Jump to content

Προσπάθεια για Reef (Εντελώς Αρχάριος)


Spiros_61748

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να παρουσιάσω τη δική μου προσπάθεια. 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80cm*50cm*70cm
Συνολικά Λίτρα: 280
Sump (λίτρα):40

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: έχω βάψει την πλάτη μπλέ
Βράχος: ~ 30kg (το είχα αγοράσει ζωντανό από αγγελία) 
Βυθός: αραγωνίτης από τον ίδιο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 
https://www.aliexpress.com/item/Stock-in-US-China-165w-WIFI-Dimmable-LED-Aquarium-Light-Full-spectrum-moonlight-aquarium-led-lighting/32831443500.html
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες με ανατολή-δύση 
Υποστήριξη οργανισμών 
Protein Skimmer : Tunze 9012
Αντλία επιστροφής : Sicce Syncra 3.0
Κυκλοφορία : 2 x jebao rw8
Θέρμανση/ Ψύξη: Schego Titanium 300w/4 x 12 cm pc case fan  σε stc 
Σύστημα αντίστροφης όσμωσης :  Αqua-Hobby ECO version με 100 μεμβράνη και μονάδα  απιονισμού
Αυτόματη αναπλήρωση : με το χέρι και όταν λείπω Coral Box A100 Auto Top Off (ATO) System

Παράμετροι

Αλατότητα: 1.026
pH: 8.2 (μετράω με ηλεκτρονικό)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10.5 (την ανεβάζω με Sodium Bicarbonate όταν χρειαστεί)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Φωσφορικά (PΟ4): 0
Ca : 420 - 440
Mg: 1440
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25.5 χειμώνα και 26.5 καλοκαίρι

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία 40lt
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: την προηγούμενη μέρα ετοιμάζω νερό, αλάτι  Tropic marine pro reef, Βακτήρια microbacter 7

Την προσπάθεια την ξεκίνησα τον Ιούλιο του '17 αλλά μετά από πολλές παραλείψεις, λάθη, υπερβολές καθώς και αναχαίτιση των "εχθρών εκ των έσω" (οι παντρεμένοι με παιδιά καταλαβαίνουν) έφτασα σε σημείο να βλέπω μια μικρή πρόοδο.

Παρακαλώ κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο γιατί πιστεύω ότι θα με βοηθήσει να βελτιώσω το ενυδρείο μου.

2.jpg

5.jpg

3.jpg

4.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να το χαίρεσαι...

την αναπλήρωση γιατι τη δουλευεις μόνο οταν λείπεις?

ωραίο το στήσιμο. Η κοραλίνη που εχει πιασει στην πλάτη αδικει αισθητικά το αποτελεσμα αλλα ειναι θέμα γουστου και ευκολιας-δυνατοτητας-διαθεσης να την καθαρίσεις..

Εχεις λίγη διατομική. Αντιφόσφωρο χρησιμοποιείς? Καποιο ψαράκι ή συνεργείο καθαρισμού θα βοηθούσε να απαλαγείς ή μπορει να φταιει και το φωτιστικό αν άλλαξες προσφατα κατι στις ρυθμίσεις.

Για τα λίτρα σου το blue tang, το yellow και το fox είναι λίγο υπερβολικά τόσο απο αποψη χώρου, όσο και θρεπτικών στο σήστιμα. Αλλα ειναι ευκαιρία να ψήσεις τη γυναικα να πας σε μεγαλύτερο όταν μεγαλώσουν...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Ότι κατάφερες να νικήσεις τον εσωτερικό εχθρο είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο:hehe!!!

Θα συμφωνήσω με τον @gmarbel για την ανάπληρωση.  Γενικότερα τον εξοπλισμό σου να τον χρησιμοποιείς καθημερινά και όχι μόνο Ο τα λείπεις. 

Όλα είναι πολύ όμορφα. 

Πιστεύω ότι λίγο μεγαλύτερη κυκλοφορία θα βοηθήσει.

Και πάλι Καλώς ήρθες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα. Πιστεύω θα δούμε όμορφα πράγματα στο μέλλον. Συνέχισε έτσι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους...και πραγματικά εσείς και το forum ευθύνεστε για την μέχρι τώρα πορεία μου.

Δυστυχώς δεν έχω δοχείο αναπλήρωσης στο sump οπότε όταν φεύγω, βάζω ένα 60λιτρο δοχείο έξω από το έπιπλο το οποίο φεύγει με την επιστροφή... 

Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας φωτογραφείες πριν πιάσει κοραλίνη νομίζω ότι μου άρεσε περισσότερο άλλα τώρα φοβάμαι ότι αν την καθαρίσω θα διαταράξω το σύστημα και δυστυχώς πρέπει να γίνει από μέσα με ξύστρα και είναι καπώς πιο δύσκολο.

Η διατομική είναι άσχημη δυστυχώς και δε νομίζω οτι θα φύγει. Το led φωτιστικό που αναφέρω το έβαλα πρις από κανά 2μηνο και είναι αυτό που έχεις κι εσύ @gmarbel αλλά το έχω στα 20 εκ. από το νερό. Έχω ριάκτορα με αντιφώσφορο (τον χύμα) που το αλλάζω κάθε μήνα. 

Ο φωτισμός είναι κάτι που με έχει ταλαιπωρήσει πολύ... Ξεκίνησα με DIY led strips!!!!! μετά πρόσθεσα 2 Τ5 24w μετά πρόσθεσα άλλες 2 Τ5 24w μετά αφάιρεσα τις led strips και πρόσθεσα άλλες 2 Τ5 24w μετά διάβαζα διάφορα για το σωστό φωτισμό και ήρθε και το καλοκαίρι οπότε οι Τ5 λειτουργούσαν σας θερμοστάτης και λέω ας πάω σε led. Το κακό είναι ότι με όλα τα χρήματα που ξόδεψα για τις δοκιμές θα είχα πάρει ένα επώνυμο led φωτιστικό και όχι το κινέζικο. Πάντως τώρα πιστέυω ότι έχω επάρκεια στο φως.

Για την κυκλοφορία θα πω οτι πάντα θα ζώ με το άγχος αν έχω τη σωστή. Το πόσες φορές έχω αλλάξει θέση, ταχύτητα, μοτίβο δεν περιγράφεται. Πάντως θεωρούσα οτι έχω επάρκεια στην κυκλοφοριά με τις δυο rw8 και μάλιστα πρόσφατα αντικατέστησα την μια που χάλασε με ίδια και όχι μεγαλύτερη.

Όσο για τα ψαράκια το γνωρίζω οτι είναι overkill αλλά δυστυχώς τις ιδέες μου δεν τις συμμερίζονται τα υπόλοιπα μέλη. Βέβαια εγώ έχω αρχίσει να κάνω τα σχέδιά μου και μόλις ωριμάσουν οι συνθήκες, θα επιτεθώ!!

Link to comment
Share on other sites

βλέποντας τις διαστάσεις με 70εκ υψος ισως η κηκλοφορία να ειναι όντως λίγη... ήταν ευκαιρία να πάρεις την 15αρα αφου χαλασε ... κατα τη γνώμη μου χρειαζεται μια ακόμα απο την απεναντι πλευρά ωστε τουλαχιστον μια να κοιτάει ψιλά και οι αλλες σε δυο επιπεδα ευθεια. Ειναι μεγαλο το υψος και χάνεται το ρευμα... Η διατομική μπορεί να ειναι απορια του φωτιστικού.  Αφου δεν μετράς με καποιο φωτομετρο καλο θα ήταν αρχικά να αλλαζεις λίγο πιο συχνα τον αντιφοσφωρο ή για μερικές μέρες να βάλεις αλουμινίου και μετα να γυρίσεις σε σιδήρου. Για το φωτιστικό νομίζω το εχεις πολύ χαμήλά. Η εταιρεία λέει στα 45-50 εκ πάνω απο την επιφανεια του νερού αλλα επειδή εχεις ύψος εγώ θα το πήγαινα στα 35-40. Ετσι θα καλύπτεει και καλύτερα ολο το ενυδρείο γιατι εχει 120δες φακούς και κανει ωραια διαχυση του φωτός.

 Για την κοραλίνη μόνο σιγα σιγά και σταδιακά μπορεις να την αφαιρέσεις αλλα σιγουρα θα παιδευτεις πολύ και αν φτανεις να την καθαρίσεις ολή... Αλλα ειναι ενδειξη υγειας όποτε ολα καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gmarbel έγραψε:

 Για την κοραλίνη μόνο σιγα σιγά και σταδιακά μπορεις να την αφαιρέσεις αλλα σιγουρα θα παιδευτεις πολύ και αν φτανεις να την καθαρίσεις ολή... Αλλα ειναι ενδειξη υγειας όποτε ολα καλά.

