Jump to content

Recommended Posts

Χωρις λογια....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Σωτήρη συγχαρητήρια μου έκανες ζημιά να σαι καλά. Μου τόνωσες περισσότερο το ενδιαφέρον στο θέμα terrarium να είσαι καλά που θα με κάνεις να ξοδέψω και άλλα λεφτά.

 

Φίλε είσαι πραγματικά αυθεντικός χομπίστας γιατί όλες σου οι δουλειές γίνονται με σχέδιο και αυτό το βγάζουν προς τα έξω.

 

ΥΓ. ένα fogger για το εφέ και την διατήρηση της υγρασίας? ;)

Ευθύμη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. (Τα κεράσματα αργότερα :hehe)

Το fogger χρειάζεται προϋποθέσεις για να μπει, που εγώ δεν έχω.

Υπολογίζω να καταφέρω άμεσα να αγοράσω το παρακάτω που θα κάνει τη βασική δουλειά.

https://www.google.com/search?q=monsoon+rs400&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiihZC91tbeAhUBCxoKHb6gDp8Q_AUIDigB&biw=1201&bih=510#imgdii=-4rCKevskqRB6M:&imgrc=JegGbq0Idbz6MM:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ευθύμη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. (Τα κεράσματα αργότερα :hehe)

Το fogger χρειάζεται προϋποθέσεις για να μπει, που εγώ δεν έχω.

Υπολογίζω να καταφέρω άμεσα να αγοράσω το παρακάτω που θα κάνει τη βασική δουλειά.

https://www.google.com/search?q=monsoon+rs400&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiihZC91tbeAhUBCxoKHb6gDp8Q_AUIDigB&biw=1201&bih=510#imgdii=-4rCKevskqRB6M:&imgrc=JegGbq0Idbz6MM:

 

 

Tί προυποθέσεις ; Με ενδιαφέρει καθώς θα ετοιμάσω κάτι .

 

Σχετικά με το monsoon νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή το έχω δει να λειτουργεί. Ψεκάζει σε συχνή βάση δημιουργεί την αίσθηση της βροχής και διατηρείται η υγρασία.

Αν σε ενδιαφέρει και σπρέι το οποίο είναι αποκλειστικά για emersed φυτά, διαθέτει θρεπτικά αλλά κυρίως αντιπαρασιτικό μέσα για fungus μπορώ να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Tί προυποθέσεις ; Με ενδιαφέρει καθώς θα ετοιμάσω κάτι .

 

Σχετικά με το monsoon νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή το έχω δει να λειτουργεί. Ψεκάζει σε συχνή βάση δημιουργεί την αίσθηση της βροχής και διατηρείται η υγρασία.

Αν σε ενδιαφέρει και σπρέι το οποίο είναι αποκλειστικά για emersed φυτά, διαθέτει θρεπτικά αλλά κυρίως αντιπαρασιτικό μέσα για fungus μπορώ να σου πω.

Οι προϋποθέσεις είναι η ύπαρξη νερού στο σύστημα, ή εάν υπάρχει αρκετός χώρος μπορείς να τοποθετήσεις ένα μπολ με το fogger μέσα.

Με ενδιαφέρει για το spay. Για πες παραπάνω.:)

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS  Η φτέρη σου πως τα πάει, αντέχει στην υγρασία; Σε ρωτώ γιατί η δικιά μου σε ένα μήνα σάπισε αλλά δεν ήταν ακριβός ίδια όπως αυτήν που βλέπω στην φωτογραφία.

Μήπως γνωρίζεις όνομα απο την δικιά σου. Γενικά πειραματίζομαι με πουλά φυτά για να δω πια θα την βγάλουν. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@SOTIRIS  Η φτέρη σου πως τα πάει, αντέχει στην υγρασία; Σε ρωτώ γιατί η δικιά μου σε ένα μήνα σάπισε αλλά δεν ήταν ακριβός ίδια όπως αυτήν που βλέπω στην φωτογραφία.

Μήπως γνωρίζεις όνομα απο την δικιά σου. Γενικά πειραματίζομαι με πουλά φυτά για να δω πια θα την βγάλουν. 

Μια χαρά τα πάνε οι φτέρες Χρήστο. Ο αδίαντος με προβληματίζει. Ίσως χρειάζεται διάστημα προσαρμογής.

Στο σύστημα υπάρχουν τρία είδη φτέρης. Τα ονόματα είναι  1) νταβάλια, https://en.wikipedia.org/wiki/Davallia_bullata

2) nephrolepis ή φτέρη της βοστώνης, την άλλη θα γράψω το όνομά της αύριο γιατί έχει κολλήσει το μυαλό μου.:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αααα μάλιστα εγώ νόμιζα πως έχει κάποιο είδος που παραμένει μικρό, αυτές μεγαλώνουν αρκετά όχι μόνο στο φούντωμα αλλά και στο μάκρος των φύλων, χαράς το κουράγιο σου στο κλάδεμα. Εγώ ψάχνω φτέρες νανακια βρίσκω μεν αλλά απο εξωτερικό.

