Jump to content

Συμπεριφορά Μονομάχου


Andreas TD

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους εδω και 20 μερες έχω αποκτήσει έναν μονομάχο...τον εχω σε ένα 20λιτρο και το τελευταιο 24ωρο παρατηρώ μια περίεργη συμπεριφορά...κάθεται πολυ συχνά κρυμμένος είτε κάτω απο τηνpistia είτε ανάμεσα στα άλλα φυτά και το χαλίκι ή το τζάμι μετά πετάγεται κολυμπάει σπασμωδικά θα έλεγα για κάποια δευτερόλεπτα και πάλι τα ίδια...το μόνο που αλλαξε το 24ωρο αυτο είναι η θέση του ενυδρείου..λετε να φταίει αυτό και να ναι στρεσαρισμενος; βάζω και φωτόγραφία... μερικές φορές κάθεται κατακόρυφο με το στόμα κάτω στο χαλίκι και ακουμπα στο τζάμι...έχει κανείς καμια ιδέα;

1540145674516575916618.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να συμπληρώσεις την φόρμα ασθενειών να δούμε αν επηρεάζει κάτι τον μονομάχο σου από τις συνθήκες??

Επίσης πες μας κάποιες ρουτίνες που έχεις πάνω στο ενυδρείο σου και πάνω στον μονομάχο σου..

 

PS βγάλε λίγο μια φωτογραφία του την κοιλιά του αν είναι εύκολο σαν να την βλέπω λίγο φουσκωμένη?! Μπορεί να κάνω και λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι είναι λαβυρινθόψαρα, που σημαίνει ότι αναπνέει από την επιφάνεια. Για να μπορεί να κάθεται και να ξεκουράζεται, καλό θα ήταν να του βάλεις κερατόφυλλο, το οποίο βοηθά και στον καθαρισμό του νερού του.

 

Κατά τ'άλλα, συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ο μονομάχος μου κάθεται πολυ συχνά κρυμμένος είτε κάτω απο τηνpistia είτε ανάμεσα στα άλλα φυτά  και το χαλίκι ή το τζάμι μετά πετάγεται κολυμπάει σπασμωδικά θα έλεγα για κάποια δευτερόλεπτα κάνει μια γρήγορη βολτα ολο το ενυδρείο και πάλι τα ίδια...το μόνο που αλλαξε το 24ωρο αυτο είναι η θέση του ενυδρείου..λετε να φταίει αυτό και να ναι στρεσαρισμενος; Επίσης εχει  οπτικη επαφη με τις θυληκες που εχω στο μεγαλο ενυδρείο να τον πειραζει αυτό;

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 20 lt κύβος

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο που δινόταν μαζί νομίζω 200 λιτρα την ωρα...από υλικά έχει κεραμικο υλικο, ενεργο άνθρακα, ζεολιθο και σφουγγαρακι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 8 βδομαδες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομαχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού 5 λίτρα...1 φορά την εβδομαδα νηστεία και 1 αρακά...τροφή τις υπόλοιπες μέρες του attison 4 5 μπιλιτσες όσες φάει...στην άλλαγή βάζω αντιχλώριο και προσθετω και CO2 kai N2 για τα φυτά

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: -

- KH: -

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία)/ ΝΟ2 (νιτρώδη) / ΝΟ3 (νιτρικά): πήρα το οκ απο το πετ οτι ηταν εντάξει δεν ξέρω τιμές τωρινές

- Θερμοκρασία:25

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού: το απέκτησα πριν 3 βδομαδες σχεδόν

- Συμπτώματα που παρουσιάζει  :περιττώματα, χρωματισμός ψαριού: φυσιολογικά , πτερυγια κομπλε, εξωτερικα χτυπηματα - σημάδια δεν έχει

ΘΕΡΑΠΕΙΑ δεν του έχω κανει ποτέ εγω

 

20181022_184757.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να πάρεις δικά σου υγρά τεστ και να μετρήσεις για να είσαι απόλυτα σίγουρος. 

