Ένα υγιές ενήλικο αγγελόψαρο άνετα φτάνει 20 εκατοστά ΥΨΟΣ. Και παραπάνω...

Αλλά πχ αν όλα πάνε πολύ καλά και έχεις ζευγαρώματα ---->διαμάχες?

Και πάλι, εξαρτάται από το ΠΟΣΑ θα βάλεις, κλπ κλπ. Το χρονικό διάστημα στο οποίο τα ψάρια θα ξεπεράσουν την δυνατότητα του συστήματός σου δεν μπορεί να υπολογιστεί...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βοηθήσατε και πολυ Thanmos ^_^ 

Αστειεύομαι ασφαλώς !!! 

Ξέρω πως αυτό που ρωτάω ειναι ιδιαίτερα συγκεχυμένο... 

 

Αυτό που μας είπαν στο κατάστημα (και εκ τότε έγινε λαϊκή απαίτηση να πάρουμε αυτά τα ψαράκια) ειναι πως μπορούμε 7 μικρά σκαλαρια άνετα ... Αλλα εγώ διαβάζοντας γενικα αλλα πράγματα καταλαβαίνω... 

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά σας τα είπανε στο μαγαζί 7 μικρά ψαράκια άνετα  σε ένα χρόνο όμως  θα έχεις πρόβλημα  αν ζουν και τα 7 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα κοπάδια τετρα. Είτε ροδοστομους, είτε Colombian, είτε τα αγαπημένα μου Blue Tetra που δίνουν διαρκή κίνηση στο ενυδρείο και έχουν ένα απίστευτο ασημί-μπλε χρώμα. Με ένα χαμηλών απαιτήσεων γρασίδι εγώ είχα και απογόνους.

Link to comment
Share on other sites

Γρασίδι χαμηλών απαιτήσεων???? Υπάρχει????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα Εφη και καλως μας ηρθες!!

Απο την στιγμη που ειπες οτι εισαι αρχαρια ριξε μια ματια στις ενοτητες του φορουμ οσον αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου και τα πρωτα "λαθη" που γινονται για να μπορεσεις να τα αποφυγεις φυσικα!

Απο κει και περα το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο μεν αλλα οχι αρκετα μεγαλο για σκαλαρια.. τα σκαλαρια λογω του μεγεθους των πτερυγιων τους κυριως των ραχιαιων και των πρωκτικων γινονται πολυ μεγαλα και θελουν απο 50 και πανω υψος του ενυδρειου.. το να τα κρατησεις εκει μεσα 7 απο αυτα οχι μονο θα επιφερει πολλους καυγαδες οταν θα αρχισουν να μεγαλωνουν αλλα θα καταλαβεις και εσυ οτι δεν ειναι το σωστο ενυδρειο για να τα βαλεις.. να μου ελεγες ενα ζευγαρι σκαλαρια η 3 οκ εκει θα σου ελεγα εισαι καλα.. απο εκει και περα η ιδιοσυγκρασια του ψαριου ειναι και αυτη ενας παραγοντας που ειναι ασταθμητος.. 

Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις μπορεις να δεις και καποιες παρουσιασεις οσον αφορα τα ενυδρεια που φιλιξενουν τα σκαλαρια και να δεις τι στιλ βιοτοπο χρειαζονται για να νιωσουν ανετα και να βγαλουν οπως λεμε εμεις "συμπεριφορες"!!

Οτι αλλο θες μην διστασεις εδω ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Thanmoss έγραψε:

Μεγάλα Ψάρια = Μεγάλο ενυδρείο = Μεγάλα Έξοδα, πολύς Χώρος κλπ.

 

Κανείς δεν ξεφεύγει από αυτόν τον κανόνα. Οι περισσότεροι "πληρώσαμε" για να τον εμπεδώσουμε, με ζωές ψαριών, στενοχώρια, χρήμα, κλπ.

Οι άνθρωποι μεταξύ μας πολλές φορές κάνουμε τα στραβά μάτια, αλλά τα ψάρια λειτουργούν με "μαθηματικά"...

Βεβαίως και είσαι ελεύθερη να δοκιμάσεις ό,τι θέλεις, κάποια στιγμή απλά ή θα πρέπει να είσαι έτοιμη να μεγαλώσεις το σύστημα (συνήθως ουτοπικό) ή να αλλάξεις ψάρια (τα παλιά τι θα τα κάνεις?) ή να αρχίσουν τα προβλήματα...

το μεγαλο ενυδρειο δεν απαιτει στανταρ μεγαλα εξοδα,ισα ισα οσο πιο μεγαλο το ενυδρειο και πιο ευκολοσυντηρητο

 

Link to comment
Share on other sites

@noa1978, Με προσωπική εμπειρία και από μεγάλο και από μικρό ενυδρείο μιλώντας, τα έξοδα δεν συγκρίνονται....