 

 

Καλημερα σε ολους. Υπαρχει καποιος λογως να την αφαιρεσει σιγα σιγα η' απλως το πεδεμα? Οτι θα δυσκολευτει ο φιλος θα δυσκολευτει, την ειχα αφησει την πλατη κανα τετραμηνο χωρις καθαρησμα και μου φυγαν τα χερια μετα!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι προσωπική θέση και εκτίμηση.. περα αποτην ταλαιπωρία που θα πρεπει να εισαι πολύ ψειρας να την τελειωσεις όλη με τη μία, προσωπικά δεν θα ήθλεα να διοχευτεί ολη η αλγη με τη μια στο σήστημα και να θολώσει τόσο το νερό...

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε στη γενική φωτογραφία που έχω, στην πλάτη του ενυδρείου στην αριστερή γωνία, δίπλα από την επιστροφή από το sump έχω μια μικρή sicce 1000lt/h για επιπλέον ανατάραξη της επιφάνειας. Θα ήταν καλύτερα λοιπόν να την βγάλω αυτή και να βάλω άλλη μία rw 8 απέναντι από τις άλλες;

Όσο για την κοραλίνη , έχω ένα σετ καθαρισμού με ξύστρα και σφουγγάρι και με βλέπω να την καθαρίζω σιγά σιγά αλλά σίγουρα θα ταλαιπωρηθώ γιατί έχει τις κόντρες και δε μου "δίνει χέρι". Αλήθεια τα κομμάτια της κοραλίνης τα αφήνω μέσα στο ενυδρείο; να βάλω ένα βαμβάκι στην υπερχείλιση να τα μαζέψω;

Δυστυχώς το φως δε γίνεται να ανέβει πιο ψηλά. Μήπως να επιστρέψω στις Τ5; Πριν τις αλλάξω βρίσκονταν σε ύψος ~6 εκ από το νερό και ανέβαζε πολύ θερμοκρασία το καλοκαίρι. Αν τις ξαναβάλω αλλά στα 20 εκ από το νερό θα ζεσταίνουν πάλι πολύ; Σε αυτό το ύψος θα φτάνουν  οι 6 24w ή θα πρέπει να πάω σε 8 με αποτέλεσμα η ΔΕΗ να πάρει την ανιούσα; Συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

η κοραλίνη δν ειναι υποχρεωτικό να φύγει... ειναι καθαρά θεμα αισθητικής. Αν φύγει σε φέτες τιςαφαιρείς ή σιοφονάρεις αν διαλυθούν βάλε βαμβάκι στν υπερχέιλιση ή κάλτσα να τα συλλέψει αλλα να προσεχεις μη μπουκώσει. 

Για τις Τ5 δεν εχω αποψή δεν είχα ποτέ.. ΑΝ πηγαινουν καλα τα κοράλια αφησε το .κανεις και οικονομία στη ΔΕΗ. Είναι νωρίς να βγάλεις συμπερασμα...

Για την κυκλοφορία αν βλεπεις να υπάρει καλη κινηση στο σταρ πολιπσ και στη ξενια απο την αλλη δεν χρειαζεσαι περισσοτερη. Ισως να αλλαξεις λίγο την κατευθυνση ή το υψος τους... Το λέω γιατι απο την μια δεν εχεις πολύ απαιτητικά κοράλια και να μη μπαινεις σε εξτρα εξοδα...

καλο ειναι να κάνεις μια μια την αλλαγή ...για να δεις τι πραγματικά φταιει..αν το κανεις ολο μαζι δεν θα ξέρεις τι εγινε...

Link to comment
Share on other sites

@gmarbel και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Η κοραλίνη θα φύγει γιατί όντως αισθητικά δεν είναι ωραία απλά επειδή ο καθαρισμός του πίσω τζαμιού είναι πιο μπελαλίδικος, το αμέλησα!