Πριν μετακινήσεις το ενυδρείο ήταν ενεργότατος και μόνο όταν το μετακίνησες άρχισε να είναι έτσι? 

Όταν λες ότι το μετακίνησες όμως εννοείς ότι πήρες το ενυδρείο στα χέρια και το έβαλες αλλού ή το ξέστησες όλο και μετά?

Στην τροφή πως συμπεριφέρεται? 

Mήπως εκεί που το έβαλες βλέπει κάπου συνεχώς το είδωλο του? Αυτό μπορεί να τους στρεσάρει αρκετά.

Στο ενυδρείο υπάρχουν φυτά ή διακοσμητικά (πέτρες,ξύλα) ώστε να περιπολεί? Σε πολλές περιπτώσεις έχω διαβάσει ότι είναι καλό σε μονομαχοενυδρείο να αλλάζουμε το aquascape ώστε να δημιουργούνται "καινούργια" μέρη για εξερευνηση.

Βρήκα κάποιες απαντήσεις σε παρόμοια ερώτηση αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως περισσότερο (δυστυχώς είναι στα αγγλικά)

 

Causes of Betta Fish to Stress:

The process of substitution of betta water that is not in accordance with good procedures.

Water quality is not good and contains bacteria.

The quality of the hickey fish feed is not clean or many other types of insects are coming in simultaneously.

Excessive feeding of pellets.

Remnants of food such as pellets settle at the bottom of the bottle.

Extreme temperature changes such as being exposed to direct sunlight for a very long time.

Betta fish are disturbed because they are transferred too often or meet with other hickey.

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν μετακινησω το ενυδρειο ηταν πολυ πιο δραστηριος...στην αλλαγη νερου αφαιρεσα το νερο το πηρα στα χερια και τκ πηγα μισο μετρο πιο διπλα σε αλλο επιπλο...στο ενυδρειο εχει ένα φυτο στυλ ανουμπιας δεν θυμαμαι ονομα απ εξω και 2 densai...απο διακοσμητικα έχω αυτη τη σπηλια καρυδας που διακρινεται λιγο στις φωτο...επισης παλια εμπαινε να ξεκουραστει εκει οταν κοιμοταν και μολις αναβα φωτα εβγαινε τωρα η αληθεια ειναι δεν πολυ μπαινει και εκει...σε ευχαριστω για τον κοπο σου @PanosTetra το βραδυ που θα ξαναπαω σπιτι θα διαβασω προσεκτικότερα οτι μου εστειλες..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κοίταξε σίγουρα η όλη διαδικασία είναι απολύτως λογικό να τον στρέσαρε, ειδικά από το μπες-βγες, και θέλω να πιστεύω ότι οποιαδήποτε προσθήκη νερού μετά την έκανες με αντιχλώριο αλλιώς καταστράφηκε η βιολογία και τσάμπα οι κόποι 2 μηνών. 

Το densai που λες δεν το γνωρίζω σαν φυτό. Μήπως εννοείς το egeria densa? Αν πάντως είναι κάποιο φυτό επιφανείας έχει καλώς μιας και τους αρέσουν να ξεκουράζονται από κάτω. Διακρίνω πάντως ότι έχεις κάπως δυνατό φωτισμό. Καλό θα ήταν να σημειώσεις τον φωτισμό σου στην περιγραφή της ασθένειας πιο πάνω. 