Ο  αδίαντος μπορεί τα παλιά φύλλα να τα ξεράνει σιγά σιγά και τα καινούργια να είναι προσαρμοσμένα στις νέες συνθήκες. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα φύλα του δεν θέλουν πολύ υγρασία αντιθέτως ο κορμός του πρέπει να είναι συνέχεια υγρός και όχι περιστασιακά.

 

Με τη νερό τα ραντίζεις; Απο το δίκτυο, απο ΑΟ, ή ανάμικτο.

\

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αααα μάλιστα εγώ νόμιζα πως έχει κάποιο είδος που παραμένει μικρό, αυτές μεγαλώνουν αρκετά όχι μόνο στο φούντωμα αλλά και στο μάκρος των φύλων, χαράς το κουράγιο σου στο κλάδεμα. Εγώ ψάχνω φτέρες νανακια βρίσκω μεν αλλά απο εξωτερικό.

Ο  αδίαντος μπορεί τα παλιά φύλλα να τα ξεράνει σιγά σιγά και τα καινούργια να είναι προσαρμοσμένα στις νέες συνθήκες. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα φύλα του δεν θέλουν πολύ υγρασία αντιθέτως ο κορμός του πρέπει να είναι συνέχεια υγρός και όχι περιστασιακά.

 

Με τη νερό τα ραντίζεις; Απο το δίκτυο, απο ΑΟ, ή ανάμικτο.

\

 

Η τρίτη φτέρη που γράφω παραπάνω είναι η wimsettii pteris. 

Το ίδιο παρατήρησα και εγώ με τον αδίαντο Χρήστο. Τα φύλλα δεν χρειάζονται ιδιαίτερο ψεκασμό.

Κρατώντας τις ρίζες των φυτών περιορισμένες, δημιουργείτε ένα είδους νανισμός. Πιστεύω πως δεν θα μεγαλώσουν πολύ.

Φτέρες νάνους μόνο από εξωτερικό. Όσο και αν ψάχτηκα δεν μπόρεσα να βρω τίποτα εδώ. Οπότε ............πειραματισμός και οραματισμός.:)

Ξεκίνησα να ραντίζω μόνο όσμωση, αλλά τις τελευταίες μέρες προσθέτω και 30% από τη βρύση.

Φοβάμαι μην αρχίσει να ξερνάει άλατα στη  βιτρίνα.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

βρήκα μια σελίδα που έχει τεράστια ποικιλία και τα μεταφορικά είναι 15 ευρώ, ξύνομαι αρκετά και μπορεί να το επιχηρίσω αλλά με αρέσουν πάρα πολλά φυτά και δεν μπορώ να επιλέξω. :)

Όσο για το αδίαντιο εκεί που δεν έχει πολύ φως βγάζει μεγάλα φύλλα και εκεί που έχει φως βγάζει μικρά και ποιο συμμαζεμένα.

 

Εγώ το αυτόματο σύστημα ψεκασμού που πείρα στο εγχειρίδιο έγραφε 10% νερό απο δίκτυο και 90% ΑΟ.

Αυτό το τηρούσα και πήγαιναν καλά τα φυτά. Σε κάποια φάση αποφάσισα να προσθέσω (που και που όχι πάντα) και λίγο υγρό λίπασμα για φυτά ενυδρείου και νομίζω πως έχω καλύτερα αποτελέσματα στην ανάπτυξη των φυτών ιδιαίτερα στην μος. Πάντως όπως και να έχει μια φορά την εβδομάδα τα τσάμια θέλουν καθάρισμα αλλά ευτυχώς είναι εύκολο το καθάρισμα τους.

 

ΥΓ

Βγάλε καμιά ολόκληρη φωτογραφία να το δούμε πως έγινε.

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Όταν βλέπω αυτές τις σελίδες, αντιλαμβάνομαι πόσο μικρός χώρος είναι τα 180λτ.:D

Link to comment
Share on other sites

Η Dooa μία εταιρία θυγατρική της ADA (μάλλον έχουν παιχτεί πολλά παιχνίδια εκεί μεταθάνατον Amano) το έχει γυρίσει σε μικρά terra , με cascade συστήματα, φίλτρα πλάτης κλπ .

Είναι κοσμηματάκια από πλευρά κατασκευής αλλά πανάκριβα.

 

Βγάζει ένα sprei wabi kusa mist για φυτά που μεγαλώνουν εκτός νερού με θρεπτικά και αντιπαρασιτικό και προτείνει ψεκασμούς καθημερινά μία φορά. 5 ψεκασμούς συγκεκριμένα σε περιοχές 30 χ 30 cm.

Στα 8,90 στο βρίσκω το μπουκαλάκι το οποίο πρέπει να είναι 250 ml. Αν ενδιαφέρεσαι και για να μη πληρώσεις μεταφορικά μπορώ να στο φέρω εγώ με την επόμενη παραγγελία μου αρχές Δεκεμβρίου και να βρεθούμε να στο δώσω. 1-2 ότι θες , να τα δοκιμάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρων ίσος αν μου το έδιναν δωρεάν να το δοκίμαζα αλλά έχω την υποψία ότι είναι άλλο ένα τρικακι για να βγάλουν χρήματα απο της νέες τάσης στο χόμπι.

