Jump to content

θεμα με χρυσοψαρα


Recommended Posts

καλησπερα κυριοι..ειναι νεος στο χωρο των ενυδρειων=ασχετος και νεος κ στο forum σας.πηρα ενα juwel 125 rio 5 χρυσοψαρα.το ενα το πολυ μικρουλη μετα απο 5-6 μερες τον εχασα,καθοταν συνεχεια στο πατο σε καποια γωνια κολυμπουσα σπανια κ τιποτα αλλο.απο εεκεινη τη μερα βλεπω πως κ τα υπολοιπα εχουν αρχισει να κανουν το ιδιο..κολλημενα διπλα στο φιλτρο κατω στο πατο,σηκωνονατι κανουν 5-10 γρηγορες βολτες κ μετα αφηνωνονατι μεχρι που κατεβαινουν πατο ενω μεχρι πριν πεθανει ο μικρος ολη την ωρα τρεχαν σαν τρελα.κ πιο εντονα ενα οραντα που εχω.το ενυδρειο ετρεξε περιπου μια βδομαδα με τα φιτρα τα δικα<της juwel>χωρις καποιο φιλτρο βιολογιας αν το λεω καλα κ μετα εβαλα τα ψαρια ολα μαζι.προχθες εκανα κ για πρωτη φορα μετρηση αμμωνιας σε υγρη μορφη κ μου διξε 0,5!αλλαξα σχεδον το 50% του νερου ξανα βαλα βαξτηρια κ αντιχλωριο κ την επομενη που διξε ξανα 0,5!δεν ειναι 0 το ξερω αλλα και 0,5 δεν ειναι λιγο για κανει τα ψαρια ετσι?ειδικα χρυσοψαρα που ειναι κ πιο ανθεκτικα απο οτι μου χουν πει?συγνωμη για το μεγαλο κειμενο...θα θελα μια γνωμ κ απο εσας που σιγουρα ξερετε αρκετα παρα πανω!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες καταρχην στην ψαροπαρεα. Καταρχην ειναι πολλα τα ψαρακια που εβαλες γι αυτο το ειδος.Βεβαια το πρωτο που εχασες μπορει να ειχε καποιο θεμα απο το μαγαζι αφου σε αφησε αμεσως.Τωρα αμμωνια δεν επρεπε να μετρας καθολου για να βαλεις ζωντανα.Ποσο καιρο δουλεψε το φιλτρο σου πριν βαλεις τα ψαρακια και τι υλικα εχει το φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τοσα με την προυποθεη οτι σε λιγους μηνες θα αλλαξω(πουλωντας αυτο)σε μεγαλυτερο(240+λιτρα)κ οτι ειναι ακομα μικρα κ χωρανε ανετα 4-5 μικρα σε 120 λιτρα.το ενυδρειο το δουλεψα μια βδομαδα μονο του με τα βακτηρια του κτλ.μεσα εχει τα σφουγγαρια που εχει το μαμα φιλτρο.αυτο στη φωτο ειναι νομιζω.

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± juwel rio 125 filter

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

καλησπερα κυριοι..ειναι νεος στο χωρο των ενυδρειων=ασχετος και νεος κ στο forum σας.πηρα ενα juwel 125 rio 5 χρυσοψαρα.το ενα το πολυ μικρουλη μετα απο 5-6 μερες τον εχασα,καθοταν συνεχεια στο πατο σε καποια γωνια κολυμπουσα σπανια κ τιποτα αλλο.απο εεκεινη τη μερα βλεπω πως κ τα υπολοιπα εχουν αρχισει να κανουν το ιδιο..κολλημενα διπλα στο φιλτρο κατω στο πατο,σηκωνονατι κανουν 5-10 γρηγορες βολτες κ μετα αφηνωνονατι μεχρι που κατεβαινουν πατο ενω μεχρι πριν πεθανει ο μικρος ολη την ωρα τρεχαν σαν τρελα.κ πιο εντονα ενα οραντα που εχω.το ενυδρειο ετρεξε περιπου μια βδομαδα με τα φιτρα τα δικα<της juwel>χωρις καποιο φιλτρο βιολογιας αν το λεω καλα κ μετα εβαλα τα ψαρια ολα μαζι.προχθες εκανα κ για πρωτη φορα μετρηση αμμωνιας σε υγρη μορφη κ μου διξε 0,5!αλλαξα σχεδον το 50% του νερου ξανα βαλα βαξτηρια κ αντιχλωριο κ την επομενη που διξε ξανα 0,5!δεν ειναι 0 το ξερω αλλα και 0,5 δεν ειναι λιγο για κανει τα ψαρια ετσι?ειδικα χρυσοψαρα που ειναι κ πιο ανθεκτικα απο οτι μου χουν πει?συγνωμη για το μεγαλο κειμενο...θα θελα μια γνωμ κ απο εσας που σιγουρα ξερετε αρκετα παρα πανω!

 

Η αμμωνια θα μετρας ακομα για 1εβδομαδα(μπορει και δυο), μετα θα μετρας νιτρωδη και μετα τα νιτρικα.

