Jump to content

Πως να ζευγαροσουν τα neon tetra μου


PanagiotisAgrinio

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος PanagiotisAgrinio έγραψε:

Παρακαλω πειτε μου ειμαι σχετικα αρχαριος με τα ζευγαρωματα ψαριων

Reproduction

You’ll need to set up a dedicated tank if you want to raise decent numbers of fry. This should be very dimly lit and contain clumps of fine-leaved plants such as java moss or spawning mops, to give the fish somewhere to deposit their eggs.

Alternatively you could cover the base of the tank with some kind of mesh. This should be of a large enough grade so that the eggs can fall through it, but small enough so that the adults cannot reach them.

The water should be soft and acidic in the range pH 5.5-6.5, gH 1-5, with a temperature of around 80-84°F.

A small air-powered sponge filter bubbling away very gently is all that is needed in terms of filtration.

It can be spawned in a group, with half a dozen specimens of each sex being a good number. Condition these with plenty of small live foods and spawning shouldn’t present too many problems.

The adults can be removed once eggs are noticed, or in a very heavily planted tank left in situ and fry siphoned from the tank as they’re noticed.

In terms of productivity, it’s best spawned in pairs. Under this technique the fish are conditioned in male and female groups in separate tanks, or via the use of a tank divider.

When the females are noticeably full of eggs and the males are displaying their best colours, select the fattest female and best-coloured male and transfer them to the spawning tank in the evening.

They should spawn the following morning. If no eggs have appeared after a couple of days remove them and try a different pair.

In either situation the adults will eat the eggs given the chance and should be removed as soon as eggs are noticed. These will hatch in 24-36 hours, with the fry becoming free swimming a 3-4 days later.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δε διάβασα καλά τον τίτλο...

 

Τις συνθήκες τις έγραψε (δυστυχώς) στα αγγλικά ο φίλος λίγο πιο πάνω

 

Η μέθοδος που πρέπει να ακολουθήσεις είναι ίδια πάνω κάτω για όλα τα τέτρα. Διάβασε κάποιο από τα προφίλ για τέτρα που υπάρχουν στο forum και ρώτα ότι απορίες έχεις. Έχει πάντως την δυσκολία του  το εγχείρημα, τόσο στο να γεννηθούν αυγά, αλλά κυρίως στο μεγάλωμα των γόνων.

Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολο! 

 

Μικρό ενυδρείο και κατά προτίμηση bare bottom. 

Πολύ καλό τάισμα με τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη. 

2 θυληκά και 4 αρσενικά (κατά προσέγγιση) 

Αλλαγή νερού με δροσερό νερό απο όσμωση. 

Στην μέση του ενυδρείου β@ζεις ένα μπώλ με δυχτάκι και στην μέση του βάζεις κάποια φυτά/μόςς. 

Τα ψάρια πάνε και ζευγαρώνουν γύρω απο τα φυτά, τα αβγά πέφτουν μέσα στο μπώλ το οποίο σε 24 ώρες το μεταφέρεις σε δοχειάκι/ενυδρειάκι που θα μεγαλώσεις τα μικρά. 

 

Το δύσκολο βέβαια είναι το μεγάλωμα. Θές αρκετές τροφές και ζωντανές τροφες.... Πράσινο νερό, paramecium, vinegar eels, microworms, κτλ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος theodor72 έγραψε:

Συγνώμη, δε διάβασα καλά τον τίτλο...

 

Τις συνθήκες τις έγραψε (δυστυχώς) στα αγγλικά ο φίλος λίγο πιο πάνω

 

Η μέθοδος που πρέπει να ακολουθήσεις είναι ίδια πάνω κάτω για όλα τα τέτρα. Διάβασε κάποιο από τα προφίλ για τέτρα που υπάρχουν στο forum και ρώτα ότι απορίες έχεις. Έχει πάντως την δυσκολία του  το εγχείρημα, τόσο στο να γεννηθούν αυγά, αλλά κυρίως στο μεγάλωμα των γόνων.

Δεν ηξερα αν μπορω να στειλω το λινκ απο το site γι`αυτο το εκανα αντιγραφη επικολληση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Husky_Jim said:

2 θυληκά και 4 αρσενικά (κατά προσέγγιση) 

 

Νομίζω εννοείς το αντίστροφο. Τέσσερα αρσενικά και δύο θηλυκά θα καταλήξουν στον θάνατο των θηλυκών από το κυνήγι που θα φάνε από τα αρσενικά.

