Jump to content

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

σκοπεύεις να βάλεις πίσω μος να υποθέσω; μπορώ να δες να σε πω κάποια πράγματα γιατί την πάτησα και το ξέρω.

Χρήστο εννοείτε ότι θέλω να γράψεις την οποιαδήποτε εμπειρία σου, για να αποφύγω τις κακοτοπιές.

Moss έχω σκοπό να βάλω σε πολύ λίγα σημεία, κυρίως στα ξύλα και όχι στην πλάτη.

Το σύστημα ψεκασμού που θα βάλω ελπίζω να την κρατάει ζωντανή.

 

Link to comment
Share on other sites

αν είναι στα ξύλα θα είσαι πιστεύω οκ.

Και εγώ έκανα το ίδιο αφρό- σιλικόνη - κοκοφοίνικα.

Tο αποτέλεσμα τέλειο αλλά λόγο το ότι το στρώμα του κοκοφοίνικα είναι λεπτό και με την σιλικόνη απο κάτω δεν κρατούσε υγρασία παρά το σύστημα ψεκασμού.

H μός στην αρχή μεγάλωνε αλλά αργότερα λόγο μάζας ήθελε περισσότερη υγρασία και άρχισε να ξεραίνεται. Aν ξανά έκαμνα την κατασκευή θα έβαζα Xaxim Panel που κρατούν πολύ υγρασία και είναι ιδανικά για να πιάνει πάνω μός και όχι μόνο αλλά και ανουμπιες κτλ. Αν και το ήξερα είπα να αποφύγω κάποια παραπάνω έξοδα τα οποία τα έδωσα στης σιλικόνες :) , τώρα το μετάνιωσα αλλά απο τα λάθη μαθαίνουμε. Βέβαια το πρόβλημα το έλυσα με πατέντα αλλά παιδευτικά, έβαλα ένα ταφ στη έξοδο του  φίλτρου και με σταγονίδια έβρεχε την πλάτη και  η μος πήγαινε καλά, αλλά όπως είπα τσάπα το παίδεμα.

 

Άλλη γκάφα με τον φωτισμό, και η δικές μου διαστάσεις είναι παρόμοιες με της δικές σου 70Μ Χ 55Β Χ 65Υ. Στην αρχή είχα βάλει σε όλο το καπάκι λεντοτενίες αδιάβροχες κολλημένες σε αλουμίνιο για να μην θερμαίνονται αλλά μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα κάποιες σειρές παρά το αδιάβροχες κάηκαν και στις άλλες κιτρίνισε η σιλικόνη με αποτέλεσμα ο φωτισμός κάτω κάτω και μέσα στο νερό δεν επαρκούσε με τίποτα.  Αγανάκτησα και έβαλα Τ5 και είδα το φως. Έλα μου όμως που έπρεπε να φύγω και γύρισα μετά απο 3 μέρες και όλα τα φυτά είχαν ξεραθεί γιατί η Τ5 ανέβασαν πολύ θερμοκρασία 34 C.

Για αυτό ότι φωτισμό και να βάλεις να είναι έξω απο όλο το σύστημα και επειδή εσένα είναι κανονικό τεραριο πιστεύω πως έχει καπάκι απο τσάμι και ο φωτισμός μπαίνει απο πάνω.

 

Αν θυμηθώ και άλλα προβλήματα που είχα θα τα γράψω για να τα αποφύγεις τώρα ή στο μέλλον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες διαστάσεις, ενδιαφέρον Project! Καιρό έχουμε να δούμε κάτι εφάμιλλο στο Forum μας! Περιμένω πολύ να δω την πορεία του με φυτά, μιας και από υδρόφιλα (ή και ότι άλλο βάλεις εκτός από καθαρά υδρόβια), δεν έχω πολλές γνώσεις.

 

Επιβάλλεται να μπει ένας μονομάχος! Κάνε ένα ψαράκι χαρούμενο ;) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω απορια.. το immortal roots πως και σου ηρθε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ωραίες διαστάσεις, ενδιαφέρον Project! Καιρό έχουμε να δούμε κάτι εφάμιλλο στο Forum μας! Περιμένω πολύ να δω την πορεία του με φυτά, μιας και από υδρόφιλα (ή και ότι άλλο βάλεις εκτός από καθαρά υδρόβια), δεν έχω πολλές γνώσεις.