Γιατι; Διαβασε και προσοχη στο " κυκλος του αζωτου"

Τι μπορεις να κανεις τωρα... Αν γινεται, να αφησεις μονο 1-2 χρυσοψαρα, να κανεις συχνες αλλαγες νερου(να μην "πανε" και τα υπολοιπα ψαρια), μετα απο καθε αλλαγη - βακτηρια. Ταιζεις απο λιγο, προσοχη να μην  μενει η τροφη κατω και να μην  ρουφαει τις τροφες το φιλτρο.

P.S. τα χρυσοψαρα ειναι ανθεκτικα, αλλα ....  μεχρι ενα σημειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρηκα απο ενα γνωστο μπολι.θα μου φερει αυριο.νιτρικα κ νιτρωδη δεν εχω μετρησει παρα μονο αμμωνια.σημερα θα αγορασω.εγω αυτο που δεν καταλαβα...ειναι οτι η αμμωνια αυατη που εχω 0,5 ειναι επειδη δεν εχει στρωθει ακομα το ενυδρειο η για καποιο λαλλο λογο?αν το ενυδρειο ειναι στη φαση του στρωσιματος κανει να αλλαξω νερο?π.χ 20-30% η του χαλαω ολο αυτο που παει να δημιουργηθει?το γραψα λιγο μπακαλιστικα αλλα σας ειπα ειναι τελειος νεος στο χωρο αλλα εχω ορεξη κ υπονη να μαθω καποια βασικα.ποτε μετραμε νιτρωδη?ποτε νιτρικα?ποτε αμμωνια?τα κανω ολα μαζι στη σειρα?πανε αλυσιδα?πχ αν η αμμωνια ειναι τσιμπημενη για το χ λογο θα ειναι κ τα λλα?σχετιζονατι?λιγο εκει το χανω.κ κατι τελευταιο μεσα εχω 3-4 μικρα βραχακια-πετρες,δυο ψευτικα λουλουδιακ δυο διακοσμητικα ακομα..παιζει απο τις πετρες να επηρεαζεται η κατασταση?εχει σχεση με την αμμωνια κτλ?παντως απο τη παρασκευη το βραδυ που μετρησα..εκανα αλλαγη 50%συμπληρωσα βακτηρια κ αντιχλωριο κ ολο το σκ δεν τα ταισα καθολου..κ ειπα σημερα να καω κ τις 3 μετρησεις απ την αρχη κ τα τα ταισω λιγο.θα βαλω κ λιγες φωτο που βγαλα πριν 5-6 μερες να δειτες τις πετρουλες κλτ αν ειναι κατι που ισως να επηρεαζει.σορυ για το μεγαλο κειμενο κ τις πολλες κ σιγουρα χαζες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

βρηκα απο ενα γνωστο μπολι.θα μου φερει αυριο.νιτρικα κ νιτρωδη δεν εχω μετρησει παρα μονο αμμωνια.σημερα θα αγορασω.εγω αυτο που δεν καταλαβα...ειναι οτι η αμμωνια αυατη που εχω 0,5 ειναι επειδη δεν εχει στρωθει ακομα το ενυδρειο η για καποιο λαλλο λογο?αν το ενυδρειο ειναι στη φαση του στρωσιματος κανει να αλλαξω νερο?π.χ 20-30% η του χαλαω ολο αυτο που παει να δημιουργηθει?το γραψα λιγο μπακαλιστικα αλλα σας ειπα ειναι τελειος νεος στο χωρο αλλα εχω ορεξη κ υπονη να μαθω καποια βασικα.ποτε μετραμε νιτρωδη?ποτε νιτρικα?ποτε αμμωνια?τα κανω ολα μαζι στη σειρα?πανε αλυσιδα?πχ αν η αμμωνια ειναι τσιμπημενη για το χ λογο θα ειναι κ τα λλα?σχετιζονατι?λιγο εκει το χανω.κ κατι τελευταιο μεσα εχω 3-4 μικρα βραχακια-πετρες,δυο ψευτικα λουλουδιακ δυο διακοσμητικα ακομα..παιζει απο τις πετρες να επηρεαζεται η κατασταση?εχει σχεση με την αμμωνια κτλ?παντως απο τη παρασκευη το βραδυ που μετρησα..εκανα αλλαγη 50%συμπληρωσα βακτηρια κ αντιχλωριο κ ολο το σκ δεν τα ταισα καθολου..κ ειπα σημερα να καω κ τις 3 μετρησεις απ την αρχη κ τα τα ταισω λιγο.θα βαλω κ λιγες φωτο που βγαλα πριν 5-6 μερες να δειτες τις πετρουλες κλτ αν ειναι κατι που ισως να επηρεαζει.σορυ για το μεγαλο κειμενο κ τις πολλες κ σιγουρα χαζες ερωτησεις