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2018 at 3:28 ΜΜ, το μέλος PanagiotisAgrinio έγραψε:

Παρακαλω πειτε μου ειμαι σχετικα αρχαριος με τα ζευγαρωματα ψαριων

βαζεις χώρια 1 θηλικο και 1-2 αρσενικα  σε διαφορετικα ενυδρεια (10-12λ ,εχω με τα φιλτρα τους και βαζω κατω πετρες με μοςς για να εχουν πρασιναδα) - για μια εβδομαδα. Νερο-Gh=5 , Kh=2 .Αλλαγη νερου καθε 2-η μερα - 30% .Τα ταιζεις με ζωντανες τρωφες(εγω βαζω αυγα αρτεμιας για εκκολαψη σε κανα δυο τριλιτρα βαζα). Ειχα ακομα καταψηγμενη dafnia(δεν τρελενονται). Ετοιμαζεις ενα αλλο ενυδρειο 10-15λ μονο με αερα.Νερο βαζεις- osmos Kh= 0-1 , Gh=2-3 (αν δεν εχεις οσμοτικο νερο,μπορεις να παρεις απο το φαρμακειο απεσταγμενο και να προσθετεις πολυ λιγο απο το ενυδρειο σου(βγαινει ακριβα). Ετσι γεμιζεις το ενυδρειο για ζευγαρομα 1-2 ημερες πριν να μπουν  για αναπαραγωγη,σταθμη νερου- 10 -12 εκ. Κατω βαζεις διχτακι πλαστικο(με τρυπες τετοιες-για να μην μπορουν να περασουν τα ψαρια μεσα απο τις τρυπες αυτες) με ποδαρακια 2 εκ. για να πεφτουν τα αυγα κατο και να μην μπορουν τα ψαρια να τα φθασουν(αλλιως θα τα φανε μεσα σε δευτερολεπτα). Θελεις ενα θερμοστατη μεσα(t=24--25 βαθμους) και αερα. Το βραδι- βαζεις το ζευγαρι μεσα και κλεινεις το φως. Το ξημερομα αρχηζει ο χορος... Το  ενυδρειο μην βαζεις κοντα στο παραθυρο!

μερος 2-ο αυριο ;))   Να ξερεις - αν τα ψαρακια σου μεγαλωσαν σε πολυ σκληρο νερο- υπαρχει περιπτωση να εχασαν δυνατοτητα αναπαραγωγης( το ιδιο ισχει και για μεγαλες θερμοκρασιες(27-26  βαθμουσ) στο ενυδρειο,που μεγαλωσαν

 

το μεσημερι βγαζεις απο  την γεννηστρα  το πλαστικο με διχτακι, ελεγχεις τα αυγα - αυτα που ασπρισαν-πετας(τα μαζευεις με μια πιπετα η με  μικρη συριγγα. Χωρις μεγεθυντικο φακο δεν θα τα καταφερεις. προσθεσε methylene blue 1-2 σταγονες(για να γινει το νερο γαλαζιο(οχι μπλε)και μετα περιμενεις 24-36 (t-25C) ωρες μεχρι την εκκολαψη αυγων. τοτε αρχιζουν τα δυσκολα. πρεπει να καθαριζεις τον πατο του ενυδρειου απο ολες βρομιες , καθε ημερα να κανεις αλλαγη νερου 50%,προοδευτικα να αυξανεις την σκληροτητα νερου(απο την ημερα που γεννιουνται). ακομα σε 3ημερες αρχηζουν να κολυμπουν, τοτε πρεπει να εχεις infuzoria για ταισμα τους(εγω δεν ειχα ,αλλα bbetta μου ειπε να γεμιζω τον πατο της γεννηστρας με πολυ μοςς,ετσι και εκανα,ομος εριχνα και πολυ λιγο ξερη τροφη Sera mikron).Και ακομα 3-4 ημερες μετα αρχιζουν να τρονε artemia(ζωντανη,νεογεννητη).

Εκανα copy απο το  https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106672-αναπαραγωγη-νεον-τετρα/?page=2

για να μην διαβαζεις ολο το θεμα. Πρεπει να ξερεις Kh και Gh νερου, γιατι σε σκληρο νερο δεν μπορει να γινει γονιμοποιηση των αυγων.

Αν το θυληκο ειναι ετοιμο(μεγαλη κοιλιτσα), τοτε μπορεις να μην χωριζεις τα ψαρακια.  1θ+2αρ ή 2θ +4 αρ ειναι καλα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2018 at 9:16 ΠΜ, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

 

Νομίζω εννοείς το αντίστροφο. Τέσσερα αρσενικά και δύο θηλυκά θα καταλήξουν στον θάνατο των θηλυκών από το κυνήγι που θα φάνε από τα αρσενικά.

Σωστος ο @Husky_Jim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@invisiblesurfer στα τετρα όπως και σε άλλα είδη (π.χ. Κορυντόρας) υσχύει το αντίθετο απο ότι στα ζωοτόκα. Ειδικά στα τέτρα που είναι egg-scatterers (διασκορπίζουν τα αβγά στην στήλη του νερού) θές αρσενικά αρκετά έτσι ώστε να παράξουν αρκετό σπέρμα για την γονημοποίηση των αβγών! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου είναι ότι το ένα και μοναδικό θηλυκό είναι κυνηγημένο από το ένα από τα τρία αρσενικά. Τα άλλα δύο αρσενικά απλά δεν ασχολούνται. Αυγά γιοκ.

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...