Ομολογουμένως σε σχέση με την απογοήτευση του πρώτου καιρού τώρα βλέπω μια πρόοδο (όχι μεγάλη αλλά τουλάχιστον υπάρχει) οπότε αυτό με ευχαριστεί και γι αυτό θεώρησα ότι από άποψή ροής και φωτισμού είμαι σε καλό δρόμο. Για την ακρίβεια πιο πολύ θα με ενδιέφερε να φύγει η διατομική που και αυτή χαλάει αισθητικά το αποτέλεσμα και να σταθεροποιηθώ σε αυτή την καλή κατάσταση με τα υπάρχοντα κοράλλια και στη συνέχεια βλέπουμε.

Το Seachem PhosGuard είναι αντιφώσφορος αλουμινίου;

Θα προσπαθήσω  να ανεβάσω βιντεάκι για να φανεί η ροή πάντως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι το phosquard ειναι αλουμινίου....

το μυστικό για να μην εχεις κοραλίνη στο πισω τζαμι και να μπορεις ευκολα να την αφαιρείς είναι να την καθαρίζεις τακτικά λιγο πιο αραια απο τα υπολοιπα τζάμια.. Ετσι οι εστιες αλγης θα φευγουν ευκολα χωρίς τόσο κόπο... τώρα θα παιδευτείς αλλα αισθητικά θα αποζημιωθείς ...και εμεις μαζί με σένα γιατι μας αρεσουν οι φωτογραφίες...

Και η διατομική θα φύγει θέλει το χρόνο...ενα συνεργειο καθαρισμού..(σαλιγκαράκια , νασάριους που την ανακατεύον και ενας αστερίας της αμμου θα μπορουσε να βοηθήσει) αν δεν εχεις ήδη.( ειδικά για τα σαλιγκαρια απο ενα σημειο και μετά γίνονται λίγο οκνηρά αλλα κάνουν δουλεια με πιο αργούς ρυθμούς)

σε λίγο καιρό θα τρίβουμε τα ματια μας... εισαι σε καλό δρομο....

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Spiros_61748 said:

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να παρουσιάσω τη δική μου προσπάθεια. 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80cm*50cm*70cm
Συνολικά Λίτρα: 280
Sump (λίτρα):40

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: έχω βάψει την πλάτη μπλέ
Βράχος: ~ 30kg (το είχα αγοράσει ζωντανό από αγγελία) 
Βυθός: αραγωνίτης από τον ίδιο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 
https://www.aliexpress.com/item/Stock-in-US-China-165w-WIFI-Dimmable-LED-Aquarium-Light-Full-spectrum-moonlight-aquarium-led-lighting/32831443500.html
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες με ανατολή-δύση 
Υποστήριξη οργανισμών 
Protein Skimmer : Tunze 9012
Αντλία επιστροφής : Sicce Syncra 3.0
Κυκλοφορία : 2 x jebao rw8
Θέρμανση/ Ψύξη: Schego Titanium 300w/4 x 12 cm pc case fan  σε stc 
Σύστημα αντίστροφης όσμωσης :  Αqua-Hobby ECO version με 100 μεμβράνη και μονάδα  απιονισμού
Αυτόματη αναπλήρωση : με το χέρι και όταν λείπω Coral Box A100 Auto Top Off (ATO) System

Παράμετροι

Αλατότητα: 1.026
pH: 8.2 (μετράω με ηλεκτρονικό)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10.5 (την ανεβάζω με Sodium Bicarbonate όταν χρειαστεί)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Φωσφορικά (PΟ4): 0
Ca : 420 - 440
Mg: 1440
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25.5 χειμώνα και 26.5 καλοκαίρι

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία 40lt
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: την προηγούμενη μέρα ετοιμάζω νερό, αλάτι  Tropic marine pro reef, Βακτήρια microbacter 7

Την προσπάθεια την ξεκίνησα τον Ιούλιο του '17 αλλά μετά από πολλές παραλείψεις, λάθη, υπερβολές καθώς και αναχαίτιση των "εχθρών εκ των έσω" (οι παντρεμένοι με παιδιά καταλαβαίνουν) έφτασα σε σημείο να βλέπω μια μικρή πρόοδο.

Παρακαλώ κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο γιατί πιστεύω ότι θα με βοηθήσει να βελτιώσω το ενυδρείο μου.