IMG_20181018_235123.jpg

IMG_20181018_235240.jpg

IMG_20181018_235534.jpg

IMG_20181018_235350.jpg

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα ολα αυτα τα σφουγγαρια που χει το φιλτρο μου τα αφηνω ολα?μου πε ενα να βαλω μεσα syporax και μου δωσε που ειχε λιγα καινουργια αλλα ειναι τα syporax mini γιατι θα τα βαζε σε ενα μικρο.να τα βαλω?αυτα κρατανε την "βιολογια" και τις "ουσιες" του ενυδρειου?κ αν ναι που να τα βαλω?σχεδον ετσι ειναι τα σφουγγαρια μου αν θυμαμαι,θα το τσεκαρωfg_juwel_auqarium_filter_rio240_system(23)-l.jpg

Link to comment
Share on other sites

   Θα προσπαθησω να καλυψω τα ερωτηματα σου.Το φιλτρο σιγουρα δεν εχει στρωσει και γιαυτο υπαρχει περισσεια αμμωνιας στο νερο.Αυτος ειναι και ο βασικος λογος.Τωρα το ποση αμμωνια παραγεται ειναι συναρτηση αλλων παραγοντωνΟπως ειδος,αριθμος,μεγεθος ψαριων,ποσοτητα,ειδος τροφης κα.Γι αυτο τον λογο δεν επρεπε να φορτωσεις με τοσα πολλα ψαρια γιατι παραγεται περισσοτερη αμμωνια απο αυτη που το φιλτρο σου μπορει να διασπασει αυτη την στιγμη.Γιαυτο πρεπει να προσεχεις να ταιζεις με προσοχη να μην περισσευει τροφη και να μην παραγεται πολυ αμμωνια απο τον μεταβολισμο των ψαριων.

   Με τις συχνες αλλαγες νερου μειωνεις τα επιπεδα της αμμωνιας σε πιο ανεκτα επιπεδα για τα ζωντανα σου.Τωρα για τις πετρες το μονο που θελουν ειναι ενα καλο βρασιμο και αν και τα χρυσοψαρα αντεχουν στο σκληρο νερο καλα θα ηταν να μην ειναι ασβεστολιθικες,αρκετα σκληρο ειναι το νερο στις περισσοτερες περιοχες της Ελλαδας.

   Τωρα για το φιλτρο δεν ξερω πως ακριβως ειναι αλλα αν εχει χωρο για βιολογικο υλικο καλα ειναι να βαλεις,επισης αν εχει φιλτρο ανθρακα δεν χρειαζεται τωρα οποτε το αφαιρεις,γιατι βλεπω και κατι μαυρο στην εικονα.

   Το ασπρο το ψαρακι καθεται συνεχεια ετσι κατω ή ετυχε,γιατι τα χρυσοψαρα κινουντε οπως τα αλλα τρια στις φωτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα καθονται κατω για πολυ ωρα,μια το ενα μια το αλλο..εκτος συνηθως απ τον μεγαλο(σε μεγεθος)το κιτρινο.χθες πηγα σε ενα pet που μου προτεινε ο κτηνιατρος μου επειδη τα ξερει τα παιδια απειρα χρονια κ  μου πε οτι στα ψαρια ειναι παρα πολυ γωστες.ειναι το περιστερι,δεν θελω να πω ονομα.παντως ειναι απ τα μαγαζια που "προτεινει "και η σελιδα εδω.οντως ο ανθρωπος(γιατι ειναι 2 αδερφια)μου τα εξηγησαν ολα πολυ αναλυτικα με μολυβι κ χαρτι στην κυριολεξια.οντως το πιθανοτερο ειναι να μην εχει στρωθει το φιλτρο ακομα.μου δωσε μπολι απο δικο του ενυδρειο,μοιυ δωσε βιολογικι υλικο syporax μεσα συν κατι βακτηρια"fast"....κ μου πει λιγο υπομονη κ ολα θα στρωσουν.τι να πω????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξανά μέτρησα αμμωνία κ Μάι σταθερά 0.5..αλλα τα ψαράκια είναι όλα πλέον ζωηρά.να βοήθησε το μπολι;τα βακτήρια που βαζω;το syporax;δεν ξέρω! αύριο θα κάνω μια μικρή αλλαγή 20-30%,θα ξανά βάλω λίγα βακτήρια κ αντιχλωριο κ θα ξανά μετρήσω μεθαύριο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Σήμερα ξανά μέτρησα αμμωνία κ Μάι σταθερά 0.5..αλλα τα ψαράκια είναι όλα πλέον ζωηρά.να βοήθησε το μπολι;τα βακτήρια που βαζω;το syporax;δεν ξέρω! αύριο θα κάνω μια μικρή αλλαγή 20-30%,θα ξανά βάλω λίγα βακτήρια κ αντιχλωριο κ θα ξανά μετρήσω μεθαύριο.

 

Σίγουρα όλα βοήθησαν μόνο να θυμάσαι πρώτα αντιχλωριο και μετά βακτηρίδια. Τα βακτηρίδια βάλε τα κατευθείαν στο Siporax

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...