Έχω ασχοληθεί με τα παλουτάρια και με τα τεράρια τροπικού δάσους τα τελευταία 4 χρόνια και παραμένω αρχάριος γιατί δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνεται τα συστήματα αυτά. Έχω διαβάσει άρθρα απο γκουρούδες του θέματος και έως τώρα όλοι είχαν άψογη ανάπτυξη φυτών με 10%-25% νερό δικτύου και 75%-90% νερό απο ΑΟ.

 

Επειδή οι περισσότεροι σε αυτά τα συστήματα έχουν μέσα ζωντανά πχ βατραχάκια αποφεύγουν δια ροπάλου κάθε είδους χημείας και τα φυτά τους πάνε άψογα.

Κάποιοι που δεν έχουν ζωντανά και ασχολούνται με δύσκολα και απαιτητικά φυτά, ραντίζουν μια φορά τον μήνα με κοινό λίπασμα για ορχιδέες. ή φειδωλά με λίπασμα NPK 4-6-6.

Εκτός αυτού λίπασμα δημιουργήται και απο τα ίδια τα φυτά με την αποσύνθεση και τα springtails που όσοι αγαπούν και ξέρουν απο παλουτάρια τα springtails είναι αναπόσπαστο κομμάτι απο τα παλουτάρια και κατά πολλούς και τα Dwarf Tropical Woodlice. Με αυτά τα ζουζουνάκια δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσει μύκητες το παλουτάριο.

 

Στα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι κατάλαβα ότι το να στίσεις ένα παλουτάριο είναι εύκολο αν έχεις μια στοιχειώδη φαντασία και γνώσεις, το να το συντηρήσεις όμως μακροπρόθεσμα εκεί είναι το μανίκι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Όταν βλέπω αυτές τις σελίδες, αντιλαμβάνομαι πόσο μικρός χώρος είναι τα 180λτ.:D

...τη είναι τα λίτρα εγώ πλέον σκέφτομαι σε μέτρα πχ 3 μάκρος, 1 βάθος, και 3 ύψος, και μετά ξυπνάω   :)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ , εντάξει από τρικάκια άλλο τίποτα.

Εγώ προσωπικά επειδή κάτι μικρό θα φτιάξω , με κανένα μονομάχο , θα το δοκιμάσω . Βέβαια δεν θα έχω μέτρο σύγκρισης αλλά ίσως βγάλω κανένα συμπέρασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ναι συμφωνώ , εντάξει από τρικάκια άλλο τίποτα.

Εγώ προσωπικά επειδή κάτι μικρό θα φτιάξω , με κανένα μονομάχο , θα το δοκιμάσω . Βέβαια δεν θα έχω μέτρο σύγκρισης αλλά ίσως βγάλω κανένα συμπέρασμα.

Συμφωνώ απόλυτα μπορεί να είμαι επιφυλακτικός με τα ζουμιά αυτά, αλλά μπορεί και να έχω και άδικο και οι άνθρωποι να σκαρφίστικαν ίσος κάτι το νέο και αποτελεσματικό.

Απλά πρέπει να ενημερωθείς αν επιτρέπεται η χρήση του όταν φιλοξενούμε ζωντανά είτε αυτά είναι κάποια αμφίβια είτε ψάρια. Δεν με προβληματίζει το λίπασμα όσο το συστατικό που λένε ότι έχει και  αποτρέπει τους μύκητες.

 

Άντε καλή αρχή με το μονομαχοπαλουταριο :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@SOTIRIS κανένα update θα δούμε; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@SOTIRIS κανένα update θα δούμε; 

Ένα μικρό για απόψε.:)

20181129_183900.thumb.jpg.78fcff66d703b2e7cf2655865dec1510.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

20181129_175817.thumb.jpg.8c838e458b8d47723da2eddfbae075b8.jpg20181129_175851.thumb.jpg.ac27470cf22f8cb3b80a744d651c9f70.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20181129_175920.jpg

20181129_175933.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20181129_180136_001.jpg

20181129_180257.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Σε άλλο επίπεδο πλέον...:bigemo_harabe_net-64:

Εξελίσσεται από μόνο του Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

ωραία εξελίσσετε μπράβο, απο τα φυτά είχες καμιά απώλεια;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής Χρήστο πάνε όλα καλά.

Ορισμένα φύλλα από τον αδίαντο χάλασαν αλλά από μέσα έχει βγάλει νέα.

Το ficus pumila είναι τρομερό φυτό και έχει αρχίσει να αναπτύσσεται και σε σημεία που έχει φως αλλά και σε σημεία που πραγματικά είναι κουκουλωμένο.

20181129_180046.thumb.jpg.bf43750103064568d2a08ee4cefea5ef.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...