2.jpg

5.jpg

3.jpg

4.jpg

 

Θα μπορούσες να ξανακάνεις λινκ το φωτιστικό σε παρακαλώ; 

Link to comment
Share on other sites

Την κοραλινη για ποιο λόγο να την βγάλεις??? Και μάλιστα σε πλάτη?? 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Phosguard it is. Θα το δοκιμάσω και μακάρι να βοηθήσει. Αυτό που λες για το πίσω τζάμι το καταλαβαίνω αλλά πολλές φορές ο χρόνος που έχω να ασχοληθώ με το ενυδρείο είναι λίγος οπότε επιλέγω να κάνω "σφαιράτες" αλλαγές νερού και τα υπόλοιπα μένουν πίσω. Σαλιγκάρια έχω και τα turbo και nassarius αλλά τα πρώτα είναι συνέχεια στο βράχο και στο τζάμι και τα δεύτερα είναι μέσα στην άμμο. Αστερία λέω να βάλω μόλις βγάλω μια γαρίδα αρλεκίνο που έβαλα για να καθαρίσει τις αστερίνες που έχουν κατακλύσει το ενυδρείο. Μήπως να καλύψω και τα κόκκινα led από το φωτιστικό; Θα βοηθούσε;

 

@invisiblesurfer https://www.aliexpress.com/item/Stock-in-US-China-165w-WIFI-Dimmable-LED-Aquarium-Light-Full-spectrum-moonlight-aquarium-led-lighting/32831443500.html

 

@niknik Η αλήθεια είναι οτι δημιουργήθηκε γιατί βαρέθηκα να καθαρίζω το πίσω τζάμι. Ύστερα την άφησα γιατί λέω κάνει καλό στο σύστημα. Εδώ και καιρό όμως, η γυναίκα μου με μπόλιασε με την αμφιβολία της ασχήμιας...είδα και φωτογραφίες απ' όταν ήταν καθαρό, ήρθε και η επισήμανση του @gmarbel και γι αυτό λέω να το τολμήσω αργά αλλά να την βγάλω.

Έγινε επεξεργασία - Spiros_61748
Link to comment
Share on other sites

εγώ τα κοκκινα τα ειχα καλύψει με μονωτική μαυρη..και καποια απο τα πορτοκαλί για να μην εχει τοσο λευκο φασμα...νομίζω βελτιώνει  πολύ την εικόνα αλλα και τις άλγες

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την καθάριζες επειδή τα οφέλη είναι περισσότερα ή επειδή δίνει μια πιο φυσική εικόνα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Spiros_61748 said:

Ναι γι αυτό το είπα... Δεν υπάρχει περίπτωση να αρπάξουμε καμία φωτιά έτσι;

οχι εξαλου το καναλι των λευκών ποτε δεν το είχα πάνω απο 40%. ενναλακτικά το ανοιγεις και τα αντικαθιστας με  μπλε

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

Δεν θα την καθάριζες επειδή τα οφέλη είναι περισσότερα ή επειδή δίνει μια πιο φυσική εικόνα στο ενυδρείο.

Θεωρώ ότι εφόσον είναι τζάμι πλάτης πρέπει να μένει για τα ψάρια διότι το χρειάζονται για την ζωή που έχει, και δεύτερον το χρώμα της κοραλινη μου αρέσει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

@gmarbel θα μπορούσες να μου πεις με ποια led μπορώ να τα αλλάξω; Απο ebay; Εγώ πάντως για μια ώρα τη μέρα τα δουλεύω όλα στο φουλ.

@niknik άρα το δίλημμα είναι ώφελος ή ομορφιά. Tough call...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Spiros_61748 said:

@gmarbel θα μπορούσες να μου πεις με ποια led μπορώ να τα αλλάξω; Απο ebay; Εγώ πάντως για μια ώρα τη μέρα τα δουλεύω όλα στο φουλ.

@niknik άρα το δίλημμα είναι ώφελος ή ομορφιά. Tough call...

θεωρητικά το είπα..δεν εχω γνώσεις στα ηλεκτρονικά και στα diy led. με μια ώρα δεν εχεις προβλημα  εχει τους ανεμιστήρες που κατεβάζουν τη θερμοκρασία και δεν υπάρχει θέμα. με το να τα καλύψεις απλα χανεις αδικα watt.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Spiros_61748 έγραψε:

@gmarbel θα μπορούσες να μου πεις με ποια led μπορώ να τα αλλάξω; Απο ebay; Εγώ πάντως για μια ώρα τη μέρα τα δουλεύω όλα στο φουλ.

@niknik άρα το δίλημμα είναι ώφελος ή ομορφιά. Tough call...

Και τα δύο μαζι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...