Jump to content

To χελωνάκι μου δεν τρώει


Recommended Posts

Καλησπέρα , 

Εδω κ δυο βδομαδες το χελωνακι τρωει πολυ ελαχιστα σαν να μην του αρεσουν αυτα που του δινω ενω παλιοτερα τα ετρωγε ολα τωρα , τρωει επιλεκτικα κ λιγο κ δεν μπορω να καταλάβω τι φταίει . Ολες οι υπολοιπες συμπεριφορες του ειναι φυσιολογικες . Τι μπορει να φταιει ;

44135735_1887662077991583_6237829326104952832_n.jpg

44247882_762321004117304_6035242165498544128_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κίμωνα,

Γνώσεις πάνω στις χελώνες δεν έχω. Μήπως όμως κατέβηκε η θερμοκρασία και έπεσε ο μεταβολισμός της χελώνας, άρα και η όρεξη για φαγητό; Είναι κλασικό αυτό τόσο σε ερπετά όσο και σε ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

εχω θερμοστατη κ  θερμομετρο οποτε δεν ειδα κατι τετοιο

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

επειδη  η ξαφνικη αρνηση φαγητου απο μια χελωνα μπορει  να εχει πολλες αιτιες, βρηκα ενα κειμενακι ( στα αγγλικά) που μπορει να σε βοηθησει ή τουλαχιστον να σε κατευθυνει καπως.

 

'' There are numerous reasons why a RES may not eat. A recently hatched RES may not eat for several days while they are sustained through their yoke sac. Cold temperatures may discourage RES from eating as their metabolism slows down. Water should be a constant 75-78 degrees F. Illness and infection may suppress appetites and if other symptoms are present, they should be thoroughly investigated. RES can occasionally become tired of the foods they are receiving and may be just looking for a change. A mature female RES may refuse to eat if she is preparing to lay eggs. Finally, stress may discourage a RES from eating; this may especially be true if this is a newly acquired turtle.

Lighting and temperatures should be carefully checked. Try offering treats and live foods to entice eating. Smelly foods or ones that are brightly colored may appear more appetizing. Boiled chicken or pellets soaked in canned tuna water may be useful. If you are feeding your RES in a separate container, they may feel more comfortable in their regular tank. If you are feeding by hand, they may be reluctant to take it. Most hatchling and new RES need time and space to adjust. Once your RES begins to eat, you should attempt to slowly switch it to a more appropriate diet. ''

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H δευτερη λαμπα που εχεις είναι θερμαντικη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

H δευτερη λαμπα που εχεις είναι θερμαντικη?

αν λες αυτη με το πορτατιφ....λιγο μακρια δεν την εχει ή μου φαινεται εμενα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η λαμπα ειναι 100 watt κ εχω μετρησει την θερμοκρασια στους 30 βαθμους επειδη εχω κ ενα ψευτικο σαν βραχακι που ζεστενεται πολυ . 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

αν λες αυτη με το πορτατιφ....λιγο μακρια δεν την εχει ή μου φαινεται εμενα.

Ναι μακρια μου φαινεται γι αυτό ρωτησα.Αν μετραει όμως στερια 30 τοτε είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2018 at 2:29 ΠΜ, το μέλος monaski έγραψε:

παιδια η λαμπα ειναι 100 watt κ εχω μετρησει την θερμοκρασια στους 30 βαθμους επειδη εχω κ ενα ψευτικο σαν βραχακι που ζεστενεται πολυ . 

 

Ολα καλα με την χελωνα? Αρχισε να τρωει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ολα καλα με την χελωνα? Αρχισε να τρωει καθολου?

ναι εχει αρχισει να τρωει περισσοττερο βασικα πιο πολυ το θεμα ειναι τι της αρεσει κ τι οχι νομιζω

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...