Το νερό, το ρεύμα, τα πρόσθετα, τα φυτά, τα ξύλα, το υπόστρωμα, ο εξοπλισμός, τα φάρμακα, από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

Ευκολοσυντήρητο μπορεί. Φτηνό, όχι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας !!!! Και παλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ... λεω να προχωρήσω στο στήσιμο του ενυδρείο να ακολουθήσω το στρώσιμο και στον ενδιάμεσο χρόνο να σκεφτω εκ νέου το πως θα κινηθώ αναφορικά με τα ψάρια ... διότι εαν καταλαβαίνω καλά το εγχείρημα «Σκαλάρια» θα ειναι ριψοκίνδυνο και κατα πάσα πιθανότητα προβληματικό... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Efi Kamperi έγραψε:

Καλημέρα σας !!!! Και παλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ... λεω να προχωρήσω στο στήσιμο του ενυδρείο να ακολουθήσω το στρώσιμο και στον ενδιάμεσο χρόνο να σκεφτω εκ νέου το πως θα κινηθώ αναφορικά με τα ψάρια ... διότι εαν καταλαβαίνω καλά το εγχείρημα «Σκαλάρια» θα ειναι ριψοκίνδυνο και κατα πάσα πιθανότητα προβληματικό... 

 

Ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις αυτη τη στιγμη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , καλημέρα και καλη εβδομάδα!!!

Τελικά το έβαλα μπροστά το ενυδρείο μου ... για την ώρα θα βάζω τα «ειδικά ζουμάκια» να δω πως θα πάνε και τα φυτά ... αναφορικά με τα ψαράκια ακόμη δεν εχω καταλήξει ...

 

Σας βάζω μια πρόχειρη φωτογραφία , παρακαλώ να δείξετε επιείκεια αλλα με χαρά θα ήθελα να ακούσω τα ειλικρινή σχόλια σας !!! 

F9D79A7C-79CE-45F1-8F5F-365484BACBD9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

:welcome: Μπράβο, ωραίο δείχνει. :) Παρατηρήσεις:

 

1) Δεν κατάλαβα γιατί έβαλες 2 χρώματα χαλίκι, το μαύρο και το καφέ. Σε λίγο καιρό θα είναι τελείως ανακατεμένο... Αν δεν θες κάτι τέτοιο, καλύτερα να το αλλάξεις τώρα που είναι αρχή.

2) Η εξαγωγή του νερού για το φίλτρο Eheim γιατί είναι τόσο ψηλά; Πρέπει να βρίσκεται αρκετά χαμηλά, σχεδόν στο βυθό, ώστε να ρουφάει καλύτερα τους ρύπους.

3) Φιλικά,  Ξ Έ Χ Ν Α  τα σκαλάρια, καθώς και ό,τι σου προτείνει ο κάθε πετσοπάς:lol2: όπως σου είπαν και οι συγχομπίστες παραπάνω (και το έχεις αντιληφθεί και εσύ), αφού κοιτάζει μόνο την τσέπη του.

4) Οι διαστάσεις του ενυδρείου σου μας δίνουν 200 λίτρα, καθαρά 180 λίτρα. Βάση αυτών θα κάνεις τις αλλαγές νερού και θα χρησιμοποιείς το αντιχλώριο, τις βιταμίνες ή και τη θεραπεία που θα χρειαστείς (μακριά από μας...).

 

Keep reading... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Worldiver  ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σχόλια , ελπίζω μεγαλώνοντας τα φυτά να δείξει και λίγο καλύτερο ... 

 

Τώρα όσον αφορά το χαλίκι ... αυτό το κάτω το μαύρο ειναι υποτίθεται σούπερ ντούπερ ειδικό για τα φυτά και ειναι κ λίγο σαν λάσπη λιώνει ... μας έδωσαν ομως λίγο και τα φυτά δεν φυτεύονταν (το διαπιστώσαμε Σάββατο βράδυ που κάναμε τους κηπουρούς) ευτυχώς είχαμε αγοράσει και το άλλο το μην σούπερ ντουπερ και το ρίξαμε απο πάνω ... ναι θεωρητικά θα ανακατευτεί αλλα δεν θεωρώ ότι αυτο θα ειναι πρόβλημα... Η εξαγωγή του φίλτρου ειναι «κοντή» γιατί λείπει ένα κομμάτι (το αναμένω) λείπει και μια λάμπα (την αναμένω και αυτή) ... λείπει και η μπουκάλα του co2 ... γενικά ειμαι στην αναμονή... 

 

τα λίτρα και εγω για 180 τα υπολόγισα και ρίχνω αντίστοιχα τα αντίχλωρια και τα βακτήρια... 

 

Αυτά τα σκαλαρια θα με στοιχειώσουν το ξέρω τα θέλουν οι δικοί μου πάρα πολυ αλλα τελοσπαντον ακόμα ειναι πολυ νωρίς για ψάροσυζήτηση... αν και εγω εχω καταλήξει πως τα πρώτο μεγάλο διάστημα μάλλον ένα κοπαδάκι ροδοστομους θα πάρω ...

 

Για την ώρα τα άγχη μου (και το διάβασμα) έχουν περίοριστει  στην φωτόπερίοδο στο διοξείδιο και γενικώς στα φυτά ..,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...