Εγώ πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε θα σε συμβούλευα να πάρεις το γρηγορότερο δυνατό υγρά τεστ για αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα είδα στο μονομάχο αυτα τα σημαδια στην ουρα του... ειναι φινροτ; παιζει να ειναι καψιματα απι το θερμοστατη; ρωταω γτ παει και κοιμαται εκει κοντα...κατι αιχμηρο δεν εχω μέσα..απο αποψη συμπεριφορας ειναι πολυ δραστηριος...όποιος μπορει να βοηθησει για πληροφοριες για θεραπεια αν χρειάζεται...ευχαριστώ πολύ

20181115_163105.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Καμια προταση για φάρμακο;

Πιο συχνα αλλαγες νερου και API Melafix https://www.apifishcare.com/product.php?id=629

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@natateo ξεκινησα με  melafix τωρα στις οδηγιες λεει χορηγηση καθημερινα για 7 μερες και οχι αλλαγες ενω κανω θεραπεια...εκανα μια καλή της ταξης του 50% και εριξα το φαρμακο....θλειε να προσεξω ισως κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2018 at 9:57 ΜΜ, το μέλος Andreas TD έγραψε:

@natateo ξεκινησα με  melafix τωρα στις οδηγιες λεει χορηγηση καθημερινα για 7 μερες και οχι αλλαγες ενω κανω θεραπεια...εκανα μια καλή της ταξης του 50% και εριξα το φαρμακο....θλειε να προσεξω ισως κατι αλλο;

Οχι, μια χαρα εισαι

Link to comment
Share on other sites

10 μερες θεραπείας..αυριο θα κανω την πρωτη αλλαγη μετα την εναρξη χορήγησης του φαρμακου αλλα το ψαρι χειροτερευει τι κανω;μηπως να κανω πιο συχνες αλλαγες; το φιλτρο εχει ανθρακα που δεν βγαινει...συνεχιζω την ιδια θεραπεία; δεν διακρινω σημαδια ανάπλασης στα αρχικα σημεία που εμφανιστηκε το finrot....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

10 μερες θεραπείας..αυριο θα κανω την πρωτη αλλαγη μετα την εναρξη χορήγησης του φαρμακου αλλα το ψαρι χειροτερευει τι κανω;μηπως να κανω πιο συχνες αλλαγες; το φιλτρο εχει ανθρακα που δεν βγαινει...συνεχιζω την ιδια θεραπεία; δεν διακρινω σημαδια ανάπλασης στα αρχικα σημεία που εμφανιστηκε το finrot....

Τον ανθρακα να βγαλεις. Με ανθρακα στο φιλτρο τι θεραπεια κανεις; Τζαμπα ξοδευεις το φαρμακο.

Κανονικα θεραπεια πανω απο 5 -6 ημερες δεν χρειαζεται να κανεις. Αν χρειαζεται, μετα απο 5-6 ημερες κανεις αλλαγες νερου για να φυγει ολο το φαρμακο και μετα (αν χρειαστει), μπορεις να κανεις δευτερο κυκλο. Χωρις συχνες αλλαγες νερου το finrot χειροτερευει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

@natateo το φιλτρο δεν ανοιγει για να  βγαλω τον ανθρακα... να αφησω το ενυδρειο χωρις φιλτρο για λιγες μερες πειραζει;

Τι φιλτρο εχεις;

Αν δεν ανοιγει, πως το καθαριζεις;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τον κυβο της haquoss , haquos cascade 400 ειναι η μαρκα του φιλτρου...εχεi κεραμικο, σφουγγαρι και ανθρακα σε 3 χωρους και εχει τρυπες να ξεπλενεται αλλα ειναι σφραγισμενοι οι χωροι του καθε υλικου...βλεπω στο εγχειριδιο λεει να αντικαθιστας ολο το συστημα μαζι...λεω να βγαλω τελειως το φιλτρο 2,3 μερες να δω τι γινεται @natateo

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Ειναι απο τον κυβο της haquoss , haquos cascade 400 ειναι η μαρκα του φιλτρου...εχεi κεραμικο, σφουγγαρι και ανθρακα σε 3 χωρους και εχει τρυπες να ξεπλενεται αλλα ειναι σφραγισμενοι οι χωροι του καθε υλικου...βλεπω στο εγχειριδιο λεει να αντικαθιστας ολο το συστημα μαζι...λεω να βγαλω τελειως το φιλτρο 2,3 μερες να δω τι γινεται @natateo