 

Επιβάλλεται να μπει ένας μονομάχος! Κάνε ένα ψαράκι χαρούμενο ;) 

 

 

Βασίλη το πλέον δύσκολο κομμάτι είναι η επιλογή φυτών, μιας και όπως ξαναέγραψα δεν έχω ανάλογη εμπειρία.

Επίσης υπάρχουν πολύ περιορισμένες επιλογές από την ελληνική αγορά, και από τιμές μην το συζητήσουμε καλύτερα.

Τέλος πάντων το θέμα φυτών θα με απασχολήσει μετά από μερικές μέρες.

Το vivarium δεν θα έχει καθόλου νερό οπότε ψαράκια δεν γίνετε να μπουν.

Κι αν ακόμη το ψιλοάλλαζα δεν πιστεύω ότι θα ήταν ιδανικό περιβάλλον.

Θέλω σε αυτό το project τον κύριο λόγο να έχουν τα φυτά, χωρίς άγχος για ζωντανά.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμ Paludarium με νεράκι το είχα στο μυαλό μου...

Εσύ ξέρεις, περιμένουμε την εξέλιξή του. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Το εχω απορια.. το immortal roots πως και σου ηρθε?

Οι ρίζες που μάζεψα είναι από σημείο που έχει γίνει εκχέρσωση σε βάτα και βλάστηση.

Αυτό μου ήρθε στο μυαλό όταν τα είδα.

Νεκρά φυτά μεν, αλλά οι ρίζες τους ολόκληρες σαν να μην κατάλαβαν τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη με τα φυτά είχα και εγώ ένα θέμα, δεν έβρισκα εδώ φυτά για παλουταριουμ και τροπικό τεράριο και αναγκάστηκα να παραγγείλω απο εξωτερικό και ήρθαν όλα παξιμάδι , τσάμπα έξοδα. Οπότε έβαλα κλασικά φυτά ενυδρείου που τα γνώριζα κιόλας. Όλα τα εμερσετ φυτά κάνουν και όλες η μος κάνουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Σωτήρη με τα φυτά είχα και εγώ ένα θέμα, δεν έβρισκα εδώ φυτά για παλουταριουμ και τροπικό τεράριο και αναγκάστηκα να παραγγείλω απο εξωτερικό και ήρθαν όλα παξιμάδι , τσάμπα έξοδα. Οπότε έβαλα κλασικά φυτά ενυδρείου που τα γνώριζα κιόλας. Όλα τα εμερσετ φυτά κάνουν και όλες η μος κάνουν μια χαρά.

Ελπίζω πως θα βρω 2-3 είδη από φτέρες, κανέναν αδίαντο, και θα συμπληρώσω μερικά αερόφυτα, ίσως κάποια είδη από βρωμέλιες. Στά ξύλα κάποια είδη moss και βλέπουμε. Θα προτιμούσα να είχα όλα τα φυτά εξ αρχής, για να κάνω σωστότερη τοποθέτηση αλλά το βλέπω δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες από το σύστημα αποστράγγισης.

Αφού τρυπήθηκε ο πάτος του ενυδρείου, και η ξύλινη βάση του, προσαρμόστηκε το κατάλληλο εξαρτηματάκι.

20181022_204246.thumb.jpg.6b93f633c1375b25c0c8d436ec8b00a2.jpg

 

 

Και μία κάτω από τη βάση.

20181022_204241.thumb.jpg.1f857799cceb7ae8771ae9e0bc45b112.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε μια στρώση με διογκωμένη άργυλο 3-4 cm.

20181022_220209.thumb.jpg.a1dc0e7fc3a6919776e98db9f6e4928f.jpg20181022_220231.thumb.jpg.6adb511071459f98a2c29db8dfa13f6a.jpg

και από πάνω η ανάλογη σήτα που θα συγκρατεί το υπόστρωμα.

