Jump to content

δοσολογια seachem potassium


spithas

Recommended Posts

καλησπερα παιδια

πηρα προσφατα καλλιο για τα φυτα αλλα με τις δοσολογιες δεν τα παω ιδιαιτερα καλα. το seachem το λατρευω γενικα γιατι ειναι συμπυκνωμενα και η ποσοτητα που χρειαζεται σ ενα μικρο ενυδρειο οπως το δικο μου ειναι μηδαμινη....  δεν εχω ιδιαιτερα φυτα 2 ανουμπιες και ενα ακομη.... η δοσολογια  ειναι 5 ml στα 125 λιτρα 

εγω που δεν εχω φορτωμενο ενυδρειο με φυτα .τα 5 ml μου ειπαν ειναι 10 σταγονες... αρα εγω τι ριχνω 2-3 σταγονες;;

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θες 1,7 μλ στα 35 λιτρα συμφωνα με την δοδολογια που λεει το σκευασμα,ειναι περισσοτερο απο 2-3 σταγονες, αν δεν εχεις παρε συρριγγα απο φαρμακειο ή καποιο καθαρο δοσομετρητη απο καποια αντιβιωση και θα ριξεις ακριβως οτι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος 1,4 μλ τα αλλα οπως ειπα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dio45 έγραψε:

Εσυ θες 1,7 μλ στα 35 λιτρα συμφωνα με την δοδολογια που λεει το σκευασμα,ειναι περισσοτερο απο 2-3 σταγονες, αν δεν εχεις παρε συρριγγα απο φαρμακειο ή καποιο καθαρο δοσομετρητη απο καποια αντιβιωση και θα ριξεις ακριβως οτι χρειαζεται.

το κακο εινια οτι για να υπολογισω αυτα τα ml  θελει συριγγα ινσουλινης για ακριβεια και δεν της δινουν πλεον ετσι απο φαρμακεια θα δω πως θα το υπολογισω  ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

το κακο εινια οτι για να υπολογισω αυτα τα ml  θελει συριγγα ινσουλινης για ακριβεια και δεν της δινουν πλεον ετσι απο φαρμακεια θα δω πως θα το υπολογισω  ευχαριστω πολυ

Παρε συριγγα 2,5 ml.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να παρεις μικρη εντελως,οπως λεει και η natateo,παρε πιο μεγαλη και θα βαλεις οσο χρειαζεται. Παντως μετρησα τωρα εγω εδω ειναι σχεδον ειναι ενα κουταλακι του γλυκου,για να σε βοηθησω για τωρα,σταγονες δεν ειναι με τιποτα παντως.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dio45 έγραψε:

Δεν χρειαζεται να παρεις μικρη εντελως,οπως λεει και η natateo,παρε πιο μεγαλη και θα βαλεις οσο χρειαζεται. Παντως μετρησα τωρα εγω εδω ειναι σχεδον ειναι ενα κουταλακι του γλυκου,για να σε βοηθησω για τωρα,σταγονες δεν ειναι με τιποτα παντως.

χιλια ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2018 at 8:12 ΜΜ, το μέλος spithas έγραψε:

το κακο εινια οτι για να υπολογισω αυτα τα ml  θελει συριγγα ινσουλινης για ακριβεια και δεν της δινουν πλεον ετσι απο φαρμακεια θα δω πως θα το υπολογισω  ευχαριστω πολυ

Μια χαρά τις δίνουν. Αν δεν σου δίνουν, μάλλον δεν θα είχες ξυπνήσει καλά και το μάτι θα ήταν λίγο... περίεργο :bigemo_harabe_net-166:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...