Θα χαλασεις το βιολογικο υλικο. Προσπαθησε να βρεις μια ακρη για να βγαλεις μονο τον ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αφησει το φιλτρο να τρεχει σε εναν κουβα με νερο και εριξα λίγα βακτήρια και θα αφησω χωρις φιλτρο το μονομαχο για 2-3 μερες με καθημερινες αλλαγες νερου...ευχαριστω πολυ για το χρονο σου @natateo

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Εχω αφησει το φιλτρο να τρεχει σε εναν κουβα με νερο και εριξα λίγα βακτήρια και θα αφησω χωρις φιλτρο το μονομαχο για 2-3 μερες με καθημερινες αλλαγες νερου...ευχαριστω πολυ για το χρονο σου @natateo

Εβγαλες ακρη;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, natateo said:

Εβγαλες ακρη;

Τον εχω στο ενυδρειο χωρις φιλτρο...καθημερινη αλλαγη το 20% του νερου...προσθετω εκτος απο αντιχλωριο, το melafix και προσθετω και λιγα βακτηρια...στο κατω πτερυγιο παρατηρησα καποιους διαφανεις ιστους αλλα δε  μπορω να καταλαβω αν είναι αναπλαση των "φαγωμενων" ή σημεια που θα επεκταθει το προβλημα...προσθετω επισης βιταμινες καθημερινα στην διατροφη του...το φιλτρο το εχω να τρεχει σε κουβα και προσθετω λιγα βακτηρια και εκει...σημερα κλεισαμε το πρωτο 24ωρο και κατι χωρις φιλτρο μέσα...περιμενω μια δυο μερες και βλεπουμε μήπως χρειαστει κατι πιο δραστικο ο μικρος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Τον εχω στο ενυδρειο χωρις φιλτρο...καθημερινη αλλαγη το 20% του νερου...προσθετω εκτος απο αντιχλωριο, το melafix και προσθετω και λιγα βακτηρια...στο κατω πτερυγιο παρατηρησα καποιους διαφανεις ιστους αλλα δε  μπορω να καταλαβω αν είναι αναπλαση των "φαγωμενων" ή σημεια που θα επεκταθει το προβλημα...προσθετω επισης βιταμινες καθημερινα στην διατροφη του...το φιλτρο το εχω να τρεχει σε κουβα και προσθετω λιγα βακτηρια και εκει...σημερα κλεισαμε το πρωτο 24ωρο και κατι χωρις φιλτρο μέσα...περιμενω μια δυο μερες και βλεπουμε μήπως χρειαστει κατι πιο δραστικο ο μικρος...

Αν εχεις αεραντλια, βαλε στο ενυδρειο. Ο μονομαχος δεν την χρειαζεται, αλλα για τα  βακτηρια.... καλυτερα βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Update...μετά απο θεραπεία 7 ημερών με melafix ,χωρίς φίλτρο παρατηρήθηκαν  τα πρώτα σημάδια αλγης στο ενυδρείο και η κατάσταση με τον  μικρούλη παρέμεινε σταθερη...εβαλα ξανα φίλτρο και συνέχισα με βιταμίνες σε καθημερινή βάση... 4η μερα πια και νομίζω είμαστε στα ιδια ακομα...και επειδη εχω γινει bett-αρρωστοφοβικος φοβαμαι στο αλλο ενυδρειο μηπως και ενα απο τα θηλυκά  έχει φινροτ, διότι παρατηρω στην ουρά 2 τρυπουλες που δεν υπήρχαν χτες...επισης το ιδιο θυληκο μοιαζει να εχει πιο θωλο χρώμα στα λεπια, σαν κηλιδες , σε κάποια σημεία του σώματός του

ΥΓ: θυληκό ειναι το κοκκινο που φαινεται στην εικονα και οι τρυπουλες στην ουρά δεν φαίνονται καν στην φωτό

Στην δευτερη φωτο ειναι ο αρσενικος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...