20181022_221919.thumb.jpg.0a6ed52ff6c4f458d38a02a2a96f2df4.jpg20181022_221923.thumb.jpg.4dc86f062c244265dfa89a3836d8b8f6.jpg

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την τρύπα την έκανες εσύ και αν ναι πως;

Δεύτερη ερώτηση ο πάτος έχει κλήση προς την τρύπα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Να ρωτήσω την τρύπα την έκανες εσύ και αν ναι πως;

Δεύτερη ερώτηση ο πάτος έχει κλήση προς την τρύπα ή όχι;

Χρήστο την τρύπα την έκανε τζαμάς.

Παιδεύτηκα να βρω κάποιον γιατί δεν αναλάμβανε κανένας.

Ο πάτος δεν έχει κλίση προς την τρύπα, αλλά δεν με πειράζει, γιατί θέλω να κρατάει λίγο νερό απλά να εκτονώνει το επιπλέον.

πριν 45 λεπτά, το μέλος Yaros έγραψε:

Το νερό που πηγαίνει από την συλλέκτη του;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα συνδεθεί ένα κομμάτι λάστιχο που θα οδηγεί σε ένα δοχείο 2λιτρο δοχείο.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 9:57 ΜΜ, το μέλος Aquabug έγραψε:

Ωραιο Σωτηρη,  περιμενω upadate!

Δεν το λες και update, αλλά προστέθηκαν 4-5 φυτά και πρασίνισε λίγο το τοπίο.

Στην συνέχεια θα γίνει επιλογή στα φυτά.

Οπότε ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από σημεία του vivarium, για το καλό.:D

20181101_162200.thumb.jpg.7b61364e9c170a17cae5996df729a316.jpg

20181031_194213.thumb.jpg.15cecc23238876dd26197501863955e8.jpg

20181101_162220.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 7
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σκυλε τι εφτιαξες; με εκανες κι εγραψα! Απιθανο. Το Σαββατο εχεις να δωσεις πολλες εξηγησεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ρε σκυλε τι εφτιαξες; με εκανες κι εγραψα! Απιθανο. Το Σαββατο εχεις να δωσεις πολλες εξηγησεις!

Και ξεκούραστο Θόδωρα. Μόνο ψέκασμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σώτο είσαι μεγάλος χομπιστας....

Απλά respect:bow::bow::bow:!!!!

 

Ξέρεις ότι κινούμαι αποκλειστικά στην αλμυρή πλευρά του φόρουμ άλλα μετά από την  συνάντηση έπαθα πλάκα με αυτά που έχεις φτιάξει. 

 

Ξανά συγχαρητήρια :bigemo_harabe_net-122:!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!! Μου αρεσει πολυ το συστημα και φυσικα τα φυτα που εχεις ηδη βαλει!

Περιμενουμε απ ντειτ για την επιλογη των υπολοιπων φυτων.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε Σώτο είσαι μεγάλος χομπιστας....

Απλά respect:bow::bow::bow:!!!!

 

Ξέρεις ότι κινούμαι αποκλειστικά στην αλμυρή πλευρά του φόρουμ άλλα μετά από την  συνάντηση έπαθα πλάκα με αυτά που έχεις φτιάξει. 

 

Ξανά συγχαρητήρια :bigemo_harabe_net-122:!!!

 

πριν 2 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Ωραιος!! Μου αρεσει πολυ το συστημα και φυσικα τα φυτα που εχεις ηδη βαλει!

Περιμενουμε απ ντειτ για την επιλογη των υπολοιπων φυτων.. ;)

Παιδιά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Διονύση το μόνο που ήξερα, ήταν ότι είμαι μεγάλος σε ηλικία.:D

Πάνο εννοείτε ότι θα υπάρξει update.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη συγχαρητήρια μου έκανες ζημιά να σαι καλά. Μου τόνωσες περισσότερο το ενδιαφέρον στο θέμα terrarium να είσαι καλά που θα με κάνεις να ξοδέψω και άλλα λεφτά.

 

Φίλε είσαι πραγματικά αυθεντικός χομπίστας γιατί όλες σου οι δουλειές γίνονται με σχέδιο και αυτό το βγάζουν προς τα έξω.

 

ΥΓ. ένα fogger για το εφέ και την διατήρηση της υγρασίας? ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...